Windows 7 İstihbaratçılara mı Yarıyor?

Bu konuyu okuyanlar

The Dark Knight

Müdavim
Reaksiyon puanı
77
Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'in satışları gayet iyi. Ancak Amerika'da bu rakamlara nazar deydirecek bir iddia ortaya atıldı.

Bulunduğumuz teknolojik çağda herkes özel hayatının mahrumiyeti hakkında endişeli. Devletler toplumları kontrol altında tutmak için, teknoloji mi kullanıyor? Sorusu herkesin aklında. Özellikle, her türlü sırımızı saklayan bilgisayarlar, hakkımızda, gerekli detaylara ulaşmak için en uygun araçlar.
nsa_2005_traffic_flows_630px1258916605.jpg

Bu grafik NSA'in 2005 yılında ulaştığı bilgi trafiğini gösteriyor
Computerworld dergisi tarafından atılan bir iddia, Amerika'da ortalığı karıştırdı. Kuruluş, Windows 7'nin istihbarat servisleri için özel Arka Kapı'lara (Backdoor) sahip olduğunu söylüyor. Buna kanıt olarak da dergi Amerikan Ulusal İstihbarat Servisi (NSA)'in Microsoft ile ortaklaşa girdikleri çalışmaları gösterdi. İki kurumun Güvenlik Yönetmenliğine Uyum Kiti adlı bir proje geliştirdiği basına yansıyan bir konu. Bu kitin aslında ne işe yaradığı halka tam olarak açıklanmadı. Microsoft ise, böyle bir açık kapı olduğuyla ilgili iddiayı reddediyor...
:: Sizce bu olayda gerçeklik payı var mı? Yoksa başarılı giden Windows 7 satışları karalanmak mı isteniyor?
Yazan: Cem Süer
SDN - http://shiftdelete.net

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Evet bence windows 7 satışları karalanmak isteniyor...

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
ne olursa olsun devlet daireleri windows kullanmamalı. Bu risk göze alınamaz. Gül gibi Pardus'umuz var işte. Her yere kurulsun..

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
insanları takip etmeleri için illa işletim sisteminde açık kapı bırakmalarına gerek yokki hem öyle olsa bu fark edilir milyonlarca kişi kullanıyor bu sistemi yüzbinlerce güvenlik uzmanı ayrıca kullanip test ediyor inceliyor vs. microsoft böyle birşey yaparak kendi imajını riske edip ticari hayatini bitirmez

ama şu olabilir microsoft NSA için bütün ağları dinleyen bütün TCP/IP paketlerini analiz eden bir merkez kurmuş olabilir bu daha olası bir durumdur bütün internet trafiğini takip ediyor olabilirler

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
herşey olabilir dan brown dijital kale kitabını okumanızı öneriirm

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
NSA zaten dünya üzerindeki tüm SES, GÖRÜNTÜ, DATA trafiğini kontrol altında tutuyor...

Bu yeni bir şey değil...

Tüm e mailler taranıyor...
Tüm internet siteleri okunuyor...
Tüm telefon konuşmaları dinleniyor...
Vs vs vs

Tabi bunlar özel bir süzgeçten geçiyor...
Bazı anahtar kelimeleri içeren veriler özel olarak inceleniyor...

Mesela işleri ne NSA dakilerin bu mesajı da okusunlar :D
OBAMA OBAMA OBAMA GEORGE BUSH UNITED STATES OF AMERICA PRESIDENT WHITE HOUSE lay lay lom :D

DogukanDogu

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
NSA zaten dünya üzerindeki tüm SES, GÖRÜNTÜ, DATA trafiğini kontrol altında tutuyor...

Bu yeni bir şey değil...

Tüm e mailler taranıyor...
Tüm internet siteleri okunuyor...
Tüm telefon konuşmaları dinleniyor...
Vs vs vs

Tabi bunlar özel bir süzgeçten geçiyor...
Bazı anahtar kelimeleri içeren veriler özel olarak inceleniyor...

Mesela işleri ne NSA dakilerin bu mesajı da okusunlar :D
OBAMA OBAMA OBAMA GEORGE BUSH UNITED STATES OF AMERICA PRESIDENT WHITE HOUSE lay lay lom :D

o sistemin adı ECHELON ve gerçek.ABD bunu varlığını reddetse de....

