Windows XP mi ? 7 mi ? yardım edin ltfn

Windows XP mi yoksa 7 mi ?

• Windows 7

Kullanılan: 79 84.9%
  • Windows XP

Kullanılan: 14 15.1%

• Kullanılan toplam oy
    93

Bu konuyu okuyanlar

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Merhabalar .
Ben İzmir İto Süleyman Taştekin meslek lisesinde bilişim okuyorum .
XP kullanıcısıyım merak ettiğim ve yardım istediğim konu XP ile win. 7 arasında !

Windows 7 ye geçmekten korkuyorum vista gibi çıkmasından korkuorum bilgisayarımı kastırmıcaksa windows 7 e geçeceğim sence ne yapmalıyım yardım edin lütfen !

Bilgisayarımın Özellikleri:
Asus P5VD2 anakart
P4 3,4 Ghz işlemci
1,5 gb ram
80 gb hdd
nvidia 7300se ekran kartı

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bu gün celeron 2,8 1 Gb ram olan sisteme win7 kurdum ve xp'den daha hızlı çalıştı sadece ekran kartı eski olduğu için aero çalışmadı o da sorun değil ,geç kardeşim win7'ye :) hiç değilse driver kurmak için uğraşmazsın.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Merhabalar .
XP kullanıcısıyım merak ettiğim ve yardım istediğim konu XP ile win. 7 arasında !
Windows 7 ye geçmekten korkuyorum vista gibi çıkmasından korkuorum bilgisayarımı kastırmıcaksa windows 7 e geçeceğim sence ne yapmalıyım yardım edin lütfen !

Asus P5VD2 anakart
P4 3,4 Ghz işlemci
1,5 gb ram
80 gb hdd
Bu tarzda bir konumuz ve anketimiz zaten mevcut:
(Anket) Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? (Yeni)

Windows 7 konusuna gelince;
Yukarıdaki sayılan özelliklerin hepsi kullandığım bilgisayarlardan birine göre oldukça yüksek..
Bu sistemde XP den daha stabil ve hızlı çalışacağından emin olabilirsiniz.

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Merhabalar .

Asus P5VD2 anakart
P4 3,4 Ghz işlemci
1,5 gb ram
80 gb hdd

Vista ile ne alıp veremediğiniz var!? vista dan verim alamadığınız bilgisayarınızla windows 7 ile mi verim alacağınızı sanıyosunuz? :thumbdown: Bu bilgisayar özellikleri ile vista çalışmaz win 7 hiç çalışmaz

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Anlaşılan adoganses windows 7 ile tanışmamış daha:)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Wındows 7 tabiki..

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Anlaşılan adoganses windows 7 ile tanışmamış daha:)

Doğru tanışmadım tam sürümünü bekliyorum, beta ile uğraşamam.
Ayrıca vistaya performansının yetmediği bir bilgisayar nasıl win 7 yi çalıştıracak bi açıklarsan sevinirim.:sleeping:

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Doğru tanışmadım tam sürümünü bekliyorum, beta ile uğraşamam.
Ayrıca vistaya performansının yetmediği bir bilgisayar nasıl win 7 yi çalıştıracak bi açıklarsan sevinirim.:sleeping:
Forumda vista ve xp ile ayrıntılı performans karşılaştırmaları mevcut hem vista ile değil daha çok xp ile karşılaştırma yapılıyor(hız ve stabillik açısından xpnin üstünlüğü olduğu için) ve yukarıdaki mesajıma bakarsan celeron 2,8 sisteme kurduğumu ve xpden daha performanslı olduğunu yazmıştım yani deneme ile sabit win7nin performansı sadece forumda okuduklarımdan değil.:sleep: Ayrıca windows 7 konusunu takip etmemişsin hiç beta süreci biteli çok oldu ve final sürümü msdn ve technette yayınlandı ama beta dan beri kullanıyorum win7 yi ve sorunsuz bir şekilde.Bence hayır demeden önce bir kullan win 7 yi ondan sonra gerekli değerlendirmeyi yap daha isabetli görüş olur.

Miroğlu_80

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Gönül rahatlığıyla geçebilirsin kardeşim ben eski makinamda intel p4 2.8 ghz cpu 1.50 gb ram 160 gb seagate ide hdd nvidia 7600 gs 512 mb agp vga donanım var yükledim vista kasıyordu windows 7 vista kadar kasmıyor senin işlemcin daha yüksek hiç kasmaz korkma...

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Forumda vista ve xp ile ayrıntılı performans karşılaştırmaları mevcut hem vista ile değil daha çok xp ile karşılaştırma yapılıyor(hız ve stabillik açısından xpnin üstünlüğü olduğu için) ve yukarıdaki mesajıma bakarsan celeron 2,8 sisteme kurduğumu ve xpden daha performanslı olduğunu yazmıştım yani deneme ile sabit win7nin performansı sadece forumda okuduklarımdan değil.:sleep: Ayrıca windows 7 konusunu takip etmemişsin hiç beta süreci biteli çok oldu ve final sürümü msdn ve technette yayınlandı ama beta dan beri kullanıyorum win7 yi ve sorunsuz bir şekilde.Bence hayır demeden önce bir kullan win 7 yi ondan sonra gerekli değerlendirmeyi yap daha isabetli görüş olur.

win7 ye ben karşı değilim ki, yanlış anlaşıldım heralde. zaten en kısa zamanda bende geçeceğim. Ancak şu soruma cevap vermemişsin. vistanın kötü performans gösterdiği bilgisayar win 7 de nasıl xp gibi iyi çalışacak? beni aydınlatırsan sevinirim...

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
win7 ye ben karşı değilim ki, yanlış anlaşıldım heralde. zaten en kısa zamanda bende geçeceğim. Ancak şu soruma cevap vermemişsin. vistanın kötü performans gösterdiği bilgisayar win 7 de nasıl xp gibi iyi çalışacak? beni aydınlatırsan sevinirim...

(Teknik konulara girmeden;)
Aynı bilgisayara Vistayı kurup 2 gün sabredebiliyorum.
Fakat Windows 7 hiçbir zaman ne sapıttı, ne de saçmaladı.
Vista açılış en az 1 dk., Windows 7 ise 10-15 sn. de karşıma geliyor.
Forumdaki başlıklarda da görebileceğiniz gibi, RAM+işlemci kullanımı ve diğer kaynakların kullanımı gözden geçirilerek ortaya çıkan bir Windows 7 den bahsediyoruz.
Kolay gelsin.

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşım inan Vista'dan benim kadar nefret eden yoktur...Diyordumki hiç yeni bi işletim sistemine geçemicekmiyim kaldık xp de diyordum.Win7yide istemiyordum.Bir şekilde kurdum inanırmısın Xp yüzünü bir daha gormek istemiyorum.Hız mı ? W7 da hızlı görünümmü ? W7 çok güzel... Daha ne ararsan var.Devir artık Xpden ayrılma devri...

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
İşte Windows 7'yi çalıştırmak için ihtiyaç duyacağınız konfigürasyon:
:: 1 GHz 32 bit ya da 64 bit işlemci
:: 1 GB bellek
:: 16 GB disk alanı (64 bit için 20 GB)
:: WDDM 1.0 ve üstü sürücüye sahip, DirectX 9 ekran kartı

Vista için Windows Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise ve Windows Vista Ultimate
  • 1 gigahertz (GHz) 32-bit (x86) işlemci veya 1 GHz 64-bit (x64) işlemci
  • 1 GB sistem belleği
  • Windows Aero çalıştırabilen grafik kartı

Not Buna, aşağıdaki öğeleri destekleyen DirectX sınıfı bir ekran kartı da dahildir:
    • WDDM sürücüsü
    • Donanımda Pixel Shader 2.0
    • 32 bit/piksel çözünürlük
  • 128 MB grafik belleği (en az)
  • 15 GB boş alanı olan 40 GB sabit disk (15 GB boş alan yükleme veya yükseltme sırasında geçici dosyaları depolamak için alan sağlar.)
  • Dahili veya harici DVD sürücü
  • Internet erişimi
  • Ses çıkışı
Not Windows Aero çalıştırabilen grafik kartı, aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir grafik kartıdır:
  • Bir Windows Görüntü Sürücüsü Modeli (WDDM) sürücüsünü destekler
  • Pixel Shader 2.0'ı destekleyen DirectX 9 sınıfı bir grafik işlemci birimi (GPU) vardır
  • 32 bit/piksel çözünürlüğü destekler
  • Windows Sürücü Seti'ndeki (WDK) Windows Aero onay testinden geçer özellikler resmi sitesinde yayınlandığı şekliyle böyle ve windows7nin daha yeni ve vistanın kullanıcılar arasındaki kötü şöhretini silmek açısından açılma kapanma süreleri ve daha hızlı olması için özel gayret sarfetti MS ve bir MS yöneticisi aynen şunları dedi boşverin vistayı:)
  • ve MS sitesinden açıklama:) Microsoft, RC sürümü çıkan ve kısa sürede indirilme rekorları kıran Windows 7 ile ilgili resmi blog'un yaptığı açıklamada, yeni işletim sisteminin Vista'dan çok daha iyi olduğu açıkladı. Windows 7'nin bir önceki sistem olan Vista'dan daha iyi olması için pek çok çalışmanın yapıldığını açıklayan Microsoft, en önemli gelişmelerden birinin de Katı hal sürücler (SSD) kullanımına yönelik olduğunu söyledi.

Vista'daki bazı sorunların temelini SSD'lerin rastgele yazılan verileri yüksek performanslı bir şekilde ele alamamasından kaynaklandığını söyleyen Microsoft, Windows 7 ile birlikte SSD'lerin kapasitesini daha iyi kullanmayı mümkün kulan ince ayarların işletim sistemine eklendiği ve performans artışı sağlandığını açıkladılar. Microsoft, günümüzde kullanılan SSD'lerin yapısından kaynaklanan rastgele yazma ve rastgele okuma konusundaki sorunların, Windows 7 tarafından çok daha ustalıkla ele alındığını ve bu sayede Vista'da çok daha uzun süren sabit disk işlemlerinin gözle görünür oranda hızlandığı da ilgili açıklamada yer aldı.
Not:link verecektim ama başka bir sitenin reklamı olmasın diye kopyaladım
Bir not daha:) : 2 yıldır vista kullanıyordum beta sürecinden itibaren win 7 kullanmaya başladım ve vazgeçemedim.:)

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Tamam anladık kızmayın canım :biggrin:. özetle kötü bir bilgisayar bile win 7 yi çalıştırır diyosunuz.
Peki ben vistamı nasıl win 7 ye yükselticem, hangi site den yapıcam? MS bunu kendisi sağlıyo dediler ama nasıl? orjinal, tam sürüm ve türkçe mi olacak bu yükseltme işlemi. nerden işe başlıycam... :clover:

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2

Ekran goruntulerine bakarak konusursaniz yanlis anlasilmaniz normal.
Oncelikle ne kadar Vista bilginiz var bilemiyorum lakin...
Windows 7 Vista tabanli olsa da Vista'daki bir cok ozelligin iyilestirilmis halini barindirmakta.
Normalde bunlar Sp2'de olacakti ama o kadar cok antipati yapan oldu ki adamlar yeni bir isletim sistemi olarak sunmak zorunda kaldi.
Herseyden once bellek yonetim sistemi ve islem dagilimi ayarlamasi Vista'dan yuksek bu yuzden dusuk konfigurasyonlu bilgisayarlarda dogal olarak daha fazla performans veriyor.
Yine sanal bellek kullanimi ve servislerin dengelenmesinde cok iyi is cikarmislar.
Kernel surumu minor olarak 1 artirilmissa bunun bir sebebi vardir.

Fakat insanlardaki beklenti :
Isletim sistemleri surekli cok eski sistemlerde nasil super calisirdir.
Bu mantigina dayanirsa sonraki isletim sistemi de buyuk ihtimalle Windows 7'ye benzeyecek.
Yani 2004 yilindan onceki bilgisayarlarda en son sistemi kullanmak ve bunun sonsuza kadar surmesini istemek teknolojinin onunde buyuk bir engel.
Gelisen teknolojiler ve yenilikler tabiiki sistem ihtiyacini artiracaktir bu cok dogal.
Bugun linux bile artik bunu kabul ediyor.
Suda var mi var.
Eski sistemler icinde yeni isletim sistemi olabilir mi?
Bu uretici firmanin dusunecegi bir sey, ama uretse bile eski donanimla en yeni ozellikler nasil kullanilabilir?
Eger yeni teknolojiden faydalanilmak isteniyorsa ona uygun donanim almakta bunun en dogal sarti.
Tabiki bu donanim degistirme islemleri her yil icin degil ama belirli araliklarla yapilmasi gereken birseydir.
Yok ben para falan harcayamam diyenler icinde zaten yeni teknoloji gelse ne farkeder, gelmese ne farkeder...

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Tabii ki Ubuntu. :)

Bilişim bölümünde okuyup da bu konuda cidden çalışmak istiyorsan Linux türevi işletim sistemlerine yönelmelisin.

Ama Windows'ta ısrarcıysan, Windows 7'ye alışmaya başlamanı öneririm. Çünkü 2014 yılında Windows, XP'ye olan desteğini kestiğinde ortada kalmak iyi olmayacaktır. Ayrıca buna bağlı olarak 2012'de çıkacağı söylenen Windows 8'e geçisinin de daha kolay olması gerekir.

Evet, XP mükemmeldi. Bunu en koyu Linux'çu bile kabul etmekte. Ama XP de her mükemmel şey gibi zamanın karşısında boynunu eğmek zorunda. Bir efsane olarak kalacağı ve nostalji meraklılarının sanal makinelerini süsleyeceği bir gerçek. :)

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
okeeey anladık. ben bilgisayar uzmanı değilim. vista uzmanı da değilim. amma velakin vistadan memnun olan ortalama bir vatandaşım. tabiki win 7 vistadan iyi. bunda hemfikiriz
soru: ben win 7 nin orjinal tam ve türkçe sürümüne nasıl gececeğim? Bunu mikrosoft kendisi yapacak dediler doğrumu? ben nerden başlıyayım?

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
okeeey anladık. ben bilgisayar uzmanı değilim. vista uzmanı da değilim. amma velakin vistadan memnun olan ortalama bir vatandaşım. tabiki win 7 vistadan iyi. bunda hemfikiriz
soru: ben win 7 nin orjinal tam ve türkçe sürümüne nasıl gececeğim? Bunu mikrosoft kendisi yapacak dediler doğrumu? ben nerden başlıyayım?

Gecis derken neyi kastediyorsun?
Lisansli kullanimda diger surume gecis mi yoksa ayar ve dosyalarin saklanarak guncelleme yapilmasi mi?

/▌
/ \

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Tamam anladık kızmayın canım :biggrin:. özetle kötü bir bilgisayar bile win 7 yi çalıştırır diyosunuz.
Peki ben vistamı nasıl win 7 ye yükselticem, hangi site den yapıcam? MS bunu kendisi sağlıyo dediler ama nasıl? orjinal, tam sürüm ve türkçe mi olacak bu yükseltme işlemi. nerden işe başlıycam... :clover:
Estağfurullah ne haddimize kızmak,sadece fikir paylaşıyoruz:)
Sen en iyisi forumda windows7 sabit başlığına gir her sorunun cevabını bulursun:)

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
Gecis derken neyi kastediyorsun?
Lisansli kullanimda diger surume gecis mi yoksa ayar ve dosyalarin saklanarak guncelleme yapilmasi mi?

/▌
/ \
bu söylediğin her iki yolda win 7 tam sürüme geçiş yapmıyor mu?
Yada hangi yolla geçmek lazım? açıkcası bende bilmiyorum.Ayar ve dosyalarımı saklamak isterim tabiki.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
bu söylediğin her iki yolda win 7 tam sürüme geçiş yapmıyor mu?
Yada hangi yolla geçmek lazım? açıkcası bende bilmiyorum.Ayar ve dosyalarımı saklamak isterim tabiki.
Lisans olarak gecis icin belirli sartlar var upgrade secenekleri microsoft'un sitesinde mevcut ( yanliz tarih kisitlamasi var )
Dosya ve ayar aktarma sihirbazi kullanarak system ayari / belge ve dokumanlari yedekleyebilirsin.
Kayit defteri ve programlar vesair gibi islemler de mumkun.
Es deger versiyonlar arasi guncelleme yapiyormu bunu denemedim.
Ayar ve dosyalari koruyarak yani...
Ama onerim yeni bir kurulumdur, vista kullaniyorsaniz bilgisayar yonetimi konusunda hic zorlanacaginizi sanmam.
Suruculerin yedegini almayi unutmayin.

/▌
/ \

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
çogunlukta windows 7 herkez ama cdsine nasıl ulaşıcam dosya boyutu ne kadar yada full mu ?

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
win 7 vista gibi değil bende geçmen yönünde oy kullanıyorum :)

K4D!R

Asistan
Reaksiyon puanı
0
(Teknik konulara girmeden;)
Aynı bilgisayara Vistayı kurup 2 gün sabredebiliyorum.
Fakat Windows 7 hiçbir zaman ne sapıttı, ne de saçmaladı.
Vista açılış en az 1 dk., Windows 7 ise 10-15 sn. de karşıma geliyor.
Forumdaki başlıklarda da görebileceğiniz gibi, RAM+işlemci kullanımı ve diğer kaynakların kullanımı gözden geçirilerek ortaya çıkan bir Windows 7 den bahsediyoruz.
Kolay gelsin.

Cok merak ediyorum Wındows vistayi oem mi kurdunuz korsanmı ?
1 dk cok bee bende en fazla 20 saniyede acılıyor

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
sistemin yeterli win7 için. hemen hemen aynı sisteme sahibiz. ben win7 rc1 kurdum xp den hızlı çalıştı. ancak donanımların bir kısmını tanımadı. resmi sürümü indirip kurucam bakalım nolucak.:)