Dinlerde kadının yeri

Bu konuyu okuyanlar

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Düşündümde dinler kadınlara ne gibi haklar vermiş merak ettim. bilgisi olan varsa yazsın istiyorum.
tarih öncesi kadınlar nelere sahipti dinlerle bunlara ne eklendi? ilkel kabilelerde insanlar yarı çıplak haldeler ve bunu çokta normal buluyorlar, din neden tam tersini yapıyor saçını bile kapattırıyor? dinler kadınları neden örtüler altına saklama gereği duymuş? insan bedeni, kadının saçı neden bu kadar önemli? o_O ;( :S (A)

gokhan449

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen kendin söylüyorsun ilkel kabileler
zaten islam dininin gereklerini bilmedikleri için diyecek bişe yok
birde şu örnrği vereyim
bir erkek yolda yürüyo karşıdan iki kız geliyor
birisi normal bi şekilde kapalı. diğeride saçı açık,makyajlı ve birazda açık giyinmiş olsun. o erkek hangisine bakar?
Tabiki açık olan kıza bakar ( artık ne gözle bakar bilmem ?)
sonuç olarak hem erkek hemde kız günaha girmiş oluyor.
gerisi size kalmış

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bunun dinlerle değil yaşanılan çağlarla ilgisi var bence. mesela eskiden ataerkillik varken artık anaerkilik var. bu konua sosyoloji kitaplarına bak istersen.

saç olayına gelince, çok Tanrılı dinler ile tek Tanrılı dinler farklıdır. üstte de dedim ya ataerkillikte erkek önemli idi. ama anaerkillikte kadınlar önemli.

diğer sorularına cevap veririm ama bu konuda uzman değilim.yanlış bir şey söylemek istemem. "dinler kadınları neden örtüler altına saklama gereği duymuş?" bu soruna cevap verecek birçok kitap yazı vardır.

ilkel zamanlarda zaten elbise yoktu. hayvan derilerinde elbise yapıyorlardı. hem onlar bir süre ateşe taptıkları için belli bir yazılı din kuralları yoktu.

kıyaslama yapman için sosoyoloji ve din kitapları okuman gerek. çok yönlü bir konu çünkü.

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
seçiL dedi ki:
Düşündümde dinler kadınlara ne gibi haklar vermiş merak ettim. bilgisi olan varsa yazsın istiyorum.
tarih öncesi kadınlar nelere sahipti dinlerle bunlara ne eklendi? ilkel kabilelerde insanlar yarı çıplak haldeler ve bunu çokta normal buluyorlar, din neden tam tersini yapıyor saçını bile kapattırıyor? dinler kadınları neden örtüler altına saklama gereği duymuş? insan bedeni, kadının saçı neden bu kadar önemli? o_O ;( :S (A)

Cevap basit: Erkek kendisini hakim olamayabilir ama ikinci cins olarak görünen kadın üzerine her türlü baskı uygulanabilir, örtü altına sokulabilir. Birçok inanışta kadınlar kirli, günaha davet eden, hatta ve hatta şeytanın dünyadaki aksi olarak görülmekte.

Şimdi bunun aksini söyleyenler çıkar elbette; ama uygulamadaki gariplikleri nasıl açıklarsını bilmiyorum. Yani kadının cinselliğini törpülemek yerine erkeğin içindeki hormon canavarını durduralım fikrini ortaya atan inanış yok henüz. :D

Güzel günler,

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
seçiL dedi ki:

seçil hanım
bu konuyu ben size tam detaylı bir şekilde,misallerle izah ederek,tam tatmin olacağınız bir biçimde anlatmayı o kadar çok istiyorum ki tarif edilmez.
ama bunu yazaraktan anlatmam çok zor.
inanın yazmaya çalışsam akşama kadar yazmam gerekir.
hoş keşke vaktim müsait olsada seni ve tüm sdn üyelerini bilgilendirebilsem
ama şu kadar söyliyebilirimki
islamiyet bir isbat dinidir.
sebepsiz bir şeyi ne yasaklar nede müsade eder.
sonuçta mutlaka gerçek veya dolaylı yoldan bize bir menfaati vardır.
aynen onun gibi kadınların kapanmasınında sizlere olduğu gibi bizlerede ve de toplumada bir menfaati ve yararı vardır.ki ondan islamiyet kapanmayı emretmiş.
en önemlisi ve en göze çarpanı ise kendilerini pis nazarlardan muhafaze etmesidir denilebilir.
ha şöyle bir soru akla gelebilir.