O yüzden Devlet dairelerinde ve Askeriye'de Windows kullanılmaması lazım.Hem içine ulaşamadığın şey senin değildir.....

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Şimdi Dünyada Bir Numara Olmuş Bir Yazılım Şirketi Böyle Bir Olaya Karışacak Aklınız Alıyormu Acaba ?? Bilgisayarı Yemiş Yutmuş Milyonlarca insan Var Dünyada Elbet Çıkar Kokusu En Geç 1 Sene İçinde Bunu Göze Alabilirlermi Acaba ! Şayet Böyle Birşey Ortaya Çıkarsa Microsoft Silinir Gider Kimse Bu Firmaya Bir Daha Güvenmez!

O Yüzden Gerçeklikten Çok Uzak Bir Haber

"Unutmayın Bir Arada Intel için Herhangi Bir Dünya Savaşında Bir Düğmeye Basılarak Tüm Sistemi Kitleyecek Bir Parçayı Donanımlarına Entegre Ediyorlar Haberleri Çıkmıştı"
Bu Şekilde Hedef Ülkelerin Haberleşme Savunma Ağı Tamamen Devre Dışı Kalacak Deniyordu

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Bu iddialar yıllardır var. Ama ben inanıyorum kesinlikle

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
mr-rain42 bence inanmalısın. Ve bu sözü tuttum "içine ulaşamadığın şey Bill Gates'in olsun."

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Şimdi Dünyada Bir Numara Olmuş Bir Yazılım Şirketi Böyle Bir Olaya Karışacak Aklınız Alıyormu Acaba ?? Bilgisayarı Yemiş Yutmuş Milyonlarca insan Var Dünyada Elbet Çıkar Kokusu En Geç 1 Sene İçinde Bunu Göze Alabilirlermi Acaba ! Şayet Böyle Birşey Ortaya Çıkarsa Microsoft Silinir Gider Kimse Bu Firmaya Bir Daha Güvenmez!

O Yüzden Gerçeklikten Çok Uzak Bir Haber

"Unutmayın Bir Arada Intel için Herhangi Bir Dünya Savaşında Bir Düğmeye Basılarak Tüm Sistemi Kitleyecek Bir Parçayı Donanımlarına Entegre Ediyorlar Haberleri Çıkmıştı"
Bu Şekilde Hedef Ülkelerin Haberleşme Savunma Ağı Tamamen Devre Dışı Kalacak Deniyordu

Amerika vatandaşlık yemininde bile her zaman Amerika nın çıkarlarını her şeyin üstünde tutmak üzerine yemin ettiren bir ülke...

Böyle bir gücü serbest bırakacağını kullanmayacağını düşünebiliyor musun?

Microsoft ABD nin çıkarları doğrultusunda hareket etmeye mecburdur...

Böyle bir şey kesinlikle vardır...

Üstelik böyle bir şey halk tarafından bilinse dahi halk Microsoft u bırakmaz... ABD bunun da teminatını Microsoft a vermiştir...

Önemli olan gerçekler değil...
İnsanların neye nasıl inandığıdır...
ABD nin zaten en büyük gücü silah top tüfek teknoloji değil...
İnsanları propagandalar yoluyla yönlendirmesidir...

Yani Microsoft gözümüze sok soka bunu yapsa dahi ABD öyle bir propaganda estirir ki bunun çok masum olduğuna insanların güvenliği için mecbur olduğuna insanları inandırır...

Olmadı bir tane terör eylemi yaptırır...
Diğer benzeri 5 taneyi de yapılmadan yakalar ve bu sistemi kullanarak yakaladık aslında bu sistem sizin can güvenliğiniz için var der...
Ve olay tamamen halkın gözünde aklanmış olur...

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
çok komik bir idda. bilgisayarlara yasadışı erişmek için ek bir yazılıma ihtiyaç duyulmuyorki zaten. bu tarz bir haber ancak hedef şaşırtma niteliği taşır.

windows server sürümleri için konuşulursa o zaman ciddi bir sorun olabilir ancak .

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
ne olursa olsun devlet daireleri windows kullanmamalı. Bu risk göze alınamaz. Gül gibi Pardus'umuz var işte. Her yere kurulsun..

evt kesinlikle sana hak veriyorum. özellikle askeri kurumlar, emniyet,istihbarat, enerji nakil tesisleri kesinlikle microsoft kullanmamalı (özellikle askerlik görevimden sonra bu düşüncemin paranoyakça olmadığına kesin eminim).
pardusu kullanmak ta yetmez diğer tüm yazılımlar da türk yapımı olmalı bu kuruluşlarda. herhangi bir yazılımınızın (antivirüs, video player vb...) gizli yazılım barındırmadığı ne malum. adamlar tek tuşla internete bağlı olmayan bilgisayardan bile duman çıkartabilirler.( hadi canım amma attın dediğinizi duyar gibiyim). ama bu iş cidden şakaya gelmez. devlet stratejik öneme sahip kurumlardadaki bilgisayarları değiştirmeli acilen:unsure:

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Pardus u tüm devlet kurumlarındaki bilgisayarlara kurmak işin en kolay yanı...
Zor yanı...
Yıllardır Windows kullanan...
Windows içinde çalışan programları kullanan devlet memurlarına bu yeni işletim sistemini öğretmek, yanında muadil programları öğretmek...

Windows bir bilgisayarda işletim sistemi teklediği zaman onu halledecek çok kişi bulursunuz...
Ama Pardus da bir sorun çıktığında çok iyi derecede bilgisayar kullanmayı bilen biri Pardus/Linux dünyasından uzak ise o sorunu çözemez...

Türkiye gerçeklerine dönelim...
Bırakın küçük yerleşim yerlerini...

Büyük şehirlerimizde kaç tane Pardus konusunda tecrübeli teknik eleman var?

Ama bunu birden değil de planlı bir şekilde uzun döneme yayarlarsa örneğin 5 yıl içinde tüm devlet kurumlarında bilgisayarlar Pardus yüklü olacak derlerse ve bunun için Pardus/linux kursları açıp aynı zamanda her şehir için yeterli teknik eleman yetiştirirlerse bilemem...

Ama ha deyince bu iş olmaz...

Harzemsah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows, linux, unix, minix, mac vs.. tüm işletim sistemlerinin açıkları vardır ve olmaya devam edecektir. Burada asıl önemli olan network altyapısı ve protokollerin güvenliğidir. onların da donanım ve yazılımsal olarak açıkları yok degil.
istihbarat saglama konusunda amerikanın sizin pc lerinizle ilgilenmesi gereksiz olur.zaten buna ihtiyacıda yoktur. Stratejik önemi olan askeri ve devlet bilgisayarları ise zaten bu tür sistem kullanmaz ve kullananlar da öyle içersinde milyon dolarlık bilgiler barındırmaz. Tıpkı nasanın mekik kontrol odasının tcp protokolu kullanmıyacagı gibi..
Özetle bana göre sadece bi komplo teorisi.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Geçenlerde SDN ana sayfasında da değinilen bir konu vardı. İnsanlara çip takacaklar şeklinde. Bir süre önce izlediğim "Zeitgeist" adlı bir tür belgeselde de aynı konu inceleniyor ve "Zaman gelecek insanlar o çiplerle izlenecekler, ....işin daha enteresanı ise çipler hiç bir zorlama olmadan insanların istği ile takılacak." gibi yorumlar getiriliyordu. Şurası bir gerçek ki, dünyada bizim istemimiz dışında ve bizlere asla çaktırılmayan bir çok şey dönüyor. Misrosoft'da bu işin mutlaka bir parçası olabilir. Mutlaka diye kesin tabir kullanmamın nedeni, son yıllarda insanların büyük çoğunluğunu aniden internet diye bir bağla tanıştırıp, globalleştirme işlemleri ve bu işe kapalı koddan asla taviz vermeyen Microsoft firması. İster istemez insan "ACABA?" diye soruyor.

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Tam Emin Değilim Ama Devlet Dairenilerinden Bir Birime PARDUS Adına Birileri Geldi Biz Tüm Sisteme Ücretsiz PARDUS Kuralım dediler Yaklaşık 7 Kişilik Bir Ekipti
Sorumlu Müdürüde Bunun için İzin Almamız Gerekli Bakanlıktan Ayrıcı Personel Linux u Çözemez Diyerek Yollamışlardı Vergi Dairesiydi Sanırım.!

Sanırım iş Bakanlıklarda Onların Bir Yazısına Bakar ! Tüm Devlet Dairelerine Linux İşletim Sistemi Yüklenmesi Taraftarıyım Ayrıca Tüm Askeri Bilgisayarlara ! Hatta Tüm Haberleşme Ağına

captaingreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Windows 7 işletim sistemini çekemeyenlerin uydurmaları bu haberler,microsoft birileri bişey kanıtladıysa vede doğruysa herzaman kabul etmiştir.Herkesin bildiği bir söz vardır,meyve veren ağaç taşlanır işte bu böyle.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Pardus u tüm devlet kurumlarındaki bilgisayarlara kurmak işin en kolay yanı...
Zor yanı...
Yıllardır Windows kullanan...
Windows içinde çalışan programları kullanan devlet memurlarına bu yeni işletim sistemini öğretmek, yanında muadil programları öğretmek...

Windows bir bilgisayarda işletim sistemi teklediği zaman onu halledecek çok kişi bulursunuz...
Ama Pardus da bir sorun çıktığında çok iyi derecede bilgisayar kullanmayı bilen biri Pardus/Linux dünyasından uzak ise o sorunu çözemez...

Türkiye gerçeklerine dönelim...
Bırakın küçük yerleşim yerlerini...

Büyük şehirlerimizde kaç tane Pardus konusunda tecrübeli teknik eleman var?

Ama bunu birden değil de planlı bir şekilde uzun döneme yayarlarsa örneğin 5 yıl içinde tüm devlet kurumlarında bilgisayarlar Pardus yüklü olacak derlerse ve bunun için Pardus/linux kursları açıp aynı zamanda her şehir için yeterli teknik eleman yetiştirirlerse bilemem...

Ama ha deyince bu iş olmaz...

:thumbup1: katılıyorum. zamanla pardus'a geçmek çok daha kolay ve sıkıntısız olur.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yaw şu Microsoft a güveniyorum yapmaz vs vs diyenler...

Düşünün şimdi...

Bir yazılım şirketiniz var...
Adı da MinicikYazılım olsun :D

Bu şirketinin işletim sistemi dünyadaki bilgisayarların % 90 ından fazlasında yüklü olsun...

Bir gün size bir zarf gelsin...

Genel Kurmay Başkanı Paşa Hazretleri sizi makamına davet etsin...

Sizin bu dünyadaki bilgisayarların nerdeyse tamamında yakınında yüklü olan bu işletim sisteminizin devletin güvenliği için ne kadar önemli olduğunu anlatsın...
Devletin istihbarat toplamadan dış tehlikelerden ve terörden korunma amacıyla bu iştem sistemin dünyadan gizli olarak kullanmayı talep etse...

Bunun için de yazılımınız içinde arka kapılar açmanızı istese...

Olmaz öyle bir şey benim dünya da bir marka güvenirliğim var siz neyden bahsettiğinizi biliyor musunuz mu dersiniz?

Yoksa Emredersiniz Komutanım der koşarak ofisinize gider mühendislerinize gerekli talimatları mı verirsiniz?

Enki_

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Karalamak için yapılmış bir haber.

kifodayi

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Amerika vatandaşlık yemininde bile her zaman Amerika nın çıkarlarını her şeyin üstünde tutmak üzerine yemin ettiren bir ülke...

Böyle bir gücü serbest bırakacağını kullanmayacağını düşünebiliyor musun?

Microsoft ABD nin çıkarları doğrultusunda hareket etmeye mecburdur...

Böyle bir şey kesinlikle vardır...

Üstelik böyle bir şey halk tarafından bilinse dahi halk Microsoft u bırakmaz... ABD bunun da teminatını Microsoft a vermiştir...

Önemli olan gerçekler değil...
İnsanların neye nasıl inandığıdır...
ABD nin zaten en büyük gücü silah top tüfek teknoloji değil...
İnsanları propagandalar yoluyla yönlendirmesidir...

Yani Microsoft gözümüze sok soka bunu yapsa dahi ABD öyle bir propaganda estirir ki bunun çok masum olduğuna insanların güvenliği için mecbur olduğuna insanları inandırır...

Olmadı bir tane terör eylemi yaptırır...
Diğer benzeri 5 taneyi de yapılmadan yakalar ve bu sistemi kullanarak yakaladık aslında bu sistem sizin can güvenliğiniz için var der...
Ve olay tamamen halkın gözünde aklanmış olur...

Yaw şu Microsoft a güveniyorum yapmaz vs vs diyenler...

Düşünün şimdi...

Bir yazılım şirketiniz var...
Adı da MinicikYazılım olsun :D

Bu şirketinin işletim sistemi dünyadaki bilgisayarların % 90 ından fazlasında yüklü olsun...

Bir gün size bir zarf gelsin...

Genel Kurmay Başkanı Paşa Hazretleri sizi makamına davet etsin...

Sizin bu dünyadaki bilgisayarların nerdeyse tamamında yakınında yüklü olan bu işletim sisteminizin devletin güvenliği için ne kadar önemli olduğunu anlatsın...
Devletin istihbarat toplamadan dış tehlikelerden ve terörden korunma amacıyla bu iştem sistemin dünyadan gizli olarak kullanmayı talep etse...

Bunun için de yazılımınız içinde arka kapılar açmanızı istese...

Olmaz öyle bir şey benim dünya da bir marka güvenirliğim var siz neyden bahsettiğinizi biliyor musunuz mu dersiniz?

Yoksa Emredersiniz Komutanım der koşarak ofisinize gider mühendislerinize gerekli talimatları mı verirsiniz?

Bence bu iki yazı bu konuya nokta koymaya yeterli....

.

---------- saat 04:52 eklendi ---------- önceki mesaj saat 04:48 eklenmişti ----------

aynı üyeden gelimiş o yazılar, ben mesajı gönderdikten sonra farkettim :D hehehe

powertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçenlerde yine windows linux tartışması vardı. Sanırım linux'un hangi açıdan yine üstün olduğunu herkes tahmin edebilmiştir.:blush:
Warsın benim devletim benim üzerimde bilgi edinsin gidip Pardus kullanmak bana daha güvenli geliyor.

Özetle, ha şunu bileydiniz!.:closedeyes: Elbette bu tür kurum ve devlet arasında çalışmalar yapılacaktır gayet normaldir.

Sizler gibi windowstan başka bişey kullanamayanlar yüzünden, windows kullanmak zorunda kalıyorum...:cursing:

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arka Kapı'lara (Backdoor) her yerde her zaman olabilir önlem almak gerekli
atasözü
"Sen eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah'a yalvar."

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
o değilde grafik uçan bir kuşa çok benziyor :clap: :biggrin:

*Rorschach*

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Windows 7 eğer istihbaratçılara yarıyorsa sadece Amerika değil İsrail ile de ortak çalışıyordur ki bana da öyle geliyor. Öte yandan Facebook, Windows ve Twitter gibi servislerin istihbaratçılarla çalışması kulağa gayet mantıklı geliyor.

İlla doğru demiyorum ama büyük ihtimalle gerçek bir iddia. Adamlar sürekli bilgi topluyorlar...

Son olarak söz konusu derginin Microsoft'u karalamaya çalışacağını zannetmiyorum, zira dergiyi aç-çok tanıyorum.

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20

Gül gibi pardusumuz var evet.Pardus ne işe yarıyor bunu sormak istiyorum. hangi yazılım pardusa kurulabiliyor. pardus hafif güvenli gerçekten ama işe yaramıyor

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Gül gibi pardusumuz var evet.Pardus ne işe yarıyor bunu sormak istiyorum. hangi yazılım pardusa kurulabiliyor. pardus hafif güvenli gerçekten ama işe yaramıyor

Pardon ama devlet kurumları hangi programlarla işi var?

% 99,9 u Bilgisayarları ofis programları için kullanıyor...

Bunu da Open Office adlı program yapıyor...

Yani Devlet dairelerinde OYUN mu oynayacaklar?

Pardus bir kişisel bilgisayar değil de bir iş bilgisayarı olarak kullanılacak olursa BOL BOL YETER...

Devlet dairelerinde sanki bilgisayarla bana çok büyük işler yapıyorlar?!?!

Tabiki devletin bazı kurumları mühendislik programları kullanıyorlar... O bilgisayarlar sınırlı sayıda... Sadece O bilgisayarlara Windows kurulabilir...

Ama sıradan ofis işlerinin yapıldığı bir devlet dairesinde merak ediyorum sen hangi programları kullanmayı düşünüyorsun??? :thumbdown: