Telefonunuz Artık Bluetooth GPS Aygıtı

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Symbian'lı akıllı telefonlara yönelik uygulama geliştiren yazılımcılar, yaratıcılıkta sınırları aşmaya devam ediyorlar. Bu kez söz konusu yazılımda başrol GPS özelliğine ait.

GPS'in, orta ve üst seviye mobil cihazlar için olmazsa olmaz niteliklerden biri haline gelmesi ile navigasyon sistemlerinin yaygın olarak kullanılması arasındaki ilişki, pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Söz konusu mobil cihazlar olunca, konuyu tek bir odak noktasında, navigasyon temelli düşünmek, pek de mantıklı değil zaten. Özellikle de akıllı telefonlarda GPS'in kullanım alanlarını sıralasak, sayfalarca yazı olurdu muhtemelen.
Yazımıza konu olan yazılım da, Symbian işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdaki GPS fonksiyonunu, sıra dışı bir fonksiyonla kullanmanızı sağlıyor. Python tabanlı çalışan bu uygulama, cihazınızın GPS fonksiyonunu Bluetooth üzerinden paylaşarak, telefonunuzun harici bir "GPS Reciever" vazifesi görmesini sağlıyor.
GPS_reciever_blutooth_python_haber1256588027.png

İndirme dosyası içersinde iki farklı sis dosyası mevcut. Location Requestor.sis dosyası bir Python modülü. Bu yüzden uygulamayı kurmadan önce bu dosyayı kurmanız gerekmektedir. Eğer bu dosyayı kurma esnasında bir hata mesajıyla karşılaşırsanız, yüklü olan modül paketini kaldırın ve bu dosyayı kurduktan sonra, tekrar güncel bir modül paketi yükleyin.

Kullanılışı da son derece basit olan program ile "Accept Connection" adımını seçerek, gelecek olan bağlantılara, cihazınızı açık hale getirmiş oluyorsunuz. Yaratıcı bir zekânın ürünü olan bu uygulamayı kullanabilmek için, Python 1.4.5 ve uyumlu Script Shell yüklü bir Symbian'a sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca en güncel modül paketi olan, "Extra Module Pack" de uygulamanın ihtiyaç duyduğu bir başka Python eklentisi.
Burada yer alan SDN Download sayfalarından indirebileceğiniz yazılım, ücretsiz sunuluyor. Sis dosyası unsigned (sertifikalandırılmamış) olduğundan, kırılmış bir sisteme yahut yazılımı sertifikalandırmaya ihtiyacınız var.

:: Yaratıcı mobil uygulama fikirlerinizi SDN üyeleriyle paylaşın.

Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - http://shiftdelete.net

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ne olduğunu tam olarak anlamadım.
GPS desteği olmayan cihazlara Bluetooth aracılığı ile GPS desteği falanmı ekliyor?

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ne olduğunu tam olarak anlamadım.
GPS desteği olmayan cihazlara Bluetooth aracılığı ile GPS desteği falanmı ekliyor?

sanırım öyle birşey ama pek de batarya dostu değil sanırım bu uygulama :confused1:

ffgul

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
karma karışık bir anlatım bide ne ye yaradığını anlatabilselermiş!!!

cnr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
GPS baglantiya ve bluetooth'a sahip bir cep telefonu, kendi GPS ozelligini yine kendi bluetooth ozelligi ile diger cihazlara paylastiriyor. olay bu sanirim ama neden? ne isimize yarayacak?