Router nedir? Ne işe yarar?

Bu konuyu okuyanlar

ismailceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
router nedir ve ne işe yarar bilen arkadaşlardan bir yardım bekliyorum.
router nedir ne ise yarar.jpg

ben 8mb lik internet kullanıyorum yan komşuda bir router almış beraber kullanalım diye router i bağladık ama hız eskisindende berbat halde şimdi ayrıca kapsama alanı genişleyecek diye beklerken o da olmadı bu arada router marka ve modeli bu:Wireless Lite N Router TL-WR741N
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Son düzenleyen moderatör:

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Router modeme entegre bir sistemdir. Router modem diye adnlandırılır. Yani modemle iki pc de ağ kurabilirsin demek.

x_large

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şimdi router nedir mesela iki farkı ağınız var. birisi ankara birisi istanbul. yada birisi network birisi internet (internet te büyük bir ağdır). bu iki network arasında köprü görevi gören cihazlara router deriz. bu artık ADSL yada KABLOYU paylaştırabilir yada uzak ağları (WAN) ları kullanıma sokabilir. yani ağa bir bilgisayar gibi takılan yada gerçekten bilgisayar olan iki farklı ağı bir kapıdan birbire gateway olarak bağlar. yani router in ip si gateway olarak yazılır ve mesela ankara daki muhasebe makinasına bağlanmak istenildi mesela istanbuldaki depo bilgisayarında ip paketleri direk gateway e gider oradaki router a yani. sonrada ben buraya gitmek istiyorum. router de peki gidelim der. karşı tarafın ip mesela 10.0.0.143 ise 192.168.0.25 olan depo dan yollanan paket 192.168.0.1 deki routere uğrar (bu arada router 192.168.0.1 adresi olduğunu varsaydık) router de onu ankara ya giden hat üzerinden (modem vasıtası ile) karşı tarafa bağlar. tabi karşıdada bir router (ve modem) var. bunu karşı router gelen paketlere bakacak muhasebe makinasını ip sine yönlendirecek yani 10.0.0.143 e. tabi ters iletişimde aynı şekilde oluyor. yani bir kablo ve bir router (ve modem yada iki bir cihaz) çifti ile uzak mesafeler hiç fark etmeden siz bişey anlamadan sanki yan odaya bağlanır gibi olur. yani bir hat ile iki ağı tek ağ gibi kullanabilirsiniz.

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Şimdi router nedir mesela iki farkı ağınız var. birisi ankara birisi istanbul. yada birisi network birisi internet (internet te büyük bir ağdır). bu iki network arasında köprü görevi gören cihazlara router deriz. bu artık ADSL yada KABLOYU paylaştırabilir yada uzak ağları (WAN) ları kullanıma sokabilir. yani ağa bir bilgisayar gibi takılan yada gerçekten bilgisayar olan iki farklı ağı bir kapıdan birbire gateway olarak bağlar. yani router in ip si gateway olarak yazılır ve mesela ankara daki muhasebe makinasına bağlanmak istenildi mesela istanbuldaki depo bilgisayarında ip paketleri direk gateway e gider oradaki router a yani. sonrada ben buraya gitmek istiyorum. router de peki gidelim der. karşı tarafın ip mesela 10.0.0.143 ise 192.168.0.25 olan depo dan yollanan paket 192.168.0.1 deki routere uğrar (bu arada router 192.168.0.1 adresi olduğunu varsaydık) router de onu ankara ya giden hat üzerinden (modem vasıtası ile) karşı tarafa bağlar. tabi karşıdada bir router (ve modem) var. bunu karşı router gelen paketlere bakacak muhasebe makinasını ip sine yönlendirecek yani 10.0.0.143 e. tabi ters iletişimde aynı şekilde oluyor. yani bir kablo ve bir router (ve modem yada iki bir cihaz) çifti ile uzak mesafeler hiç fark etmeden siz bişey anlamadan sanki yan odaya bağlanır gibi olur. yani bir hat ile iki ağı tek ağ gibi kullanabilirsiniz.

Güzel bir anlatım :thumbup1:

ismailceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yani benim öğrenmek istediğim komuşu ile arada 50-60 metre var o da router sayesinde hızda düşüklük olmadan internete benim modem üzerinden bağlanabilr mi?

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Router, farklı IP gruplarında olan iki veya daha fazla network'ün birbiri ile görüşebilmesini sağlayan cihazdır.

Aldığınız home router tipindeki cihazlar internet paylaşımı için kullanılabilecek ADSL modem gibi cihazlardır.

Hız ile ilgili olarak kablolu mu kablosuz mu bağlısınız?

ismailceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kablosuz olarak kullanıyorum router da 150 metre kapsama gösteriyor ama 50 -60 metrelik mesafede görmüyor

x_large

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yani benim öğrenmek istediğim komuşu ile arada 50-60 metre var o da router sayesinde hızda düşüklük olmadan internete benim modem üzerinden bağlanabilr mi?

Kullandığınız cihazın performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.Anlıyacağın iş kaliteye bakıyor...

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
kablosuz olarak kullanıyorum router da 150 metre kapsama gösteriyor ama 50 -60 metrelik mesafede görmüyor

o gösterilen alan açık alandır. Yani arada duvar ve benzeri hiç bir engelin olmadığı alandır. Araya duvar ve benzeri şeyler girdiği zaman sinyal aşırı zayıflar. Kablolu bağlantı yaparsanız eğer tam performanslı bir ağ kullanmış olursunuz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Oncelıkle Meraba

Ben kablo ile 50 metreden internet cekıyorm. Evmde wifi kullanmak ıstıyorm ama mesafe cok oldugndan sınyal gelmıyor.
Evıme 2 kablo cektım 1 pc de takılı dieri bosta duruyor.
Gelen kablolu neti nasıl evmde wifi ye donustureblrm ?
Yardımlarınz ıcın tesskurler

efeoglu_yusuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle, Router Lar İki Ağ Arasında Köprü Görevi Görür Kısaca Anlatırsak.

TP-Link Markası Zaten Başarılı Bi Marka Değil. Ağı Yavaşlatması Çok Doğal.

Kaliteli Bi AP Kullanarak İşlem Yapabilirsin.

Ben Bu Yüzden Alfa Markasını Tavsiye Ederim Her Zaman.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Modemler Access Point Görevi Görüp Hazır İnterneti DAĞITMAZ.

Yanlış Yönlendirme Olmasın. İki Modem Birbirini Kilitleyebilir.

Ethernet Kablosunun Ucuna Bir Access Point Bağlarsın.
Veya Konuyu Açan Arkadaş Gibi Router Da Bağlayabilirsin.

Düzgün Bi Router Bağlarsan, Modem E Yük Binmez.

Ama Router Lar Kablosuz Almada Başarılı Değildir.
Daha Çok Kablolu Alıp, Dağıtmaya Ayarlıdır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Öncelikle, Router Lar İki Ağ Arasında Köprü Görevi Görür Kısaca Anlatırsak.

TP-Link Markası Zaten Başarılı Bi Marka Değil. Ağı Yavaşlatması Çok Doğal.

Kaliteli Bi AP Kullanarak İşlem Yapabilirsin.

Ben Bu Yüzden Alfa Markasını Tavsiye Ederim Her Zaman.

Modemler Access Point Görevi Görüp Hazır İnterneti DAĞITMAZ.

Yanlış Yönlendirme Olmasın. İki Modem Birbirini Kilitleyebilir.

Ethernet Kablosunun Ucuna Bir Access Point Bağlarsın.
Veya Konuyu Açan Arkadaş Gibi Router Da Bağlayabilirsin.

Düzgün Bi Router Bağlarsan, Modem E Yük Binmez.

Ama Router Lar Kablosuz Almada Başarılı Değildir.
Daha Çok Kablolu Alıp, Dağıtmaya Ayarlıdır.

piyasadaki en iyi fiyatlı en başarılı marka TP-LINK'tir...

azen63

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Oncelıkle Meraba

Ben kablo ile 50 metreden internet cekıyorm. Evmde wifi kullanmak ıstıyorm ama mesafe cok oldugndan sınyal gelmıyor.
pc de wifi kartı mevcut ise virtual router programı ile pc nizden wifi ağı olusturabilirsiniz.

efeoglu_yusuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
piyasadaki en iyi fiyatlı en başarılı marka TP-LINK'tir...

Piyasadaki En Ucuz Ve En Kalitesiz, En Dandik Marka TP-Link.

Zamanında D-Link Piyasanın En İyi Markasıyken Onun Takliti Olarak Çıktı.
TP-Linkin Antenleri Kadar Sahte Anten, Cihazları Kadar Dandik Cihaz Görmedim Ben.

Sözde Herkezin Kaliteli Dediği 5210 Cihazının 9 Dbi Anten Takılmış Modeminin İnternet Veremediği Ortama Sadece Alfa Tube2H İle Sorunsuz 7/24 Çalışan Access Point İle Kesintisiz İnternet Ve Sürekli Veri İletişimi Yapan El Terminali Kurdum. Burda Alfa 12 Dbi Anten Kullandım. Sorun Yok.

Başka Bi Yere Tube2H Kurdum, Adam Ucuza Kaçtı 12 Dbi TP-Link Anten Kullandım, O Anten Yüzünden Cihaz Yandı Sonunda.
Öle Dandik Antenmi Olur Arkadaş. Cihazlarının Kalitesiz Olduğunu, Antenlerinin Teknik Gücünü Vermediğini Zaten Daha Önce Çok Şekilde Görmüştüm.
1 Bilgisayar Bağlanıyor, Antende Sorun Yok. 2-3 Kişi Birden Bağlanınca Resmen Anten Isınıyor Bi Anda.

İlk Sistemi Bi Restorana Kurdum. 4 Tane El Terminali Sürekli Sipariş Alıyor, Müşteriler Ücretsiz Nete Giriyor Sürekli, Cihazda Da Antende De Sorun Yok. Isınma Diye Bişey Yok.

TP-Link Yanıyor Resmen. Anten Değil Sanki Kalorifer Mübarek. :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
peki şöyle sorayım komşudan kabloyla net çekiyorum. Bir de tp link in router cihazından aldım wi fi li olanından. kabloyu bu cihaza bağlayınca wifi cihazı olarak çalışacak mı telefon ya da laptop görecek mi bu cihazı?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
evet bende bir kablo ile çekip evde wifi şeklinde dağıtmak istiyorum ne yapmamız gerekiyor lütfen cevaplar mısınız?

kumlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet bende bir kablo ile çekip evde wifi şeklinde dağıtmak istiyorum ne yapmamız gerekiyor lütfen cevaplar mısınız?

Router özellikli modem ile komşudan kabloyla aldığınız interneti wifi olarak kullanabilirsiniz.
Modem ile yapılıyor ben denedim oldu. (modeminizde router özelliği olmalı) Benim Modemim TP-Link TD-W8950ND.
Yapmanız gereken şey çok basit:
1- komşudan gelen Ethernet kablosunu modeminize takın
2- internet tarayıcı adresinize modem ip 'sini yazın (192.168.1.1 kullanılır genelde.)
3- modem kullanıcı adını ve şifreyi girin (parola=admin şifre=1234 - şifre örnektir)
4- bağlantı ayarlarının olduğu sayfada DHCP'yi kapalı konuma getirip ayarları kaydedin ve modemi yeniden başlatın.
işlem tamam
yapamayan olursa ekran resmini çekip mail atabilir. mustafa.secmen@gmail.com

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selamlar,
Binamızda internet bağlantısı yok,
Bu yüzden karşı binadaki arkadaşımın internetini kullanmak istiyorum, Masaüstü bilgisayarım var, kısacası karşı binadan wifi ile internet bağlantısını alarak masaüstü veya leptop bilgisayarımda kullanabilirmiyim.
Elimde ZyXEL wap 3205 var, baglatı kurabilirsem, bilgisayara nasıl kurmalıyım. Tesekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kablosuz bağlanan ve kablosuz dağıtım yapan cihaz arıyorum [h=1]ASUS RT-N12E acaba uygun mudur vatanda var ama teknik bilgisi olan yok kimi olur kimi olmaz diyor lütfen yardım[/h]

connaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oncelıkle Meraba

Acces point alip yayin yapacaksiniz

router nedir ve ne işe yarar bilen arkadaşlardan bir yardım bekliyorum. ben 8mb lik internet kullanıyorum yan komşuda bir router almış beraber kullanalım diye router i bağladık ama hız eskisindende berbat halde şimdi ayrıca kapsama alanı genişleyecek diye beklerken o da olmadı bu arada router marka ve modeli bu:Wireless Lite N Router TL-WR741N
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ozetle birden fazla clienti tek agda toplamak

Bu arada kablosuz alip kablosuz ve kablolu tekrarda yani universal repater denen olayda kayip cok olur sorunlu bir moddur o yuzden pek tavsiye edilmez

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şimdi birşey soracam ben interneti komşuyla beraber aldım komsudan bilgisayarıma kablolu bağlantı yaptım ama wifi pek fazla çekmiyor bu sorun için router cihazınımı kullanmam gerek?