Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 28

Yerli Malı Yurdun Malı

SDN Haberleri/Makaleleri (Yeni!) forumunda Yerli Malı Yurdun Malı konusunu incelemektesiniz.

Ülkemizde yabancı markalara inanılmaz bir rağbet var. Çok daha ucuz olan yerli ürünler, kalitesiz diye tercih edilmiyor. Oysa devir çok değişti. Türkiye'de birçok yabancı marka bulmak mümkün. Bununla birlikte yerli ...

Ecevit BIKTIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Yerli Malı Yurdun Malı

Ülkemizde yabancı markalara inanılmaz bir rağbet var. Çok daha ucuz olan yerli ürünler, kalitesiz diye tercih edilmiyor. Oysa devir çok değişti.

Türkiye'de birçok yabancı marka bulmak mümkün. Bununla birlikte yerli markalarda da artış var fakat halkımız ne olursa olsun yabancı markalara inanılmaz rağbet gösteriyor. Bu durum özellikle kriz dönemlerinde çok acı bir tablo oluşturuyor. Çünkü böyle yaparak elimizdeki parayı yerli yatırımcıdan çok, yabancı yatırımcıya veriyoruz.
    Eskiden bunu anlamak mümkündü. Teknoloji denildiğinde hep yurt dışına bakardık. Gurbetçi yakını olan aileler sürekli siparişler verirdi. Walkman'den tutun radyo hatta televizyonlar Almanya'da yaşayan ve tatil için gelen akrabalardan istenirdi. Çamaşır makinesi ve buzdolabı getiren bile olurdu. Beyaz eşyada AEG, elektronikte de Grundig ve Telefunken markaları bir numaraydı.
    Türkiye'de düzgün üretim yapan bir firma yoktu. Kalite orta seviyeyi geçmiyordu. Dolaysıyla mallar da fazla dayanamıyordu. Oysa şimdi devir çok değişti. AEG kapandı. Grundig, Profilo'ya satıldı. Telefunken'i de Vestel adlı. Türk sanayiciler zaman içinde kendilerini çok geliştirdiler.
    Türk mühendislerle araştırma geliştirme yaptılar. Uzak Doğulularla işbirliğine gittiler. Yurt dışında ARGE yatırımları yapıldı. Sonuç olarak ne oldu. Yerli markalar oldukça kaliteli olmaya başladı.

Yerli markalar uluslar arası arenada ödüller bile alıyorlar. Fakat bizler bunu görmezlikten geliyoruz.

Türk Markaları Yurt Dışında Satılıyor
    Vestel, Beko, Crea, Casper, Exper, ve Airties, uluslararası arenada boy gösteren firmalardan sadece birkaçı. Bu markaların ürünleri yurt dışında oldukça fazla satılıyor. Ancak ülkemizde bu ürünleri pek tercih etmiyoruz. Ne de olsa yabancı markaları çok seviyoruz. Oysa bu markalar sadece fiyatlarıyla değil kaliteleriyle de boy gösteriyorlar.
    Örneğin Almanya'da misafir olduğumuz bir evde Beko marka televizyonu görünce çok şaşırmıştık. Alman bir ailenin Beko marka bir televizyon aldığını duysaydık kesin inanmazdık. Ama gördüğümüz gerçekti. Sadece Alman markalarını tercih eden Almanlar bile zaman için değişti. Bu durum diğer ülkelerde de farklı değil. İngiltere'de Vestel'in iyi satış yaptığını hep duyarız. Vestel, İngiltere için çok özel televizyonlar yapıyor. İçinde internet bağlantısı olan ve sabit disk sayesinde kayıt yapan ürünler bu ülkede çok satılıyor.
    Rusya'da gezdiğimiz bir alışveriş merkezine Arçelik marka buzdolaplarını görmüştük. Türk markalı bilgisayarların Ortadoğu'da ve Türki Cumhuriyetler'de iyi bir satış yakaladıklarını biliyoruz. Bu örnekleri elbette çoğaltmak mümkün. Ancak şöyle bir gerçek var ki Türk malları yabancı markalardan aşağı kalır bir yanı yok.

Türkiye'ye Yatırım Yapanları Tercih Edelim
    Kriz dönemlerde ithalata ihtiyacımızı minimuma indirgememiz gerekiyor. Almanlar, sadece kendi ürünlerini tercih ederek ülkeyi kalkındırdılar. Koreliler, kriz dönemlerde sigara kağıdı ithal diye sigara içmedi. Çin hükümeti üreticilere inanılmaz bir destek verdi. Birçok yabancı markalara üretim yapan Çin, iç pazarında kendi markalarını tercih ediyor. Telekom sektörünü elinde bulunduran Huwaii, Cisco'ya pazarı kaptırmadı.
    Kore'de en çok göreceğiniz marka Samsung ve LG. Japonlar da farklı değiller. Japon marka televizyonlar, yabancı markalara geçit vermiyor. Hükümetler ihalelerde yerli markaları ezmiyor. Hatta bazı durumlarda avantaj bile sağlıyor.
    Bu yüzden biz de gözümüzü açalım. Yerli üreticilere destek olalım. Kriz dönemlerinde bilinçli alışveriş yapalım. Kalitede aşağı kalır yanımız yok. Bazı durumlarda daha başarılı bile sayılırız. Fiyat performans oranlarına dikkat edelim. Yerli malı tercih etmeseniz bile Türkiye'ye yatırım yapan (Türkiye ofisine sahip olan ve istihdam sağlayan) markaları tercih edelim.

::
    Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Yazan
    : Ecevit Bıktım
    SDN - http://shiftdelete.net

emubaltaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ne yazık ki yerli malı kullanmıyoruz. yıllarsa kötü üretilen ürünlerden dolayı halkın bakış açısı değişmedi. bakalım ne zaman kıracaz

Bazı üreticiler yurtdışına 1. kalite ,Türkiyeye 2. kalite üretim yaptığı için beyaz eşya dışında alasım gelmiyor.

erdcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aslında üretilen ürünün kalitesinden çok teknik destek konusunda sıkıntı çektiğim için yerli

malını nadiren tercih ediyorum. Vestel,Beko,arçelik tasarım, iç yapı genelde aynı. Teknik

servis konusunda garantisi biten ürünün parça sıkıntısı olmuyor biri diğerine uyuyor. Fakat

Aynı fiyata Arçelik mi? Bosch mu? bosch diyorum bosch u seçtim. Evet Arçelik biraz daha

düşük fiyatlı olmasına rağmen teknik desteği,garanti,MARKA ya güvenimden dolayı seçtim

boschu. Aynı şekilde diğer yerli malları içinde casper,exper almam önermem. Markaya

güven konusu bizde tam oturmadı özellikle yerli ürünlerimiz için. 3 kuruş fazla olsun kaliteli

olsun görüşündeyim. Vestel yeni kampanya başlattı beğenmeyen geri getirsin. işte bunu

yaparsa diğer markalarda ozaman güven sağlanır.

yerli ürünlere bile yabancı isimler veriyoruz,ne kadar saçma değilmi?hiç birşeyi dışardan ağımsız yapamadığımız için halk olarak bizlerde yabancı ürünlere yöneliyoruz

1. Yerli üreticiler isimlerini Türkçe koysunlar, anlayalım hangisi yerli hangisi yabancı.

2. Yerli üreticilerin Türkiye pazarına sattıkları mallarda kafadan ulaşım ve işgücü ucuzluğu üstünlüğü var. Fiyatlarını buna göre ayarlayıp, müşteri hizmetlerini, satış öncesi ve sonrası tutumlarını adam gibi yaptıkları sürece bizlerde eşşek değiliz, alırız.

3. Almanya'daki, İngiltere'deki tüketici sizinde yazınızda istemedende olsa belirttiğiniz gibi bu işin milliyetçiliğini yapmak yerine uygun fiyatlı ve daha iyi hizmet veren firmalardan alıyor. Mesela vestel Almanya'da çalıştığı gibi çalışsın gözümün yağını yesin, ama kendileri bize salak muamelesi yapıyor. Orda seg adıyla satıyor ürünlerini sanırsam. (niyeyse ?)

4. Bilinçli tüketici artık birşey almadan internet amcasına danışıyor. Şikayet siteleri ise yerli ürünlere edilen küfürlerle dolu.

5. Konu yabancı ürün hayranlığı ve reklamına geldiğinde sizin siteyle yarışabilecek çok az site var Türkiye'de. Önce kendi yayın politikalarınızı değiştirin ondan sonra benim dişimle tırnağımla kazandığım paramı ülkeyi kalkındırmak adına riske atmamı isteyin.

6. Tüm bu yazdıklarım lütfen "kesinlikle yerli ürün almam" olarak anlaşılmasın.

cihanakova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aynen katılıyorum.

Çok güzel bir yazı.Bir anda birkaç gündür düşündüğüm bir konu karşıma çıktı.Eskiden Yerli Malı Haftası kutlanırdı.Bu bilinç ozamanlar bize kazandırlılmaya çalışıldı.Şimdi bu bilinç köreldi.Ama bunun nedeni tüketici değil fazla kazanç peşinde koşan üretici.Sonuçda ürettiğimiz araba kalitesi ortada ama en başta güvenliği ortada.Üretildiği dönemde ülkenin yarısı belli bir firmanın ürettiği arabalarda can verdi.Yabancı ürün konusunda tabiki cekici oluyorlar çünkü adamlar yaratıcı konumundalar.Bununla birlikte hem kalite hemde tasarım yaratıcılıklarıda bizim üretim mantığımızın çok ötesinde.Vestel konusuna gelirsek 2 gün önce yabancı bir sitede reklamanı gördüm ve sevindim ama alırken inanın 2 kez düşünürüm.Şikayet sitelerinde özellikle klima almak için yorumları takip ettiğimde yerli üretici ilk sırada.Belki satışla doğru orantılı densede yinede tipik sorunlarıyla baş edemiyorlar.Bu bağlamda umutuygar yorumuna katılmamk mümkün değil.Kalite ve yaratıcılık yani yerli Ar-Ge üzerinde çabalamadan bu yerli malı olur Çin malı .Ben kaliteli üreten herkesi destekliyorum.ama önce kaliteden ödün verip büyüüyünce var olmak için kalitemizi arttırırız diyenede o şekilde şans tanımak olmaz.Sonuçda insan hayatınada mal olabiliyor.

Kişisel çıkarlarımızı, doğruları söylemek gerektiğinde bir kenara koymamız gerektiğini ne zaman anlayacağız merak ediyorum.

Sizin Vestel dediğiniz firma beş para etmez bir firmadır!

Neden mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, zamanında hemen hemen tüm ilköğretim okulları için bilgisayar laboratuvarları kurmaya başladı. Yapılan ihaleyi de Vestel aldı. Ne yaptı Vestel?

Canlarımız, ciğerlerimiz olan çocuklarımızın kullanacağı bilgisayarlara, CRT monitör koydu. Böylece bitmiş olan CRT teknolojisine ait elindeki stokları eritti(Her ilköğetim okulu için en az 15 adetten bahsediyoruz). Tabii çocuklar CRT monitörlerin ürettiği radyasyondan filan etkilenirmiş, kimsenin umrunda değil. Vestel kar etsin yeter.

Yazık, gerçekten yazık.

katılmamak elde değil.bir yabancı hayranlığıdır aldı başını gidiyor..

Ben yerli malına verdiğim parayı hep çöpe attım,
    Konu captaingreen tarafından (13-11-2009 Saat 20:44 ) değiştirilmiştir.

semih016 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yerli malı kullanmaya özen göstermişimdir daima ve hep desteklerim her konuda. Fakat teknolojik aletlerden artık almıyorum. Zamanında Vestel bilgisayar almıştım yüzlerce kere lanet ettim. Bu durumu tersine düzeltmenin tek yolu var. Yabancı firmalardan çok daha iyi ve dürüst ürün yapacaklar. Servislerini 1 numara yapacaklar ancak öyle düzelir bu ülkedeki yabancı hayranlığı..

Ferrycan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tebrik ederim önemli bir konuya değindiniz. Elimden geldiğince bu yazıyı Shiftdelete.net linkiyle paylaşacağım.

spybot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı emubaltaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne yazık ki yerli malı kullanmıyoruz. yıllarsa kötü üretilen ürünlerden dolayı halkın bakış açısı değişmedi. bakalım ne zaman kıracaz

Malesef....

tarumoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yerli malı yurdum insanını mal yerine koymazsa birşeyler düzelir bence...

ahky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayranlıktan ziyade faydaya kaliteye vs.bakılıyor bence.Çok başımız ağrıdı zamanında,ondan uzak duruyoruz mecburen.Sonuçta para veriyorsun ama fos.yeğenim vestel bilg.aldı. 2 yılın 8-9 ayı serviste geçti bilgisayarın,bi ara 1 ay boyunca haber alamadı bilgisayarından.sonra buldu hangi serviste olduğunu.1700 tl de para verdi aynı dönemde 1350tl ye dell aldım bende hala tık demedi.Şimdi ben bunları görmüş biri olarak,neden riske gireyim.Neden paramı çöpe atayım,uğraşmak zorundamıyım bunlarla.Tabiki her marka için geçerli değil ve ömür boyu yerli malı almayacağız anlamına da gelmiyor ama bu imajın düzelmesi lazım ki bizde gönül rahatlıhıyla alalım...

UzmanWeb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ahky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayranlıktan ziyade faydaya kaliteye vs.bakılıyor bence.Çok başımız ağrıdı zamanında,ondan uzak duruyoruz mecburen.Sonuçta para veriyorsun ama fos.yeğenim vestel bilg.aldı. 2 yılın 8-9 ayı serviste geçti bilgisayarın,bi ara 1 ay boyunca haber alamadı bilgisayarından.sonra buldu hangi serviste olduğunu.1700 tl de para verdi aynı dönemde 1350tl ye dell aldım bende hala tık demedi.Şimdi ben bunları görmüş biri olarak,neden riske gireyim.Neden paramı çöpe atayım,uğraşmak zorundamıyım bunlarla.Tabiki her marka için geçerli değil ve ömür boyu yerli malı almayacağız anlamına da gelmiyor ama bu imajın düzelmesi lazım ki bizde gönül rahatlıhıyla alalım...
    Katılıyorum.Ayrıca düşük kaliteli ürün üretimi eskidendi diyorsunuz.Fakat halen daha aynı durumdayız.Bazı markaların kaliteli bir kaç ürünü olabilir ama diğerleri yine aynı düşük kalitede.Özellikle bilgisayar pazarında.

yerli malı diye kalitesiz mal alıcak değiliz,herkes kendi ülkesinin malını kullanırsa
    türk malları dışarıda nasıl satılacak,bence önce kalite gelir, birşeyi 2.kez alıcak kadar zengin değilim,firma ismi vererek zedelemek istemem ama çevremde çok mağdur olmuş insanlar var,bu arada çin mallarını ayrı tutuyorum,onları tartışmam bile,,,

GKHNCKR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı paşalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yerli malı diye kalitesiz mal alıcak değiliz,herkes kendi ülkesinin malını kullanırsa
    türk malları dışarıda nasıl satılacak,bence önce kalite gelir, birşeyi 2.kez alıcak kadar zengin değilim,firma ismi vererek zedelemek istemem ama çevremde çok mağdur olmuş insanlar var,bu arada çin mallarını ayrı tutuyorum,onları tartışmam bile,,,
    Allah aşkına paşalı bu nasıl düşünce böyle? Sonradan mı göç ettin Türkiye'ye? Hİç çevrende yabancı ülkelerde yaşayan arkadaşların yok mu? Nasıl kendi mallarını kullanıyorlar, nasıl dikkat ediyorlar hiç duymadın mı? Ben çok duydum, emin ol bu sebepten onlar bizden daha zengin. Bizim de en az onlar kadar bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...

Saygılarımla..

onursevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı GKHNCKR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...
    Lafına katılmamak mümkün değil ama Türk mallarını ve mal sonrası destek ne kadar iyi ?
    Kalitelisini üretsinler kanıtlasınlar neden almayayım . Alırım tabikide...

Alıntı GKHNCKR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah aşkına paşalı bu nasıl düşünce böyle? Sonradan mı göç ettin Türkiye'ye? Hİç çevrende yabancı ülkelerde yaşayan arkadaşların yok mu? Nasıl kendi mallarını kullanıyorlar, nasıl dikkat ediyorlar hiç duymadın mı? Ben çok duydum, emin ol bu sebepten onlar bizden daha zengin. Bizim de en az onlar kadar bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...

Saygılarımla..

yoo 41yıldır burada yaşıyorum,avrupa ülkelerinde de dostlarım vardır,yabancılarla da çalıştım.bak kardeş globalleşme diye bir olay var,dünya küçülüyor artık,sana bir örnek vereyim,evde çamaşır makinası var amerikan menşeli 14 senelik daha kapak açılmadı,komşum ısrarla yerli alıyor,ama hepsi bir şekilde çöpe gidiyor,2 - 3 tane oldu galiba,ama bir gün aynı kalitede yerli malı üretilirse o zaman alırım,rekebet unsuru diye bir kavram var,otomativden de örnek vereyim,türk insanına yıllarca tenekeden araba satmadılarmı? bir kaza olduğunda içindekilerin öldüğü araçlardan,yada fransada yarış atlarını taşındığı pejolara az binmedik,alternatif araçlar gelmeseydi bu devam edecekti,rekabet herzaman iyidir,çin malları hariç,,,

saygılarla

BaRY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Makalede hata var zannedersem, Grundig'i Beko satın almadı mı?

biz kendi kendimize yapıyoruz tüm bunları. staj yaptığım yerde boscha gidecek olan mallar ile türk firmasına gidecek olan mallarının kalite kontrolleri bile farklı.

Çok önemli bir konuya işaret edilmiş burada bende yerli malından tarafım ama devlet bu işe el atması gerekir kalite kontrol olayı iyi olmalı . bilgisayar konusunda eksiklerimiz var evet ama beyaz eşyada türk firmaları daha üstün diye düşünüyorum

---------- saat 13:18 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:16 eklenmişti ----------

Alıntı divane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kişisel çıkarlarımızı, doğruları söylemek gerektiğinde bir kenara koymamız gerektiğini ne zaman anlayacağız merak ediyorum.

Neden mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, zamanında hemen hemen tüm ilköğretim okulları için bilgisayar laboratuvarları kurmaya başladı. Yapılan ihaleyi de Vestel aldı. Ne yaptı Vestel?

Canlarımız, ciğerlerimiz olan çocuklarımızın kullanacağı bilgisayarlara, CRT monitör koydu. Böylece bitmiş olan CRT teknolojisine ait elindeki stokları eritti(Her ilköğetim okulu için en az 15 adetten bahsediyoruz). Tabii çocuklar CRT monitörlerin ürettiği radyasyondan filan etkilenirmiş, kimsenin umrunda değil. Vestel kar etsin yeter.

Yazık, gerçekten yazık.
    maalesef doğru okullara verilen bilgisayarlardan hiç bir şey olmaz

exkenan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı divane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Neden mi?

Yazık, gerçekten yazık.

Arkadaşım kimse kazandığı ihalede Kafasına göre bilgisayar konfigirasyonu yapamaz MEB'nın belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda ihaleye giriliyor ve MEB'nın istemiş olduğu özelliklerde bilgisayar veriliyor.

Bu gibi zihniyetler olduğu sürece tabiki yerli markaların gelişmesi ülkemizde çok zor.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)