neden erkekler bize baktığı zaman günah bizim oluyor diye
elcevap:bir kaide vardır "SEBEP OLAN İŞLEYEN GİBİDİR."
siz açık giyinerek erkeğin bakmasına sebep olduğunuz gibi erkeğin kazandığı günahın bir mislide sizin defterinize yazılacaktır.
çünkü bakmasına davetiye çıkardınız
ama vücut azaları belli olmayacak şekilde örtünerekten dışarı çıkarsanız haram nazarlar size baksa bile diğerine nazaran bir his ve düşünce uyanmayacaktır.
Şimdilik bu kadar:ileride mevzu ilerledikçe diğer sebeplerinide anlatacağım

SAYGILARIMLA

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Berkin Bozdoğan dedi ki:
seçiL dedi ki:

Cevap basit: Erkek kendisini hakim olamayabilir ama ikinci cins olarak görünen kadın üzerine her türlü baskı uygulanabilir, örtü altına sokulabilir. Birçok inanışta kadınlar kirli, günaha davet eden, hatta ve hatta şeytanın dünyadaki aksi olarak görülmekte.

Şimdi bunun aksini söyleyenler çıkar elbette; ama uygulamadaki gariplikleri nasıl açıklarsını bilmiyorum. Yani kadının cinselliğini törpülemek yerine erkeğin içindeki hormon canavarını durduralım fikrini ortaya atan inanış yok henüz. :D

Güzel günler,

değerli berkin bey
sizin düşüncenizin aksini söylemek için yazmıyorum
ama dediğiniz gibi islamın emrettiği tarzlardan uzaklaşıldıkça,kadınlara maalesef ikinci sınıf veya köle muamelesi yapıyorlar,bunuda islam emrediyor diye millete empoze etmeye çalışıyorlar.
hakikatte ise kadın erkeğe öncelikle allahın emanetidir
erkek hangi hakla allahın vermiş olduğu emanete hiyanet ederekten,onu incitir köle muamelesi yapar veya ikinci sınıfa atar.
bunu yapanın cezasını allah katmerli bir şekilde verecektir.
insan kendi malından ziyade başkasının emanetini muhafaza etmesi gerekmezmi hele bir de bu allahın emaneti ise.
ama dediğin gibi bunu uygulayanlar maalesef çok az

Allah yardımcımız olsun

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
bak bak baaaak demek ki kadın kapalı ise haysiyet ve şerefini kurtarmış oluyor ve kocası hariç tüm erkekler de yam yam onlarında ağızlarının sularının akmasına neden olmuyor ve hem günaha girmiyor, hem günaha teşvik etmiyor. ya ne biçim bir zihniyet bu?

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
seçiL dedi ki:
bak bak baaaak demek ki kadın kapalı ise haysiyet ve şerefini kurtarmış oluyor ve kocası hariç tüm erkekler de yam yam onlarında ağızlarının sularının akmasına neden olmuyor ve hem günaha girmiyor, hem günaha teşvik etmiyor. ya ne biçim bir zihniyet bu?
peki seçil hanım,sizce erkekler nasıl bir zihniyete sahip olmaları gerekir.
önceden söylemiştim vede yanlış anlaşılacağımdan korkuyordum aynen kortuğum başıma geldi.
lütfen!bu mesele forumda anlatılacak bir mesele değil
bu konu ile ilgile internetten çeşitli araştırmalar yaparaktan bazı sonuçlara ulaşabilirsin.
seni tatmin eder etmez orasını bilmem
ama şu varki allah nasip ederde bununla ilgili soracakların bütün suallerin cevaplarını vermek isterim.
artık nasip kısmet

saygılarımla

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
sayın mehmet1101
öyle bir cümle kuruyorsunuz ki bahsediyorsunuz ki bu konuda sizin bildiginiz başka şey nedir.?mevzu ilerledikçe diğer sebeplerinide anlatacağım demişsiniz >X< :*

