Koşun ! Türkler köprülerini satıyor !

Bu konuyu okuyanlar

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
77674.jpg

AK Parti Hükümeti'nin "köprüler özelleşsin" adımı Avrupa'dan yanıt buldu...
Otoyollarla birlikte özelleştirilecek olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine Japon, İtalyan, İspanyol, Portekiz ve Avustralya firmaları talip

Önümüzdeki yıl yapılacak olan karayolları (otoyolar) ve köprülerin işletmesi ihalelerine Japon, İtalyan, İspanyol, Portekiz ve Avustralya firmalarının yoğun ilgisinin olduğu öğrenildi.

Bu satışlar için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) danışmanlık yapan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, köprü ve otoyolların satışının gelecek yılın ilk altı ayında tamamlanacağını söyledi. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin özelleştirilmesine yabancı firmaların büyük ilgi gösterdiğini açıklayan TSKB Genel Müdürü Eroğlu, yabancıların büyük gruplar olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Köprü ve otoyolların satışı 2008 yılının ilk altı ayında gerçekleşip, yılın sonuna kadar da bunların yeni alıcılarına devrinin yapılacağını öngörüyoruz.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok büyük gruplar alıcı olarak varlar. Bu şirketlerin en önemlileri Japon, İtalyan, İspanyol, Portekiz ve Avustralya firmaları. Bu kadar yüksek bir talebin olması da bu özelleştirmenin yapılabileceğini gösteriyor. Karayolları özelleştirmesinin 2008 yılı içinde bitirilebileceğini düşünüyoruz."

Süreyi bakanlık belirleyecek

Köprü ve paralı yol satışında kullanım süreleri için ÖİB'ye önerilerde bulunacaklarını söyleyen Halil Eroğlu, imtiyaz anlaşmalarının kaç yıl olacağına Ulaştırma Bakanlığı'nın karar vereceğini bildirdi.

Eroğlu, "İşletme süreleri 15 - 20 - 35 yıl olabilir. Hangi koşullarda ülke menfatinin daha fazla olacağına bakılacak.

İlgi gösteren firma ülkeleri olan İtalya, İspanya ve Portekiz'de otoyollar özelleştirilmiş durumda. Bu ülkeler sadece kendi ülkelerinde değil, Amerika ve Avustralya'da da bu işleri yapıyorlar. Bu nedenle onların modellerine bakacağız. Ülke menfaatimize en uygun modeli seçeceğiz" dedi.

'Yerli ortak arıyorlar'

Bu tür satın almalarda yabancıların Türkiye'yi Doğu'ya açılan bir kapı olarak gördüklerini söyleyen Eroğlu, gelecekte Asya ve Ortadoğu'ya gitmek istediklerini söyledi. Yabancıların köprü ve paralı yolların alımında yanlarına yerli ortak almak istediklerini anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Özelleştirmelere talip olan yabancılar mutlaka bir yerli ortak istiyor. Çünkü yabancının yalnız başına gelip Türkiye'de bu işleri yapması mümkün değil. Yerli ortak tercih ediyorlar. "

'10 milyar dolar bekliyoruz'

2008'de yapılacak özelleştirmelerde en önemli alanların elektrik dağıtım, şeker fabrikaları ve otoyollar olacağını söyleyen Eroğlu, bu satışlardan 10 milyar dolar gelir beklediklerini belirtti.

Eroğlu, "2006 - 2007 yıllarında yaklaşık olarak 10 milyar dolar civarında olan ÖİB'nin doğrudan özelleştirme gelirleri, 20 milyar dolarla tamamlandı. Yani toplam 40 milyar doların 20 milyar doları buradan. 2008'de de bütçeye özelleştirme geliri olarak toplam 10 milyar dolar rakam kondu. Biz bu rakamın da çok rahatlıkla tutturulacağını düşünüyoruz" diye kaydetti.
Kaynak

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Başka nasıl biz dış borçlarımızı ödeyebiliriz peki ancak böyle özelleştirme yöntemleriye devlet toplu para kazanıp borçlarını ödeyebilir bence iyi yoldalar.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ya yuh ama ya yeter be nereye kdr ya yetmedı mı sattıklarınız zor tutuyorum su an kendımm ..

Mesaj içeriği düzenlenmiştir

Moderatör not : Argo kelimelerden kaçınalım ;)

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bişey sattıkları yok kiralama yalnızca.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Ülkeyi mi satıyorlar bana mı öyle geliyor?

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
tamam! koşmaya başladım, durun diyene kadar koşucam ben

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
bu kadar büyütmeyin anlamında başlığa uysun dediydim ama neyse

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Şöylede düşünebilirsiniz:Önceki hükümetlerin soyduklarını yerlerine koymak için uğraşıyorlar..

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Özelleştirmeler her ülkede yapılan bir uygulama bunun ülkeyi satmakla bir alakası yok.Bencede bunu büyütmeyin.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
pekı bogazların onemını bılıomusun desem,tuprasın,telekomun ??

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Sen daha ne koşullarda özelleştirildiğini biliyor musun?Önce olayın bir datayını öğren heralde boğazların can alıcı önemi olan noktaları özelleştirmeyecekler.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bogazlara sıradan bı ozellestırme gıbı bakamazsın .senın dedıgın guvenılır hukumetlerde olur.ınce detayları satmaz dıe kı oyle bır hukumette bırak ozellestırmeyı bunu dusunmez bıle ..

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Boğazlar sıtratejik öneme sahip yerler özelleştirme yapılırken bu duruma dikkat çekileceğini umuyorum.

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Önceki hükümetler yönetmeyi bilmedikleri için zaten ülke okadar krizler geçirdi.Bırakında yönetmeyi bilenler devam etsinler işlerine.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
yonetmeyı cok ıı bılıolar sımdıkılerde zaten ..

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bıldıklerınden mı sevıldıklerınden mı ??

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Boğazlar özelleşiyor diyen yokki zaten köprüler özelleşiyormuş neden tartışıyorsunuz ki :S

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Sevilmek nasıl oluyor peki işini iyi yapan ne yaptığını bilen kişler sevilir değil mi?

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Nmss dedi ki:
Boğazlar özelleşiyor diyen yokki zaten köprüler özelleşiyormuş neden tartışıyorsunuz ki :S

Bende anlasam neden tartışıldığını hemen ülkeyi satmak anlamı çıkarıldı bu özelleştirmeden.

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
daha şartları beli olmayan, bi iki cümlelik bilginin haber yapılması bi kenara aman! yandık! bittik! lerle büyütülmesi gereksiz. şartlar belli olsun bi, gerçekten "Koşun!" denecek kadar büyük ve kritik şartlar ise o zaman koşarız ne diyim artık hay allahım ya :)

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
amacsızda sevılebılır artı kopru bogazın bır parcası yanı turkıye ıyı ısletemıo ya dostlar! gelın ısletın ben anlamıyorum bu ısten bana para verın sızın olsun.ne mantık ya. para veren altın bulsun mantıgıyla ulke ıdare edılmez !!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şimdi herkes Telekom'un tekelinden ve bize çektirdiklerinden şikayetçi. Bu, devletin Telekom'un eline verdiği bir kozdu. O halde özelleştirmeye karşı çıkanlar kendi kendileriyle çelişkiye düşmüşler demektir.

Özelleştirme genel itibariyle anlamlıdır, devletin heryere elini atmaması gerekir. Ancak bazı kilit kuruluşların özellştirilmesi bence çok kötü olur. Yukarıda örneğini verdiğim Telekom'un aslında özelleştirilmemesi gerekirdi. Köprülerin ise neden paralı olduğuna dair her zaman sorular sormuşumdur. Hala da paralı olmasını anlamsız bulurum. Bence özelleştirmek şöyle dursun, tamamen serbest geçişe açılmalıdır. Eğer kaldıramaz serbest geçişi gibi bir tez atılacaksa ortaya, o halde kaldırabilecek projeler bekliyor demektir.

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
honen dedi ki:
Başka nasıl biz dış borçlarımızı ödeyebiliriz peki ancak böyle özelleştirme yöntemleriye devlet toplu para kazanıp borçlarını ödeyebilir bence iyi yoldalar.

Güzel söylüyorsun devlet dış borçlarını ödemesi için toplu paraya sıcak paraya ihtiyacı var... doğru ama bunu önüne gelen herşeyi özelleştirmekle yapamaz....! Yapmamalı.... Türktelekom neden zarar eder....? Direk sıcak para özelleştirilmesi çok yanlıştı şimdi tüktelekom da yaşananlarda ortada
kaldıki telekom iletişim aracımız biraz daha özel tutulmalıydı.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi benim anlamadığım şey dış borç bunca satışa rağmen neden artıyor.
80 yılda yapılan tüm borcun toplamının 2,5 katı 5 yılda borç yapılıyor. İyi de nerede bu para 80 yılda o kadar borçla Türkiye inşa edilmiş, 120 yılda yapılacak borcu 5 yılda yapmışlar ne inşa olmuş? Ben bunu anlayamadım, yok ödeme dengesi değişmiş de falan fişman diye uyutuyorlar. Bulunduğumyerde 80 yılda ne varsa son 5 yılda yine o var.

Doğru yolda diyen arkadaş bir izah etsin de bizler de bir anlayalım bu özelliştirme parası nereye gitmiş ve borç hala neden artmış? Devleti soymuşlar diyen blogger arkadaş da buna bir yanıt versin, engin bilgilerinden faydalanalım, o zaman bu ülkeyi soymuşlarsa bugün bu hesaba ne denir onun adını koysun.

Şimdi size bir aldatmaca örneği vereyim.

Petkim'i sattık değil mi?
Şimdi petkimi bu şirket alınca ek olarak ne fayda sağlıyor? İşçi sayısı aynı, kapasite aynı değişen hiçbir şey yok her şey aynı sadece kar satışı yapıyoruz adamlara altın yumurtlayan kazı verip bir kere etinden yararlanıyoruz o kadar.

Kaldı ki stratejik olmaları hususuna hiç girmiyorum bile.

Ama kağıt üzerinde ülkeye yatırım gelmiş deniyor yahu bu kadar mı ... görünüyoruz. Halkın gözünde yatırımdan anlaşılan şey fabrika ve işyerleri açılmasıdır yanlışım var mı?

Ama Bu ülkede vergi mükellefi sayısı 5 yılda 120 000 azaldı akıl alacak olay mı? İşsiz ordularına ordular ekleniyor biz de yeni yatırım yapacak sermayeyi getirmeyip, varolanı satıyoruz sonra da "yatırım geldi" diyoruz, yerli sermayeyi bitiriyoruz.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
son 3 yorum demek ıstedıgımı ozetlemıs. ne mutlu bana benım gıbı dusunenler var :D