IP Numarasının Değeri Varmıdır? ALINTIDIR

Bu konuyu okuyanlar

ahmetmaten

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TÜRKİYE DE IP NUMARASININ
TÜRK TELEKOMDAKİ SİSTEM HATASI NEDENİYLE
BİR DEĞERİ YOKTUR
( Sakin Bir Şekilde Okuyun Siz Karar Verin )
Kısaca IP numarası dediğimiz kavram bir yerlere saldırı … yapıldığında saldırı yapan kimseye ulaşmak için kullanılır. IP numarası telefon numarasını (bilgisayarı) temsil ettiği için öncelikle kişinin telefon numarasına ulaşılır ve daha sonra da ilgili kişi rahatça bulunur. Buradan da anlaşılacağı gibi her bilgisayarın bir IP numarası vardır. IP numarasının geniş açılımını merak ediyorsanız arama motorlarında “IP Numarası” yazıp aratabilirsiniz. IP numarasının geçerli olması için sistemlerde de hata olmaması gerekir, bir sistemde hata var ise o zaman bilgiler geçerli olmaz. Örneğin 2+2 eşittir dört deriz ama elimize aldığımız bir hesap makinesinde 2+2 yazıp topladığımızda sonuç 8 çıkıyorsa bizim için bir değeri olmayacaktır çünkü 2+2 nin dört olduğunu bildiğimiz halde hesap makinesi hatalı bir sonuç verdiğinden bu hesap makinesinin sonuçları dikkate alınmaz çünkü hatalı sonuçlar üretmektedir. Türk Telekom sistemleri de tıpkı bu hatalı hesap makinesi gibi hatalı sonuçlar üretmektedir. Bir yazımda hangi ADSL kullanıcı adı ve şifresi ile internete bağlanılırsa indirilen dosyalan onun kotasına yazar dediğimde bir çok sevgili arkadaşım itiraz etmişti. Bu konuyla ilgili daha detaylı bir araştırma yapmak için geçmişte arkadaşımın ADSL kullanıcı adı ve şifresi ile internete bağlanıp, arkadaşımın kotasını kontrol ettiğimde indirdiğim dosyaların arkadaşımın kotasına yazdığını gördüm. Tarafıma gelen faturayı incelediğim de ise, ilgili tarih ve saatte internete girmemiş gözükmekteyim. Bu durum beni korkutmuştu çünkü abonelerin büyük çoğunlusu ADSL şifrelerini (123456) değiştirmediği için, ADSL kullanıcı sahibi bir başkasına ait ADSL kullanıcı adı ile internete bağlandığında indirdiği dosyalar kullandığı ADSL kullanıcı adına yazmaktadır. Eğer ki bir de kullanılan ADSL kullanıcı adı 3 GB ile sınırlıysa kotayı geçmesi durumunda fazladan indirdiği dosyalar için ADSL kullanıcısı limit aşım ücreti ödeyecektir. Türk Telekom sizin ADSL kullanıcı adınız ile birisi bağlandığında bunun farkını varmıyor. Ancak ADSL kullanıcı sahibi faturasına itiraz ederse araştırma yapıyorlar ve gelen faturada hata olsa bile hata yok diyerek dikkate almamaya çalışıyorlar. Eğer ki sistemde hata olduğunu belgeleyebilirseniz fazladan gelen ücreti ödemezsiniz aksi durumda haksız yere fazladan ücret ödersiniz. Bu konuyla ilgili örnek şikayetler:

http://www.sikayetvar.com/?sno=81401+&cmd=1&s2.x=14&s2.y=13
http://www.sikayetvar.com/?sno=82035&cmd=1&s2.x=15&s2.y=10
http://www.sikayetvar.com/?sno=71244&cmd=1
http://www.sikayetvar.com/?sno=79738&cmd=1
http://www.sikayetvar.com/?sno=77606&cmd=1
http://www.sikayetvar.com/?sno=76087&cmd=1

Bir başkasına ait ADSL kullanıcı adı ile internete bağlanmak için ne gibi şartlar gerekir?
a) Kullanmak istediğiniz kullanıcı adını ve şifresini bilmeniz gerekmektedir. Bir çok abone şifresini değiştirmediği için standart şifre (123456) kullanılmaktadır.
b) Kullanmak istediğiniz ADSL kullanıcı adı o anda internete bağlanmamış olmalı.
c) Modeminin de kapalı olması gerekir, modemi açık ise kullanamazsınız.
d) Açıklama: Bir başkasına ait ADSL kullanıcı adı ile internete bağlandığınızda ilgili kullanıcı adı internete bağlanamaz, standart şifresini (123456) değiştirdiğiniz de ise ilgili abone modemini tekrar kapatıp açtığında internete bağlanamaz. Sistem yeni şifreyi sorgulayacağı için, yeni şifrede modeme kayıt edilmediğinden hata verecektir. Ayrıca ADSL kullanıcı adı ve şifresini bildiğiniz bir abone adına ayrılan e-posta adresini Türk Telekomdan alarak kullanabilirsiniz. Türk Telekom Yetkilileri hatayı düzeltmeye çalıştıklarından dolayı bazı ADSL kullanıcı adlarını kabul etmeyebilir.

Bir başkasına ait ADSL kullanıcı adı ile internete girildiğinde kendisine gelen ayrıntı faturasında internete girmemiş gözükmektedir. Bir abone internete girmediyse, IP numarası nasıl bu aboneye ait olabilir? Diyelim ki birisi ile telefon konuşması yaptınız, bu telefon konuşmanız ayrıntı faturasında gözükmüyorsa telefon konuşması yaptığınızı nasıl belgelersiniz? Türk Telekom IP numarasını internete girmemiş gözüken kullanıcıya aittir dediğinde internete ilgili zaman diliminde girmeyen kullanıcılar da zor durumda kalmazlar mı? Çünkü böyle bir durumda Türk Telekom kimi suçlu göstermek isterse ellerine imkan doğacaktır. Türk Telekom, faturalarda hata yaptık derse hukuk yetkilileri bu olaya nasıl bakarlar? Yada bu gibi durumlarda Türk Telekoma binlerce insan tazminat davası açmaz mı? Gelen faturaları kabul etmiyoruz çünkü sisteminizde hata var diye.

Türk Telekomdaki sistem hatası tarafımı iyice üzdüğünden dolayı bilgilendirme yasasına göre, Türk Telekomdan interneti hangi tarihler arasında kullandığıma dair rapor istedim. Gelen rapor da tek merak ettiğim sakladığım ADSL faturalarındaki internete giriş tarihleri ile rapordaki internete giriş tarihleri aynı mı yoksa farklı mı? Hiç istemediğim bir sonuç çıktı ve rapordaki internete giriş tarihleri ile ADSL faturasındaki tarihlerde aynı. Buradan çıkan sonuç şu ki başkasına ait ADSL kullanıcı adı ile internete girdiğinizde size gelen faturada da, Türk Telekom sistemin de de internete girmemiş gözüküyorsunuz. Türk Telekomdaki böylesine büyük bir hatadan dolayı Türkiye de IP numarasının bir değeri yoktur. Çünkü sistemler hatalı çalışırsa her zaman hatalı sonuçlar verecektir. Çelişkili bilgilerde hiçbir zaman doğru olamaz. Burada en merak edilen soru ise internete başka ADSL kullanıcı adı ile bağlantı kurulduğunda IP numarası kime ait çıkacaktır. Kullanılan kullanıcı adına mı yoksa internete bağlanan telefon hattına mı? Kullanılan kullanıcı adına çıksa bu abone internete girmediği halde suçlu olacaktır. İnternete bağlanan abone hattına çıksa bu aboneye gelen faturada ve Türk Telekomdaki sistemlerde internete girmemiş gözükmektedir. Türk Telekomdaki hatalar tabii ki bununla sınırlı değil. Diyelim ki ADSL bağlantınızı kapatmadan önce kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir arkadaşınıza verdiniz ve bu kullanıcı adı ile internete bağlanabilirsiniz dediniz. Bundan sonra Türk Telekoma gidip ADSL bağlantınızı kapattırıp ödemeniz gereken borcu ödediniz. Acaba ADSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi verdiğiniz arkadaşınızın bağlantısı kesildi mi? Ne yazık ki arkadaşınızın bağlantısı kesilmedi. Çünkü Türk Telekom ADSL hizmetini kapattı ama siz internete bağlı olduğunuz süre zarfında arkadaşınız ADSL sini kullanabilirsiniz. Tabii ki bilgisayarınızı kapatıncaya kadar. Buradan aklımıza bir soru geliyor düşünün ki birisi ADSL sini kapatmadan önce kullanıcı adını ve şifresini birisine veriyor ve kullanıcı adını verdiği kimse bilgisayarını hiç kapatmadan 4 gün sonra birisine bir tane e-posta gönderdiğinde buradaki IP numarası kime ait çıkar? Telefon hattı sahibine çıksa internete girmemiş gözükecek, kullandığı kullanıcı adına çıksa ADSL sini o tarihten önce kapatmış gözükecektir. Türk Telekom başka kullanıcı adı ile bağlantı kurduğunu iddaa etse, bağlantı kurulan kullanıcı adı ise internetini o tarihten önce kesmiş gözükmektedir. Türk Telekom böyle bir savunma yapsa o zaman istediği aboneyi suçlu göstermesine imkan doğacaktır. Buradan da çıkan tek sonuç önceden olduğu gibi çelişkili bilgiler doğru değildir ve IP numarasının Türkiye de bir değeri olduğunu kabul etmiyorum. Bu konuyu okuyup, iyice düşündükten sonra tarafıma hak vereceğinize inanıyorum. Türk Telekom ile ilgili tarafıma gelen bir telefon konuşmasının özetinde şu bildiriliyordu: Hattı kapalı olan bir aboneye fatura gidiyor ve abone itiraz ettiğinde çıkan sonuç şu ki Türk Telekomun sayaçlarında bozukluk var ve hat kapalı olsa bile kontor atıyor. Bu yüzden tarafınıza gelecek evraklarda hata olabileceğini her zaman % 1 ihtimalle aklınızda bulundurun.

Bu konuyla ilgili aklıma gelen birkaç soru:

a) Birçok iş yeri Wireless Bağlantısını (kablosuz interneti) ücretsiz dağıtmaktadır. Bu bağlantının olduğu yerden bir kimse diz üstü bilgisayarı ile bir yerlere saldırı yaptığında diz üstü bilgisayar sahibine nasıl ulaşabilirler? Diz üstü bilgisayar sahibine ulaşılabiliyorsalar o zaman çalınan diz üstü bilgisayarları (FBA personeli bile çalınan bilgisayarlarını bulamıyorlar ve içindeki bilgiler öylece kayboluyor) nasıl bulunamıyor? Böyle bir olay karşısında Wireless bağlantısı veren iş yeri sahibi durup dururken sorunla karşılaşabileceğinin farkında değil mi? Sevgili okuyucularım eğer ki bir hatam var ise açıklama yapabilirsiniz:)

b) Bir kimse başkasına ait (köy gibi bir yerde / ıssız bölgede) telefon bağlantısından internete bağlanıp olmadık yerlere saldırı yaptığında IP numarası telefon sahibine ait çıkacağı için bu kişi suçsuz olduğunu nasıl ispatlayacak?

c) Türk Telekomdan ADSL hizmeti satın alan her abone Türk Telekom bir adet e-posta adresi vermektedir. ADSL hizmetinizi iptal ettirmenize rağmen almış olduğunuz e-posta adresi iptal edilmediği için kullanabiliyorsunuz. Diyelim ki ADSL hizmetinizi iptal ettirmeden önce birisi size ayrılan e-posta adresi ile suç işlerse ne olur? Bu e-posta adresi size kayıtlı görünecek ama siz ise ADSL hizmetinizi ilgili zamanda kapatmış görüneceksiniz.

d) Herhangi bir resmi kuruma ait 3 GB ile sınırlı ADSL kullanıcı adıyla mesai saati bitiminden mesai saati başlangıcına kadar devamlı dosya indirilerek 3 GB lik dosya limiti aşıldığı taktirde resmi kurum fazladan ücret ödeyecektir. Peki daha sonra adamın birisi suç duyurusunda bulunarak, ADSL hizmetini özel amaçları için kullanılıyor dese, resmi dairedeki kişiler, Türk Telekomdaki hatadan haberleri olmadığı için haklarını nasıl ararlar? Böylece hak etmediği halde kurumdaki yetkililer için gereksiz yere soruşturma açılmış olacak ve bu insanların canı sıkılacak. Bu insanların haklı olduğunu kim savunacak Türk Telekom mu? Türk Telekom hatayı kabul ederse haksız yere soruşturma açılan insanlar Türk Telekoma tazminat davası açmazlar mı?

e) Bir başkasının ADSL kullanıcı adı ve şifresini (standart şifre ise :123456) bilen bir kimse kolaylıkla Türk Telekoma ait 10. MB lik e-posta alabilmektedir. Bu durumdan haberi olmayan bir kimse adına e-posta alınıp birileri rahatsız edildiğinde bu e-posta adresi bu insanın adına kayıtlı çıkacaktır. Bu abone bu e-posta adresini kendisi almadığını nasıl ispatlayacak? Belki bu olayla bilgisi olmadığını ispatlayacak ama bu süreye kadar gereksiz yere canı sıkılacaktır. Her zaman dediğim gibi sistemler abonelerin haklarını koruyacak şekilde yapılmalıdır. Her abonenin hiç bir şey bilmediğini varsaymak gerekiyor aksi taktirde bir çok abone gereksiz yere zor durumda kalır. Zor durumda kalmalarının nedeni ise sistem yöneticileridir. Bu sistem yöneticileri acaba hatalarını kabul ederler mi yoksa büyük şirketiz diyerek hatayı abonelerinde mi bulurlar?

Burada satırlarıma son verirken bilgiyi her zaman insanların lehine kullanmanız gerektiğine inanıyorum. İnsanlarımızın yeterince sorunları olduğu için birde onlara siz sıkıntı vermeyin. Bu vesile ile bilgilendirme yazılarımı insanların aleyhine kullananlara hakkımı helal etmeyeceğimi belirtirken umarım yetkililer en kısa sürede gerekli önlemleri alırlar. Bu tip yazılar ilginizi çekiyorsa sizi ve sevdiklerinizi de SadeBirSevgi ailesinde görmek isteriz.

Gözlerinizin içi her zaman bebeklerin ki gibi gülümsemesi dileğiyle:)

Hasan YILDIRIM
SadeBirSevgi Ailesinin Bir Üyesi

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben çok yerde denemişimdir bu olayı; söylencelerin doğruluğunu test etmek için. Ama hiç bir modemle ve hiç bir telefon hattını kullanarak başkasının şifresiyle giriş yapamadım. Eğer bizzat yapan varsa doğrulasın bence. Çünkü ben doğru mudur diyerek çok denedim, doğru olmadığını tespit ettim.

Çünkü anladığım kadarıyla kullanıcı isimleri telefon numaralarıyla ilişiklendirilmiş.

werwer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Ben çok yerde denemişimdir bu olayı; söylencelerin doğruluğunu test etmek için. Ama hiç bir modemle ve hiç bir telefon hattını kullanarak başkasının şifresiyle giriş yapamadım. Eğer bizzat yapan varsa doğrulasın bence. Çünkü ben doğru mudur diyerek çok denedim, doğru olmadığını tespit ettim.

Çünkü anladığım kadarıyla kullanıcı isimleri telefon numaralarıyla ilişiklendirilmiş.

Bu yazıyı başka bir sitede okumuştum. Hangi site olduğunu hatırlamıyorum o zaman denediğimde başka kullanıcı adı, şifresi ile internete giriyordu. Şimdi nasıl bilemem, belki önlem almışlardır.

Burkay15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
denemedim
Elmacik dedi ki:

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Elmacık doğru sölüyor.bende test ettim böle bişey olmuyo.ancak ve ancak o telefon hattına girmeniz gerekir.yani kimse şifreyi ve kullanıcı adını bilerek başka biyerde internete giremez.isteyenler bizim gibi deneyebilir :) .

çok üstün bilgisayar kullanıcıları belki bunu başarabilir.ama zaten onlar istese hertürlü hileyi yapabiliyolar...