Uninstalling Windows 7 RTM

Bu konuyu okuyanlar

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Uninstalling Windows 7 RTM

And reverting to a previously installed Windows OS

Uninstalling-Windows-7-RTM-2.jpg
2cr3d75.png

Just as it was the case for Windows Vista, Microsoft’s latest iteration of the Windows client can also be uninstalled, although “uninstall” does not specifically describe the process that end users will need to take in order to revert to a previously existing copy of a Windows OS. At the same time, also as for its predecessor, Windows 7 can only be removed and the previous Windows platform reinstated in a single installation scenario. Namely, uninstalling the latest version of the operating system is only possible if users installed Windows 7 as a new installation over an earlier version of Windows in the first place.

Obviously, clean installs of Windows 7, where no old OS existed on the hard drive, cannot be uninstalled. The same is valid for users that opted to upgrade from Windows Vista to Windows 7, as well as for those who created multi-boot configurations, deploying Windows 7 alongside older Windows releases.

Uninstalling Windows 7 is only possible if “You used the Windows 7 installation media to install Windows 7 to the same hard disk drive on which you had Windows XP, Windows Vista, or another version of Windows 7 installed. In this scenario, the Windows 7 installation will have created a Windows.old folder that contains your previous operating system and personal files. This Windows.old folder is in the root of the Windows partition,” Microsoft noted.

It is critical to note that users will also need the Windows.old folder. There are various tutorials that advise customers to delete the Windows.old folder following the installation of Windows 7 in order to retrieve the space it occupies on the system partition. If the Windows.old folder was indeed removed and cannot be restored, the uninstall process of Windows 7 is not possible.

In the context in which users kept the Windows.old folder, it also needs to be of a certain size in order for the uninstall to work “If the Windows.old folder is two times as large as the free space that is available for the Local Disk (C:\) entry, you may be unable to restore the previous Windows installation,” Microsoft informed.

For those users with systems that fit the description and conditions enumerated above Microsoft has enumerated the necessary steps that need to be taken in order to uninstall Windows 7 and revert to the older copy of Windows previously installed on the computer:

"Start the Windows Recovery Environment

- Put the Windows 7 installation disc in the DVD drive, and then restart the computer. Press a key when you are prompted to restart from the disc. In the Install Windows window, select a language, a time, a currency, a keyboard input method or other input method, and then click Next.
- In the Install Windows window, click Repair your computer. In the System Recovery Options window, click the version of the Windows 7 operating system that you want to repair, and then click Next. In the System Recovery Options window, click Command Prompt. The Command Prompt window opens, and it displays the command prompt. The command prompt is where you will type the commands that are described in the following steps.

Move the Windows 7 folders to a new Win7 folder

- When you type one or more of the commands at the command prompt in the following steps and press ENTER, you may receive the following message: “The system cannot find the file specified.” If you receive this message, go to the next step in this section, and then type the command in that next step.

Type the following commands and press ENTER after each command:

C:
Md Win7
Move Windows Win7\Windows
Move "Program Files" "Win7\Program Files"
Move Users Win7\Users
Attrib –h –s –r ProgramData
Move ProgramData Win7\ProgramData
Rd "Documents and Settings"

Copy the contents or move the contents of the Windows.old folder

- When you type one or more of the commands at the command prompt in the following steps and press ENTER, you may receive the following message: “The system cannot find the file specified.” If you receive this message, go to the next step in this section, and then type the command in the next step.

move /y c:\Windows.old\Windows c:\
move /y "c:\Windows.old\Program Files" c:\
move /y c:\Windows.old\ProgramData c:\
move /y c:\Windows.old\Users c:\
move /y "c:\Windows.old\Documents and Settings" c:\

Restore the boot sector for the previous Windows installation

Type one of the following commands at the command prompt, as appropriate for your situation. In the following commands, D: represents the DVD drive. If the DVD drive on the computer is represented by a different letter, such as E:, use that letter in the command.

When the previous Windows installation was Windows Server 2003, Windows XP, or Microsoft Windows 2000 - Type the following command, and then press ENTER:

D:\boot\bootsect /nt52 c:

When the previous Windows installation was Windows Vista - Type the following command, and then press ENTER:

D:\boot\bootsect /nt60 c:

Restore the Boot.ini file for the previous Windows installation of Windows XP or of Windows 2000

- Follow these steps only when the previous installation is Windows XP or Windows 2000.

Attrib –h –s –r boot.ini.saved

Copy boot.ini.saved boot.ini

Close the Command Prompt window, and then click Restart. Type the following command at the command prompt, and then press ENTER:

exit

Click Restart to restart your computer. After you have verified that Windows XP is functional, you can remove the C:\Win7 folder if it is not needed for data recovery."

Kaynak

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Ah bir de İngilizcem olsaydı ne yorum yapardım bu yazıya:)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Niye İngilizce yazdın rise?

Gelen yorumlar küfürlü olabilir. :)

YAREM

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adam yazmış döktürmüş..Tebrik etmek lazım üşenmemişte:clap:

yasin04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
windows 7 rtm kaldırmayı anlatıyor vaybe
HELAL BE RİSE

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Mesaj içeriğindeki Microsoft linklerinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir ve incelediğim kadarıyla şuan benim işime yarayacak bir bilgi içermesede başka arkadaşların işine yarayabilecek bilgiler mevcut. Ayrıca mesajın içeriğide aşağıdaki gibidir (aşağıyukarı).

Windows 7’yi kaldırmak için bu bölümde listelenen senaryolar arasından size uygun olan özel yükleme senaryosunu belirlemeli ve ardından söz konusu senaryo adımlarını uygulamalısınız.

Senaryo 1: Windows 7’yi Windows tabanlı bir bilgisayara yüklediniz

Windows 7 sürümünü yeni bir yükleme olarak Windows XP’ye, Windows Vista’ya veya başka bir Windows 7 sürümüne yüklediniz. Windows 7 yükleme medyasını, özgün işletim sisteminin bulunduğu sabit diske bir Windows 7 yüklemek için kullandınız.

Bu senaryoda, Windows 7 yüklemesi önceki işletim sisteminizi ve kişisel dosyalarınızı bulunduran bir Windows.old klasörü oluşturacaktır. Bu Windows.old klasörü, Windows bölümünün kökündedir. Bu önceki işletim sistemine geri dönmek için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:971760 (http://support.microsoft.com/kb/971760/ ) Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara Windows.old klasörü kullanılarak önceki bir Windows yüklemesini geri yükleme
Önemli Windows.old klasörünü kullanarak önceki bir işletim sistemine geri dönülmesi, geçerli Windows 7 yüklemesindeki herhangi bir dosyayı veya ayarı saklamaz. Önceki işletim sistemine geri dönülmesi, bilgisayarı Windows 7’nin yüklendiği zamanki duruma geri döndürür. Verilerinizi yedekleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 971759 (http://support.microsoft.com/kb/971759/ ) Verilerinizi Windows tabanlı bir bilgisayara yedekleme

Senaryo 2: Windows 7'yi bir işletim sistemi yüklü olmayan bir bilgisayara yüklediniz

Bu senaryoda, yükleme medyasını Windows 7’yi boş bir sabit diske yüklemek için kullandığınız kabul edilir.

Bu senaryoda geri dönebileceğiniz herhangi bir önceki işletim sistemi yoktur. Bilgisayarınızı yedeklemek ve verilerinizi bu Windows 7 yüklemesinden bir sonraki işletim sisteminize aktarmak isterseniz, şu adımları uygulayın:
  1. Verilerinizi bir ağ konumuna veya çıkarılabilir medyaya yedekleyin. Verilerinizi yedekleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 971759 (http://support.microsoft.com/kb/971759/ ) Verilerinizi Windows tabanlı bir bilgisayara yedekleme
  2. Windows XP veya Windows Vista yükleme medyasını takın ve ardından Windows işletim sistemini yükleyin.

Windows XP'nin temiz bir yüklemesini gerçekleştirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 316941 (http://support.microsoft.com/kb/316941/ ) Windows XP nasıl yüklenir veya Windows XP'ye nasıl yükseltilir
    Windows Vista'nın temiz bir yüklemesini gerçekleştirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 918884 (http://support.microsoft.com/kb/918884/ ) Windows Vista’nın yüklenmesi
  3. Yüklemeyi tamamlayın.
  4. Yükleme tamamlandıktan sonra verilerinizi yeni işletim sistemine geri yükleyin, aktarın veya kopyalayın

Senaryo 3: Windows Vista’dan Windows 7’ye yükseltme yaptınız

Windows Vista tabanlı bir bilgisayara Windows 7 yükleme medyasını taktınız ve Sürüm Yükselt seçeneğini belirlediniz. Ardından Windows Vista’dan Windows 7’ye yükseltme yaptınız.

Bu senaryoda geri dönebileceğiniz herhangi bir önceki işletim sistemi yoktur. Bilgisayarınızı yedeklemek ve verilerinizi bu Windows 7 yüklemesinden bir sonraki işletim sisteminize aktarmak isterseniz, Senaryo 2’de listelenen adımları uygulayın:

Bir Windows 7 sürümü yüklendikten sonra bilgisayarı önceki bir Windows yüklemesine geri döndürme adımları

Bu makaleyi önceden yazdırarak adımları izlemeniz daha kolay olabilir.Adım 1: Windows'un yüklü olduğu sabit diskte Windows.old klasörünün bulunup bulunmadığını ve yeterli boş alan olup olmadığını belirleme

1. BaşlatBu resmi kapatBu resmi aç
    VistaStartButton.jpg

düğmesini ve sonra Bilgisayar'ı tıklatın.
  2. Görünüm menüsünde, Ayrıntılar'ı tıklatın.
  3. Boş Alan sütununda, Sabit Disk Sürücüleri alanı altındaki Yerel Disk (C: ) için ne kadar alanın kullanılabilir olduğunu not alın.
  4. Sabit Disk Sürücüleri alanında Yerel Disk (C: ) öğesini çift tıklatın ve Windows.old klasörünün bulunup bulunmadığını belirleyin.

Önemli Windows.old klasörü yoksa, bu makaledeki adımları izleyerek önceki Windows yüklemesini ilgili bilgisayara geri yükleyemezsiniz. Dosyalarınızı yedeklemeli ve geri yüklemelisiniz veya bunları önceki işletim sistemine aktarmalısınız.
  5. Windows.old klasörünü sağ tıklatın.
  6. Windows 7 birkaç saniye içinde klasörün boyutunu belirler.
Windows.old klasörünün 1.2. adımda Yerel Disk (C: ) için belirlediğiniz boş alandan daha küçük boyutlu olup olmadığını belirleyin.

Not Windows.old klasörü Yerel Disk (C: ) için kullanılabilir olan boş alanın iki katı boyutundaysa, önceki Windows yüklemesi geri yüklenemeyebilir.Adım 2: Windows Kurtarma Ortamı'nı Başlatma

1. Windows 7 yükleme diskini DVD sürücüsüne yerleştirin ve sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
  2. Diskten yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda bir tuşa basın.
  3. Windows Yükle penceresinde dil, saat, para birimi ayarlarını ve klavye giriş yöntemini ya da başka bir giriş yöntemini seçin ve İleri'yi tıklatın.
  4. Windows Yükle penceresinde Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
  5. Sistem Kurtarma Seçenekleri penceresinde, onarmak istediğiniz Windows 7 işletim sistemi sürümünü ve sonra İleri'yi tıklatın.
  6. Sistem Kurtarma Seçenekleri penceresinde Komut İstemi'ni tıklatın.
Komut İstemi penceresi açılır ve komut istemi görüntülenir. Komut istemi, aşağıdaki adımlarda açıklanan komutların yazılacağı alandır.Adım 3: Windows 7 klasörlerini yeniden adlandırın:

