Teknik Lise'den Düz Lis'ye geçmek ne kadar mantıklı ?

Meslek Lisesi mi Düz Lise mi ?

• Meslek Lisesi

Kullanılan: 38 66.7%
  • Düz Lise

Kullanılan: 19 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    57

Bu konuyu okuyanlar

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Günümüzde meslek liselerindeki öğrenciler öss sınavını kara kara düşünmekte...
Aynı zamanda bende bu grubun içine dahilim.

İlk senem olduğu için geleceğimi şimdiden planlamak istiyorum çünkü yarın çok geç olabilir.
Anadolu teknik lisesinde okuyorum ve 2.yılımda düz liseye geçmek gibi bir isteğim var,bunun yanında Üniversiteyi kesinlikle düşünüyorum.
Şu anda katsayı engeli bizde yani meslek liselerinde var.

Hocalarımdan öğrendiğim kadarıyla düz liseli ve benim aramdaki fark 2 soru yani ben ondan 2 soru daha fazla çözmem gerek ki onunla eşit puanda olayım.Bu doğru mudur ?

Meslek lisesine gitmenin düz lise'den avantajları ;
4. sınıfı bitirdiğinde bir üniversite kazanamasan bil elinde bir tekniker diploman bulunuyor.
Düz Lise'nin meslek lisesi'ne avantajları ;
Katsayı engeli yok ve ne işlersen öss'de ondan soruluyor.

Şimdi herkesten düşüncesini özgürce belirtmesini istiyorum.
Üniversite için Anadolu Teknik Lisesi mi yoksa Düz Lise mi ?
Saygılar sunar cevap yazacak kardeşlerime şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum...

LaWa

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Birincisi katsayı engelinin YÖK ufak bir düzenlemeyle eskisi gibi olasada çözmüş gibi görünüyor.Dediğin gibi çok az bir fark var,çalışan biri için çok da sorun değil.
İstediğin 4 yıllık bir üniversiteyev ve bölüme ,çalışıp kazabilirsen lise türü çok fark etmez.
Metropol kentleri bilmem ama küçük yerlerde çok da avantajı yok meslek lisesinin.

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
sınavsız geçiş kalktımı?

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
sınavsız geçiş kalktımı?

++ merak ediyorum bende nasıl birşey oldu acaba bu sistem?
Önümüz Öss...

Meslek Lisesinde okuyorum son senem , Öss de napcam bilmiyorum
Bizede kısak geçip okuduğumuz bölümün sorularını sorsalar ya Öss'de madem eşitlik:D

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
harbiden bi araştırma yapan yok mu ? direk geçiş kalktı mı ?*

konu hakkında ben sana dicemi dedim msn den karar senin peter.

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
bu konuda en önemli kriter sınavsız geçiş..
onu bi öğren daha sonra kesin kararını ver :wink:

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Gerçekten aramızda 2-3 soruluk bir fark varsa ve gördüğümüz derslerden çıkacaksa Teknik Lise.

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Ayrıca meslek dersleri olduğu için kolay oluyordu ama Şuan da yeni dersler eklendi
geçen sene olmayıp bu sene olan dersler Lise 3 ve Lise 4' lerde
Geometri, Matematik, Edebiyat,T.Dİl Edebiyatı gibi derslerede ağırlık verildi.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ayrıca meslek dersleri olduğu için kolay oluyordu ama Şuan da yeni dersler eklendi
geçen sene olmayıp bu sene olan dersler Lise 3 ve Lise 4' lerde
Geometri, Matematik, Edebiyat,T.Dİl Edebiyatı gibi derslerede ağırlık verildi.
evet mesela bu sene bizim 6 ders matematik var.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
wallaha benim gördüğüm şu isterse en adi uni olsun isterse para ile al ama elinde bi uni diploman olsun yoksa öğle insanlarla ugraşmak zorunda kalıyorsunki anlatmakla bitmez..

