Alttan alınan dersler

Bu konuyu okuyanlar

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Arkadaşlar alttan aldığımız dersler genel ortalamayı etkiler mi acaba? :)

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Şöyle ortalaman aldığın bütün derslerin kredisine bölündüğü için ortalaman düşer.Ama dersleri verdiğin zaman yükselir...FF ve FD arasında kritik durumda olanlar için baya fark vardır bu yüzden.

aykutemre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kesinlikle şu anda benimde başıma gelen bişey bu çok merak ediyorum bilen varsa bi an önce yazsın lütfen

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Şöyle ortalaman aldığın bütün derslerin kredisine bölündüğü için ortalaman düşer.Ama dersleri verdiğin zaman yükselir...FF ve FD arasında kritik durumda olanlar için baya fark vardır bu yüzden.
Sizin dediğinize göre alttan alınan dersler ortalamayı etkiliyor.Alttan aldığımız derslerin notları FF veya FD diyelim bu dersleri yazın verdiğimizde ortalama yükselir fakat ortalaman 2'nin altında altında olduğunda DC olan dersten kalırsın :)

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Sizin dediğinize göre alttan alınan dersler ortalamayı etkiliyor.Alttan aldığımız derslerin notları FF veya FD diyelim bu dersleri yazın verdiğimizde ortalama yükselir fakat ortalaman 2'nin altında altında olduğunda DC olan dersten kalırsın :)

Evet ortalama 2.00 nin altında oldumu DC olan dersleri yeniden alırsın.Alttan alınan dersler ortalamayı düşürür ama birinci sınıftaysan çok fazla etkisi olmaz hani yaz okuluyla temizlersen alttan dersleri sorun kalmaz... :D Daha detaylı anlat durumunu daha yardımcı olmaya çalışayım...

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Şu an 2.sınıftayım.Geçen yıldan 2 tane alttan dersin vardı. Bu yıl derslerle çakıştığı için alttaki derslere giremedim :) Sınavlarına girdim ama çalışamadığım için FD ile FF geldi :) bu dönem 2 tane DC notum geldi. Alttaki dersler genel ortalamayı etkiliyorsa 2 nin altına düşme ihtimalim var ama etkilemiyorsa 2 nin üzerinde :) Sorun FD ile FF ortalamayı çok düşürüyor. İki tane DC ortalama yüzünden kalacak gibi sanırım :D

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Ortalaman düşer....Ama ikinci dönemde DC dersin yoksa problem yok.İkinci dönem ortalamayı yükseltirsin 3.sınıfın 1. döneminde DC leri almazsın

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Bana alttan ders demeyin!

2 tane DC ortalama yüzünden kalmaz, yeniden almak istemezsen almazsın...

Ama DC notu 1.8'in altında bir not olduğu için ortalamayı 1.8'in üstüne çıkarabilmek için genelde öğrenciler DC'leri yeniden alır, ama almak zorunlu değildir.

m!ndf!elds

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Acı ama gerçek. :) Ne yazıkki alttan aldığın dersler ortalamanı etkiler.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Şimdi ortalama 2 nin altında olduğunca DC derslerini tekrar vermen gerekiyor. Eğer ben 3.sınıfın 1.döneminde diğer alttaki derslerimi düzeltirsem diğer DC derslerini vermekten kurtulmuş mu oluyorum yani :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardesım ben osman gazıde okuyorum yaz okuluna gıttım kutahyaya dersın bırınden fd aldım bısım okuldada bu hadf notu yok nası olur ? bırde fd nın hıcbır sekılde gecme ıhtımalı yokmu? almak mı zorundayız ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
1 snıf ögrencisiyim muhasebe okuyorum bölüm derslerımden qectım ama tarıhten 55 le kaldım ortalamam yuksek olursa qecermıyım yoksa secmelı oldugundan butlere kalırmıyım yatay gecıs yapmama engel olurmu ?

soldier01

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
bute girmen lazım ortalama derse etki etmez kalan dersin olursa yatay geçiş yapamazsın ayrıca yatay geçişte diğer başvuran adayların not ortalaması yüksekse onlar öncelikli diye biliyorum bazı ünv ler giriş puanına da bakıyor

soldier01

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
bute girmen lazım ortalama derse etki etmez kalan dersin olursa yatay geçiş yapamazsın ayrıca yatay geçişte diğer başvuran adayların not ortalaması yüksekse onlar öncelikli diye biliyorum bazı ünv ler giriş puanına da bakıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya benim birinci sınıf ikinc dönem br tane secmeli dersim kaldı su an ikincisınıftayım ikinci dönem derslerimden biri kalıyor alttan dersii secersem ne yapmalıyım bir hata mı var

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam benimde bi sorum olacak 2.sınıf 2.dönem bütün dersleri alabirlmiyim acaba 1.sınıfın 2.döneminden 2 tane dersim war her dönem kendi içinder degerlendiriliyo genel not ortalamam 1.77 yardım pLs

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şimdi dönemden kaldığımız zaman yani 2. sınıfın 2. döneminden kaldım kümülatifi yükseltip 3. sınıfa geçtiğimizde 3. sınıfın 2. döneminde öncelik olarak hangi dersleri almam gerekir 2.sınıfın 2. dönem derslerini mi ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim ilk dönem dil anlatım 3 tü şimdi 1 ortalama kaç olur? ve piskoloji de ilk dönem 3tü şmdi 1 eger kurtaramazsam karnede nasıl görülür lütfen bana yardımcı olablrmsnz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
beyler 10.sınıf öğrencisiyim kredim 71 ama 2 zayıfım var bir de 1 tane alttan kalan dersim ? kalıyo muyum geçiyo mu ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar diyelim ki birinci sınıfta bir dersiniz ff geldi. ikinci sınıfta dersi aa ile geçtiniz. ancak atıyorum birinci sınıf ortalamanız ff dersiniz olduğu için 2.50 gelmişti. ancak şimdi ikinci sınıfta aa ile geçtiğinizde birinci sınıf ortalamanız yükseliyor mu ? Ya da aldığınız bu aa ne işe yarıyor ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar diyelim ki birinci sınıfta bir dersiniz ff geldi. ikinci sınıfta dersi aa ile geçtiniz. ancak atıyorum birinci sınıf ortalamanız ff dersiniz olduğu için 2.50 gelmişti. ancak şimdi ikinci sınıfta aa ile geçtiğinizde birinci sınıf ortalamanız yükseliyor mu ? Ya da aldığınız bu aa ne işe yarıyor ?

??? çok önemli bi soru bilen varsa cevaplasın lütfen :(

tyfntyfn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bildiğime göre, ff gelen dersi ilk aldığın dönemin ortalaması ancak mezun olduğun zaman değişiyor. Yani, diyelim ki 1.sınıfta ders ff geldi, ortalaman 2,5 gelmişti. 2.sınıfta o dersin aa gelmesi, sen mezun olana kadar 2.sınıfın ortalamasında görünüyor. Mezun olduğun zaman, o ders aa olarak 1.sınıfın ortalamasında hesaplanıyor.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16

Dersi hangi dönem verdiyseniz, o dönemin ortalamasına yansıyor diye biliyorum. 1.sınıf ortalaması hesaplanırken ff üzerinden hesaplanır, 2.sınıf ortalaması hesaplanırken aa üzerinden hesaplanır. Kümülatif ortalama yani 3.sınıfa geçtiyseniz, ilk 2 senenin ortalaması hesaplanacağı zaman, ff olan dersin durumu, geçti olur ve ortalamaya dahil edilmez, 2.sınıfta aldığınız aa dahil edilir ortalamaya.

1.sınıfta ff aldıysanız, sonradan geçmeniz o senenin yada dönemin tekil başarı ortalamasını değiştirmez, sonuçta o dönem başarısız olmuşsunuzdur. Sonraki senelerde o dersi vermeniz, sizin 1.sınıfta başarısız olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Ama sonraki senelerde o dersi vermeniz, kümülatif ortalamanıza yansır.

Asıl önemli olan külümatif ortalamadır, mezuniyet dereceniz bu şekilde hesaplanır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhabalar,

ben alttan F notu ile kaldığım dersi yazın tekrar aldım genel not ortum 2 şimdi yazın tekrar kalırsam ort düşermi??

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba;
Ben 2. sınıfın 1. yarıyılına başladım ders seçimleri yaparken dokuz ders seçmem gerekirken karşıma 11 ders çıktı bu derslerde 1. dönemde dc ile geçtiğim dersler ben bu dersleri yanlışlıkla bu dersin seçmeli dersi zannedip danışman onayına yoladım. bu dersleri almak zorunda mıyım dc geçer not sayılmıyor mu beni bu konuda biri bilgilendirebilir mi??:bored: