Bilgisayar Virüsleri Canlı mı?

Bu konuyu okuyanlar

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Virüs, canlı hücreleri enfekte edebilen mikroskobik taneciklerdir. Birçok hastalığa neden olmalarına rağmen virüslerin canlı olup olmadığı uzun yıllardır uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Bu tartışmaların temelinde virüslerin yaşamın tanımında genel kabul görmüş olan tüm kıstaslarını karşılamaması yatmaktadır. Söz konusu bilgisayar virüslerinin canlılığı olduğunda, herkes bilgisayar virüslerinin cansı olduğunu söyleyecektir. Ancak tüm bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası olan bilgisayar virüsleri canlıdır. Peki, bu virüsler canlı olmasaydı nasıl bu kadar etkili bir şey olabilirdi. Neyse şimdi virüslerin özelliklerine bir göz atalım. Cansızlara ait olan bir özellikleri var mı bir bakalım:

• Bilgisayar virüsleri çok küçük boyuttadır: Bir varlığın canlılığı ile o varlığın boyutunu hiç bir alakası yoktur. Çok küçük canlılarda olabilirler.
  • Bilgisayar virüsleri çok zararlıdırlar: Canlıların yararlıları olabildiği gibi zararlı olanları da vardır. Zararlı olmaları cansız olduklarını göstermez.
Yani bilgisayar virüslerinin hiç bir özelliği cansız olduğunu ispatlayamaz. Birde canlılığın şartlarına bakalım. Acaba canlılarda olan özellikler virüslerde var mı yoksa yok mu?

• Canlılar doğar yaşar ve ölür: Bilgisayar virüsleri de bir hacker tarafından yaşam verilir, bir bilgisayar üzerinde yaşar ve antivirüs programı tarafından öldürülür.
  • Hareket ve üreme özellikleri: Bilgisayar virüslerinin hareket özelliklerini anlamamız şu anda biraz zor ama size şöyle bir örnek yereyim ilk başta sadece bilgisayarın bir klasörüne girip o klasördeki dosyalara zarar vermekle görevli olan virüs bir yönlendiren tarafından tüm hard diske ulaşabilir. Böylece hareket etmiş olur. Üreme özelliğini ise önce tek bir bilgisayarda daha sonraları binlerce bilgisayarlara bulaşmasıyla açıklayabiliriz.
Lafı fazla uzatmayalım isterseniz canlıların tüm özelliklerini bilgisayar virüsleri de gösteriyor. Açıkçası bilgisayar virüslerine cansızdırlar denemiz için gösterebileceğimiz hiç bir ispatımız yok. Şunu rahatça belirtebilirim ki bilgisayar virüsleri canlı varlıklardır. Bilgisayar virüsleri hiç bir alem sınıfında değildir kendileri bir alemi oluştururlar yani ne hayvandır ne de bitkidir onlar Bilgisayarlar aleminde birer canlı varlıklardır. Ama düşünemezler ve parazit yaşarlar.
Neyse daha fazla saçmalamayalım. Hiç bilgisayar virüsleri canlı olur mu? Üstteki yazıya inanan insanlar varsa acil bir tedavi almalarını öneriyoruz.
İbrahim Pınar
Kaynak: www.mehmetnaber.com

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Keşke önce kaynağa baksaydım. Bir de gerçek diye okudum yaa. :D

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
Hareket ve üreme özellikleri
teknik olarak üredikleri söylenemez daha çok clone oluştururlar üreme işlevlerini gerçekleştirmek için mutasyona uğraması (codelarının içine yeni codelar eklenip yeni ve daha akıllı bi virüse dönüşmesi) gerekir.

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Keşke önce kaynağa baksaydım. Bir de gerçek diye okudum yaa. :D

Bence kaynak oldukça güvenilir, ne de olsa kendi sitem. Jeaquares eğer yazıyı kaynak bölümüne kadar gerçek diye okuduysan bundan daha gerçek haber mi olur?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bence kaynak oldukça güvenilir, ne de olsa kendi sitem. Jeaquares eğer yazıyı kaynak bölümüne kadar gerçek diye okuduysan bundan daha gerçek haber mi olur?

Ben kötü bir şey demedim ki, neden alınganlık yaptın? :)

Diyorum ki gerçek bir araştırma veya kanıtlanma aşamasında olan bir araştırma sanıp okudum ama kaynağı görünce gülmeye başladım. :) Haberin amacı da güldürmek değil mi zaten? Siteni biliyorum sonuçta. Teknolojiye mizahi bir bakış açısıyla bakıyorsunuz.

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hareket ve üreme özellikleri
teknik olarak üredikleri söylenemez daha çok clone oluştururlar üreme işlevlerini gerçekleştirmek için mutasyona uğraması (codelarının içine yeni codelar eklenip yeni ve daha akıllı bi virüse dönüşmesi) gerekir.

Mutasyon dış etkenler aracılığıyla değişime uğramak demektir. Bence virüsler çoğalırken dış etkenler nedeniyle mutasyona uğramaktadır, virüs programcıları tarafından sürekli değişerek yaşam döngülerine devam etmektedirler. Ben bilgisayar virüslerinin bitler baytlar aleminde yaşayan ilkel yaşam formları olduklarını düşünüyorum.

---------- saat 11:21 eklendi ---------- önceki mesaj saat 11:19 eklenmişti ----------

Ben kötü bir şey demedim ki, neden alınganlık yaptın? :)

Diyorum ki gerçek bir araştırma veya kanıtlanma aşamasında olan bir araştırma sanıp okudum ama kaynağı görünce gülmeye başladım. :) Haberin amacı da güldürmek değil mi zaten? Siteni biliyorum sonuçta. Teknolojiye mizahi bir bakış açısıyla bakıyorsunuz.

:D yok kızmadım aksine çok mutlu oldum, hem siteyi tanımış olman hem de tavrının olumlu olması beni mutlu etti. Dediğin gibi amacımız eğlendirmek, belki insanlar eğlenirken farkına varmadan bir şeyler öğrenir. Sizden de haber bekleriz :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ama haber harbi fena inandırıcı olmuş. Kendimi "kazık yemiş" gibi hissettim. :D Kim bu İbrahim Pınar? Selamımı iletirsin. :D

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Ama haber harbi fena inandırıcı olmuş. Kendimi "kazık yemiş" gibi hissettim. :D Kim bu İbrahim Pınar? Selamımı iletirsin. :D

Shiftdelete.net'den bir arkadaş, bi ara foruma teknoloji yazısı yazacak arkadaş arıyorum demiştim o da cevap verdi, bu ilk yazısı ve gayet başarılı. Selamını iletirim :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Bilgisayar virüsleri canlıdır, sistemde arka kapı açmaya çalışırlar. Programların dengesiz çalışmasına neden olurlar. En acımasız ve güçlü virüs türleri ajanlardır. Makineler ile birlikte Zion'u düşürmeye çalışırlar. :D

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bilgisayar virüsleri canlıdır, sistemde arka kapı açmaya çalışırlar. Programların dengesiz çalışmasına neden olurlar. En acımasız ve güçlü virüs türleri ajanlardır. Makineler ile birlikte Zion'u düşürmeye çalışırlar. :D

Aslında bu başlık şaka gibi geliyor ama uzmanlar bilgisayar virüslerinin canlı olup olmadığını ciddi ciddi tartışıyor. Bu adreste daha detaylı bilgi mevcut.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
Mutasyon dış etkenler aracılığıyla değişime uğramak demektir. Bence virüsler çoğalırken dış etkenler nedeniyle mutasyona uğramaktadır, virüs programcıları tarafından sürekli değişerek yaşam döngülerine devam etmektedirler. Ben bilgisayar virüslerinin bitler baytlar aleminde yaşayan ilkel yaşam formları olduklarını düşünüyorum.

sanal ortamdaki yaşamları yatsınamaz
sanal ortamı vicuda benzetebilirz zaten antivirüsler antibiyotik vs. gibi
mutasyon olayı de dediğim gibi %100 canlı diyebilmemiz için kodlarının içinde mutasyona uğraması olması yani bi virüs antivirüsle karşılaştığı vakit karantinada mutasyona uğramalı ve yeniden şekillenmeli tıpkı H1N1 (grip virüsü) sürekli yenilemeli sürekli çoğalmalı sürekli çoğalırken yenilenmeli sezgisel antivirüsleri anca bu şekilde alt edebilirler.

tabi bu benim düşüncem

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Shiftdelete.net'den bir arkadaş, bi ara foruma teknoloji yazısı yazacak arkadaş arıyorum demiştim o da cevap verdi, bu ilk yazısı ve gayet başarılı. Selamını iletirim :)

Ben de yazmak istiyoruum. :) Teknoloji ile ilgili her şey olabilir, değil mi? Mesela Linux vs Windows gibi bir yazı güzel giderdi. :D

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Ben de yazmak istiyoruum. :) Teknoloji ile ilgili her şey olabilir, değil mi? Mesela Linux vs Windows gibi bir yazı güzel giderdi. :D

Kesinlikle Linux yazıları istiyorum. Açık kaynak hayranıyım Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz....

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
sanal ortamdaki yaşamları yatsınamaz
sanal ortamı vicuda benzetebilirz zaten antivirüsler antibiyotik vs. gibi
mutasyon olayı de dediğim gibi %100 canlı diyebilmemiz için kodlarının içinde mutasyona uğraması olması yani bi virüs antivirüsle karşılaştığı vakit karantinada mutasyona uğramalı ve yeniden şekillenmeli tıpkı H1N1 (grip virüsü) sürekli yenilemeli sürekli çoğalmalı sürekli çoğalırken yenilenmeli sezgisel antivirüsleri anca bu şekilde alt edebilirler.

tabi bu benim düşüncem

Benim düşünceme göre mutasyona uğramak için illaki canlının tehdit altında olması gerekmez, yani radyasyon gibi bi dış etken virüsleri nasıl mutasyona uğratıyorsa başka bir kod yazıcısının virüsü değiştirmesi mutasyon olabilir diye düşünüyorum....

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Kesinlikle Linux yazıları istiyorum. Açık kaynak hayranıyım Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz, Linux yazısı isteriz....

Ciddiysen uğraşacağım. :)

Linux Vs Windows diye yazı yazsan kazanan hep Linux olurdu :D

Hatrınıza bir kere de Windows kazanıverir o zaman. :)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
site ismi çok akılda kalıcı olmuş bulanı tebrik etmek lazım..

yesil116

Doçent
Reaksiyon puanı
13
00036297-300x225.jpg

bittim bu fotoya :)
fillerin üzerindekilerin yüz ifadeleride bir başka güzel:tongue:

elmeo

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Daha güzelleri de var mesela kendi portrem gibi :D
Mehmetler-webe.jpg

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
bu fotoları görünce bende biraz bakayım dedim ilgi çekici siteymiş ekledim favorilere bakıcam bi ara...

Bu manzarayı gururuna yediremeyen ve tepkisini gösteren bir erkek hindi ise kendini Bush’un sofrasında buldu. Eski başkan Jr. Bush ise “Ne Irak ne de Afganistan hiç biri durduramadı sen mi durduracaksın beni g…ten gagalı” diye böğürdü. Bush’un sonu babasından beter olur inşallah.