Word Dosyaları' nı Adobe PDF Formatı' na Çevirme

Bu konuyu okuyanlar

Deniz Han

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, yine ben Deniz karışınızdayım. :D Bu seferki konumuz, Word dosyalarını Adobe PDF Formatı' na çevirmek olacaktır. Birçok kişi normal Word dosyalarını Adobe PDF Format' lı dosyalara çevirmek ister. Fakat bunu yapmayı bilmyeneler oluyor. Bu bilnmezliği ortadan kaldırmak için, böyle bir rehber hazırladım. :D Evet başlayalım. PDF' ye çevirmemiz için öncelikle elimizde bir PDFCreator olması gerekiyor. PDFCreator' u aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir;
- " PDF' ye çevirince ne olacak.? :D " Hemen söylüyorum. Öncelikle elimizde bir Word dosyası olması gerekiyor. Şunun gibi;
Ben örnek olsun diye, www.oblivion-turkiye.com yazdım. Ama siz kendi bilgilerinizi yazacaksınız normal olarak. :D Evet Word dosyamızı gördük.
2hnuhz7.jpg

Şimdi sıra geldi bu Word dosyamızı, PDF Formatı' na çevirmeye. Bunu ise şöyle yapacağız. İlk önce, http://en.pdfforge.org/pdfcreator linkinden PDF Creator' ü indiriyoruz. İndirdikten sonra, PDFCreator-0_9_6_setup adlı Setup dosyamız çıkıyor. Bunu kuruyoruz.
Kurduktan sonra masaüstüne (eğer masaüstüne kısayol oluşturmasını istediyseniz) PDFCreator adlı program yerleşiyor.

Şunun gibi;
2vj554i.jpg

PDFCreator kısayoluna tıklıyoruz (iki kez :D ). Tıkladıktan sonra şu şekilde bir pencere açılıyor;
260s56q.jpg

Bu penceredeki, mouse ile gösterdiğim Add butonuna tıklıyoruz.
fac3gw.jpg

Tıkladıktan sonra şu şekilde bir pencere daha açılıyor. Bu pencerede, Dosya Türü olarak; PostScript Files (*.ps) olarak otomatikmen seçilmiş oluyor. Ona tıklıyoruz ve gösterdiğim gibi All files (*.*)' ı seçiyoruz.
280s4t4.jpg

Ardından yarattığımız Word Dosyası' nı buluyoruz yukarısındaki listeden, bulduktan sonra ona tıklayıp Aç diyoruz. Aç dedikten sonra, şöyle bir uyarı gelecek;
2wfpaoi.jpg

Bu uyarıya " Don' t ask me again. ", yazısının yanındaki kutusunu tıklayıp Ok diyoruz ve bize bir daha böyle birşey sormamasını sağlıyoruz.
Ok dedikten sonra seçtiğimiz Word Dosyası' nı, PDFCreator otomatikmen açıyor ve kapatıyor. Bu süreç zarfı içerisinde 1-2 saniye bekliyorsunuz. Çünkü; PDF Creator Word Dosyası' nı kendi bünyesine uyarlıyor. Bu uyarlamayı yaparken siz sadece aşağıdaki ekran çıkana kadar beklemelisiniz;
2508fmg.jpg

Bu ekran geldikten sonra isterseniz üzerinde ayarları değiştirebilirsiniz. Değiştirdiyseniz (veya değiştirmediyseniz) Save butonuna tıklıyoruz ve karşımıza, PDF Formatı' na çevireceğimiz dosyayı nereye kaydetmek istediğimiz soruyor. Oradan istediğiniz yeri seçin ve Kaydet butonuna tıklayın.
(NOT: Kaydetmek istediğimiz yeri sorduğu pencerede, Kayıt türü tipini değiştirme olanağına sahipsiniz. İsterseniz Kayıt türü' nü de değiştirebilirsiniz. ;) )
Nereye kaydedeceğimizi seçip Kaydet butonuna tıkladıktan sonra bir süre aşağıda gösterdiğim pencere açılanan kadar beklememiz gerekiyor.
9u7ns6.jpg

NOT: Benim yarattığım PDF Format' lı dosyanın içerisinde, www.oblivion-turkiye.com yazıyor. Çünkü; ben yazdım. Sizin yarattığını dosyada sizin girdiğiniz yazılar olacak. :D Bunu biliyorsunuzdur artık değil mi? :D )
Artık Sizinde Bir PDF dosyanız var... ;)
------

Önemli Not: Anlatımda kullanılan sitenin hiç bir şekilde reklam amaçlı eklenmemiştir. Sadece bir örnektir... Bu site ismini kullanma sebebim ise anlatımı yazdığım zamana bağlanabilir.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
yada tersini düşün pdf dosyan olsun word çevırcen bu program yapıyormu.?? daha önce "pdf-to-word" dıe bır program kurmustum pc ye gayet guzel çalışıyordu.pohtoshop ta hazırladıgım pdf dosyasını gayet başarılı bır sekılde word'e çevirmişti..

Deniz Han

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Elinizde bunu yapcak program varmış. Neden sordunuz? :)

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
"Karşına iki yol çıktığında zor olanı tercih et" çin atasözünü kendinize şiar edinmediyseniz Word (2007 ve sonrası)'de Dosya-Farklı kaydet'ten direk Pdf'i seçebilirsiniz.

Not: bunun için Office'inizin güncelleştirilmiş olması yeterlidir.

46696317.png

ffgul

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
2007 kötü ve tutulmayan bi ofis proğramı.Milli eğitime bağlı bütün okulların müfretatı oficce 2003 üzerinedir.2007 kullanıcısı açısından hem karmaşıklaştırılmıştır hemde 2003 e uyumluluk sağlamamaktır.yani dosya uzantıları farklıdır.(2007 wordün dosya uzantısı;docx dir.2003 wordün dosya uzantısı doc tur.)Yani birinde yazılan yazı diğerinde açılmaz.O nedenle insanlar randımanlı çalışan 2003 ü bırakıp sadece şekilden öteye gitmeyen 2007 e geçmemişlerdir.
Burda arkadaşımızın anlattığı konuda 2007 kullanmayan büyük çoğunluğa hitap etmiştir.teşekkür ederim...

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
1- ScrenShot'larda 2007'i görüyorum..

2- 2003'lerinde docx uzantıları açabilmesi için uyumluluk tool'u piyasada çok sık kullanılmakta.

3- Nasıl xp iyi olduğu halde Win7'ye geçtik. Bu da böyle. Değişime ayak uydurmamız gerekiyor...

Deniz Han

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Evet haklısınız. Bu özellik mevcut durumda Office' te. Aslında bakarsanız benim anlattığım yol uzun. :) Sizin gösterdiğiniz biçimde kullanılırsa çok daha kolay oluyor. :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Ya da Open Office kullanın, çok eski sürümlerinden beri, kaydet düğmesinin yanında yer alan "PDF olarak dışarıya aktar" düğmesine tıklayın.

Rıdv@n

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer eklentiyle uğraşmak istemiyorsanız, bu yöntem daha iyi sonuçta elimdeki birçok yazıyı, direkt olarak çevirdim :) Bidaha güncelleme ile uğraşamam açıkçası :s

fozkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PdfCreator' ün yazıcı özelliğini kullanarak evrakları pdf e çevirmek daha kolay.
Bunun için dosyayı yazdır deyip yazıcı listesinden pdf seçmek yeterli olur. Aynı zamanda notepad, wordpad, vb kelime işlemcileri ile de aynı adımları takip ederek pdf dosyaları oluşturabilirsiniz.
Not: Pdf creatör pdf e dönüştürmenin yanı sıra kaydetme penceresindeki uzantı ksımını değiştirerek, evrağımızı genel resim formatlarından istediğimize dönüştürmemizi sağlar.

black_sea_28

Asistan
Reaksiyon puanı
26
:thumbup1::thumbup1::thumbup1:
"Karşına iki yol çıktığında zor olanı tercih et" çin atasözünü kendinize şiar edinmediyseniz Word (2007 ve sonrası)'de Dosya-Farklı kaydet'ten direk Pdf'i seçebilirsiniz.

Not: bunun için Office'inizin güncelleştirilmiş olması yeterlidir.

46696317.png

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Foxit ile office de actiginiz her dokumani ucretsiz PDF ye cevirip kaydedebilirsiniz ve Adobe Reader ile karsilastirdiginizda cok daha iyi oldugunu anlayacaksiniz. Ustelik bedava.