Düşük gereksinimlerde win 7 kullanan varmı?

Bu konuyu okuyanlar

Rom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar Arkadaşlar, en minimum konfigürasyonda windows 7 kullanan varmı?

1 laptop'um var ve üzerinde windows xp kullanıyorum ancak kişisel masaüstü bilgisayarımda kullanmış olduğuım win 7 den memnunum. Ancak laptop üzerinde yer alan donanım haliyle düşük ve windows xp de bile kullandığım programlarda kasılmalar meydana gelmekte (photoshop, flash vb) özellikleri ise şu şekilde

60 Gb
Pentium M 1.73 Ghz
2 gb ddr2 ram
Intel GMA 900 Ekran kartı

bu veya buna benzer özelliklerde bu sistemde başarılı olarak çalışabilen varmı xp ye göre çalışma hızında ne gibi bir değişiklik olur bilgilendirebilirseniz sevinirim.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Windows 7, XP'ye göre hızlı değil; Vista'ya göre hızlı. O yüzden sana önerim, Windows 7 yerine XP'de kalmandır.

Kısa ve sanki "Hadi len oradan!" dermiş gibi oldu ama yanlış anlama sakın. :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Aksine xp'ye göre 2 katlı hızlı dene bi bakalım derim..:)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
benim makina eski

core 2 duo 1.66,
1,5 gb ram,
256 mb paylaşımlı ekran kartı

XP den daha performanslı çalışıyor...

Rom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Cevaplar için teşekkürler, yanlış anlaşılma yok :) ancak durum şuan %50, %50 görünüyor. açıkcası deneme yanılma yönteminide uygulamak istemiyorum, diğer kişilerde yorum yapabilirse sevinirim. Daha da hızlanmayacağını biliyorum ancak pek bir farkı yok ise geçmek isterim açıkcası

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
bende saydığın özelliklere yakın bi makine var.win7 kullanıyorum.öneririm.daha önce xp ve vistada kullandım.win7 gayet başarılı,hızlı.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Cevaplar için teşekkürler, yanlış anlaşılma yok :) ancak durum şuan %50, %50 görünüyor. açıkcası deneme yanılma yönteminide uygulamak istemiyorum, diğer kişilerde yorum yapabilirse sevinirim. Daha da hızlanmayacağını biliyorum ancak pek bir farkı yok ise geçmek isterim açıkcası

Ya şimdi şöyle bir şey var. Birincisi tüm Windows sürümleri zamanla şişer. Buradaki şişmekten kastım; sistemin daha yavaş açılması, zamanla kapanmamaya başlaması, "Logging off" diyip saatlerce öyle kalması, programları açarken bekletmesi, ilk açılıştan sonra Görev Çubuğu'nun kendine gelememesi gibi. Bunlar daha çok virüs alameti gibi dursa da değil. Tipik Windows durumlarıdır. Bahsettiğin sistemde Windows 7'yi çalıştırırsın ama sistemi fazla yoran programlarda kasılmalar yaşayabilirsin ki bunları zaten XP'de bile yaşadığını söylüyorsun. O sebeple eğer XP ile iyiysen XP'de kal. Denemek için geçmiyorsan zaten boşver.

tayfun092

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
düşük gereksinimle win 7 kullanma derim ben cunku aero olmayınca olmuyor .d

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
kişisel kanaatim win 7 xp nin yerini alamaz artı bir özelliğini yada hızını göremedim.

ha! win 7 niye çıktı derseniz microsoft vista fiyaskosunu başka türlü kapatamazdı.

bu arada 1 ay win 7 ultimate kullanarak bu yorumu yaptım.

xp şuan herşeyime yetiyor

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
bir tanıdığım eski bilgisayarına kurdu P4 işlemci, 512mb ram var hdd hatırlayamadım ama çok fazla değil diyordu ve bilgisayar xp'den daha performanslı çalışıyor demişti

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
HİÇBİR windows sürümü ZAMANLA şişmez! ZAMANLA yAVAŞLAMAZ!

Habire program yükle kaldır yaparsın artık bırakır sistemde. Açılışta çalışan bir sürü program yüklersin geç açılır. KApanırken geç kapanır aynı sebeple. Bu windos'un suçu değildir.

Yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen!

Persona Grata

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Windows 7 ile Windows XP arasında çok büyük bir performans farkı bekleme. Windows 7, stabil ve hızlı bir işletim sistemi ama senin sistem özelliklerin biraz düşük olduğundan tam birşey söylemek mümkün değil. Deneyerek kendin bir karara varabilirsin. Kolay gelsin.

Not: Windows 7 yüklemen halinde yüksek bir ihtimalle driver sorunları yaşayacaksın. Onun için sana tavsiyem XP'de kalman yönündedir.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bencede düşük sistem varsa hiç girmeyin.Mesela ben.Zaten 1GB RAM var.Onunda yarısını yok aeroymuş yok görsellikmiş götürüyor.XP de iken normalde 200MB üzerine çıkmıyor.Ama win7 de 400 den aşağı inmiyor...Forever XP..

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ekran kartı 256 MB altında ise (en az 128 MB istiyor zaten) Windows 7 kurmamak daha iyidir.

tayfun092

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bencede düşük sistem varsa hiç girmeyin.Mesela ben.Zaten 1GB RAM var.Onunda yarısını yok aeroymuş yok görsellikmiş götürüyor.XP de iken normalde 200MB üzerine çıkmıyor.Ama win7 de 400 den aşağı inmiyor...Forever XP..

aynen katılıyorum .d

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
Windows 7 kesinlikle xp'den daha performanslı bir işletim sistemi. Xp çalıştıracak özellikte bir sisteminiz varsa, seçiminizi 7'den yana kullanmalısınız.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Windows 7 kesinlikle xp'den daha performanslı bir işletim sistemi. Xp çalıştıracak özellikte bir sisteminiz varsa, seçiminizi 7'den yana kullanmalısınız.

Hiçte profesyonelce bi yorum olmamış... Ne demek yani xp yi çalıştırıyorsa windows 7 yide çalıştırır...Saçma..
Ayrıca Rom arkadaş senin işlemci biraz zayıf kurmanı tavsiye etmem...Xp iyidir xp de kal derim ben...​

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
Hiçte profesyonelce bi yorum olmamış... Ne demek yani xp yi çalıştırıyorsa windows 7 yide çalıştırır...Saçma..
Ayrıca Rom arkadaş senin işlemci biraz zayıf kurmanı tavsiye etmem...Xp iyidir xp de kal derim ben...​

Profesyonel olduğumu da nerden çıkardınız?:)
Arkadaşın sistemi minimum sistem gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyor.
Çok daha düşük konfigürasyonlarda windows 7 kullananlar var. Düzgün optimize edilip, şişirilmeden kullanılması halinde,(notebook kullandığı ve yeterli alanı bulunmadığı için söylüyorum bunu) ben 7'yi xp'den daha konforlu kullanacağı kanaatindeyim.
Tabii siz bir profesyonel olarak daha iyi bilirsiniz.:) İyi forumlar efendim.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Çok fazla spesifik uygulama kullanmıyorsanız eğer bence Windows bile kullanmayın. Linux'a geçmek en güzeli. Demek istediğim PC'yi sadece internete girmek, e-postalara bakmak, müzik dinleyip film izlemek gibi temel amaçlar için kullanıyorsanız Linux'un kapılar size sonuna kadar açık. Gerçi Photoshop ve Flash demişsiniz ama bazı sürümleri Wine aracılığı ile Linux altında da çalışıyor fakat windows'daki performansını veremiyor maalesef.

Seçim sizin. Kullanım amacınızı belirledikten sonra seçimizi yapmanız daha da kolay olacaktır.

Fakat yok ben spesifik uygulamalar kullanıyorum, bilgisayarım eski fakat bu iki işletim sistemi arasında bir seçim yapmam gerekiyor derseniz sürücü sorunlarını göz önüne alarak xp'de kalmanızı öneririm. Fakat sürücü sorunu yaşamayacaksanız eğer Windows 7'yi sisteminizde bir denemeniz taraftarıyım. Çünkü windows 7 kendini sistem kaynaklarına göre optimize edebilen bir sistem ve beklediğinizden daha da iyi bir sonuç verebilir.

Uzun lafın kısası maalesef denemeden göremezsiniz :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Görsel olarak da (uzun lafın kısası) budur :

ilyjcl.jpg

2sb4oj9.jpg

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
512 mb ram 256 mb ekran kartı 120 gb hdd ye kurdum bana mısın demedi :) tavsiye ederim kur.

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
sorun olacagını düşünmüyorum deneyerek anlayabilirsin dene kurr öğren eger win 7 istiyosan xp ye win 7 teması kur :D

yuci308

Asistan
Reaksiyon puanı
2
LG X110 netbook bilgisayararıma win 7 yi kurdum ve şu an aero desteğiyle beraber gayet güzel kullanıyorum. bilgisayarda yaptığım işler ofis programları, internet, yapancı dil öğrenme programları...vb.
benim bilgisayarım kaldırıyorsa sen her işini görürsün.

Rom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çoğunluğun söylediği üzere win7 kurulumunu test edeceğim . Cumartesi Günü Kurulum yaparak, programları kurarak, karşılaştığım detayları burada paylaşacağım...

ugurhanuslu

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
evde bi bilgisayar daha var
celeron 1.7
512mb ddr400 ram
40gb hdd
300w psu
p4s533mx anakart
onboard ekran kartı.

win7 xpden daha performanslı valla...

YAREM

Asistan
Reaksiyon puanı
0
HİÇBİR windows sürümü ZAMANLA şişmez! ZAMANLA yAVAŞLAMAZ!

Habire program yükle kaldır yaparsın artık bırakır sistemde. Açılışta çalışan bir sürü program yüklersin geç açılır. KApanırken geç kapanır aynı sebeple. Bu windos'un suçu değildir.

Yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen!
Hadi canım sende ne olduğunu bilmediğimiz bir ton güncellemeler sayesinde işletim sistemimiz zaman içinde ağırlaşıyor.bu herkesin bildiği şeylerdir.En basiti xp sp3 den sonra sistemin açılışı bile yavaşladı.Microsoftun toplu güncelleme adı altında sistemimize ne yüklediği hakkında kimin tam bilgisi var.söylermisiniz.Parayla aldığımız sistemimizi microsoft güncelleme adı altında kobaya çeviriyor..Kesinlikle güncelleme yapan bir işletim sistemi zaman içinde yavaşlar.

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Kesinlikle xp'den daha hızlı çalışıyor...

Son mesajlar