Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 32
Like Tree5Beğeni

Konu: Harddiskin ön belleği neyi etkiler?

serhat445566 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Harddiskin ön belleği neyi etkiler?

32 MB ön bellek olan ile 16 mb olan arasında nasıl bir fark var hızı mı yüksek artık size soruyom onu

RocKhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HDD okuma yazma hızlarını etkilemez, etkileyeceği şey şudur; Diyelim ki PC'yi ilk açtın, ve ilk çalıştırdığın program Firefox, misal atıyorum bunun açılması 4 saniye sürdü, bi süre tarayıcıyı kullandın ve kapattın, winamp'ı açtın, açılması 2 saniye sürdü, sonra onu da kapattın gittin mutfağa bişeyler atıştırıp geldin, firefox'u tekrar açtın bu sefer 1 saniyede açıldı, aynı anda müzik dinlemek istedin winampı açtın, o da hemen açıldı.

İşte bunların ikinci seferde daha hızlı açılmasının nedeni, son kullandığın programların bilgisinin önbellekte hazır tutuluyor olmasıdır, ön bellek ne kadar büyük olursa hafızada tutacağı işlem sayısı artar ama 16mb gayet yeterli bir bellektir, bilgisayardaki tüm programları aç kapat yapsan, normal programlarla 16 mb önbelleği zor doldurursun, hatta dolduramazsın.
    WhiteHawk, ByBerk ve serhat445566 bunu beğendiler.

djvahset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

adam haklı beyler diycek bişey yok konu gayet açıklayıcı olmuş..teşekkürler tebrik ederim..

promidal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben bunu daha farklı biliyorum. belki yanılıyorumdur ama harddiskin ön belleği direkt okuma yazma hızını etkiler. çünkü harddisk sistemden aldığı veriyi önce önbelleğine alır ve oradan fiziksel diske yazar. eğer bellek 16mb ise 16mb lık parçalar halinde önbellekleyip diske yazacaktır. ama 32mb ise 2 kat önbellekleme yapacağı için okuma yazma hızını bir miktar artıracaktır. yanlış biliyorsam lütfen düzeltin ama sizin anlattıklarınız sistem belleği ile alakalı olmalı.

SDN Okuru

RockHan ın vermiş olduğu bilgi RAM e ait.

RockHan arkadaş çok açıklayıcıydın profmusun nesin bilmiom ama teşekkürler

Alıntı RocKhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    HDD okuma yazma hızlarını etkilemez, etkileyeceği şey şudur; Diyelim ki PC'yi ilk açtın, ve ilk çalıştırdığın program Firefox, misal atıyorum bunun açılması 4 saniye sürdü, bi süre tarayıcıyı kullandın ve kapattın, winamp'ı açtın, açılması 2 saniye sürdü, sonra onu da kapattın gittin mutfağa bişeyler atıştırıp geldin, firefox'u tekrar açtın bu sefer 1 saniyede açıldı, aynı anda müzik dinlemek istedin winampı açtın, o da hemen açıldı.

İşte bunların ikinci seferde daha hızlı açılmasının nedeni, son kullandığın programların bilgisinin önbellekte hazır tutuluyor olmasıdır, ön bellek ne kadar büyük olursa hafızada tutacağı işlem sayısı artar ama 16mb gayet yeterli bir bellektir, bilgisayardaki tüm programları aç kapat yapsan, normal programlarla 16 mb önbelleği zor doldurursun, hatta dolduramazsın.

arkadaş gayet net, açıklayıcı,anlaşılır bi şekilde açıklamış .

cgrszone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı SDN Okuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    RockHan ın vermiş olduğu bilgi RAM e ait.
    Aynen öyle Hatta Windows bunun için prefetch diye bir klasör altında gerekli cacheleri tutar. HDD'nin önbelleği buffer olarak kullanılır ve okuma ve yazma hızlarına doğrudan etki eder.

