+ Cevapla
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 37

Konu: Yerli Malı Yurdun Malı

 1. #1
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  11-02-2009
  Mesajlar
  2.443

  Standart Yerli Malı Yurdun Malı

  Ülkemizde yabancı markalara inanılmaz bir rağbet var. Çok daha ucuz olan yerli ürünler, kalitesiz diye tercih edilmiyor. Oysa devir çok değişti.

  Türkiye'de birçok yabancı marka bulmak mümkün. Bununla birlikte yerli markalarda da artış var fakat halkımız ne olursa olsun yabancı markalara inanılmaz rağbet gösteriyor. Bu durum özellikle kriz dönemlerinde çok acı bir tablo oluşturuyor. Çünkü böyle yaparak elimizdeki parayı yerli yatırımcıdan çok, yabancı yatırımcıya veriyoruz.
  Eskiden bunu anlamak mümkündü. Teknoloji denildiğinde hep yurt dışına bakardık. Gurbetçi yakını olan aileler sürekli siparişler verirdi. Walkman'den tutun radyo hatta televizyonlar Almanya'da yaşayan ve tatil için gelen akrabalardan istenirdi. Çamaşır makinesi ve buzdolabı getiren bile olurdu. Beyaz eşyada AEG, elektronikte de Grundig ve Telefunken markaları bir numaraydı.
  Türkiye'de düzgün üretim yapan bir firma yoktu. Kalite orta seviyeyi geçmiyordu. Dolaysıyla mallar da fazla dayanamıyordu. Oysa şimdi devir çok değişti. AEG kapandı. Grundig, Profilo'ya satıldı. Telefunken'i de Vestel adlı. Türk sanayiciler zaman içinde kendilerini çok geliştirdiler.
  Türk mühendislerle araştırma geliştirme yaptılar. Uzak Doğulularla işbirliğine gittiler. Yurt dışında ARGE yatırımları yapıldı. Sonuç olarak ne oldu. Yerli markalar oldukça kaliteli olmaya başladı.  Yerli markalar uluslar arası arenada ödüller bile alıyorlar. Fakat bizler bunu görmezlikten geliyoruz.


  Türk Markaları Yurt Dışında Satılıyor
  Vestel, Beko, Crea, Casper, Exper, ve Airties, uluslararası arenada boy gösteren firmalardan sadece birkaçı. Bu markaların ürünleri yurt dışında oldukça fazla satılıyor. Ancak ülkemizde bu ürünleri pek tercih etmiyoruz. Ne de olsa yabancı markaları çok seviyoruz. Oysa bu markalar sadece fiyatlarıyla değil kaliteleriyle de boy gösteriyorlar.
  Örneğin Almanya'da misafir olduğumuz bir evde Beko marka televizyonu görünce çok şaşırmıştık. Alman bir ailenin Beko marka bir televizyon aldığını duysaydık kesin inanmazdık. Ama gördüğümüz gerçekti. Sadece Alman markalarını tercih eden Almanlar bile zaman için değişti. Bu durum diğer ülkelerde de farklı değil. İngiltere'de Vestel'in iyi satış yaptığını hep duyarız. Vestel, İngiltere için çok özel televizyonlar yapıyor. İçinde internet bağlantısı olan ve sabit disk sayesinde kayıt yapan ürünler bu ülkede çok satılıyor.
  Rusya'da gezdiğimiz bir alışveriş merkezine Arçelik marka buzdolaplarını görmüştük. Türk markalı bilgisayarların Ortadoğu'da ve Türki Cumhuriyetler'de iyi bir satış yakaladıklarını biliyoruz. Bu örnekleri elbette çoğaltmak mümkün. Ancak şöyle bir gerçek var ki Türk malları yabancı markalardan aşağı kalır bir yanı yok.


  Türkiye'ye Yatırım Yapanları Tercih Edelim
  Kriz dönemlerde ithalata ihtiyacımızı minimuma indirgememiz gerekiyor. Almanlar, sadece kendi ürünlerini tercih ederek ülkeyi kalkındırdılar. Koreliler, kriz dönemlerde sigara kağıdı ithal diye sigara içmedi. Çin hükümeti üreticilere inanılmaz bir destek verdi. Birçok yabancı markalara üretim yapan Çin, iç pazarında kendi markalarını tercih ediyor. Telekom sektörünü elinde bulunduran Huwaii, Cisco'ya pazarı kaptırmadı.
  Kore'de en çok göreceğiniz marka Samsung ve LG. Japonlar da farklı değiller. Japon marka televizyonlar, yabancı markalara geçit vermiyor. Hükümetler ihalelerde yerli markaları ezmiyor. Hatta bazı durumlarda avantaj bile sağlıyor.
  Bu yüzden biz de gözümüzü açalım. Yerli üreticilere destek olalım. Kriz dönemlerinde bilinçli alışveriş yapalım. Kalitede aşağı kalır yanımız yok. Bazı durumlarda daha başarılı bile sayılırız. Fiyat performans oranlarına dikkat edelim. Yerli malı tercih etmeseniz bile Türkiye'ye yatırım yapan (Türkiye ofisine sahip olan ve istihdam sağlayan) markaları tercih edelim.

  ::
  Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

  Yazan
  : Ecevit Bıktım
  SDN - http://shiftdelete.net

 2. #2
  Rektör emubaltaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21-11-2005
  Yaş
  33
  Mesajlar
  19.615
  ne yazık ki yerli malı kullanmıyoruz. yıllarsa kötü üretilen ürünlerden dolayı halkın bakış açısı değişmedi. bakalım ne zaman kıracaz

 3. #3
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  05-05-2009
  Mesajlar
  11
  Bazı üreticiler yurtdışına 1. kalite ,Türkiyeye 2. kalite üretim yaptığı için beyaz eşya dışında alasım gelmiyor.

 4. #4
  Doçent
  Üyelik Tarihi
  07-09-2009
  Mesajlar
  912
  Aslında üretilen ürünün kalitesinden çok teknik destek konusunda sıkıntı çektiğim için yerli

  malını nadiren tercih ediyorum. Vestel,Beko,arçelik tasarım, iç yapı genelde aynı. Teknik

  servis konusunda garantisi biten ürünün parça sıkıntısı olmuyor biri diğerine uyuyor. Fakat

  Aynı fiyata Arçelik mi? Bosch mu? bosch diyorum bosch u seçtim. Evet Arçelik biraz daha

  düşük fiyatlı olmasına rağmen teknik desteği,garanti,MARKA ya güvenimden dolayı seçtim

  boschu. Aynı şekilde diğer yerli malları içinde casper,exper almam önermem. Markaya

  güven konusu bizde tam oturmadı özellikle yerli ürünlerimiz için. 3 kuruş fazla olsun kaliteli

  olsun görüşündeyim. Vestel yeni kampanya başlattı beğenmeyen geri getirsin. işte bunu

  yaparsa diğer markalarda ozaman güven sağlanır.

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-11-2009
  Yaş
  31
  Mesajlar
  254
  yerli ürünlere bile yabancı isimler veriyoruz,ne kadar saçma değilmi?hiç birşeyi dışardan ağımsız yapamadığımız için halk olarak bizlerde yabancı ürünlere yöneliyoruz

 6. #6
  1. Yerli üreticiler isimlerini Türkçe koysunlar, anlayalım hangisi yerli hangisi yabancı.

  2. Yerli üreticilerin Türkiye pazarına sattıkları mallarda kafadan ulaşım ve işgücü ucuzluğu üstünlüğü var. Fiyatlarını buna göre ayarlayıp, müşteri hizmetlerini, satış öncesi ve sonrası tutumlarını adam gibi yaptıkları sürece bizlerde eşşek değiliz, alırız.

  3. Almanya'daki, İngiltere'deki tüketici sizinde yazınızda istemedende olsa belirttiğiniz gibi bu işin milliyetçiliğini yapmak yerine uygun fiyatlı ve daha iyi hizmet veren firmalardan alıyor. Mesela vestel Almanya'da çalıştığı gibi çalışsın gözümün yağını yesin, ama kendileri bize salak muamelesi yapıyor. Orda seg adıyla satıyor ürünlerini sanırsam. (niyeyse ?)

  4. Bilinçli tüketici artık birşey almadan internet amcasına danışıyor. Şikayet siteleri ise yerli ürünlere edilen küfürlerle dolu.

  5. Konu yabancı ürün hayranlığı ve reklamına geldiğinde sizin siteyle yarışabilecek çok az site var Türkiye'de. Önce kendi yayın politikalarınızı değiştirin ondan sonra benim dişimle tırnağımla kazandığım paramı ülkeyi kalkındırmak adına riske atmamı isteyin.

  6. Tüm bu yazdıklarım lütfen "kesinlikle yerli ürün almam" olarak anlaşılmasın.

 7. #7
  aynen katılıyorum.

 8. #8
  Doçent
  Üyelik Tarihi
  22-10-2009
  Mesajlar
  761
  Çok güzel bir yazı.Bir anda birkaç gündür düşündüğüm bir konu karşıma çıktı.Eskiden Yerli Malı Haftası kutlanırdı.Bu bilinç ozamanlar bize kazandırlılmaya çalışıldı.Şimdi bu bilinç köreldi.Ama bunun nedeni tüketici değil fazla kazanç peşinde koşan üretici.Sonuçda ürettiğimiz araba kalitesi ortada ama en başta güvenliği ortada.Üretildiği dönemde ülkenin yarısı belli bir firmanın ürettiği arabalarda can verdi.Yabancı ürün konusunda tabiki cekici oluyorlar çünkü adamlar yaratıcı konumundalar.Bununla birlikte hem kalite hemde tasarım yaratıcılıklarıda bizim üretim mantığımızın çok ötesinde.Vestel konusuna gelirsek 2 gün önce yabancı bir sitede reklamanı gördüm ve sevindim ama alırken inanın 2 kez düşünürüm.Şikayet sitelerinde özellikle klima almak için yorumları takip ettiğimde yerli üretici ilk sırada.Belki satışla doğru orantılı densede yinede tipik sorunlarıyla baş edemiyorlar.Bu bağlamda umutuygar yorumuna katılmamk mümkün değil.Kalite ve yaratıcılık yani yerli Ar-Ge üzerinde çabalamadan bu yerli malı olur Çin malı .Ben kaliteli üreten herkesi destekliyorum.ama önce kaliteden ödün verip büyüüyünce var olmak için kalitemizi arttırırız diyenede o şekilde şans tanımak olmaz.Sonuçda insan hayatınada mal olabiliyor.

 9. #9
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  02-08-2009
  Mesajlar
  4
  Kişisel çıkarlarımızı, doğruları söylemek gerektiğinde bir kenara koymamız gerektiğini ne zaman anlayacağız merak ediyorum.

  Sizin Vestel dediğiniz firma beş para etmez bir firmadır!

  Neden mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı, zamanında hemen hemen tüm ilköğretim okulları için bilgisayar laboratuvarları kurmaya başladı. Yapılan ihaleyi de Vestel aldı. Ne yaptı Vestel?

  Canlarımız, ciğerlerimiz olan çocuklarımızın kullanacağı bilgisayarlara, CRT monitör koydu. Böylece bitmiş olan CRT teknolojisine ait elindeki stokları eritti(Her ilköğetim okulu için en az 15 adetten bahsediyoruz). Tabii çocuklar CRT monitörlerin ürettiği radyasyondan filan etkilenirmiş, kimsenin umrunda değil. Vestel kar etsin yeter.

  Yazık, gerçekten yazık.

 10. #10
  Banned
  Üyelik Tarihi
  12-11-2009
  Mesajlar
  1.160
  katılmamak elde değil.bir yabancı hayranlığıdır aldı başını gidiyor..

 11. #11
  Banned
  Üyelik Tarihi
  21-04-2009
  Mesajlar
  1.580
  Ben yerli malına verdiğim parayı hep çöpe attım,
  Konu captaingreen tarafından (13-11-2009 Saat 21:44 ) değiştirilmiştir.

 12. #12
  Yerli malı kullanmaya özen göstermişimdir daima ve hep desteklerim her konuda. Fakat teknolojik aletlerden artık almıyorum. Zamanında Vestel bilgisayar almıştım yüzlerce kere lanet ettim. Bu durumu tersine düzeltmenin tek yolu var. Yabancı firmalardan çok daha iyi ve dürüst ürün yapacaklar. Servislerini 1 numara yapacaklar ancak öyle düzelir bu ülkedeki yabancı hayranlığı..

 13. #13
  Üyecik Ferrycan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27-08-2009
  Yaş
  27
  Mesajlar
  97
  Tebrik ederim önemli bir konuya değindiniz. Elimden geldiğince bu yazıyı Shiftdelete.net linkiyle paylaşacağım.

 14. #14
  Moderator spybot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01-11-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  48.047
  Alıntı emubaltaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ne yazık ki yerli malı kullanmıyoruz. yıllarsa kötü üretilen ürünlerden dolayı halkın bakış açısı değişmedi. bakalım ne zaman kıracaz

  Malesef....

 15. #15
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  12-05-2009
  Mesajlar
  1.256
  Yerli malı yurdum insanını mal yerine koymazsa birşeyler düzelir bence...

 16. #16
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  16-11-2007
  Yaş
  36
  Mesajlar
  4.552
  Hayranlıktan ziyade faydaya kaliteye vs.bakılıyor bence.Çok başımız ağrıdı zamanında,ondan uzak duruyoruz mecburen.Sonuçta para veriyorsun ama fos.yeğenim vestel bilg.aldı. 2 yılın 8-9 ayı serviste geçti bilgisayarın,bi ara 1 ay boyunca haber alamadı bilgisayarından.sonra buldu hangi serviste olduğunu.1700 tl de para verdi aynı dönemde 1350tl ye dell aldım bende hala tık demedi.Şimdi ben bunları görmüş biri olarak,neden riske gireyim.Neden paramı çöpe atayım,uğraşmak zorundamıyım bunlarla.Tabiki her marka için geçerli değil ve ömür boyu yerli malı almayacağız anlamına da gelmiyor ama bu imajın düzelmesi lazım ki bizde gönül rahatlıhıyla alalım...

 17. #17
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-11-2008
  Yaş
  34
  Mesajlar
  121
  Alıntı ahky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hayranlıktan ziyade faydaya kaliteye vs.bakılıyor bence.Çok başımız ağrıdı zamanında,ondan uzak duruyoruz mecburen.Sonuçta para veriyorsun ama fos.yeğenim vestel bilg.aldı. 2 yılın 8-9 ayı serviste geçti bilgisayarın,bi ara 1 ay boyunca haber alamadı bilgisayarından.sonra buldu hangi serviste olduğunu.1700 tl de para verdi aynı dönemde 1350tl ye dell aldım bende hala tık demedi.Şimdi ben bunları görmüş biri olarak,neden riske gireyim.Neden paramı çöpe atayım,uğraşmak zorundamıyım bunlarla.Tabiki her marka için geçerli değil ve ömür boyu yerli malı almayacağız anlamına da gelmiyor ama bu imajın düzelmesi lazım ki bizde gönül rahatlıhıyla alalım...
  Katılıyorum.Ayrıca düşük kaliteli ürün üretimi eskidendi diyorsunuz.Fakat halen daha aynı durumdayız.Bazı markaların kaliteli bir kaç ürünü olabilir ama diğerleri yine aynı düşük kalitede.Özellikle bilgisayar pazarında.

 18. #18
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  30-08-2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  308
  yerli malı diye kalitesiz mal alıcak değiliz,herkes kendi ülkesinin malını kullanırsa
  türk malları dışarıda nasıl satılacak,bence önce kalite gelir, birşeyi 2.kez alıcak kadar zengin değilim,firma ismi vererek zedelemek istemem ama çevremde çok mağdur olmuş insanlar var,bu arada çin mallarını ayrı tutuyorum,onları tartışmam bile,,,

 19. #19
  Profesör GKHNCKR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07-05-2009
  Mesajlar
  3.996
  Alıntı paşalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yerli malı diye kalitesiz mal alıcak değiliz,herkes kendi ülkesinin malını kullanırsa
  türk malları dışarıda nasıl satılacak,bence önce kalite gelir, birşeyi 2.kez alıcak kadar zengin değilim,firma ismi vererek zedelemek istemem ama çevremde çok mağdur olmuş insanlar var,bu arada çin mallarını ayrı tutuyorum,onları tartışmam bile,,,
  Allah aşkına paşalı bu nasıl düşünce böyle? Sonradan mı göç ettin Türkiye'ye? Hİç çevrende yabancı ülkelerde yaşayan arkadaşların yok mu? Nasıl kendi mallarını kullanıyorlar, nasıl dikkat ediyorlar hiç duymadın mı? Ben çok duydum, emin ol bu sebepten onlar bizden daha zengin. Bizim de en az onlar kadar bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...

  Saygılarımla..

 20. #20
  Profesör onursevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01-01-2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4.123
  Alıntı GKHNCKR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...
  Lafına katılmamak mümkün değil ama Türk mallarını ve mal sonrası destek ne kadar iyi ?
  Kalitelisini üretsinler kanıtlasınlar neden almayayım . Alırım tabikide...

 21. #21
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  30-08-2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  308
  Alıntı GKHNCKR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah aşkına paşalı bu nasıl düşünce böyle? Sonradan mı göç ettin Türkiye'ye? Hİç çevrende yabancı ülkelerde yaşayan arkadaşların yok mu? Nasıl kendi mallarını kullanıyorlar, nasıl dikkat ediyorlar hiç duymadın mı? Ben çok duydum, emin ol bu sebepten onlar bizden daha zengin. Bizim de en az onlar kadar bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...

  Saygılarımla..

  yoo 41yıldır burada yaşıyorum,avrupa ülkelerinde de dostlarım vardır,yabancılarla da çalıştım.bak kardeş globalleşme diye bir olay var,dünya küçülüyor artık,sana bir örnek vereyim,evde çamaşır makinası var amerikan menşeli 14 senelik daha kapak açılmadı,komşum ısrarla yerli alıyor,ama hepsi bir şekilde çöpe gidiyor,2 - 3 tane oldu galiba,ama bir gün aynı kalitede yerli malı üretilirse o zaman alırım,rekebet unsuru diye bir kavram var,otomativden de örnek vereyim,türk insanına yıllarca tenekeden araba satmadılarmı? bir kaza olduğunda içindekilerin öldüğü araçlardan,yada fransada yarış atlarını taşındığı pejolara az binmedik,alternatif araçlar gelmeseydi bu devam edecekti,rekabet herzaman iyidir,çin malları hariç,,,

  saygılarla

 22. #22
  Makalede hata var zannedersem, Grundig'i Beko satın almadı mı?

 23. #23
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  12-01-2009
  Mesajlar
  71
  biz kendi kendimize yapıyoruz tüm bunları. staj yaptığım yerde boscha gidecek olan mallar ile türk firmasına gidecek olan mallarının kalite kontrolleri bile farklı.

 24. #24
  Çok önemli bir konuya işaret edilmiş burada bende yerli malından tarafım ama devlet bu işe el atması gerekir kalite kontrol olayı iyi olmalı . bilgisayar konusunda eksiklerimiz var evet ama beyaz eşyada türk firmaları daha üstün diye düşünüyorum

  ---------- saat 13:18 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:16 eklenmişti ----------

  Alıntı divane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kişisel çıkarlarımızı, doğruları söylemek gerektiğinde bir kenara koymamız gerektiğini ne zaman anlayacağız merak ediyorum.

  Sizin Vestel dediğiniz firma beş para etmez bir firmadır!

  Neden mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı, zamanında hemen hemen tüm ilköğretim okulları için bilgisayar laboratuvarları kurmaya başladı. Yapılan ihaleyi de Vestel aldı. Ne yaptı Vestel?

  Canlarımız, ciğerlerimiz olan çocuklarımızın kullanacağı bilgisayarlara, CRT monitör koydu. Böylece bitmiş olan CRT teknolojisine ait elindeki stokları eritti(Her ilköğetim okulu için en az 15 adetten bahsediyoruz). Tabii çocuklar CRT monitörlerin ürettiği radyasyondan filan etkilenirmiş, kimsenin umrunda değil. Vestel kar etsin yeter.

  Yazık, gerçekten yazık.
  maalesef doğru okullara verilen bilgisayarlardan hiç bir şey olmaz

 25. #25
  Alıntı divane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kişisel çıkarlarımızı, doğruları söylemek gerektiğinde bir kenara koymamız gerektiğini ne zaman anlayacağız merak ediyorum.

  Sizin Vestel dediğiniz firma beş para etmez bir firmadır!

  Neden mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı, zamanında hemen hemen tüm ilköğretim okulları için bilgisayar laboratuvarları kurmaya başladı. Yapılan ihaleyi de Vestel aldı. Ne yaptı Vestel?

  Canlarımız, ciğerlerimiz olan çocuklarımızın kullanacağı bilgisayarlara, CRT monitör koydu. Böylece bitmiş olan CRT teknolojisine ait elindeki stokları eritti(Her ilköğetim okulu için en az 15 adetten bahsediyoruz). Tabii çocuklar CRT monitörlerin ürettiği radyasyondan filan etkilenirmiş, kimsenin umrunda değil. Vestel kar etsin yeter.

  Yazık, gerçekten yazık.

  Arkadaşım kimse kazandığı ihalede Kafasına göre bilgisayar konfigirasyonu yapamaz MEB'nın belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda ihaleye giriliyor ve MEB'nın istemiş olduğu özelliklerde bilgisayar veriliyor.

  Bu gibi zihniyetler olduğu sürece tabiki yerli markaların gelişmesi ülkemizde çok zor.

+ Cevapla

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yerli Malı Yurdum Malı Herkes Onu Kullanmalı
  myefsane - forum Konu Dışı
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 29-10-2009, 18:33
 2. Yerli Converse :)
  amesfa - forum Komik Resim
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 20-02-2008, 08:19
 3. Huzurlarınızda Çin malı iPod Nano
  T-rex - forum Donanım Haberleri
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 27-11-2007, 22:17

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks