Windows XP kurulu bilgisayara Ubuntu kurmak

Bu konuyu okuyanlar

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayarımda Windows XP Professional Service Pack 3 kurulu.HDD 3'e bölünmüş durumda.C diskinde Windows kurulu.Ben D diskine de Ubuntu kurmak istiyorum.Ubuntu'yu kurduktan sonra hem Windows'u hem de Ubuntu'yu kullanabilmek için nasıl bir kurulum yapmalıyım kurulumda başka bir seçenek mi işaretlemeliyim?

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ubuntu CD'sini takıp kurulumu başlattığınızda Windows kurulu kısmı algılayıp size seçenekler sunacak. Windows'un yanına kurma seçeneğini seçtiğinizde kurulum devam edecek. Bir dahaki açılışta sizi GRUB2 karşılayacak. Bir seçim yapmanızı isteyecek. Windows ve Linux bölümleri orada görünür bir şekilde olacak. 10 saniye içinde seçim yapmazsanız, varsayılan işletim sistemi açılmaya başlayacak.

Kurulum aşamasından sonra yapacağınız ek bir şey yok. Kendisi kuruyor her şeyi.

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
aynı şekilde bende ubuntu kurmuştum.. açılışta grub seçeneği geliyor burdan ( yada her nereden yapılabiliyorsa ) varsayılan işletim sistemini xp seçemeğim için her seferinde elle xp yi seçmek zorunda kalıyordum.. ubuntuyu merak üzre kurduğum için böyle bir durum can sıkıcı oluyor..

Cincin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarım özelliklerden sistem özellikleri>gelişmiş>başlangıç ve kurtarma açılan ekranda varsayılan işletim sistemi bölümünden istediğiniz sistemi seçin, "işletim sistemini gösterme süresi"ni (seçim yapmak istediğiniz kadar süre) istediğini bir sayı verin (saniye) 0 verirseniz sistem direk açılır. açılışta 2. sisteme geçmek istiyorsanız f8'e basın ve sisteminizi seçin.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Ubuntu 9.10 u indir.Sanal bir sürücü programı kullan(Deamon Tools gibi).Wubi ile yükleme yap işin tamamdır.Kurulum süresi yaklaşık 25 dakika sürüyor Wubi ile.

Edit=Wubi ile HDD yi bölmeye gerek yok.

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Bilgisayarım özelliklerden sistem özellikleri>gelişmiş>başlangıç ve kurtarma açılan ekranda varsayılan işletim sistemi bölümünden istediğiniz sistemi seçin, "işletim sistemini gösterme süresi"ni (seçim yapmak istediğiniz kadar süre) istediğini bir sayı verin (saniye) 0 verirseniz sistem direk açılır. açılışta 2. sisteme geçmek istiyorsanız f8'e basın ve sisteminizi seçin.

bu yolla var olan windows işletim sistemleri içinde seçim yapmak mümkün ama windows da ubuntu bir işletim sistemi muamelesi görmediğinden ubuntuyu listede göremiyoruz..

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
aynı şekilde bende ubuntu kurmuştum.. açılışta grub seçeneği geliyor burdan ( yada her nereden yapılabiliyorsa ) varsayılan işletim sistemini xp seçemeğim için her seferinde elle xp yi seçmek zorunda kalıyordum.. ubuntuyu merak üzre kurduğum için böyle bir durum can sıkıcı oluyor..

Bunu grub.cfg'yi düzenleyerek istediğiniz hale getirebiliyorsunuz. İsterseniz yardımcı olurum.

@lazerboy, Wubi ile kurulum yapmanı önermiyorum. En sağlamı CD ile kurulum yapmak. Zaten bölümlenmiş sabit diskin.

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.Ben bir süre önce ücretsiz CD istemiştim İngiltere'den yollamışlar sürümünü tam olarak hatırlayamıyorum ama büyük ihtimal en son sürümden bir önceki sürümdü.Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.Zaten bir süre çift Windows kullandığım için o grub ekranını biliyorum :) Bu arada bilgisayarım;

1.50 GB Ram
256 Mb Nvidia Geforce FX 5500 ekran kartı
AMD Athlon 64 3000+ 2.0 GHz işlemci

Buna göre ubuntuyu kaldırır mı?

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.Ben bir süre önce ücretsiz CD istemiştim İngiltere'den yollamışlar sürümünü tam olarak hatırlayamıyorum ama büyük ihtimal en son sürümden bir önceki sürümdü.Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.Zaten bir süre çift Windows kullandığım için o grub ekranını biliyorum :) Bu arada bilgisayarım;

1.50 GB Ram
256 Mb Nvidia Geforce FX 5500 ekran kartı
AMD Athlon 64 3000+ 2.0 GHz işlemci

Buna göre ubuntuyu kaldırır mı?

Windows'ta kullandığın GRUB ekranı değil. GRUB, Linux'ta var. Ama dediğin gibi Windows'takine çok benzer, farkı yok bile denilebilir. :)

Sistemin fazlasıyla yetiyor Ubuntu'ya. Sanırım 9.04 Jaunty Jackalope var elinde. Ben de onu kullanıyorum ve kendisine aşığım. :) Tavsiye ediyorum, hemen kur. :)

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
peki hocam ben Xp nin üstüne vista kurabilirmiyim mesela ?

süper olur böyle birşey?

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
vista kurabilirsin.. her iki işletim sistemide başlangıçta sorulacak sen yine elle seçeceksin. ha bu arada hangine ısınırsan ayarlardan istediğini 1. olarak seçebilir elle seçmektende 15-20 saniye bekleyerek kurtulabilirsin. Kişisel kanaatim sistemin vista kaldırabiliyorsa yerine win7 kurmanı tavsiye ederim. zira vista hiç bir kullanıcısının yüzünü güldürmemiştir. microsofft sırf bu yüzden win7 yi daha hızlı çıkarmak zorunda kaldı.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
abi benim kasa sağlam sen bana win7 indirme linki verirmisin?

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
burdan veremem :) bendeki linkler aktivasyon içeriyor o yüzden forumdan banlanmak istemem

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ÖM atarsın?

ve bu win7 veya ubuntu kurarken pc yi kapatıp cd takıp öyle mi açacağız yoksa pc açıkken mi cd takacağız?

forumdan banlanırsan yeni nick alırsın :mrgreen:

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
mantık şu : eğer bilgisyarda tek işletim sistemim olsun diyorsan ms dostan tüm bölümleri silip C: ye istediğin işletim sistemini kurabilirsin.
hayır birden fazla olsun diyorsan xp üzerinden hem win7 yi hemde Ubuntuyu cd-rom dan çalıştırabilir yeni işletim sistemini üzerine kurabilirsin. konunun senin sorunla ilgisi yok ama belki bilgilendirme amaçlı olur diye yazıyorum. varsayalım ki bilgisayarında sadece vista yüklü ama aynı anda xp de kullanmak istiyorsun burda karşımıza şöyle bir sorun çıkıyor. Microsoft işlerim sistemlerinde yeni versiyon işletim sistemi üzerine eski işltim sistemini ikincil olarak kuramıyorsun. illa kurucam diyorsan ilk önce xp sonra vista kurmak zorundasın.. linkleri pm den atıcam az sonra. :)

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Windows'ta kullandığın GRUB ekranı değil. GRUB, Linux'ta var. Ama dediğin gibi Windows'takine çok benzer, farkı yok bile denilebilir. :)

Sistemin fazlasıyla yetiyor Ubuntu'ya. Sanırım 9.04 Jaunty Jackalope var elinde. Ben de onu kullanıyorum ve kendisine aşığım. :) Tavsiye ediyorum, hemen kur. :)

Onun adını tam olarak ifade edemediğim için grub dedim kısa yoldan :D Kendi evime dönersem kurmaya çalışırım :)

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
birisi buraya bakabilirmi, şu an ubuntu kurmak üzereyim?

3 seçenek sunuyor, hangisini seçmeliyim?

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok uzun sürer mi? 1 saat vaktim var çıkıcam

apollon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim naçizane tavsiyem: iki işletim sistemini bir arada kullanmak için SUN'ın (ki Oracle oldu) Virtualbox sanallaştırma aracını kullanmanız. Birçok kere tavsiye edilmiştir sanırım.

Kişisel kullanımı konusunda lisans sorunu yok biliyorum. Şu linkten indirebilirsiniz:

http://www.virtualbox.org/

Ayrıca, en güzel özelliği Seamless Mode için ilk bulduğum türkçe kaynağı da ekliyorum

http://yesiltas.net/sezer/category/virtualbox

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
ingilizce soruyor anlamıyorum

---------- saat 22:06 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:58 eklenmişti ----------

Wubi'yle kurduğunu bilmiyordum. O yüzden öyle söyledim. Hayatımda Wubi'yle kurulum yapmadım hiç. :) O sebeple bilemiyorum ama kurulum 20 dk kadar sürüyor.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sağol hoca.. peki bu virtualbox olayı nasıl?

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
windows c ye kurulu. ve ben şu an d ye kuruyorum ubuntu yu? olurmu?

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
size bir surprizim var. su an ubuntudan giriyorum foruma

ama bir sorun var klavyeyi ayarlamam gerekiyor klavye sapitti. bunu turkceye nasil cevirebilirim