Alıntı cgrszone Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle Hatta Windows bunun için prefetch diye bir klasör altında gerekli cacheleri tutar. HDD'nin önbelleği buffer olarak kullanılır ve okuma ve yazma hızlarına doğrudan etki eder.

eminmisiniz bende rockhan ın anlattığı olarak biliyorum

Alıntı berk alican Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eminmisiniz bende rockhan ın anlattığı olarak biliyorum
    Yanlış biliyorsun Hard Disk önbelleği ile application prefetching aynı şeyler değil Hatta bak prefetch kelimesinin anlamı : http://www.seslisozluk.net/?word=prefetch

tamam da o işlemi işte hddnin içinde bulunduğu cahce bellekte yapmıyormu

Alıntı berk alican Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam da o işlemi işte hddnin içinde bulunduğu cahce bellekte yapmıyormu
    Hayır O alan sadece okuma yazma işlemlerinde geçici olarak dolar ve işlem sonunda boşalır. Hani eskiden araba CD'çalarları için nasıl sarsılmaya önlem olsun diye tampon bellek koyarlardı sen de şarkıyı kesintisiz dinlerdin. İşte aynen o hesap. Kaldı ki öyle bir şey olsa zaten HDD'nin önbelleğinin birkaç GB olması lazım. Bunun için de swap partition yaraılır ve ram dolması gibi durumlarda oralar kullanılır. Ama bahsettiğiniz şey sadece okuma ve yazmanın sorunsuz yapılabilmesi için geçici tampon bellektir.

Bilgisayar mühendisliği okuyoruz bırakın da doğrusunu bilelim

Bahsettiğim şeyi RAM ile karıştırmanız oldukça normal çünkü temelde ikisi de aynı mantıktır, Birisi BELLEK birisi Tampon Bellek, aralarındaki en belirgin fark şu, RAM, kullandığınız programın o andaki tüm verilerini bellekte tutar, HDD Tampon Belleği ise programın giriş belgelerini tutar. Misal D diskine aynı anda birden fazla erişim var diyelim, bir yandan mp3 player o diskden veri okuyor bir yandan o diskteki belgeyi açtım ya da kopyala yapıştır işlemi yapıyorsam bunun giriş bilgileri HDD önbellektedir.

Bilgisayarda disk içerisinde aynı belgeyi ikinci bir defa istediğimde buna ilk olarak HDD önbelleği bakar çünkü o belgenin o diskin neresinde olduğu bilgisi HDD Tampon Bellektedir. Ram ise o belgenin içeriğini tutar, HDD in neresinde olduğunu bilemez.

Cache(Önbellek): İşlemcilerin yapığı işlemler sistem belleğinden(Ram) çok daha hızlı olduğu için sistem belleği hız olarak yetişemez. Yetişemediği için sistemin daha yavaş çalışmasına sebeb olur. Bu engeli aşmak için Cache kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgiler Önbelleğe yerleşip işlemciye daha hızlı yetişdirmek suretiyle çalışır. (bu son paragrafda işlemci ön belleği hakkındadır.)

Sizin dediğiniz gibi olsaydı bu ön belleklere gerek kalmaz herşeyi RAM'e bırakırlardı, malesef o kadar kolay değil bu işler.
    Konu RocKhan tarafından (07-02-2013 Saat 15:12 ) değiştirilmiştir.

Bahsettiğim şeyi RAM ile karıştırmanız oldukça normal çünkü temelde ikisi de aynı mantıktır, Birisi BELLEK birisi Tampon Bellek, aralarındaki en belirgin fark şu, RAM, kullandığınız programın o andaki tüm verilerini bellekte tutar, HDD Tampon Belleği ise programın giriş belgelerini tutar. Misal D diskine aynı anda birden fazla erişim var diyelim, bir yandan mp3 player o diskden veri okuyor bir yandan o diskteki belgeyi açtım ya da kopyala yapıştır işlemi yapıyorsam bunun giriş bilgileri HDD önbellektedir.

Bilgisayarda disk içerisinde aynı belgeyi ikinci bir defa istediğimde buna ilk olarak HDD önbelleği bakar çünkü o belgenin o diskin neresinde olduğu bilgisi HDD Tampon Bellektedir. Ram ise o belgenin içeriğini tutar, HDD in neresinde olduğunu bilemez.

Cache(Önbellek): İşlemcilerin yapığı işlemler sistem belleğinden(Ram) çok daha hızlı olduğu için sistem belleği hız olarak yetişemez. Yetişemediği için sistemin daha yavaş çalışmasına sebeb olur. Bu engeli aşmak için Cache kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgiler Önbelleğe yerleşip işlemciye daha hızlı yetişdirmek suretiyle çalışır. (bu son paragrafda işlemci ön belleği hakkındadır.)

