Pardus Nasıl Kurulur? (Resimli Anlatım)

Bu konuyu okuyanlar

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
1 - Kurulum Başlangıcı
Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

1.png

2 - Lisans Ekranı
Pardus'u kullanmak için Genel Kamu Lisansı'nı onaylamalısınız. Lisans metnini bu pencerede okuyabilirsiniz.

2.png

3 - Bütünlük Kontrolü
Bu aşamada CD'den sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü, yani CD'nin doğru basılıp basılmadığını kontrol edebilirsiniz.

3.png

4 - Klavye Ayarları
Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

4.png

5 - Saat ve Tarih Ayarları
Bu ekranda tarihi, saati ve bulunduğunuz yeri düzenleyebilirsiniz. Yaptığınız ayarlar donanım saatinizin ayarlarını da güncelleyecektir.

5.png

6 - Kullanıcı Oluşturma
Sisteme bir kullanıcı eklemek için ekranın üst kısmında bulunan ilgili kısımları doldurun ve "Kullanıcı Ekle" düğmesine basarak sisteme kullanıcınızı ekleyin. Eğer eklediğiniz kullanıcıya yönetici haklarını vermek istiyorsanız, kullanıcıyı eklemeden önce ilgili kutucuğu tıklayarak kutuya onay işareti koymayı unutmayın.

6.png

7 - Parola ve Bilgisayar Adı Belirleme
Burada, sisteminizin yetkili kullanıcısının parolasını ve bilgisayarınızın ağ üzerinde görüneceği ismi belirleyebilirsiniz. Bu parolayı oluştururken unutmayacağınız ama kolaylıkla tahmin edilemeyecek bir parola seçmeye özen gösterin.

7.png

8 - Disk Bölümlendirme
Bu ekran disk bölümlendirme ekranıdır. Yapacağınız ayarlar diskinizin üzerinde yer alan verileri silebileceğinden yaptığınız ayarların doğruluğundan ve mevcut diskinizde yer alan bilgilerin mutlaka bir yedeğini aldığınızdan emin olun.

8.png

9 - Bölüm Oluşturma
Zorunlu disk bölümü olarak Pardus sistem dosyalarının konacağı bir bölüm yaratmalısınız. İsteğe bağlı olarak kullanıcı dosyalarının da yer alacağı bir bölüm yaratabilirsiniz. Bu sayede sisteminizde bir sorun meydana gelse bile kullanıcı dosyalarınız zarar görmez. Ayrıca yeni sistem kurulumunda yarattığınız bu alanı kullanıcı dizini olarak gösterip ayarlarınızın ve kişisel dosyalarınızın kurduğunuz yeni sisteme de aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

9.png

10 - İşlem Özeti
Kurulumdan önceki son adımdır. Burada şimdiye kadar yaptığınız işlemlerin özetini görebilirsiniz.
10.png

11 - Kurulum Tamamlandı
Kurulumu başarıyla tamamladınız. İleri'ye tıkladıktan sonra CD'yi çıkarıp bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz.

11.png

12 - Sistem Yükleyici
Bilgisayarınızı baştan açtığınızda bu sistem yükleyici ekranı ile karşılaşacak ve başka işletim sistemleri kuruluysa hangisinden açacağınıza karar verebileceksiniz.

13.png

kaynak

Takıldıgınız yada anlamadıgınız yerleri sorabilirsiniz

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Pardus mu kullanıyorsun?

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
şimdi bir sorum olacak pardusu denemek istiyorum ama pc yeni format attım ama pc de sadece C/ sürücüsü var D/ sürücüsünü sildim ve bölmedim c-d die şimdi pardus yükme sansım nedir yada C/ de iki sistemide kullanabilirmiyim..??

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
şimdi bir sorum olacak pardusu denemek istiyorum ama pc yeni format attım ama pc de sadece C/ sürücüsü var D/ sürücüsünü sildim ve bölmedim c-d die şimdi pardus yükme sansım nedir yada C/ de iki sistemide kullanabilirmiyim..??

Hangi işletim sistemini kullanıyorsun?

Windows 7 veya Vista ise sabit sürücünü tekrar bölümleyip başka bir sürücü oluşturman gerekiyor.

XP kullanıyorsan bunu bir program ile yapabilirsin.

Oluşturduğun sürücüyü biçimlendirip kullanabilirsin Pardus için. Bir sürücüye sadece bir tane işletim sistemi yükleyebilirsin.

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Hangi işletim sistemini kullanıyorsun?

Windows 7 veya Vista ise sabit sürücünü tekrar bölümleyip başka bir sürücü oluşturman gerekiyor.

XP kullanıyorsan bunu bir program ile yapabilirsin.

Oluşturduğun sürücüyü biçimlendirip kullanabilirsin Pardus için. Bir sürücüye sadece bir tane işletim sistemi yükleyebilirsin.

wista kullanıyorum şunu böleyim yenidende bu hafta sonu kurup deneyeyım merak sardı iice

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19

önce c den bir bölüm ayırmalısın şuan vista kullanıyosan bilgisarayıma sag tıkla yönet de ordan acılan sayfadan c den 10 gb böl ve ayırdıgın 10 gb da pardusu kur :D

sansr

Doçent
Reaksiyon puanı
17
teşekkürler anlatım için

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yeni başlayacak olanlar için güzel paylaşım.

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
paylaşımlar devam edecektir şu vizeler bi bitsin :D

hasa_28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pardus isletim sistemini bilgisayarıma kuramıyorum acılısta bot olmuyor diğer sistemlerin hepsini kurabiliyorum yardım tsk

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
herkese slm

2011 sürümü çıktı çıkacak ama onun kurulumu nasıl konuda gösterildiği gibi mi ? yoksa farklılıklar var mı?

Son mesajlar