Dual core ile duo core arasındaki fark nedir?

Bu konuyu okuyanlar

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
core 2 duo, pentium dual core, pentium d, core duo, hepsi de fiziksel olarak çift çekirdektir..
(kaberdey
'in dediği tek çekirdeğin çoklu işlem parçacıklarına sahip olması hyper threading'dir, ki pentium 4 ve core i7 serisinde kullanılmıştır.. )

ancak bu çift çekirdekli işlemcilerde performans farklılıkları vardır.. bu durumda performans belirleyici olan saat hızları ve önbellek miktarıdır... ayrıca mimarisi de önemlidir.. 90 nm ile 45 nm üretim sürecinden geçen işlemciler farklıdır, çünkü kullanılan transistör miktarı artmaktadır ve zar alanı küçüldüğü için sıcaklık sorunu azalmaktadır..

ayrıca bir tavsiye; istanbulbilişim'den laptop alma :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
young clever da dediği gibi işlemciler arasında nesil farkı var ;)

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Neden ve nerden alalım?

öncelikle teknofiyattan ürünü aratıp en ucuz yeri bulabilirsin.. google'ın ürün arayan versiyonu gibi :) ancak ben genelde vatan bilgisayardan veya hepsiburada'dan alışveriş ediyorum..

istanbulbilişim ucuzdur ancak tekin değildir.. bildiğim kadarıyla firma garantisini kendisi veriyor.. yani (batan birçok firma gibi) aldığın günün ertesi günü batsa, ürününün garantisi kalmamış oluyor.. ama yine de sen bilirsin, biraz daha araştır istersen.. :)

crx

Asistan
Reaksiyon puanı
8
teknik olarak bilmiyorum ama 2 yıl önceden laptop alırken araştırmalarımdan aklımda kaldığı kadarıyla dual core amd turiondan kötü, amd ise core2 duolardan.yani core2 duo, dual coreden iyi :) yanlışta olabilir.

QaFeİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Evet Dual Core İle Duo Core Arasındaki 7 Farkı Bulan Üyelerimize 1 Haftalık Modluk Hediye Edicez :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Dual core = 2 x pentium 4
Core 2 Duo = Core ailesinin cift cekirdeklisi, ilk jenerasyonu core solo olarak tasinabilir platform icin yapildi.
Daha sonra masaustu platformuna da giris yapti.

Arada ki fark;
Dual-Core islemciler 2 ayri cekirdege sahiptir birbirleriyle haberlesirler, ayri denetleyicileri vardir.
Ve en son Dual Core 2 adet pentium cekirdeginin bir DIE'de birlestirilmesi ile olusturuldu.
Core 2 duo ise bir islemci cekirdeginin 2'ye bolunmesi ile elde edildi.
Mimari olarak Pentium 4 ile alakasi yok yeni nesil olan Core mimarisinin surekli gelisen turudur.
Masaustu platformu Core 2'dir, tabi cekirdek ikilenince yanina Duo geldi.
Yani Core 2 demek iki tane core demek degil 2.nesil Core demek.
Core intelin bu aileye verdigi isim.
Daha sonra mobil platform'da core 2 duo'ya gecti.
Ilk masaustu Core 2 cekirdegi, Conroe'dir daha sonra gelen kentsfield'dir.
Surekli gelisiyor..
Core i3-5-7 ve 9 en son jenerasyonudur.
Yani Core, Pentiumdan sonraki nesil...

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \