Facebook Az Miktarda Hisse Sattı Kaça mı?

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yaklaşık değeri 15-16 milyar dolar olarak tahmin edilen şirketin 1.6 yüzdelik hissesinin tam da % 100 'ü 15 milyar dolara gelecek şekilde 240 milyon dolara satın alınmış olması bana şaşırtıcı ve inandırıcılıktan uzak geliyor. Yabancı medyada görünüyor ki güvenilir kaynaklar benzer haberler yapmışlar ancak yine de hiç bir yerde satışın yapıldığına dair bir yazı/yayın görmedim. Sadece Microsoft'un %5 hisseye 300-500 milyon dolar arası teklif vermeyi düşündüğünü belirten haberler gördüm. Ancak %1.6 veya %5 gibi hisseler Microsoft açısından bana komik rakamlar olarak geliyor.

Microsoft'un NBC ile ortak yayın yapan resmi haber sitesi MSNBC'nin 24 Eylül'de yayınlamış olduğu haber şöyle diyor: "Wall street Journal'ın dediğine göre Microsoft Facebook hisselerinin %5'i için 300-500 milyon dolar arası fiyat verebilir". Microsoft'un kendi haber sitesinin "Wall Street Journal haberine göre..." şeklinde başlayan bir cümle kurması ne kadar ilginç. :) Bu da bana göre haberlerin doğruluğunun ihtimalini zayıflatıyor. Bu haberlerin bu güvenilir kabul edilen kaynaklarda yer almasını gerçekten çok ilginç buluyorum..

Ancak bilinen ve resmi sitelerde açıklanan bir takım şeyler de var tabi ki. Reklam çalışmalarında Facebook ve Microsoft ortak hareket ediyorlar. Sonra Microsoft'ın Facebook'a yönelik bazı uygulama ve hizmetlewri de.

Yalnız benim hala kabul etmek istemediğim, bir internet sitesinin 16 milyar dolar edebileceği.. Gerçekse bile ben inanmak istemiyorum. :)