Symbian 2013'e Kadar Lider

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Bağımsız araştrma topluluğu IDC, mobil işletim sistemlerinin geleceği üzerine bir rapor yayınladı. İşte detaylar...

Bilişim endüstrisine yönelik çarpıcı araştırmaları ile tanınan bağımsız araştırma topluluğu IDC (Internetional Data Corp.) şu günlerde hızlı bir gelişim sürecinde bulunan mobil işletim sistemlerine yönelik yeni bir araştırma yazısı yayınladı.
2009 yılında yaşanan değişim süreci ve 2013 yılına kadar yaşanabilecek öngörüleri içeren rapora göre Android hızlı gelişimini bu süreçte devam ettirecek ve tüm dünyadaki kullanılan mobil işletim sistemleri baz alındığında ikinci sıraya yükselecek. Pazarın 2013 yılına kadar %20.9 büyüyeceğini ifade eden rapora göre 390 milyon akıllı telefon aktif olarak bu süreç sonunda kullanımda olacak. Mevcut lider Symbian'ın bu konumunu koruyacağının ifade edildiği raporda, Blackberry OS, Windows Mobile gibi devlerin de güçlü etkisinin devam edeceği belirtiliyor.

symbian_android_haber11264609461.jpg

Raporda yer alan çarpıcı detaylar ise şu şekilde:
- Symbian'ın Amerika'da ciddi bir pazar kaybı yaşayacağı düşünülüyor. Ancak buna rağmen lider konum kaybedilmeyecek. Avrupa ve Asya'da büyüme sürecek.
- Android en hızlı büyüyen mobil işletim sistemi sıfatının sahibi olacak. Android'li akıllı telefonlar % 150.4 artış göstererek, 68 milyon adete ulaşacak.
- Yeni dönemde Linux akıllı telefonlarda daha fazla boy göstermeye başlayacak. WebOS ile birlikte yeni Linux tabanlı işletim sistemleri ortaya çıkacak ve ciddi bir paya sahip olacak.
Yayınlanan verilere ulaşmak için burada yer alan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

:: Mobil işletim sistemlerinin geleceğine dair öngörülerinizi SDN forumlarında paylaşın.

Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - http://shiftdelete.net

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Android'in yaygınlaşması biraz zaman alacak gibi görünüyor o zamana kadar symbian'a devam...

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Kısa vadede Symbianın piyasa hakim olacağı muhakkak. Android daha emekleme aşamasında ama yakın zamanda yürümeye başlayınca symbianı zorlayacaktır. Winmobile, iphone, bada vb. piyasada yeteri söz sahibi olacağına inanmıyorum en azından akıllı telefon tarafında. Fakat şuda var PDA olarak baktığımızda Winmobilen üstünlüğü tartışılmaz, o cephedede windows mobile kolay kolay yıkılmaz.