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Öğrencilerin çoğunun sorunu bu. Edinmek istediğiniz meslek ne ise lisede ona göre bölüm seçmek gerek. Kat sayı bence eskiye nazaran çok iyi. Engel yok sayılabilir de. Eğer bilgine güveniyorsan,çalışıyorsan teknik lise ya da meslek lisesinde olmanın eksi yanı yok. Sınava hazır giren,yerleşemeyen bir arkadaşım yok. Şunu unutmamak gerek ki meslek olarak tercihininiz aynı meslekten yana ise teknik lise eğitimini ben olsam yine tercih ederim. Kendi alanını seçeceksen kaybın yok diye biliyorum. Ama farklı alan seçilecekse elbette genel lise bölümü tercih edilmeli.
Bu arada teknik lisede meslek eğitimi alıp,üniversite aynı meslek ile eğitime devam etmek çok şey kazandırır.

Benim genel lise mezunu olup,üniversitede farklı bölüme geldiğinden zorlanan tanıdıklarım var. Elbette konular sonradan da öğrenilebilir ama lisede olduğun bölümdeki eğitimi üniversitede geliştirmeye devam etmek daha güzel.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Geçen sene mesait sabah 8,30 başlar 3 gibi biterdi
Bu sene Sabah 8,30 -akşam 6 mesai :D
ben kaçta girip kaçta çıktığımızı bilmiyorum valla, sabah karanlıkta okula gidiyorum akşam karanlıkta okuldan çıkıyorum :D

vacip42

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Teknik liseye gidiyorum halimden memnunum öss biraz zor olcak sadce :S

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
En iyisi Teknik lise ben teknik lisedeyim Anadolu lisesi gibi zor ama bitirdinmi süper oluyor. mesela bi işyerine meslek lisesi menzunu ile teknik lise menzunu başvursun direk teknik liseliyi alırlar. Teknik ayrıcalıklıdır :D

h4yfans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Ticaret Meslek Lisesinde okuyorum 2.senem. Bilişim Teknoloji Temellerini okuyorum. ben lise 1 e başlarken katsayı vardı o yüzden girdim. lise 2 ye geçtim katsayı kalktı şimdi geri geldi diyorlar. bende karasızım senin dönme gibi bir şansın var. tabi dön demiyorum kara senin. eğer hem meslek lisesli okucam hem üniversite kazanmak istiyorum diyorsan yapabilirsin. dersane takviyesi gerekiyor. ve dersleri laylaylom yapmıcaksın. ana dersleri ortalamasını yüksek getirmek gerekiyorki 4 yılın sonunda lazım olsun sana bunlar. benim tanıdığım var meslek lisesinden mezun ve şuan istanbul üniversitesinde sigorta okuyor. yani olmucak işte değil.

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
meslek lisesi okursan lise sonda haftada 3 gün staj 2 gün okul görüyorsunuz.

Teknik lisede ise hep okuldasın ama lise 2 den 3 e geçerken 1 ay . lise 3 ten 4 e geçerken 2 ay staj görmek zorunlu yani 2 senede 300 saat staj görmek zorunlu .
Ben teknik lise 2 deyim. yazın 1 ay stajım var yerimi ayarladım ziraat bankasında yapıcam . ağ işletmenliği bölümü seçip öteki sene ki stajımıda ziraatda yapıcam nasipse. en iyi teknik lise.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
meslek lisesi okursan lise sonda haftada 3 gün staj 2 gün okul görüyorsunuz.

Teknik lisede ise hep okuldasın ama lise 2 den 3 e geçerken 1 ay . lise 3 ten 4 e geçerken 2 ay staj görmek zorunlu yani 2 senede 300 saat staj görmek zorunlu .
Ben teknik lise 2 deyim. yazın 1 ay stajım var yerimi ayarladım ziraat bankasında yapıcam . ağ işletmenliği bölümü seçip öteki sene ki stajımıda ziraatda yapıcam nasipse. en iyi teknik lise.
teknik lise forever diyosun yani ? :D

bizimki de kız meslek noolmuş :D

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
bölüm web tasarım değil miydi ? :D
nasıl teknik servis oluyor :D

bu arada staj ayarlama işi nasıl oluyo arkadaşlar

@mylife.eg mesela sen nasıl ziraat bnkasına ayarladın ?
sadece web tasarım yapan bir şirket bulmak bi atasözümüze tekabül ettiği için teknik serviste yapılıyor genelde :D

Krtzyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili kardeşim :) Teknik Lise 4 öğrencisi olaraktan ben sana şu kadarını söyleyim ki Lise 4'te ÖSS yi kazanman Çok zor , hatta imkansız bile denilebilir.
Sebeplerine gelince ;
Henüz 1. sınıfsın ve herşey LayLayLom tadında :) 2'ye geçince Elektrik - bilgisayar gibi bölüm dersleri eklenecek ders programına ve bu dersler Haftada 15 SAAT! 3'ncü ve 4'ncü sınıflarda da aynı şekilde

Yani Anlayacağın o ki en azından haftada 45 saat dersin olacak (güne bölersek 9 saat eder) ve inanılmaz derecede bi çöküklük hissedeceksin , Öss'ye hazırlanmak için sana (23'te yatacağını düşünürsek) 7 saatlik felan günde bi süre düşüyor ama o yorgunlukla , stresle nasıl hazırlanırsın orasını bilmem :)

Şu anda ben bu sıkıntıları çektiğim için sana yazıyorum ve de Şu var dershane akşam 5'te oluyor hafta içi ve okuldan çıkarçıkmaz yetişebilmen için dershaneye koşuyosun..

Hafta Sonu desen saat 8'de dershane başlar falan filan. Yani anlayacağın şudur ki Üniversite düşünüyorsan eğer Mezun olduktan sonra kazanabilirsin..

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Mesela bürolar işyerleri ve belli kurumlar sayı veriyor stajer alabilriz diye veya sen kendin gibip başvuruyorsun

Belediyeler, Sgk, Büro ve işyerleri, bankalar
Ayrıca bu yerlerde okudugun bölümlerle alakasız işlerde yapabiliyorsun:D

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Sevgili kardeşim :) Teknik Lise 4 öğrencisi olaraktan ben sana şu kadarını söyleyim ki Lise 4'te ÖSS yi kazanman Çok zor , hatta imkansız bile denilebilir.
Sebeplerine gelince ;
Henüz 1. sınıfsın ve herşey LayLayLom tadında :) 2'ye geçince Elektrik - bilgisayar gibi bölüm dersleri eklenecek ders programına ve bu dersler Haftada 15 SAAT! 3'ncü ve 4'ncü sınıflarda da aynı şekilde

Yani Anlayacağın o ki en azından haftada 45 saat dersin olacak (güne bölersek 9 saat eder) ve inanılmaz derecede bi çöküklük hissedeceksin , Öss'ye hazırlanmak için sana (23'te yatacağını düşünürsek) 7 saatlik felan günde bi süre düşüyor ama o yorgunlukla , stresle nasıl hazırlanırsın orasını bilmem :)

Şu anda ben bu sıkıntıları çektiğim için sana yazıyorum ve de Şu var dershane akşam 5'te oluyor hafta içi ve okuldan çıkarçıkmaz yetişebilmen için dershaneye koşuyosun..

Hafta Sonu desen saat 8'de dershane başlar falan filan. Yani anlayacağın şudur ki Üniversite düşünüyorsan eğer Mezun olduktan sonra kazanabilirsin..
Mezun olduktan sonra derken ?
yani 1 sene hazırlanıp dershaneye giderrek mi demek istiyorsun ?

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Mesela bürolar işyerleri ve belli kurumlar sayı veriyor stajer alabilriz diye veya sen kendin gibip başvuruyorsun

Belediyeler, Sgk, Büro ve işyerleri, bankalar
Ayrıca bu yerlerde okudugun bölümlerle alakasız işlerde yapabiliyorsun:D

tecrübelerini anlatsana kardeş :D

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ülkemiz şartlarını düşünürsek bu iş içinde mantık aramanın mantıksız bir eylemden öteye geçebileceğini sanmıyorum... Piyango usulüne dayalı öğretim sisteminde yapılması gereken şey '' Kafan hangisine esiyorsa onu yap '' mantığıdır...