2 binaya wireless yayın

Bu konuyu okuyanlar

hokuspokus2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba

Ana binada kablolu internet ağı (kablolu adsl modem ve switch) var. Benim istediğim bu kablolu ağa wireless eklemek. Anladığım kadarıyla bunu access point ile yapacakmışım. Bu cihaza rj45 ile giriş yapacağım ve wireless olarak dağıtacak.

Az ileride de (20mt kadar) ek binaya wireless yayın yapması için ne yapmam gerekir? Birkaç yere sordum, dediler ki 2. binaya da rj45 kablo çekilmeli ve oraya da access point alınmalı.

Ben bunu ek binaya kablo çekmeden yapamaz mıyım?

İnternetten araştırma yaptım ama açıkçası net bilgilere pek ulaşamadım.

Kafama bikaç soru takıldı

1. Access Point denen cihaz tam olarak ne iş görüyor? Sadece rj45 den aldığı ağı wireless olarak mı yayıyor? Yani illa ki kabloyla giriş yapılması mı gerekiyor?
2. Bir de wireless router denen şey varmış, bunun farkı nedir?
3. rj45 kablo ile giriş yapmaya gerek duymadan Wireless siyalini güçlendiren bir cihaz yok mu? Yani düşük wireless siyalini alıp güçlendirecek..

Benim aklımda şu vardı. Ana binaya kaliteli bir access point alır ve wireless yayın yaparım, ve bunu Ek binaya en yakın yere koyarım. Böylece Ek binaya da zayıf bir sinyal gider, Ek binaya da bir access point koyarım ve bu zayıf sinyali güçlendirir. Ek binanın tümüne yayar.

Olmaz mı ki?

Nasıl yapmalıyım?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Access Point, erişim noktası anlamına gelir. Kablodan aldığı sinyali kablolu hale getirebilir. Yni kablo bağlamadan hangi sinyali dağıtmasını bekleyebiliriz ki? Ama bunu bir defa yaparsın, yani örneğin bir kaç access point kullanacaksan sinyali sadece bir tanesine vermen yeterli. Ya da Wireless Router (kablosuz yönlendirici, dağıtıcı) isimli cihaz ile (ki bugün bir çok ADSL modem aynı zamanda router görevi görür) access pointleri kablosuz kullanabilirsin.

Senin yapabileceğin en iyi şey, zannımca diğer binaya en yakın yerde bir wireless router kurman, veya access point. Daha sonra karşı binanın bulunduğun binanın en yakın yerine bir repeater kurman. (Bu da senin sorduğun sinyal güçlendirici. Repeater demek, tekrarlayıcı demektir.) Yanlış bilmiyorsam access pointler aynı zamanda repeaterdir. Sinyali repeater ve access pointler yardımıyla dilediğin kadar uzağa taşıyabilirsin, ama en fazla bir kaç tane kullanmanı tavsiye ederim.

Kısacası, her şeyi kablosuz yapmak için bir wireless router (internet ve diğer ağ buradan dağıtılacak), güç dışında hiç bir kablo bağlantısı yapmana gerek kalmayan access point ya da repeaterlarla geniş bir kablosuz ağ kurabilirsin. Repeaterlar ve acces pointler bir nevi kablosuz ethernet swithclerdir.

hokuspokus2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama işte ben de tam sizin dediğiniz gibi yapmayı düşünüyordum, cihaz almak için birkaç yere telefon açtım.

access point'ler zayıf wireless sinyali güçlendiriyor değil mi? diye sordum, dediler ki, access point'e illaki kablo ile bağlatı yapılması gerekiyor. access point yapmıyorsa zayıf sinyali güçlendiren başka bir cihaz yok mu diye sordum, yok dediler.

yani benim asıl derdim şuydu. ek binaya kablo çekmemek, ama illa kablo çekmek zorundasınız dediler.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
O zaman bir daha orasıyla iletişim kurma çünkü yaptıkları işi bilmiyorlar. Onlara repeater diye bir cihaz olduğunu, aldığı kablosuz sinyalleri daha ileriye götürmeye yaradığını söyleyebilirsin. Örnek istersen buyur bir adet Siemens Kabolusuz Repeater: http://gigaset.siemens.com/shc/0,1935,tr_tr_0_88569_rArNrNrNrN,00.html

USRobotics marka başka bir repeater: http://www.nekadar.com/38924.html

Bu da Planet marka, kablosuz repeater, bridge (ağ köprüsü), access point ve 5 ethernet switch bir arada:
http://www.hitbox.com.tr/index.php?page=urun_detay&kat=7&alt_kat_id=36&id=4271

hokuspokus2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle cevapların için teşekkürler Elmacik..

Sonuçta ben bir adet access point ve bir adet wireless repeater alacağım.

daha doğrusu alınması için yazı yazacağım.
resmi kurum, malum işler :) bürokrasi :)
ilk önce seçim yapacağım, hangi cihazların alınacağını yazacağım ve onlar alacaklar, eğer çalışmazsa vay halime :D deneme yanılma da yok :S

bakalım artık, inşallah çalışır da başım şişmez.
yanlış parça aldırmış da olmam.