Not Aşağıdaki işlem adımları sırasında komut isteminde bir veya birkaç komut yazıp ENTER tuşuna basarsanız, aşağıdaki iletiyi alabilirsiniz:Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

Bu iletiyi alırsanız, bu bölümdeki sonraki adıma geçin ve komutu sonraki adımda yazın.

Komut istemine aşağıdaki komutları yazın:
  1. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:c:
  2. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: ren Windows Windows.7
  3. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: ren "Program Files" "Program Files.7"
  4. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: ren "Users" "Users.7"
  5. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: ren "Documents and Settings" "Documents and Settings.7"
Adım 4: Windows.old klasörünün içeriğini kopyalayın veya taşıyın

Not Aşağıdaki işlem adımları sırasında komut isteminde bir veya birkaç komut yazıp ENTER tuşuna basarsanız, aşağıdaki iletiyi alabilirsiniz:Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

Bu iletiyi alırsanız, bu bölümdeki sonraki adıma geçin ve komutu sonraki adımda yazın.

1. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:move /y c:\windows.old\windows c:\
  2. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: move /y "c:\windows.old\program files" c:\
  3. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: move /y c:\windows.old\users c:\
  4. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: move /y “c:\windows.old\documents and settings” c:\
Adım 5: Önceki Windows yüklemesinin önyükleme kesimini geri yükleme

Aşağıdaki komutlardan durumunuza uygun olanını komut istemine yazın.

Not Aşağıdaki komutlarda D:, DVD sürücüsünü gösterir. Bilgisayardaki DVD sürücüsü E: gibi farklı bir harfle gösteriliyorsa, komutta bu harfi kullanın.
  • Önceki Windows yüklemesi Windows Server 2003, Windows XP veya Microsoft Windows 2000 ise

Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: D:\boot\bootsect /nt52 c:
  • Önceki Windows yüklemesi Windows Vista ise

Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: D:\boot\bootsect /nt60 c:
Adım 6: Windows XP veya Windows 2000 olan önceki Windows yüklemesinin Boot.ini dosyasını geri yükleme

Not Yalnızca önceki yükleme Windows XP veya Windows 2000 ise bu adımları uygulayın.

1. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: c:
  2. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: attrib boot.ini.saved -s -h -r
  3. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: ren"boot.ini.saved""boot.ini"
  4. Aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın: attrib boot.ini +s +h +r
Adım 7: Komut İstemi penceresini kapatma ve Yeniden Başlat'ı tıklatma

1. Aşağıdaki komutu komut satırına yazın ve ENTER tuşuna basın: exit
  2. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Yeniden Başlat’ı tıklatın

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
it is a book
it is a pencil
where are you from istanbul
what time is it

thanks you friends

Çok severim, Your eyes,
Çünkü Onlar, very nice,
Bir kerecik, look at me,
Sonra yine, for get me,

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bu paylaşılan sıradan bir haberdi arkadaşlar, ingilizce olması garipsenmiş biraz..:huh:
Türkçeye çevirmek zor değildi, fakat bir kaç kelime yanlış çeviri ile insanları
yanlış yönlendirip kayba uğramaları bence daha vahim bir durum olurdu.

Bilgisayar ile haşır-neşir olanların az veya çok bu kadar ingilizcesi olduğu varsayılır.

Not: Bana göre bundan daha güzel bir yöntem, Paragon recovery CD ile
bilgisayarı başlatıp her türlü dosya sisteminde (FAT, NTFS, EXTX, ...) ve HDD
bölümünde özgürce istediğimi (silme, kopyalama vs.) yapabiliyorum..

Kolay gelsin.