Yeni hardisk e isletim sistemimi nasil tasirim ?

Bu konuyu okuyanlar

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Yeni 256gb samsung ssd aldim ve laptopumda winxp sp3 var. ustunde kurulu programlar ile birlikte yaklasik 20gb , ben tekrar yeni hdd e isletim sistemi kur sonra programlari kur, sonra ozel dosyalari tasi islemlerini yapmak istemiyorum, direk eski diskteki hersey yeni diske yuklemenin bir yolu varmidir ?
note: siteicinde arama yaptim ama bulamadim. gozumden kacmis olabilir bilen arkadas varsa link de ekleye bilir,
tesekkurler.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
acronis vb programlar ile image alıp yeni hdd ye yükleyebilirsin.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Merhabalar;
ilk başta bir programla diskinizdeki verileri image yapıp daha donra bu imageyi çift katmanlı dvd veya flash bellek vs. ile taşınabilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz
daha sonra bu taşınabilir dvd veya flash belleğinizi (veya ne kullandıysanız) ssd'nize takıp imageden çıkararak kullanabilirsiniz.

Not : Bu anlattığım program veya işletim sistemi için geçerli değildir :) Bu yöntem sadece kurulu olmayan veya özel dosyalarınız için geçerlidir...
Umarım anlatabilmişimdir :)

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
peter ben heç bişi anlamadım:)))))))

tusanmudi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
su anda kullandıgın sıstemde 20GB verı oldugu ıcın harıcı HDD kullanman gerekıyor, ve bir image programi ile su andaki sistemin kopyasini alip direk yeni SSD ye ayni sekilde atabilirsin,, bunun icin Norton Ghost oneririm DOS uzerinden calistigi icin de baska bir program veya isletim sistemine gerek kalmaz,, (bazi image programlarida dos uzerinde calisiyordu ama arastirmak gerek)

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bu şekilde taşıma hiç duymadım ama aynı marka ve aynı sığaya sahip hdd olmadıkca olacağını sanmıyorum olsa bile eminim bi kanadı kırık bi windows kullanıyor olursun

enrooy

Profesör
Reaksiyon puanı
14
peter in dediği yöntemi yaparsan sorunun hallolur

tusanmudi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
image alirken program tek partition veya tum hdd olarak secenek sunuyor size, eger tum hdd olarak image alirsaniz mesela ornegin C D E F diye 4 ayri partition var pc de image bu tum 4 ayri partitionu kopyaliyor,, daha sonra yeni hdd ye atmak istediginizde hdd yi formatlayip 4 ayri partition olusturuyor sanki pc hic tasinmamis gibi acilabiliyor,,

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Merhabalar;
ilk başta bir programla diskinizdeki verileri image yapıp daha donra bu imageyi çift katmanlı dvd veya flash bellek vs. ile taşınabilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz
daha sonra bu taşınabilir dvd veya flash belleğinizi (veya ne kullandıysanız) ssd'nize takıp imageden çıkararak kullanabilirsiniz.

Not : Bu anlattığım program veya işletim sistemi için geçerli değildir :) Bu yöntem sadece kurulu olmayan veya özel dosyalarınız için geçerlidir...

büyük ihtimalle olur ama niye o şekilde bişey yapmak istiyosun ki direk format at xp ni yükle sonraa hdd yi birinci sıradan gösterirsin

Reaksiyon puanı
6
Arkadaşım acronis true image programını kolayca bulabilirsin onu indir şuanki işletim sistemine kur sonra yeniden başlatmanı isteyecek yeniden başlat acroniste clon disk seçeneğiyle şimdiki harddiskini aynen yeni harddiske kopyalamış olursun. programın kullanımı basit nette arama yaptığında birçok anlatım konusu bulabilirsin kolay gelsin...

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Acronis, ghost en bilinen programlar . Acronis öneririm hem arayüzü kolay . bu konulada nasılsın bilmiyorum ama acronis rescue media diye arat iso olarak bulursun yda hirens cd var ondada var . acronis true image ve true image server olabilir. arkadaşın dediği gibi clone disk de source (kaynak disk) seç sonrada destination (hedef disk ) sonrada boyutsorar yeni diskte bölümler aynımı olsun cinsinden sonrada 10 15 dk sürer. Disklerin boyutu önemsiz

Hedgehog!

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ghost kullanmanı tavsiye ederim.

En kısa sürede yedeklemek ve kurmak için ideal bir program.

Bütün arkadaşlarımdan bunu kullanıyorum.

Resimli anlatım buldum TIKLA

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Sanırım burda bi yanlış anlama var arkadaş windowsu yedeklemek istemiyor yedeklemek kolay ama işletim sistemini başka bir hdd ye taşıyıp kullanmak istiyor yapan varsa helal olsun :)

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Sanırım burda bi yanlış anlama var arkadaş windowsu yedeklemek istemiyor yedeklemek kolay ama işletim sistemini başka bir hdd ye taşıyıp kullanmak istiyor yapan varsa helal olsun :)

Evet haklisin, benim su ankihdd 80gb ve c-d diye ayrilmis degil sadece C drive. yeni aldigim hdd256 masanin ustunde duruyor :) ben yeni hdd i takip yeni isletim sistemi kurmak istemiyorum, 80gb teki sistem dahil ne var ne yok , yeni ssd disk e gommek ve kullanmak istiyorum. simdi Acronis veya ghost aslinda bu islerin Acronis, ghost la yapildigini biliyorum, ama clonlama yapiliyor , isletim sistemi de tasiniyormu bilmiyorum.

Hedgehog!

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Evet haklisin, benim su ankihdd 80gb ve c-d diye ayrilmis degil sadece C drive. yeni aldigim hdd256 masanin ustunde duruyor :) ben yeni hdd i takip yeni isletim sistemi kurmak istemiyorum, 80gb teki sistem dahil ne var ne yok , yeni ssd disk e gommek ve kullanmak istiyorum. simdi Acronis veya ghost aslinda bu islerin Acronis, ghost la yapildigini biliyorum, ama clonlama yapiliyor , isletim sistemi de tasiniyormu bilmiyorum.

Clone yaparak, işletim sistemi dahil ne varsa taşınıyor.

Bu konuda ghost çok başarılı. :thumbup1: :thumbup1: :thumbup1:

yetkilibiri

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Merhabalar;

Peter kardeşim bu biraz karışık olmuş. Daha basiti var...

Bu şekilde taşıma hiç duymadım ama aynı marka ve aynı sığaya sahip hdd olmadıkca olacağını sanmıyorum olsa bile eminim bi kanadı kırık bi windows kullanıyor olursun

honline Acronis True Image programıyla disk klonlama yapıyorsunuz ve sistemin aynısı diğer HDD de tıkır tıkır çalışıyor. Sonuçta aynı donanım yapılandırması sadece HDD farklı...

Ben daha önce çok kullandım bu yöntemi. 80 GB bir HDD yi 40 GB bir hdd ye kopyalayabiliyoruz. ama içindeki veri 40 GB yi aşmıyorsa :)

Daha sonra sistem tıkır tıkır çalışıyor.
Acronis True Image diyorum.
Saygılar...

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
İmage alma ve başka HDD yazma, HDD klonlama işlemleri HDD içerisindeki verilerden bağımsız olarak çalışır.

İçindeki İşletim sistemi de olsa başka dosya da olsa olduğu gibi kopyalanır çünkü bu işi yapan programlar dosyalarla uğraşmaz, ikilik sistemde harddiskin tümünü kopyalar, tekrar istediğin yere aynı şekilde yazar.

Yani sonuç olarak HDD kopyaladığın anki görüntüsünü aynen taşıyıp aynı yerden bilgisayarını açabilirsin demek oluyor.

Ben de GHOST öneririrm, hep kullanırım, şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Linux kullansaydın 2-3dkda home klasörü ile hallederdin:D

corbeau1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım acronis true image programını kolayca bulabilirsin onu indir şuanki işletim sistemine kur sonra yeniden başlatmanı isteyecek yeniden başlat acroniste clon disk seçeneğiyle şimdiki harddiskini aynen yeni harddiske kopyalamış olursun. programın kullanımı basit nette arama yaptığında birçok anlatım konusu bulabilirsin kolay gelsin...

Evet haklısın, SSD diski HDD'yi çıkartarak kullanacak sandım. HDD'yi çıkartmadan "Acronis True Image" programı ile sadece sistem dosyalarının bulunduğu C: sürücüsünü klonlayıp, yer olarak yeni diski gösterir, boot menüde birincil olarak ssd diski gösterirse olur. Ama yine de açılışta işletim sistemi seçeneği sorar. Seçimi yaptıktan sonra masaüstü gelir. Diğer işletim sisteminin olduğu sürücüyü biçimlendirirse işletim sistemi seçme sayfasının gelmeyeceğini düşünüyorum.

Eğer gelirse, Bilgisayarım/Sağ tuş/Özellikler/Gelişmiş/Başlangıç ve Kurtarma sekmesinde Ayarlar/Sistem Başlangıcı sekmesinde "Düzenle"yi tıklayınız.
Orada hangi işletim sisteminin görünmesini istemiyorsanız o satırı siliniz.
Eğer, fazla anlamıyorsanız bu işlemi bir bilene yaptırınız. Sistemi formatlamak zorunda kalabilirsiniz.

cs_demir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkdaşlar profesor arkadaşlarımızda gayet açıklamiş ve gayet oluyor bende defalarca yaptım,bilgi işlem calişanı olarak

norton ghost da olur acronis te
ghost daha basit gibi duruyor .
alcaksınız norton ghostu yükliyeceksiniz, yükledikten sonra bir image halinde sistemin( 20 gb idi sanırım ) bunun imajını alıcaksınız. nereye diye soracak olursan USB HDD en garantisi .
sonra makinandaki HDD yi sokeceksin yerine SSD harrdiskini takacaksın. tabi indirdiğin norton ghostun bir bootlu CD sini çekmen gerekiyor herşeyden once.
SSD yi yerleştirdikten sonra USB harddiskini de takıcaksın sonra pc CD/DVD rom ile başlatılacak norton ghostun çalişma paneli cıkacak ordan anliyacaksın zaten USB HDD ' ni göreceksin onun içini açip imajı alınmış sistemi seçtiğinde o yüklemesini yapacak .
genel olarak bu kadar .

suzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkdaşlar profesor arkadaşlarımızda gayet açıklamiş ve gayet oluyor bende defalarca yaptım,bilgi işlem calişanı olarak

norton ghost da olur acronis te
ghost daha basit gibi duruyor .
alcaksınız norton ghostu yükliyeceksiniz, yükledikten sonra bir image halinde sistemin( 20 gb idi sanırım ) bunun imajını alıcaksınız. nereye diye soracak olursan USB HDD en garantisi .
sonra makinandaki HDD yi sokeceksin yerine SSD harrdiskini takacaksın. tabi indirdiğin norton ghostun bir bootlu CD sini çekmen gerekiyor herşeyden once.
SSD yi yerleştirdikten sonra USB harddiskini de takıcaksın sonra pc CD/DVD rom ile başlatılacak norton ghostun çalişma paneli cıkacak ordan anliyacaksın zaten USB HDD ' ni göreceksin onun içini açip imajı alınmış sistemi seçtiğinde o yüklemesini yapacak .
genel olarak bu kadar .

budur ...

yeni harddisk aynı kasa içinde kullanılacağı için sürücü sorunu olmayacak en önemli nokta burası. farklı kasaya gitse işletim sistemi çalışır ama sürücüler farklı olduğu için sorun çıkardı.

püf noktası, image alındıktan sonra eski hardiskin sökülüp yeni hardiskin kasaya takılması ve image ın yeni hardiske dos ortamı ile ghost v.s. ile atılması.

en basit ve sorunsuz yolu bu.

hardiski sökmeden ikinciye transfer işlemi acemiler için çileden çıkma sebebi bile olabilir :)

kolay gelsin

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
budur ...

yeni harddisk aynı kasa içinde kullanılacağı için sürücü sorunu olmayacak en önemli nokta burası. farklı kasaya gitse işletim sistemi çalışır ama sürücüler farklı olduğu için sorun çıkardı.

püf noktası, image alındıktan sonra eski hardiskin sökülüp yeni hardiskin kasaya takılması ve image ın yeni hardiske dos ortamı ile ghost v.s. ile atılması.

en basit ve sorunsuz yolu bu.

hardiski sökmeden ikinciye transfer işlemi acemiler için çileden çıkma sebebi bile olabilir :)

kolay gelsin

Hocam iki farkli laptop var, birisi toshiba birisi yeni olani dell, ben toshibadaki sistemi yukleyecegim, dell in xps driverlarini hazirladim. ghost ile clone yaptim, sonra usb hardisk in icine baktim., c de nevarsa hepsini usb hdd e kopyalamis.
Cs_Demir , clone yerine image almayi onermissin. buyuk ihtimal oyle yapacagim galiba, clone da bariz herseyi yuklemis usb hdd e, atiyorum iso veya gst gibi uzantili tek bir file yapmamis,
simdi bu problemi astim sayilir, yalnis islemi yapmadan once, sunu sormak istiyorum, samsung 256 gb ssd disk bu islemi yapmaya musait mi, bir arkadas ssd oldugu icin bastan kurulum yapmazsan table veya aling problemi olabilir ve bunun neticesinde donma olabilir demisti.

cs_demir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SSD disk i fiziksel olarak görmek nasip olmadı daha . :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benim pcnin işletim sistemi foxoon onu nasıl değiştiririm xp kurmak istiyorum ve fformat attıktan sonra neler yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim...