Araç Nasıl Kullanılır?

Bu konuyu okuyanlar

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Arkadaşlar,

Direksiyon eğitimine başlandı. Bende öğrenmeye çalışıyorum. 15, 20 dk'lık direksiyon eğitimleri veriliyor. Ama çok kötü kullanıyorum. Tabi ki, hayatımda bir kere bile direksiyon başına geçmeyen biri olarak normal karşılıyorum.

Yaşadığım sorunlar şunlar;

Öncelikle bir türlü aracı düzgün kaldıramıyorum? İki de bir stop ettiriyorum. :D Eğitmen sinirli biri. Yerinde bağırıyo, duruyo :D Rezil ola ola öğreneceğim. Tekrar gitmeye utanıyorum. :D Gaz bedalı o kadar yumuşak ki, hafif dokunuşta araba bağırmaya başlıyor. Eğitmende hafif dokun diyor. Ölçüsünü alamadım. Ayağım alışamadı. Aracı kaldırmada tavsiyeleriniz ne olur? Sırası nasıldır?

İkincisi araç hareket halinde iken direksiyonu kontrol etmekde zorluk yaşıyorum. Bir anda aracı sağ veya sola kaydırıyorum. Eğitmen müdahale ediyor. Sizce araç hareket halinde iken direksiyonu nasıl kullanmalıyım?

Üçüncüsü; U dönüşlerinde ayağımı gazdan çekiyorum. Debriyaja sonuna kadar basıyorum. Sonra Viraja yaklaştığımda direksiyonu sola tamamen çeviriyorum. İşte sorun burada başlıyor. Tekrar aracın düz hareket etmesi için direksiyonu hangi pozisyona getirmem lazım? Anlatabilir misiniz?

Uzmantv.com'da bazı videoalar var izledim. Çokda yeterli olmadı. Başka bildiğiniz video varsa link yollayabilir misiniz?

Saygılar.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
En güzeli ehliyeti olan bi tanıdığınla ucuzundan bi araç kirala seni boş uygun bi yere götürsün akşama kadar dilediğin kadar çalış uzun mesafe sürme hevesi içine girme binlerce kez dur kalk yap çok faydasını göreceksin (araban yoksa tabi)

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Kalkarken gaz ver çek gaz ver çek hafif hafif :D

onn.off

Asistan
Reaksiyon puanı
3
dostum bence en başta relax ol kesinlikle ve kesinlikle araba kullanıken kendini kasma hoca istediği kadar bağırsın aldırış etme ayrıca direksiyonu iki elinle tut ve hafıf tu yapışma yani .... ne kadar relax ve soğuk kanlı olursan o kadar çabu öğrenirsin

sana sabır ve kolay gelsin diyorum

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Honline a katılıyorum.
Ben ilk araba kullanmayı piknik yerinde öğrendim. Araba kullanmak için tanıdığın biriyle boş bir alanda bol bol test sürüşü yap. Bilen biri olursa 1 haftada arabayı stop ettirmeden kaldırırsın virajlara iyi girer toparlarsın. Ama geri geri gitmeyi garanti edemem zira ben 1 haftada geri gitmeyi yapmamıştım :)

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
En güzeli ehliyeti olan bi tanıdığınla ucuzundan bi araç kirala seni boş uygun bi yere götürsün akşama kadar dilediğin kadar çalış uzun mesafe sürme hevesi içine girme binlerce kez dur kalk yap çok faydasını göreceksin (araban yoksa tabi)

Dediğinizi düşünüyorum. Ancak hafta içi herkesin işi gücü var. Ancak hafta sonu pazar günü müsait olabilirler. Bu sebeple hafta içi sürücü kursuna gideceğim.

Öncelikle aracı nasıl güvenli kaldıracağım. Bunun sırası nedir? Buradan başlıyalım.

Gaz pedalı bana çok yumuşak geliyor. Ölçüsünü alamıyorum. Eğitmen bağırıyor. Gaza bu kadar basma. Ya, abi ben basmıyorum. :D Adam az kala dövecekti beni.. Sinirli birine rastladım.

Öncelikle burayı bana bir anlatın.

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Dediğim gibi hiç yapamıyosan kalkarken gaz ver çek sürekli. Debriyajdan ayağını yavaşça çek aynı zamanda.

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Ben eniştemin ve dayımın arabalarını kaçıra kaçıra öğrendim. :D Kimse yoktu yanımda. Öğrenmenin en iyi yolu bu bence.

Ve dayım araba sürerken görünce: " Sen ne zaman öğrendin layn araba sürmesini." :D

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Ben araba sürmeyi kaçırarak öğrenmiştim :D Biraz göstermişlerdi biliyodum tabi ama kendi kendime öğrendim :D Gaz ver çek :D:D

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Şimdi sana nasıl anlatalımki kalkış olayını bu arabanın markasına, modeline, yolun eğimine ve motor gücüne göre değişir örnek öyle arabalar varki düz yolda gaza dokunmadan bile kalkar öyle arabalar vardır ki daha debriajdan hafif çekmeyle stop eder ama genel tabirle çok hafif gaza dokunup yavaşca debriajdan çekmek yeterlidir

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
dostum bence en başta relax ol kesinlikle ve kesinlikle araba kullanıken kendini kasma hoca istediği kadar bağırsın aldırış etme ayrıca direksiyonu iki elinle tut ve hafıf tu yapışma yani .... ne kadar relax ve soğuk kanlı olursan o kadar çabu öğrenirsin

sana sabır ve kolay gelsin diyorum

Bir forumda kalkış sırası ayne şöyle yazılı, katılıyor musunuz? Çünkü; Uzmantv.com'daki adam daha farklı anlatıyordu?

1. Arabanın kontağını aç.

2. Debriyaja basarak vitesi 1 e getir

3. El frenini indirmeyi unutma (ayna ayarlarınada bak)

4. Ayağın debriyajdayken yavaş yavaş gaza bas..gaza basarken ters orantılı olarak aynı anda yavaş yavaş ayağını debriyajdan çek.

5. Araba kavramaya geldiğinde titremeye başlar. (bu iyiye işaret:) Stop ettirmeyecen demektir..)

6. Ayağını gaza verirken debriyajdaki ayağını yavaş yavaş çekiyosun ve araba kalkmış olur.

7. Arabayı kaldırıp az bi şey gittikten sonra debriyaja basarak vitesi 2 ye al.

Böyle mi?

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Sadece debriyaja basarak araba kalkabiliyor :D

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Aracı kaldıdırken debriyajdan ayağınız hafifçe kaldırın. bir anda kaldırdığınız için araç stop ediyor :) bence araç çalışmadığı zaman biraz ayağınız alışması için pratik yapın pratik esnasında gaz pedalı debriyaj ve firenin hafifmi sertmi anlayın araç kullanırken yanınızdaki hocayı düşünmeyin acaba kızacakmı diye :) kendinizi rahatlatmaya çalışın sürücü kursları genelde giderlerini mazeret ederek zaman dilimini kısa tutar o yüzden tamamen öğrenmek için arabası olan arkadaşlarınızdan yardım alın en zor olay yokuşta dur kalk yapmak bilhassa dur kalklara çalışın...

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Aracı kaldıdırken debriyajdan ayağınız hafifçe kaldırın. bir anda kaldırdığınız için araç stop ediyor :) bence araç çalışmadığı zaman biraz ayanığınız alışması için pratik yapın pratik esnasında gaz pedalı debriyaj ve firenin hafifmi sertmi anlayın araç kullanırken yanınıdaki hocayı düşünmeyin acaba kızacakmı diye :) kendinizi rahatlatmaya çalışın sürcü kursları genelde gidirlerini mazeret ederek zaman dilimini kısa tutar o yüzden tamamen öğrenmek için arabası olan arkadaşlarınızdan yardım alın en zor olay yokuşta dur kalk yapmak bilhassa dur kalklara çalışın...

Ya üçüncü soruma ne dersin? Direksiyonu hangi konuma getirmem gerekli bunu kavrayamıyorum.

Sorum şuydu:

Üçüncüsü; U dönüşlerinde ayağımı gazdan çekiyorum. Debriyaja sonuna kadar basıyorum. Sonra Viraja yaklaştığımda direksiyonu sola tamamen çeviriyorum. İşte sorun burada başlıyor. Tekrar aracın düz hareket etmesi için direksiyonu hangi pozisyona getirmem lazım? Anlatabilir misiniz?

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
1.vitesteyken ayağınızı sadece debiryaja basıp yavaşça çekerseniz kalkıyor bazı araçlar.

Evet, uzmantv.com'daki eğitmen o şekilde anlatıyordu. Bende şaşırdım. Ayağını debriyaja bas. Diğer ayağın fernde olsun. vs. ben tersini biliyorum. Demek ki, araçtan araca değişiyor.

Birde 1.vitese boş vites mi deniliyor? Bundan bahsetmemişsin.

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Sevgili ANNE(anneme mektup yazar gibi oldu ama neyse) önce eğitmeninize bu işe yeni başladığınızı ve kendisine bağırmaması gerektiğini söyleyin çünkü araba sürerken ne kadar panik yaparsanız zor olur. İkinci olarak daha yeni öğreniyorsunuz bu elbette biraz zor olacak canınızı sıkmayın bu iş biraz pratik işidir. Bir diğer husus ayaklarınız kullanabilmedir. Gaza çok basma mevzu ile ilgili size şöyle bir önerim olacak araca ilk bindiğinizde gaza basarken öncelikle gaza basın ve basarken devir sayacına bakın. Bu sırada genellikle ibre 20 veya 2 olan kısıma gelince idealdir. Buna göre ayak konumunuzu belirleyin.

İkinci kısım kalkma ile ilgili ilk başta biraz dikkat her debriyajın bir kavrama noktası vardır. Yani ayağınızı debriyajdan çekerken kavrama noktasına gelince araç harekete geçer. Önemli olan kısım yine burası aracın harekete geçmeye başladığı an ayağınızı debriyajdan çekmeyi durdurun tam olarak harekete geçince yeniden yavaş yavaş ayağınızı çekerisini.

amma bu iş buradan zor olur siz hemen kendinize bir araba bulup uzunca dur kalk eğitimleri yapmanız gerek...

şimdiden kolay gelsin. Allah kaza bela vermesin

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Arac kullanmanin bir sekli semali yoktur anlatimla olacak sey degildir. Araba sekle semale gore kullanilmaz. direksiyona gectiginizde araci hissetmniz lazim. Araci sanki o sizin bir organinizmis gibi hissetmeniz lazim.dieksiyonu hangi pozisyona getirmeliyim sorusuna cevap verilemez. arac kullanmak konusunda uzmanlastiginizda bu sorunun cok komik geldigini goreceksiniz. bu isi ogrenmek hata yapmakla dogru orantilidir. bol bol arac kullanin pratik yaparak. ogrenirsiniz.

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Ya üçüncü soruma ne dersin? Direksiyonu hangi konuma getirmem gerekli bunu kavrayamıyorum.

Sorum şuydu:

Viraja girerken direksiyonu sola tamamen kırmayın araç gereğinden fazla dönmüş olur haliyle yola sokmakta zorlanırsınız sizi yanıltan şey direksiyonun sertliği olabilir :) dönüş esnasında sağa doğru sertçe direksiyonu çevirmeyin tahminen sertçe çevirdiğiniz için araç yoluna girip sonra yine hızlı bir şekilde sağ tarafa yanaşıyor :) bü tür şeyleri anlatmak göstermesinden zor araç yarım daire döndükten sonra diğer yöne doğru yavaşça çevirin tama anlatamıyorum göstermek daha kolay olurdu :D

emrcnd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
direksiyon al :lol: Midtown Madness 2 pc yükle :lol: Öğreniyorsun :lol:

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
1. Gaza bastığın kadar debriyajı bırakabilirsin eğer bunu ayarlayamıyorsun düz yol için söylüyorum (geriye kaymama ihtimali için) debriyajı çok yavaş bir şekilde bırak arabanın sesi değişmeye başladığı noktada gaz verebilirsin benzinli arabalarda bu durum biraz zor diğer bir çare ise debriyajı yavaş yavaş bırak tam bunu yaparken gaza kesik kesik yüklen en kolayı bu olacaktır.
2. Direksiyonla kesinlikle fazla oynama giderken yapacağın hareket kesinlikle yavaş ve yumuşak olmalı ani hareketten kaçınmalısın.
3. Direksiyonu avucunun içinde kaydırarak serbest bırakırsan direksiyon kendini toparlayacaktır. Bunun senin kontrolünde olmasına dikkat et

Kazasız belasız günler dilerim.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Tekrar aracın düz hareket etmesi için direksiyonu hangi pozisyona getirmem lazım? Anlatabilir misiniz?

aslında basit direksiyonu yavaşça elinden kaydırmak yani sebest bırakmak o yavaş yavaş kendini toparlar :) tabi sorun yoksa :D istop ettirmenin nedeni ayağını debriyajdan hızlı çekmen diğeri ise yavaş yavaş çektiğin halde gazı yeterince verememen :) debriyaj kavrama noktasına geldiğinde ayağını debrijadan çekmeyi çok kısa bir süre için kes araç hareket ettiğinde ve motor deviri yakaladığında yavaşça bırak :) zaten araç devirini bir kere aldımı debriyajı daha çabuk bırakabilirsin :) oda 2. vitesten sonra :D sana diğer bir önerim mümkün olduğunda 1 elin direksiyonda diğer elin vieste olsun bunu alıştır ileride çok sorun yaşarsın. Yoldan sağa sola kaymanın nedeni ise kendini çok fazla kasman az rahat bırak kendini sakinleş yola odaklan direksiyonu hisset sağa sola kaçmasını engelle olay bu :D ama geri sürüşlerde kesinlikle yanında birileri bulunsun :)

