Banka Hesabı Açtırmak

Bu konuyu okuyanlar

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Arkadaşlar Askere gideceğim için bankadan bir hesap açtırmak istiyoum bir kaç sorum olacak.

1) Banka Hesabı açtırmak için neler gerekli ?

2) Hesap açtırırken her hangi bizden ücret alınıyormu veya banka hesabınızda para kesilyormu ?

3) internet veya telefondan banka hesabı açtırabiliyormuyuz ?

şimdiden verilen her cevap için teşekkürlerimi iletiyorum.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
1.Bir ay önce 5. banka hesabımı açtım kimlik dışında bir şey istemediler.

2.Bazı bankalar temsili de olsa (1 tl de olur) para yatırmanı talep edebilir.

3.İnternet ve telefonla banka hesabı açılamaz.(diye biliyorum)

Hayırlı tezkereler şimdiden

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
1.Bir ay önce 5. banka hesabımı açtım kimlik dışında bir şey istemediler.

2.Bazı bankalar temsili de olsa (1 tl de olur) para yatırmanı talep edebilir.

3.İnternet ve telefonla banka hesabı açılamaz.(diye biliyorum)

Hayırlı tezkereler şimdiden
googleden şöyle bir araştırma yaptım bir forumda karşılaştım hesap açtırırken her sene veya 6 ay da bir hesabınızdan 30 tl felan kesiliyormuş bu doğrumu acaba ?

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
kimi bankalar hesap işletim ücreti alır..
öğrenci kartları dışında bu ücreti alamyan zıraat bankası var diye biliyorum..
konuyla ilgili arkadaşlar daha net bilgi verir :wink:

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Eskiden birsürü zımbırtı istiyorlardı ama şimdi kimliklerde vatandaşlık numarası olduğu için sadece kimlik fotokopisi istiyorlar sanırım (vatandaşlık numarandan herşeyini öğreniyorlar)
Hesap açmak için herhangi bir ücret istemiyorlar ama "hesabına bi 5'lik at bakalım" gibi 10 TL falan at diyebilirler.
Başvurudan 5-10 gün sonra kartları gönderiyorlar sanırım.
Not: Her ihtimale karşı 2-3 bankadan kart almanı tavsie ediyorum. Gittiğin yerde tek banka olabilir (ama hangisi?). İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi, Halk Bankası ve Ziraat bankası almanı tavsiye ediyorum.

Bankamatik (Parakart) kartlarından ücret almıyorlar. Ama kredi kartlarından (Kredi-borç çekilebilen kartlardan) yıllık 30-40 TL hesap işletim ücreti alıyor çoğu banka.

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
kimi bankalar hesap işletim ücreti alır..
öğrenci kartları dışında bu ücreti alamyan zıraat bankası var diye biliyorum..
konuyla ilgili arkadaşlar daha net bilgi verir :wink:
aslında eskiden böyle değildi, ben hatırlıyorum 17 yaşında esnaftım kendime bir hesap açtırmıştım her hangi bir kesintim olmamışdı 2 sene kullandım, şimdi o günden bu yana hiç hesap açtırmadım.

Eskiden birsürü zımbırtı istiyorlardı ama şimdi kimliklerde vatandaşlık numarası olduğu için sadece kimlik fotokopisi istiyorlar sanırım (vatandaşlık numarandan herşeyini öğreniyorlar)
Hesap açmak için herhangi bir ücret istemiyorlar ama "hesabına bi 5'lik at bakalım" gibi 10 TL falan at diyebilirler.
Başvurudan 5-10 gün sonra kartları gönderiyorlar sanırım.
Not: Her ihtimale karşı 2-3 bankadan kart almanı tavsie ediyorum. Gittiğin yerde tek banka olabilir (ama hangisi?). İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi, Halk Bankası ve Ziraat bankası almanı tavsiye ediyorum.

evet eskiden bana bir forum kağıdı vermişlerdiler doldurmak insanın bayağı bir zamanını alıyordu.

2-3 kart diyorsun da peki şimdi ki sistemde her bankadan para çekebiliyorsun diyorlar çevrede öğrendiğim bilgi bu, mesela örneğin akbankın ATM`den para çekeceksin, elinde ziraat bankası kartın var çekemiyormusun ?

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
googleden şöyle bir araştırma yaptım bir forumda karşılaştım hesap açtırırken her sene veya 6 ay da bir hesabınızdan 30 tl felan kesiliyormuş bu doğrumu acaba ?

Her banka 30 lira kesmiyor ama kesinti mutlaka oluyor.

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Hesap açarken ikametgah veya üzerine kayıtlı fatura gerekli...Her banka bunu ister.Yasa çıkmış bu konuda...
Hesap ücretide açtığın bankaya göre değişir.Bazı bankalar öğrenci asker vb. kişilerden hesap ücreti almazlar.Bunu da hesap açarken sormalısın.Bizde öyle bi hesap yok diyen bankalar da ortalama olarak 6 ayda 20 lira civarı keser...

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
guzel kardesim turkiye de bankadan daha bol birsey yok gidip bu sorularini bankaya sorsan sence daha mantikli olmazmi
yakinda askerligide internetten yapacaksiniz yahu

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Bence Gittiğin Yerde Hangi Bankanın Şubesi Veya ATM si Olduğunu Öğrenmelisin Ama Ziraat Bankasının Askeriyenin içinde Bile ATM leri Var

Hesap İşlem Ücretide Kesilmiyor

O Yüzden Ziraat Bankasında Hesap Açtırman En Mantıklısı

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
İkametgah Kimlik Fotokopisi ayrıca bazı bankalar hesap açmaya ayrı para birde aylık para alıyolar :S

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Kardeşim Bütün bankalar 6 ayda bir işletim ücreti keser.
Bundan kurtulmak için 2 adet faturanı otamatik ödeme talimatı vereceksin.

ev tel cep tel , su. elk. faturaları gibi

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
bankada paran olmayınca kesemiyorlar.. yada baban para yatırır yatırmaz anında çekmen lazım :)

ben yıllardr öyle yapıyorum. 1 kuruş kesemiyorlar

yapı kredi yada garantiden öğrenci kartı çıkarsada rahat edersin..
yada kredialıyorsan zıraat hiç birşeye para kesmiyor :)

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
guzel kardesim turkiye de bankadan daha bol birsey yok gidip bu sorularini bankaya sorsan sence daha mantikli olmazmi
yakinda askerligide internetten yapacaksiniz yahu
mantıklı olurda burası forumdur farkındaysan bilgi alışı verişinde bulunamk paylaşmak güzel bir şeydir bunu bir sözlük olarak düşün, birisi hesap açtırmak konusunda bilgi almak istiyorsa googleye girdiğinde bu konuya rast gelip bu bölümü okuyacaktır. :)

Bence Gittiğin Yerde Hangi Bankanın Şubesi Veya ATM si Olduğunu Öğrenmelisin Ama Ziraat Bankasının Askeriyenin içinde Bile ATM leri Var

Hesap İşlem Ücretide Kesilmiyor

O Yüzden Ziraat Bankasında Hesap Açtırman En Mantıklısı

en doğrusuda budur zaten, bide bu banka çok uzakda olduğu için üşeniyorum, hemen yakınımda garanti bankası var acaba ordamı açtırsam diye kafam karışıyor bende biraz bilgi lmak istediğim senin dediğini mecburen yapacağız

aslında askeriyede her bankaya ait ATM olması lazımdı aslında !!!

proghakan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bankaların internet sitelerinden bakabilirsin .. en azından daha doğru bilgiye ulaşırsın

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
2-3 kart diyorsun da peki şimdi ki sistemde her bankadan para çekebiliyorsun diyorlar çevrede öğrendiğim bilgi bu, mesela örneğin akbankın ATM`den para çekeceksin, elinde ziraat bankası kartın var çekemiyormusun ?

Bankanın kendi bankamatiğinden değilde diğerlerinden çekersen çektiğin o banka senden 4,5 TL + çektiğin paranın % 1,5 tutarını kesiyor benim bildiğim. Yani kartın kendi bankamatiğinden çekmek en mantıklısı.

Bu arada Banka kartından (parakart)yıllık para kesilmiyor. Kredi kartlarından yıllık hesap işletim ücreti kesiliyor.
Bankaların internet şubelerindende bilgi edinebilirsin.
Örnek: Yapı Kredi'nin Banka kartı için tıkla.

Ha bu arada gerekli olan belgelere bir örnek, Yapı kredi'den kopyaladım;

Henüz Yapı Kredi'de Vadesiz Mevduatınız yoksa kimlik belgeniz ve ikametgah kağıdı ya da isminize düzenlenmiş fatura ile birlikte size yakın Yapı Kredi Şubesi'ne gelin görüşelim…

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Husmen yanılıyorsun para hesapları için de ücret kesilir.Maaşını aldığın banka kesmez.Ya da 2 faturayı otomatik ödemeye bağlayıp son ödeme günlerinden önce parayı yatırırsan yine kesmezler.

bunların dışında para kesiliyor neredeyse hepsinde.Ayrıca ikametgah yerine hesap açacak kişinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura da olabilir.Telefon elektrik su vb.

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
mantıklı olurda burası forumdur farkındaysan bilgi alışı verişinde bulunamk paylaşmak güzel bir şeydir bunu bir sözlük olarak düşün, birisi hesap açtırmak konusunda bilgi almak istiyorsa googleye girdiğinde bu konuya rast gelip bu bölümü okuyacaktır. :)

en doğrusuda budur zaten, bide bu banka çok uzakda olduğu için üşeniyorum, hemen yakınımda garanti bankası var acaba ordamı açtırsam diye kafam karışıyor bende biraz bilgi lmak istediğim senin dediğini mecburen yapacağız

aslında askeriyede her bankaya ait ATM olması lazımdı aslında !!!

Askeriye'ye bankamatik koymak Bankaların işine gelmez. Çünkü asker bankaya para yattığı zaman hemen çeker ve hesabında 5 Kuruş bile bırakmaz.

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Konu açılmışken aklıma geldi. Vadesiz hesaplarla internet bankacılığını kullanabilir miyiz...
Kullanabilirsek bunun için ne yapmalıyız...

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Konu açılmışken aklıma geldi. Vadesiz hesaplarla internet bankacılığını kullanabilir miyiz...
Kullanabilirsek bunun için ne yapmalıyız...

Vadesiz hesap kullanılabiliyor tabiki.
Hatta o karta bağlı sanal kart hesabı aç. İnternetten alışvertiş yapacağın zaman hesaptan sanal karta aktar, sanal kartla yap alışverişini. Daha güvenli. Diğerlerinde varmı bilmiyorum ama Garanti'de var sanal kart.

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Garantinin iyi olduğunu duymuştum. Akbank için bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim...

goki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben bu yaz garantiden hesap açtırdım sadece ikametgah istediler herhangi bir ücrette istemediler şuana kadarda hesabımda herhangi bir ücret kesintisi olmadı internet ve tel den hesap açılmıyor kanımca tam bir bilgiye sahip değilim o konuda.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Garantinin iyi olduğunu duymuştum. Akbank için bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim...

akbank iyidir :) internet havale 1ytl
pis.png

adabay

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Askerlik için hesap açtıracaksan Ziraat Bankasından açtırmanı tavsiye ederim. Ailen hesabına para yolladığında asker için dediğinde kesinti yapmadan yolluyorlar. Ayrıca Büyük garnizonlarda Ziraat Bankası şubeleri bulunuyor. Mesela Amasyada acemilik yapmıştım askeriyenin içinde şube vardı. Tabi ben 2002 de terhis olmuştum. O zamandan bu zamana neler değişti bilinmez :)
Hayırlı tezkereler

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Ben staja başlamadan önce Eylül ayı gibi iş bankasından hesap açtırmıştım.
-İkametkah(muhtar bunun için para alır 2-3 tl filan)
-kimlik fotokopisi fotograf falan istemişlerdi.

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Ben staja başlamadan önce Eylül ayı gibi iş bankasından hesap açtırmıştım.
-İkametkah(muhtar bunun için para alır 2-3 tl filan)
-kimlik fotokopisi fotograf falan istemişlerdi.
Nüfus müdürlüklerinden ikametgahı ücretsiz alabilirsiniz...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
beyler her şey için teşekkürler bir sorum daha var eger zirat bankasından hesap açtıysam ayda ne kadar para gelir