Bataryaların Ömrünün Kısalmaması İÇin?

Bu konuyu okuyanlar

Ferrycan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar ben daha önceden bir laptop almıştım. Çoğunlukda evde kullanıyordum. Daima sarja bağlı çalısıyordu. Sonraları sarja bağla degilmek batarya 10 dakika dayanıyordu ancak.

Şimdi yeni bir laptop aldım yine genelde evde kullanmak için. Sürekli sarja bağlı kullandığım zaman Bataryanın ömrünün uzun olması için sizce nasıl kullanmalıyım?

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bataryayı çıkartıp sadece fiş ile çalıştırmanı öneriyorlar genelde.

Ferrycan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hımm. Anladım Teşekkürler :)

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bence bu bataryanın kalitelisiyle ilgili bi durum. Tam bilmiyorum ama.. Yaklaşık 2 seneye yakın Casper Nirvana kullandım. Hep batarya takılıyken prizde çalıştım. Hiç bir problem olmadı. Şimdi Acer Aspire 6930G kullanıyorum. Bu 10 dakika olayı oluyo. Anlamadım. Garantiye yollayacağım sanırım...

vacip42

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
bataryaları 14 saatten fazla şarzda tutmak ömrünü kısaltır
sürekli evde kullanıyorsanız bataryayı söküp kullanın

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
telefon bataryasını nasıl kullanıyosan öle kullan hiç bişe olmaz ama tabi şöle bişe var herşeyin bir ömrü vardır onunda bir ömrü var bitince biter ama dediğim gibi yaparsan batarya ömrü uzar bide her 30 defadan sonra bataryayı kalibre et

maiwesiyah

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
şehrimizin muhteşem elektrik altyapısı sağolsun
bataryayı söküp kullanmak hayal oldu malesef:(
hele de bu lodosta...

cyberfalcon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
telefon bataryasını nasıl kullanıyosan öle kullan hiç bişe olmaz ama tabi şöle bişe var herşeyin bir ömrü vardır onunda bir ömrü var bitince biter ama dediğim gibi yaparsan batarya ömrü uzar bide her 30 defadan sonra bataryayı kalibre et

Kalibre etmekten kastettiğin nedir? Nasıl yapılır?

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Çoğunlukla bilgisayarı kullanmadığın zamanlarda şarj et pili. Bütün piller için, daha çok telefon pilleri için genel bir şey var, tamamen bitmeden şarj edilmemesi gerektiği düşüncesi. Aslında pilinizi çoğunlukla dolu tutarsanız daha uzun ömürlü olur. Bitmiş bir pil, dolu bir pilin yüz katı kadar daha fazla radyasyon yayar bu arada. Dizüstü bilgisayarını şarj cihazı takılıyken kullandığın zamanlarda pili çıkar.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ben de sürekli bataryaya takılı kullanıyorum bilgisayarımı. (HP Compaq 6730s) Bir sorunla karşılaşmadım çünkü henüz şarja takılı olmadan hiç kullanmadım. :) Ama birazcık ömrünün kısaldığını söyleyebilirim.

ugurhanuslu

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
en iyisi tam dolduğu zaman şarjdan çıkarıp, azalmaya başlayınca tekrar takmaktır. sürekli şarzda tutmak bataryaya zarar verir, ömrü kısalır...

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
ben batarya'yı çıkartıp kullanıyorum full şarjda duruyor

maiwesiyah

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Ben de sürekli bataryaya takılı kullanıyorum bilgisayarımı. (HP Compaq 6730s) Bir sorunla karşılaşmadım çünkü henüz şarja takılı olmadan hiç kullanmadım. :) Ama birazcık ömrünün kısaldığını söyleyebilirim.

aa aynıymış bilgisayarlarımız:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
evet, fişe takılı olarak kullanıyorum.

ona farklı bir zaman ayırıp fişe takıp dolmasını bekleyemem:rolleyes:

Bana şey gibi geliyor, sanki %50 boş olarak daha kısa sürede gösteriyor gibi ama göstergede sorun var sadece; yine 2 saat gibi süresi.

maiwesiyah

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
bende ubuntuda pil yarı yarıya boşken pil zayıf uyarısı veriyor
win7 de öyle bir şey olmuyordu

tam doluyken 2saat 59dk sı var diyor

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bir pilin ömrü en fazla 3 yıldır ...:)

Persona Grata

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Bilgisayarımı ilk aldığımda çok kısa bir süre de olsa batarya takılı olarak kullandım. Bilgisayarı sürekli şarja takılı kullandığım için bataryayı çıkardım. Sonradan bunun aslında bataryaya zarar verdiğini öğrendim. Bataryayı bilgisayarıma taktıktan sonra bilgisayar bataryayı tanıyor fakat şarj etmiyordu. Kalibrasyon yaparak bataryayı eski haline getirdim. Yani bilgisayarı aldığınızda ya bataryayı takmadan prize takılı kullanın, ya da bataryayı takarak kullanın...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
bende ubuntuda pil yarı yarıya boşken pil zayıf uyarısı veriyor
win7 de öyle bir şey olmuyordu

tam doluyken 2saat 59dk sı var diyor

Hımm, Ubuntu'da hiç öyle bir şey yaşamadım. Gerçi Ubuntu'da veya Windows'ta hiç pilde çalıştırmadım ama. Yani en azından Ubuntu'da hiç çalıştırmadığımı hatırlıyorum.

Göstergede mi sorun var yani?

maiwesiyah

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Hımm, Ubuntu'da hiç öyle bir şey yaşamadım. Gerçi Ubuntu'da veya Windows'ta hiç pilde çalıştırmadım ama. Yani en azından Ubuntu'da hiç çalıştırmadığımı hatırlıyorum.

Göstergede mi sorun var yani?

sanırım göstergeyle ilgili
pil yarı seviyeye indiğinde turuncuya dönüyor ve pil zayıf uyarısı veriyor

kavrak

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
arkadaşlar sakın bataryayı çıkarıp laptopu o şekilde kullanmya kalkmayın. çünkü batarya aynı zamanda ups görevi görüp bilgisayarınızı voltaj dalgalanmalarından korur. elektrik aniden kesildiğinde devreye girerek anakartınızın zarar görmesini engeller. zaten lion pillerin bir kullanım ömrü vardır. takılı olarak kullansanızda kullanmassanızda pilin kullanım ömrü değişmez.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Acer 5720G. 2 yıldır bataryayı çıkarmadan kullanıyorum. maximum performansta 1,5 saat gidiyordu, şimdi 1 saat 5 dakika :)

Busss

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Uzun süre kullanmak için pil devamlı takılı kalmamalı zaten arada adaptör mevcut voltaj yükselmesini önler büyük dalgalanmalar varsa artık makinenin kalitesine kalmış önlem almakda fayda var.Eğer sürekli takılı kullanacaksanız varsa eski piliniz onu takın ve yeni pili ayda 1 tamamen boşaltın bir el feneri ampulu yardımıyla.

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu arada lap toplarin batarya garanti süresi 6 ay

Ferrycan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Aslında benim merak ettiğim şuydu. Ben sürekli prizde kullandığım içinmi bataryamın ömrü azaldı yoksa ömrü zaten o kadarmıydı?

Laptopu batarya takılı iken prizde kullanmalımı yoksa kullanmamalımı :) cevaplara bakarsak iki arada bi derede kaldık :)

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
power sanslisin bendede acer 5720zg var sarsi 5 dk gitiyor...

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şarj %100 olduğunda halen prizdeyse bataryanın ömrü azalır.dolduğunda çıkarın bitmeye yakın tekrar takarsınız.ev içinde batarya çıkık vaziyette kullanmak iyi yanlız harici bi ups kaynağınız varsa çünkü voltajın arada yükselmesi sonucu pc nin poweride hasar görüyor.ayrıca bataryanın bir köşede uzun zaman şarj olmadan durmasıda pili öldürür.