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Viraja girerken direksiyonu sola tamamen kırmayın araç gereğinden fazla dönmüş olur haliyle yola sokmakta zorlanırsınız sizi yanıltan şey direksiyonun sertliği olabilir :) dönüş esnasında sağa doğru sertçe direksiyonu çevirmeyin tahminen sertçe çevirdiğiniz için araç yoluna girip sonra yine hızlı bir şekilde sağ tarafa yanaşıyor :) bü tür şeyleri anlatmak göstermesinden zor araç yarım daire döndükten sonra diğer yöne doğru yavaşça çevirin tama anlatamıyorum göstermek daha kolay olurdu :D

Evet, yaptığım hatanın kaynağını anladım. Teşekkürler.Eğitmen bana tamamen çevirmemi söyledi. Onun çevirdim. Kendime bir sürüş ustası bulup onun öğretmesini isteyecem.

---------- saat 22:56 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:51 eklenmişti ----------

Tekrar aracın düz hareket etmesi için direksiyonu hangi pozisyona getirmem lazım? Anlatabilir misiniz?

aslında basit direksiyonu yavaşça elinden kaydırmak yani sebest bırakmak o yavaş yavaş kendini toparlar :) tabi sorun yoksa :D istop ettirmenin nedeni ayağını debriyajdan hızlı çekmen diğeri ise yavaş yavaş çektiğin halde gazı yeterince verememen :) debriyaj kavrama noktasına geldiğinde ayağını debrijadan çekmeyi çok kısa bir süre için kes araç hareket ettiğinde ve motor deviri yakaladığında yavaşça bırak :) zaten araç devirini bir kere aldımı debriyajı daha çabuk bırakabilirsin :) oda 2. vitesten sonra :D sana diğer bir önerim mümkün olduğunda 1 elin direksiyonda diğer elin vieste olsun bunu alıştır ileride çok sorun yaşarsın. Yoldan sağa sola kaymanın nedeni ise kendini çok fazla kasman az rahat bırak kendini sakinleş yola odaklan direksiyonu hisset sağa sola kaçmasını engelle olay bu :D ama geri sürüşlerde kesinlikle yanında birileri bulunsun :)

Anladım. Teşekkürler. Diğer yorumda bulunan arkadaşlara da çok teşekkür ederim.

Boş vites ne demektir? Bunun cevabını alamadım. Hep duyuyorum. Kalkarken 1.vitese boş vites mi, deniliyor.

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Eski arabalarda daha kolay araç kullanmayı öğrenmek yeni araçlarda özelilkle gaz pedalı çok hafif.Tavsiyem arabayı çalıştırdıktan sonra 1.vitese almadan birkaç kez gaza ve debriyaja basıp bırak ayağın alışsın pedalların ağırlığına.Diğer hususlarda pratik yaptıkca geliştirilecek hususlar arabayı sağa sola gezdirirsin ilk başlarda sonra düzelir bu.

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Eski arabalarda daha kolay araç kullanmayı öğrenmek yeni araçlarda özelilkle gaz pedalı çok hafif.Tavsiyem arabayı çalıştırdıktan sonra 1.vitese almadan birkaç kez gaza ve debriyaja basıp bırak ayağın alışsın pedalların ağırlığına.Diğer hususlarda pratik yaptıkca geliştirilecek hususlar arabayı sağa sola gezdirirsin ilk başlarda sonra düzelir bu.

Anladım, teşekkürler. Evet, gaz pedalı o kadar hafif ki, sertliğini veya ağırlığını hissedemiyorum. Bir dokunuşta araba yerinden fırlıyor.

Boş vites ne demektir? Bunun cevabını alamadım. Hep duyuyorum. Kalkarken 1.vitese boş vites mi, deniliyor.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Araba kullanmayı öğrenmede 3 adım önemli

1.Anlatım % 10 önemlidir

2.Pratik % 30 önemlidir

3.Tecrübe % 70 önemlidir.(zamanla kazanılır)

Ayrıca bayanların aracı kendilerinden ayrı bir şey olarak gördükleri ve bu yüzen çok kasılarak araba sürdükleri,erkeklerin ise aracı kendinden bir parça gibi hissedip bütünleştiği bilinmektedir.

Allah kaza bela vermesin.!. aşama anlatım kısmında hayati öneme sahip yapacaklarını öğren bence.Şerit değiştirme,kavşaklara yaklaşınca yapılacaklar,dikiz aynalarına bakma... uzar gider.

Kazasız günler diliyorum