Sizin dediğiniz gibi olsaydı bu ön belleklere gerek kalmaz herşeyi RAM'e bırakırlardı, malesef o kadar kolay değil bu işler.
    hocam sen bayağı bi karıştırdın işi bence dediğin olayı windowsun oluşturduğu sanal disk belleği yapıyor. biz burada fiziksel hdd belleğinden söz ediyoruz.

birde bu söz ettiğiniz cache hdd tampon belleği değil hocam. hdd fiziksel diski üzerinde oluşturulan sanal bellek dosyalarıdır bu cache. ancak tampon bellek fiziksel disk dışında hddin kartı üzerinde chip üzerinde eklenen ekstra bir bellektir. chace kontrolü tamamen windows tarafından yönetilir. hatta bunu kapatabilirsiniz (eğer ram 8gb üzerindeyse sorun çıkarmaz genelde) ama hdd tampon belleğine windows müdahele edemez ve bu tamamen hdd kendi işletim biriminin bir parçasıdır ve iç işleyişini ilgilendirir.
    Konu promidal tarafından (07-02-2013 Saat 15:25 ) değiştirilmiştir.

Aklın yine prefetching'e gidiyor HDD belleğinde bir kısım veri adresleri tutulduğu doğru ama bunlar OS tarafından belirlenen ve OS'e yardımcı olabilecek bazı sektörlerin verileri. Disk'e random access yapmıyorsun ki neden bir şeyin adresini bellekte tutasın. Zaten her şeyin adresi bellidir diskte...

Alıntı promidal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam sen bayağı bi karıştırdın işi bence dediğin olayı windowsun oluşturduğu sanal disk belleği yapıyor. biz burada fiziksel hdd belleğinden söz ediyoruz.

birde bu söz ettiğiniz cache hdd tampon belleği değil hocam. hdd fiziksel diski üzerinde oluşturulan sanal bellek dosyalarıdır bu cache. ancak tampon bellek fiziksel disk dışında hddin kartı üzerinde chip üzerinde eklenen ekstra bir bellektir. chace kontrolü tamamen windows tarafından yönetilir. hatta bunu kapatabilirsiniz (eğer ram 8gb üzerindeyse sorun çıkarmaz genelde) ama hdd tampon belleğine windows müdahele edemez ve bu tamamen hdd kendi işletim biriminin bir parçasıdır ve iç işleyişini ilgilendirir.
    Tamam bende bunu diyorum ama farklı anlattım en baştan o yüzden karıştı, Sanal bellek hdd üzerinde oluşturuluyor doğru, benim dediğim şey ise bu sanal bellek disk önbelleğinde oluşuyor, yani aynı şeyden bahsediyoruz ama farklı bahsediyoruz.

Tamam bende bunu diyorum ama farklı anlattım en baştan o yüzden karıştı, Sanal bellek hdd üzerinde oluşturuluyor doğru, benim dediğim şey ise bu sanal bellek disk önbelleğinde oluşuyor, yani aynı şeyden bahsediyoruz ama farklı bahsediyoruz.
    Bu sanal bellek dediğin şey swap partition diye geçer. Ya da windowslarda page file olarak geçer. Önerilen sanal bellek dosyalarının boyutları bilgisayarın RAM miktarının en az 1.5 katı olmalı (ki windows otomatik olarak böyle ayarlar ilk kurulumda). Bu da senin dediğin diskin önbelleğinde oluşturuluyor tezini çürütür. Ayrıca linux'lar bunu HDD üzerinde ayrı bir partition olarak, windows'lar da Windows'ın kurulu olduğu partition'un içine pagefile ismiyle oluşturur. Bence karıştırdığın noktalar var...

tuskilidi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

konunun uzmanı falan değilim ama @RocKhan 'ın dediği şey hibrit hdd'lerin yaptığı şey. yani ön bellek denen şey @promidal 'ın dediği işe yarıyor. mesela linkteki ürün hibrit hdd ve ürün açıklaması tam olarak @RocKhan 'ın dediği şey.

http://www.seagate.com/tr/tr/interna...tus-xt-hybrid/

tamam da hocam senin ilk mesajda anlattığın şeyler tampon belleğin görevi değil. sistem ram inin ve sanal belleğin görevidir. HDD üzerindeki tampon bellek ise direkt okuma yazma hızını etkiler. çünkü yazılacak veri önce burada tamponlanır ve sonra diske aktarılır. tampon ne kadar büyükse okuma yazma hızıda artar

Alıntı cgrszone Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sanal bellek dediğin şey swap partition diye geçer. Ya da windowslarda page file olarak geçer. Önerilen sanal bellek dosyalarının boyutları bilgisayarın RAM miktarının en az 1.5 katı olmalı (ki windows otomatik olarak böyle ayarlar ilk kurulumda). Bu da senin dediğin diskin önbelleğinde oluşturuluyor tezini çürütür. Ayrıca linux'lar bunu HDD üzerinde ayrı bir partition olarak, windows'lar da Windows'ın kurulu olduğu partition'un içine pagefile ismiyle oluşturur. Bence karıştırdığın noktalar var...
    Şimdi soruyu farklı sorayım, HDD'deki önbelleği tamamen kaldır, ne olur?

Bir de daha yukarıda okuma yazma hızlarını etkiler demişsin bu da yanlış, sadece erişilecek dosyaya okuma yazma hızını değiştirir, genel HDD okuma yazma hızını değiştirmez, bu nedenle bir dosyaya ilk erişimle ikinci erişim arasında hız farkları çıkar.

Mesela 7200rpm olduğu halde 500 gb lik iki diskden biri 32 biri 16mb önbellek iken 16 mb bazı diskler daha hızlı çalışır.

Bir de daha yukarıda okuma yazma hızlarını etkiler demişsin bu da yanlış, sadece erişilecek dosyaya okuma yazma hızını değiştirir, genel HDD okuma yazma hızını değiştirmez, bu nedenle bir dosyaya ilk erişimle ikinci erişim arasında hız farkları çıkar.

Mesela 7200rpm olduğu halde 500 gb lik iki diskden biri 32 biri 16mb önbellek iken 16 mb bazı diskler daha hızlı çalışır.
    Erişilecek dosyaya okuma yazma hızını değiştirecek tabi Bu da genel okuma yazma hızı demek. Zaten hard diski başka ne için kullanıyorsun ki dosya okumak ve yazmak için. Yani devamlı bir dosyaya erişiyorsun ve okuyup yazıyorsun. Dosyaya ilk erişimi yaptıktan sonra OS prefetch için dosyayı cacheler ve bir sonraki erişimde bir kısım verileri tekrar baştan okumak yerine bu prefetch cachinden okur. Böylece yazılım ya da ulaşmak istediğin dosya daha hızlı erişilir. Kaldı ki önbelleksiz HDD'ler yanlış hatırlamıyorsam WD'de vardı. Önbelleği kaldırırsan önbellek görevini tamamen RAM'e yüklersin. Zaten halihazırda RAM önbelleğin önbelleği iken şimdi HDD ile arasında HDD önbelleği bulunmaz.

Dediğin karşılaştırma için de somut test sonuçları göstermelisin...

hocam HDD tampon belleğini kaldıramazsın. bunu yapmanın tek yolu HDD söküp üzerindeki bellek çiplerini tahrip etmektir ki o zaman da HDD çalışmaz. HDD üzerinde bir devre kartı, küçük bir işlemci ve bellekler bulunur. ayrıca kendine ait bir firmware içerir. yani küçük çapta bir "kontrolcü bilgisayar" içerir. bu tampon bellekler de bu kontrolcü ünitenin parçalarıdır ki bilgisayardan gelen komutları işleyip gerekli okuma yazma işlemlerini yapar. ancak senin dediğin işlemi bu ünite ve üzerindeki bellekler yazpmaz. ancak @tuskilidi nin dediği gibi hybrit HDD senin dediğin prensipte çalışır. içerisinde bulunan ssd çiplerine sık kullanılan dosyaları aktarır ve daha hızlı ulaşım sağlar. ama tampon bellek bu tür bir işlem yapamaz çünkü böyle bir kabiliyeti bile yoktur. işletim sistemi tarafından yönetilemez.
    cgrszone bunu beğendi.

cgrszone aslında senle aynı şeyleri söylüyoruz, buradaki mesele en baştan ayrıntılara girmemiş olmak.

hocam HDD tampon belleğini kaldıramazsın. bunu yapmanın tek yolu HDD söküp üzerindeki bellek çiplerini tahrip etmektir ki o zaman da HDD çalışmaz.
    işletim sistemi tarafından yönetilemez.
    Bunları gerçekten yazmış olmana bile inanamıyorum
    Windows işletim sistemini kullanarak HDD Önbelleğe yazmayı 2 saniyede kapatabilirim, kaldı ki cgrszone'un dediği gibi kendinden önbelleksiz :HDD'ler de var.

Nasıl oluyor burdan bakabilirsin.
    http://7.enpedi.com/2010/02/hard-dis...-arttrmak.html

cgrszone''un bunları bilmesine rağmen senin yazını beğenmesi ve bilgisayar mühendisliği okuduğunu söylemesi de daha vahim. Bu kadar yanlış bir şey nasıl beğenilir anlamak güç.
    Konu RocKhan tarafından (07-02-2013 Saat 16:24 ) değiştirilmiştir.

Herkese SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

karavali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

güzel şeyler pekiştirdim sayende hocam eyw.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)