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
seçiL dedi ki:

Birde en basitinden islamiyet kadınlara öyle bir hak vermiş ki(analık hakkı olarak)
dünyada hiçbir hak anaların hakkından üstün değildir.
bu yüzden darbı mesel haline gelen şu cümle "CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR"
bu hak mevzusunu çok güzel bir şekilde izah eder diye düşünüyorum.
kuranı kerimde bile "anaya öf denilmemesi emredilmiş"
Bu kadar hak yeterde artar bile

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
mehmet1101 süper mantıklı ve güzel sözle cevap vermişsin
benden bu kadar, iddia etmiyorum, sadece okuyunca tuhaf geldi yazdıklarınız, Saygılar.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
seçiL dedi ki:
mehmet1101 süper mantıklı ve güzel sözle cevap vermişsin
benden bu kadar, iddia etmiyorum, sadece okuyunca tuhaf geldi yazdıklarınız, Saygılar.

cevaplarımla sizleri bir nebze olsun tatmin edebilmişsem kendimi çok bahtiyar hissediyorum
ne mutlu bana

Tartarus

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Berkin Bozdoğan dedi ki:
seçiL dedi ki:

Güzel günler,
ü
Bu adamın yorumlarına bayılıyorum, tanımasamda seviyorum onu... ;D

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
bugün arkadaşla başımıza kötü bir olay geldii sonra düşündümde acaba kapalı olsaydık bu olayy olurmuyduuu?

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
ne biçim konusuyon bacım bak das atarım sana...otur evınde işte al sana yer.. :#

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
ilkel kabile olmak istiyorum ben çıplak çıplak dolaşalım :D ya neleri tartısıyoruz anlamıyorum...bu orhan velinin yazdıgı kitap degilki... gökten inmiş... yada lozan antlaşmasımı pazarlık edecez o neden ole bu neden böle...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Çok güzel bir soru sormuşsun Seçil, gerçekten takdir ediyorum.
Berkin hocam da çok güzel bir cevap vermiş, onu da takdir ediyorum.

Berkin hocam'ın söylediğine biraz ekleme yapmak istiyorum;
Her ne kadar aksini iddia edecek olanlar olsa da, dinler gerçekten kadınları, kirli yaratıklar, günah davetçileri, ikinci sınıf insan ve evet hatta şeytanın insanlar arasındaki versiyonu olarak nitelendiriyor. İster geçmiş dönem Yahudiliğine, ister Hristiyanlığa, İster İslam'a bakın, kadın ikinci sınıfa kayıt edilmiş, kulvarlar karmakarışık olmuş.

Peki kadın erkek eşit mi? Ben asla böyle bir eşitliğe inanmıyorum. Peki üstünlük farkı mı var? Dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir zaman diliminde, bir kadın bir erkekten daha üstün, daha zeki ve en önemlisi daha akıllı olabilir. Dolayısıyla bu anlamda bir fark söz konusu değil. Ancak bilimsel olarak da bilinen bir gerçektir ki kadının duygusal yönü, erkeğin de mantıksal yönü baskındır. Yine dolayısıyla, kadın ve erkek her anlamda eşittir diyemeyiz. Adalette eşittirler, onun dışında doğal farkları vardır, zehirli sarmaşık ile fasulye sarmaşığı eşittir çünkü ikisi de bitkidir diyemeyeceğimiz gibi, kadın ile erkek eşittir çünkü ikisi de insandır diyemeyiz. Nitekim fasulyeyi zevkle yeriz, yararı da vardır, ama zehirli sarmaşığı yersek hepiniz biliyorsunuz ne olacağını.

Böylece anlaşılıyor ki dinler malesef insan ürünü. Daha doğrusu malesef insanlar ürünleştirmiş. Çünkü İslam köleliği kaldırmak istiyor, ama kölelik dini haline getirilmiş. Eziyeti ve haksızlığı ortadan kaldırmak istiyor, ama kılıç dini haline getirilmiş. İnsanlık felaketi döneminde yaşayan Arapların kadına bakış açısını değiştirmeye, kadına da bir insan kimliği vermeye çalışan İslam'ın, kadına bazı noktalarda yaptığı pozitif ayrımcılık bile insanlar tarafından sınıflaştırma haline dönüştürülerek kadının aleyhinde yorumlanmış. Kısacası kadının dinlerdeki yeri tam olarak erkeklerin egosundan ve dinleri anlamamış olmalarından, ya da kendi menfaatlerine kullanmalarından kaynaklanıyor.

Yani hep uç noktalardayız. Ya kadın erkek her anlamda eşittir diye doğa felaketi yapıyoruz, ya da kadına ikinci sınıf muamele yapıyoruz.

İnsanların taş dönemine gelince, ben maymundan geldiğimize inanmadığım için, yarı çıplak olduklarına da inanmıyorum. Çünkü yarısını giydirecek tekniği bilen kişi, diğer yarısını giydirmeyi de akıl edebilir. İnsanlık tarihinin hiç bir yerinde "giysisiz" insanlardan söz edilmez. Çünkü böyle bir dönem hiç bir zaman olmamıştır. Nitekim eğer söz edildiği gibi olsaydı, kumaş icat edilene kadar tüm insanların çıplak dolaşıyor olması gerekirdi. Halbuki tüm insanların çıplak dolaştığı böyle bir zaman dilimi hiç olmamıştır. Kaldı ki insan zayıftır, üstelik de eski çağlarda çıplak dolaşırsa iki günde zatürreden ölür.

Bilim akılla olur, din karşıtlığıyla değil. Bilimsiz din, dinsiz de bilim mutlaka zarar getirir.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hay yazılarınla bin yaşa elmacık bey
Meseleyi çok açık bir biçimde izaha kavuşturdun
teşekkürlerimi saygılarımla sunarım

hayırlı akşamlar

yun_us25@

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makâma sâhip kılmıştır.
Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde:"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." buyurmuştur

Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım." ...

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, erkeklere, kadınlara dâimâ iyi davranmalarını tavsiye ederek:"Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır." buyurmaktadır.Vedâ Haccı’ndaki meşhûr hutbesinde Peygamber (s.a.v.) Efendimiz: "Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allâh’dan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır

(Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine, bir köle azat etmiş sevabı yazılır.) [R.Nasıhin](Hanımının haklarını ifa etmeyenin; namazları, oruçları kabul olmaz.) [Mürşid-ün-nisa](Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.) [R.Nasıhin](Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.) [İ.Asakir] (Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun!) [Hakim](Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.) [Taberani]

"Cennet annelerin ayağı altındadır. " diyen dinimiz kadına hak etmiş olduğu değeri vermiştir. İslamiyet’in ilk şehidi bir kadındır. İlk Müslüman bir kadındır. Peygambe-rimizin soyu kızından devam eder. Hz. Ebubekir’in kitap haline getirdiği dünyadaki tek Kur’an-ı Kerim Hz.Ebubekir, Ömer, Osman dönemlerinde onlarca yıl bir kadının yanında kalmıştır. O dönemde ise Hıristiyanlar şunu tartışıyordu bir kadın İncil’e dokunabilir mi dokunamaz mı. Kur’an-ı Kerim’de Nisa (Kadınlar), Müntehine (imtihan edilen kadın), mücadele (mücadele eden kadın), Meryem (Hz. İsa’nın annesi )... gibi sure isimleri vardır. Fakat mesela, rical (erkekler) süresi yoktur...

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemden sonra insanlar islamın gelişiyle yaptıklarından utanır hale getirmişler.
1.Bu kadar sapkın büyük bir kavmin bu kadar kolay değişmesi
2.Kadına verilen değer
ikisinede yeterli olmasada bu küçük örnek yeter

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tarih öncesi kadınlar nelere sahipti dinlerle bunlara ne eklendi? ilkel kabilelerde insanlar yarı çıplak haldeler ve bunu çokta normal buluyorlar, din neden tam tersini yapıyor saçını bile kapattırıyor? dinler kadınları neden örtüler altına saklama gereği duymuş? insan bedeni, kadının saçı neden bu kadar önemli? o_O ;( :S (

insanın bedeni olmasa kim tanır onu.

korkulan şu ki kadının ondan ibaret olduğunu inananlar çok olur.ve kadın hep yalnız kalır.ama bugün ama yarın

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
ilkel kabilelerde insanlar yarı çıplak haldeler ve bunu çokta normal buluyorlar, din neden tam tersini yapıyor saçını bile kapattırıyor?

Sen kendin diyorsun ilkel kabileler kabul ediyor. Dinimiz Yeniliği emreder bir müslümanın yaşamının en iyi olmasını ister. İlkel toplum dediğin gibi çıplaklığı kabul ediyor bizim dinimiz ilkelliği kabul etmez.

whiteleon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu konu forumlardaki cevaplarla aklınızdaki soruları giderebileceğiniz bir konu değil. Eğer samimi olarak kanaat edinmek isterseniz görüşlerine güvendiğiniz arkadaşlarınızla ciddi ciddi bunu konuşmalısınız. Fırsatınız varsa her görüşten kimselerle...
Mesajınızı "yargı ya da hüküm" vurgulu değil de "soru" vurgulu yaptığınız için sizin samimiyetinize inanıyorum. ....
Şuna da inanıyorum ki önyargı ile değil samimiyetle bir bilinmezin peşinden gidenler doğruya ulaşırlar.

(Ukala gibi algılandıysam üzgünüm)

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
örtü kadını korumak içindir diye düşünüyorum
ayrıca mahremiyet o kadar güzel bir histir ki tarif edilemez sadece eşe ait olma duygusu sadece onun görmesi çok müthiş bir duygu hep siz hem eşiniz mutlu olur

yarışçı

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
ayrıca mahremiyet o kadar güzel bir histir ki tarif edilemez sadece eşe ait olma duygusu sadece onun görmesi çok müthiş bir duygu hep siz hem eşiniz mutlu olur

Benim içimi okudun valla kardeş,

Ben istedim yar bir bana baksın
Ve benim olsun göğsüme yatsın
İzlediği filmi bana anlatsın
Yüreği küt küt bir bana atsın:D

seydaoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biz erkeklerin başının üstünde olmasını istediğimiz Cennet,kadın olarak annenin ayağının altına bırakılmış.Yetmez mi?Cenneti isteyene her samimi Müslüman mutlak manada annesine itaat edip derin saygı duymalıdır!Ayrıca''Sizin en hayırlınız kadınlarınıza iyi davrananınızdır'' derken Peygamberimiz(s.a.v) kadına iyiliği emretmektedir!Orta çağ Avrupasında ruhlarına şeytan girmiş diye yakılan bayanlar,cahiliye devrinden aynı şiddete maruz kalmaktan geri kalmamış kız çocukları diri diri toprağa gömülmüştür!Hatta Hz Ömer(r.a) kendi kızını gömmekten dolayı İslamla şerflendikten sonra şiddetli pişmanlık duyup her hatırladığında hüngür hüngür ağlamıştır!
Yalnız bazı konularda İslam yanlış anlaşılmamaktadır!Yaratılış gereği farklı olan bayan bazı işleri kaldıracak durumda değildir!Mesela en modern,en laik v.s ülkelere bakın kaç tane bayan genel kuurmay başkanı vardır?Bu en basit örnek olmakla beraber bazı konularda bayan arka planda bırakılıyor gibi görünse de bayanın daha iyi yapabilceği daha faydalı olabileceği gözönünde tutulursa büyük yanlışlıklara düşmekten korunabiliriz!