20lik Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Sıkıntılı bir sürecin ardından nihayet bugün dikişlerim alındı ve 20lik dişle ilgili sorunumu hallettim. İnternette pek çok farklı bilgi olmasına rağmen, rafine bir kaynak göremediğim için bazı bilgileri soru cevap şeklinde burada vermeyi uygun buluyorum:

20lik dişimin çıkıp çıkmadığını nasıl anlarım?
- Altta 2 ve üstte 2 adet olan 20lik dişiniz çıktığında ağzınızda(önlerde eksik yoksa) toplam 32 diş olur. En basit yolu öndeki 4 dişten birini seçip arkalara doğru sayın, 8 diş sayıyorsanız o taraftaki son diş 20lik dişinizdir.

20lik dişi mutlaka çektirmem gerekiyor mu?
- 20lik diş çene kemiğinin sonunda yer aldığı için bazen “gömük” olabiliyor. Bir rahatsızlık, ağrı sızı durumunda, artık neredeyse her klinikte bulunan cihazlarla çene filminiz çekilerek bu durum tespit ediliyor. Gerekli incelemeyi cerrah yaparak, dişin alınmasına veya içeride bırakılmasına karar veriyor. Bu aşamada yetkili kişinin kararına güvenmek gerek.

disci.jpg

20lik dişim çürüdü, ne yapmalıyım?
-Eğer sağlıklı bir 20lik dişiniz varsa, ona gözünüz gibi bakmaya özen gösterin. Zira çenenin sonunda olduğu ve genelde kemiğe yapışık olduğu için 20lik dişin çekimi çok daha sıkıntılı ve zor oluyor. Mümkünse dolgu ile halledilecek haldeyken vakit kaybetmeden dişçiye gidin.

Çekim nasıl oluyor?
- 20lik dişler, çekim sırasında kolay kırıldığı için genelde cerrahlar tarafından çekiliyor. Eğer bahsi geçen kırılma olursa, cerrahi bir müdahaleyle bölgede bir kesik açılıp, kemik dokusu gerektiği şekilde düzleştirildikten sonra kalan parça çıkarılıp dikiş atılıyor. Tabii bu esnada bölgesel anestezi yapıldığı için bunları ağrı olarak değil, ağzınızın içinde çeşitli cozurtular şeklinde hissediyorsunuz. Bir haftalık ilaç tedavinin ardından da dikişler 1-2 dakikalık basit bir işlemle alınıyor.

Önemli Not: Normal diş çekimi 40 TL civarında, ancak çekim sırasında dişiniz kırılırsa cerrahi müdahale yapıldığı için fiyat 250 küsur TL’ye fırlıyor. Bu önceden belirlenemeyen bir durum olduğundan, çekime “dolu gidin”
icon_wink.gif

Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
- İlk kural: birkaç gün sigara içmeyin. Ağzınızda yaklaşık 3-4 gün süren bir şişlik oluyor ve ilk iki gün sızıntı şeklinde kanama gözleniyor. Bu süre zarfında -verilen gargara dışında- gerekmedikçe ağzınızı çalkalamayın. Tükürmeyin. Dilinizle ameliyatlı bölgeye dokunmayın. Bunlar pıhtı oluşumunu bozup tedavi sürecine “reset” atıyor. Sigara ve alkol ise iyileşme sürecini geciktirip, daha uzun süre ağzınızın şiş kalmasına neden oluyor. (Sigara kullanan bir arkadaşımın şişliği bir haftada indi, benim ağzım 3 günde iyileşti)

agiz.jpg

İlk gün çok sıcak ve çok soğuk, 2. ve 3. gün ise çok sıcak besinler-içecekler tüketmeyin. Elinizden geldiğince sıcaktan uzak durun ki şişlik gereksiz yere artmasın. Mümkünse ilk gün duş bile almayın. Leş gibi takılın öyle(boru değil, ameliyat geçirdiniz)…

İlk gün çenenize 2′şer saat arayla ve 3 dakika aralıklarla buz uygulayın(3 dakika buz-3 dakika ara 3dakika buz şeklinde yarım saatlik seanslar). Şişmeyi önemli oranda azaltacak ve ameliyat sonrası süreci kolaylaştıracaktır.

Son olarak tavsiyem, bu operasyon için dişçiye gittiğinizde yanınızda sevdiğiniz biri olsun. Çünkü çıkışta(büyük ihtimalle narkozun etkisiyle) bir süre hayata küsmek mümkün, o sırada size hayatın iyi yanlarını hatırlatacak biri lazım
icon_smile.gif
)

Kaynak: http://alengirli.shiftdelete.net

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Geçmiş olsun alengirli..:)

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar;

1 hafta önce dişçiye gittim kontrol için bana 2 tane 20lik dişimin çekilmesi gerektiğini söylediler, bitanesini cektirdim diğeri yamuk çıktığı için operasyonla alınması gerektiğini söylediler, açıkcası gitmeye çekiniyorum :) bir an önce gidip hallettirsem mi bu operasyon nasıl bişey acaba bilgin varsa ayrıntılı paylaşırmısın. teşekürler bu arada açıklamalar için..

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Teşekkürler spybot :)
fedora sana da şöyle tarif edeyim: dişin ilk çekim esnasında uyuştuysa, büyük ihtimalle bunda da sorun yaşamazsın. Yapılan işlemi burada anlatsam ürkütücü gelir ama inan o sırada narkoz verildiği için kafan 1 milyon olur zaten :)
İlgili bölgeyi neşterle açıp, kemiği bir mekanik cihazla düzlüyorlar ama sen bu sırada sadece ağzının içinde bi dümen döndüğünü hissediyorsun. Acı falan yok Rocky :) Sonra da tereyağından kıl çeker gibi alınıyor o gömük kısım. Eğer doktor alınsın dediyse muhakkak aldır ama ;)

LaWa

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Benimde 20'lik dişlerim hala duruyor,şimdilik sorun yok ama eninde sonunda etin altında oldukları için çürüyorlarmış.Bakalım bulduğum ilk fırsatta ben de çekmeyi düşünüyorum.
Geçmiş olsun.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
23 yaşım bitmek üzere ama bende daha 1 tane yeni çıkmaya başladı. o da yarıda kaldı. 6 aydır falan hep aynı boyda. normal dişin yarısına geliyor uzunluğu. nasıl olcak bilmiyorum :D

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Öncelikle blogumda dediğim gibi geçmiş olsun. Aktardığın bilgiler çok güzel. Teşekkürler. Benim de 20'lik dişlerim var. Çektirmeye üşeniyorum.

Birde paylaştığın rujlu foto :D dişten ziyade daha farklı bir mezajı çağrıştırıyor. :D :D

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
2 tane vardı bende.Feleğim şaşmıştı :DÇift köklüydüler birde oksijen tüpüyle anca kendime gelmiştim :D

findukfaresi_

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
ben de paylaşayım bari... henüz 4 20lik dişim de çıkmamıştı :)

daha bu yaz ankarada devletin bir ağız ve diş sağlığı merkezine gittim. çene filmi çekildi. alt 20liklerim içerde gömülü ve gayet yamuk. çıkmasına imkan yok :)

2 ay sonray verilen ameliyat günüm sağolsunlar ricamla 1 hafta sonraya alındı :)

ankarada aynı kurumda ameliyat oldum. sadece sağ alt 20liğimi aldırdım. yanağım şişti. anestezik maddenin etkisinin geçmesiyle inanılmaz bir ağrı peyda oldu :) yemek falan hikaye :)

sonra bu olaydan 1 hafta kadar sonra trabzona gittim.diş hekimliğine tekrar film kan tahlilleri falan sol alt dişimi de almaya karar verdik.hemen aldılar ameliyata. iki ders arasında oldum bu ameliyatı da tenefüste yani.. ben diş çekimi diyorum doktorum ısrarla bana ameliyat dedirtiyor bu arada önemli birşey miş. bu daha çok şişti ağrıdı morardı dayak yemiş gibiydim :)

vel hasıl-ı kelam...

ağız içine (bademcik diş çekimi...) herhangi bir kanamalı girişim uygulandığında lütfen ağız ve diş hijyeninize ekstra özen gösterin. ağız boşluğu diş araları bakterilerle dolu olduğundan bakteremi yani kana bakteri karışması sık gözlenir. mazallah kalbe gelir o bakterler ve ölümcül olabilen endokardit tablosuna bile sebep olabilr....

neysee dikkat edin canım :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
ben de paylaşayım bari... henüz 4 20lik dişim de çıkmamıştı :)

daha bu yaz ankarada devletin bir ağız ve diş sağlığı merkezine gittim. çene filmi çekildi. alt 20liklerim içerde gömülü ve gayet yamuk. çıkmasına imkan yok :)

2 ay sonray verilen ameliyat günüm sağolsunlar ricamla 1 hafta sonraya alındı :)

ankarada aynı kurumda ameliyat oldum. sadece sağ alt 20liğimi aldırdım. yanağım şişti. anestezik maddenin etkisinin geçmesiyle inanılmaz bir ağrı peyda oldu :) yemek falan hikaye :)

sonra bu olaydan 1 hafta kadar sonra trabzona gittim.diş hekimliğine tekrar film kan tahlilleri falan sol alt dişimi de almaya karar verdik.hemen aldılar ameliyata. iki ders arasında oldum bu ameliyatı da tenefüste yani.. ben diş çekimi diyorum doktorum ısrarla bana ameliyat dedirtiyor bu arada önemli birşey miş. bu daha çok şişti ağrıdı morardı dayak yemiş gibiydim :)

vel hasıl-ı kelam...

ağız içine (bademcik diş çekimi...) herhangi bir kanamalı girişim uygulandığında lütfen ağız ve diş hijyeninize ekstra özen gösterin. ağız boşluğu diş araları bakterilerle dolu olduğundan bakteremi yani kana bakteri karışması sık gözlenir. mazallah kalbe gelir o bakterler ve ölümcül olabilen endokardit tablosuna bile sebep olabilr....

neysee dikkat edin canım :)

Korktum şimdi..:blushing:

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
İyi geceler,

Üç gün önce gömülü olan 20'lik dişlerimin iki tanesini aldırdım. Muayenemi yapan Dt. ayda bir tek dişini çekecekler dedi, sonra ameliyathaneye gönderdi. Evraklarımı verdim, bekle dediler.

Sıram geldi, içeriye geçtim, doktor sol taraftaki iki dişimi aynı anda çekti. Halbuki; tek bir dişimin çekileceğini Dt., söylemişti, ama cerrah iki tanesini aynı anda çekti. Her neyse; ilaçlarım yazılıp, gönderildim.

O anda lokal anestezinin etkisiyle herhangi bir şey hissetmedim. Sol tarafım gözümü açamayacak kadar uyuşturulmuştu. İki ve üç saatten sonra anestezinin etkisi yavaş yavaş kaybolmaya başlayınca inanılmaz bir ağrı peyda oldu. Tarifi mümkün değil. Beni yerimden zıplattı. Hemen ağrı kesiciye sarıldım, neyse belli bir müddetten sonra ağrı durdu. Zihni yorgunluğun ve acının etkisiyle olduğum yerde uyuyu verdim.

Antibiyotik, enfeksiyon önleyici ilaçlarımı almaya devam ediyorum. Ancak sol tarafım bayağı bir şişti, çenemi oynatabilmek nafile... Herhangi bir şeyi çiğnemek mümkün değil. Mecburen sütün veya çorbanın içine küçük ekmek taneleri atıp, ıslatıyorum. Sonra onun çiğnemeden yutuyorum. Çünkü; çenemi oynatmam ve çiğneme yapmam mümkün değil.. Resmen çin işkencesi çekiyorum.

Ağrılarım, gecenin bu saatinde beni uykudan uyandırdı. Bir ağrı kesici aldım. Ağrı şuan biraz dindi.

Ağız içinde ameliyat yapılması kadar zor bir vaka yoktur. Ağız; hayatınızı devam ettirebilmeniz ve ortamla iletişim kurmanızın yegane yoludur. Ne yemek yiyebiliyorsunuz, ne doğru düzgün konuşabiliyorsunuz. Ameliyat yeri ağız dışında herhangi bir yeriniz olsa azami derecede dikkat edip, iyileşmesini sağlarsınız. Ancak bu ağız olunca dikkat etmeniz zorlaşıyor.

Şu an üçüncü gün ağrılarım ve şişliğim devam ediyor. Gömülü dişlerimi aldırdığıma bin pişman ettirdi beni ... Arkadaş bundan sonra doktorun lafına bakıp, bir şeyi uygulamam. Çekilmesi gereken iki tane gömülü diş daha var. Onları çektirmeyi düşünmüyorum. Bir daha o ameliyat koltuğunu görmek istemiyorum. Üç gündür beni hayattan küstürdü.

Ameliyat bölgesinin apse yapmasından korkuyorum. Eğer apse tutarsa başıma büyük bir bela aldım demektir. Çünkü; apsenin antibiyotiklerle sadece ilerlemesi durdurulup ve kronikleşmesi sağlanır. Kesinlikle apseyi (iltihabı) temizlemez.

Apseyi temizlemenin tek şartı yara bölgesinin tekrar açılıp, apsenin akıtılmasıdır. Bunu düşünmek bile istemiyorum. Genelde Dt.'ler ( Diş hekimi ) dişi apse olanlara antibiyotik verip eve gönderir, halbuki bu yanlıştır. Kesinlikle böyle yapan bir Dt. görürseniz ondan uzaklaşın, çünkü; işin kolayına başvuruyor. Size zarar veriyordur.

Dualarınızı bekliyorum. Umarım kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulurum. Bana özelden yazı yazan arkadaşlara rahatsızlığım sebebiyle cevap yazamadım. Kusura kalmasınlar.

Herkese sağlıklı yarınlar...

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Arkadaşlar,

Gecenin bu saatinde yine beni uyandırdı. Çok ızdırap çekiyorum. Sabahtan beri yatağımdan bile kalkamayacak durumdaydım. Yerimde kıvranıp durdum. Bu gömülü diş çektirmek ne menem bir şey miş?

Sabahleyin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin aciline gittim, malumunuz bugün pazar ve poliklinikler kapalı ... Acildekiler ameliyatlı birisine bir şey yapacaklarını, pazartesi günü gelmemi söylediler.

Şimdi acıyla sabahı bekliyorum. Ameliyat bölgesi apse kapmış. Halbuki kendime nasıl iyi bakmıştım. Apseyi nasıl kaptım anlayamadım. Arkadaşlar, gömülü bir dişinizin ameliyatı söz konusu ise " Ağız ve Diş sağlığı Merkezlerine " gitmeyi iki defa düşünün. Bu yeni açılan merkezlerde çok acemi hekimler var. Canınızı yakabilirler. Üniversitelerde Diş fakülteleri var, uzmanlar oradadır. Oraları araştırıp, gidin.

Bu ulusalcı görüştekiler yeni üniversite açılmasına, yeni Tıp Fakültesi açıp çok öğrenci yetiştirilmesine karşıydılar. Alt yapı eksikliği var, sorunlar çıkar diyorlardı. Bende bu adamlara kızardım. Ne statükocu ve iş bilmez adamlar olarak görürdüm. Hükümetin bu yaptıklarını destekliyordum.

Ancak görüyorum ki, alt yapısı oluşturulmadan yeni bir Üniversitenin açılması, bir hastanenin bina edilmesi, yeni bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin açılıp hizmete geçmesi sorunları çözmüyor. Herşeyden en önemlisi kaliteyi öldürüyor. Bu gelen çaylak takımı milletin canını acıta, acıta İŞ öğreniyorlar.

Çok traji-komik bir durum.

Arkadaşlar, dualarınızı bekliyorum. Lütfen dualarınızı eksik etmeyin.

uyducu engin_22

Asistan
Reaksiyon puanı
5
ALLAHIM acil şifalar versin inşallah sağlık herşeyden önemli geçmiş olsun.Ayrıca benimde 20 lik dişim çürümüştü gittiğim çoğu doktor hemen çekelim dediler işin kolayına kaçtılar ama ben kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım çok şükür kurtuldum dişim sağlam ve yerinde.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
30'a dayadık merdiveni ama ortalıkta diş miş yok :D:D

lapa_lapa

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Mutlaka diş doktoruna görünmek gerek, ben de aynı dertten muzdariptim ama Bağdat Caddesi'nde Dent Suadiye'ye gittim aldırdım çok rahatım şu an.. Sizlere de tavsiye ederim ;)

flood_77

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
valla bende de çıkmaya başlamış heralde müsait bir zamanda 2. kontrol e gideceğim. Gerginim baya :S

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Felc olma durumu yada his etmeme gibi bir durum olabilir mi arkadaşlar gitmediğim hastane kalmadi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
20 lik dişi çekince geri kalan dişlerin düzeni bozuluyormuş ve araları açılıyormuş doğru mu _?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
daha 17 yaşındayım az az çıkıyo birisi bayağı çıktı bile ama yanında etle arasında boşluk var biraz ne yesem arasına sıkışıyo :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bayağı bir ürktüm zaten korkuyordum::S şu an 2 yirmilik dişimde çürümüş vaziyette çok fena ağrılar çekdim.. fakat korkuma yenik düşüp aldıramadım.. hala korkuyorum... ancak dişim yüznden kalbime zrara gelmesinden de korkmuyor değilim ne yapacağımı şaşırmış duurmdayım:S:S ayrıca bir arkadaşım diş aldırırken jetokain vurulduğu anda kalp krizi yani araes oldu... bnu duyunca hepden vaz geçdim ne yapcamı şaşırdımm:( ağzımın içi bir laham kuyusu gibi bu duurmdna nefret ediyorummmmmm off offfff:(((

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu yirmilik diş ne kadarda acı veriyomuş yahu bildiğimiz diş ağrılarından çok farklı..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim yirmilik dişlerimin içinden sinir geçtiğini söylediler. ameliyat olacağım bu ameliyat diğerlerinden zor mudur? farkı hakkında bilginiz var mı çünkü ben çok korkuyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba, 2 gün önce sol alt gömülü dişim için ameliyat oldum, gayet iyi geçti şuanda da iyi hissediyorum, bunları yazmamın sebebi, çekinen arkadaşlar içini rahatlatmaktır: öncelikle 20 lik dişte en zor konum olan 45 derece,eğik,köklü ve sinire yakın olması sanırım, benimki de tam böyle olmasına rağmen,işlem başladığında,dişin daha dipte ve çok sağlam olmasına rağmen,çenemin küçük olması sebebiyle çalışma alanın zor olmasına rağmen, 15-20 dk lık operasyonun , 1 saatte bitmesine rağmen, dişi sökmek için kullanılan demir aparatın zorlamadan dolayı kırılmasına rağmen :) , işlem zora girdiği için mecburen diş dibine, ağız arkasına ve yanağa doğru tekrar kesim işlemi yapılmasına rağmen, gayet rahat ve acısız bir operasyon geçirdim, işlemden 1 saat sonra hafif ağrım başladı o da anlamışsınızdır o kadar zorlandı ki çenem, neredeyse doktor ayağıyla bastıracaktı :) , 3 saat sonra ağrı kesici aldım ve benim için ağrılar bitti ve şuan rahat rahat yemek yiyorum(tabi sıcak olmamak şartıyla patates püresi ve çayda ıslatılmış bisküvi), süt ve süt ürünü ilk günlşer tavsiye etmem açık olan yarada daha kolay enfeksiyona sebep olabilir, ayrıca ameliyattan sonra yatana dek düzenli olarak buzla yanağınıza soğutma işlemi yapın , hem ağrıyı alır hem pıhtının daha rahat yaraya tutunmasını sağlar,çekinen arkadaşlar için başıma gelen en kötü senaryoyu yazdım ki bu varyasyonlar nadir görülen vakalrmış ama bunlara rağmen inanın hiçbir acı hissetmedim , zorluk sadece doktor bey için oldu siz gözünüzü kapatın , bitince kalkın gidin o kadar şimdiden geçmi olsun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar doktora gittim 20 lik diş dedi. 2-3 gündür ağrıyor ama 20lik diş daha gözükmüyor ne zmana uç verir bu diş

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bnde 20lik dişim yatay seklde yamuk cıkıyor gdıp amelıyat olmam gerektgnı soledıler ama ben korkyrm canım cok acıcak dıe acaba benı bayıltıp yapamazlarmı bunun cavabını verrsenz cok sevnrm

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Seni bayıltıp yapan yerlerde var hatta oraya gittiğini bile unutuyorsun.
İşlemin adı "sedasyon". sorarsın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ameliyat olalı 4 gunum bugun mahfoldum resmen çok zor gerçekten özel diş hekimine gittim diş cerrahıdı dişim köku sinire yakındı çogu doktor dudakda 5-6 ay dudakda uyuşukluk kalailir dedi tabi bu herzamn olan bişi deilmiş en son gittim çene cerrahı bu dedime guldu ve hiç merak etme dedi usta biridi neyse bu acıyı nasılsa cekicem kaçış yok uzatmanın manasıda cesaretimi topladım oturdum koltuğa 3 -4 yerden iğne yaptı stajerlerde vardı öğrenmek için dişime bakıolrdı doktor da stajerlere anlatıodu diş etini yardı sonra dişi bi aletle kesti galba kuçuk bir parca ilk cıktı bu ara benm gözum kapalı sesleri duyuorum tabi doktor stajere işde bu kemiktir bu diştir filan anlatıo sonracıma 2 köklu dişime birden yuklendi acı oldu ve dişten kurtuldum sonra dikişe geçti stajere işte bu kare dikiştir filan anlata anlata dikti 4 dikiş attılar bir buz torbası hazırlayıp hemşire bana verdi antibiyotik ağrı kesici ve iğne yazdılar sonrası buz uyguladım uyuşukluk geçmeden ilaçları kullndım ağrı yokdu ama genede ağzını açamıosun tabiki 2 ci gun yuzum az bi şekilde şişdi ve cenemde hafif bi morluk oluştu boğazlarım şişti ve yutkunamıorum dikişler bana batıomuş gibi gelior yutkundukca 4 cu gunum şişlik hala var hafif morlukda bogazlarım şişti yutkunamıorum dişimde bi ağrı yok iğne kesinlikle doktorunuza yazdırın ameliyat sonrası elbet rahatsızlık olucak ama ağrı hissetmezsiniz