Python Hakkındaki Sorularım

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Evet. Bu defa çalıştı. :) Ama pencere boyutunun arttırılması gerekiyor. İleride öğrenirsem ben de yapabilirim. :)
Ekli dosyayı görüntüle 43574

---- Mesajlar birleştirildi ----

Şimdilik basit birkaç komutu öğrendim. Örneğin matematik işlemleri...
Kod:
from tkinter import *
pencere=Tk()
pencere.geometry("500x200")
baslik=pencere.title("HALKTAN BİRİ")
yazi=Label(pencere,text="Merhaba, ben Halktan Biri.",fg="green",font=("Arial Black",30,"italic"))
yazi.pack()
pencere.mainloop()
Bu kod çalışabilir belki. Çoğu bildiğimi unutmuşum bu arada. :(

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kod:
from tkinter import *
pencere=Tk()
pencere.geometry("500x200")
baslik=pencere.title("HALKTAN BİRİ")
yazi=Label(pencere,text="Merhaba, ben Halktan Biri.",fg="green",font=("Arial Black",30,"italic"))
yazi.pack()
pencere.mainloop()
Bu kod çalışabilir belki. Çoğu bildiğimi unutmuşum bu arada. :(
Kırmızı kısımda hata buldu. :)
1529876428747.png

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi daha programlamayı adam akıllı öğrenmeden nasıl bir ortamda yazmak gerektiğini tartışmak, benim için spora başlamadan protein tozuna abanmak gibi geliyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Peki tavsiyelerin nelerdir? :)
Şu oynatma listesindeki videolara bakıyorum.
Python 3 Dersleri - YouTube
Python derlenen bir dil değildir, betikleri koyar ve doğrudan çalıştırırsın. Bu yüzden Pythonla yazılmış bir betik sürekli sistemde çalışmaz, ancak belirli bir süreç için pekala iyi bir dildir. Bu hatayı zamanında Pardus yaptı, sonra iyiden iyiye hantallaştığına tanık oldun.

Ben izlemekten çok okumaya alışmış, okuyup yazmayı bilen bir adamım, o yüzden sana okuyabileceğin bir kaynak vermeyi uygun görürüm.

print() Fonksiyonu — Python 3 için Türkçe Kılavuz

Şimdi şöyle şey var, Python öğrenirken genellikle şöyle yazmaya alışırsın:

print("You will be coder da we may see it", end=" huehuehuehue ",)

Lakin senden istenen kodlama şekli şu şekilde olacak:

Python:
class Meyve:

def elma():

return "Elma kırmızı, güzel bir meyvedir."

def yaz(meyveismi):

print(meyveismi)

yaz(elma())

Şimdi sürekli satır üzerinde çalışmaya alışmış bir kimse olarak, şu Class düzeni bana gayet karmaşık geliyor. Sana da gelecektir sanıyorum. İlk programlama dili olarak Python yerine Go öğrenirsen potansiyeli daha düşük bir dili öğrenmiş olursun doğru ancak gerçekten derlenen, C diline yakın olan ve sisteme daha yakın çalışan bir çalışmış olacaksın. O yüzden Python yerine Go'yu, üstelik basitliğini de göz önüne tutarsak, tavsiye ederim ancak nereden kaynak bulabiliriz bilmiyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Evet. İstihza'nın Python 3 PDF'sini indirdim. Aslında ben şu an için kendimi deneme, merakımı giderme aşamasında olduğumu söyleyebilirim.
Bu sebepten en azından bir süre daha Python'a bakacağım.
Veri tiplerini öğrendin mi? Eğer öğrenmediysen yolun başındasın bence. :)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bir olaya odaklan, kafan karışmasın.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bir olaya odaklan, kafan karışmasın.
Aslına bakarsak ben exe dosyaları üzerinde çalışmak istiyorum. Fakat internette araştırınca Python'un daha kolay olduğunu söylüyorlar.
Yoksa benim amacım Windows için ufak programlar yazmak. Bunun için ne önerirsiniz? C# mı C++ mı daha uygundur başlangıç için?

Bir ara AutoIt'e bakmıştım. Kolay bir dil gibi. Python'da hala düzgün bir şey anlayamadım. :D

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Python, C# v.s bunlar büyük projeler hedeflenerek geliştirilmiş profesyonel yazılımlar. Autoit için yeterli Türkçe kaynak yok. Yabancı kaynakta yine fazla yok. Python için de zamanında fazla kaynak bulunamıyordu. Küçük projeler için en uygun Basic. Basic için de kaynak bulamazsın. Bulableceğin tüm Türkçe kaynaklar QBasic için ve QBasic artık kullanılmıyor. Her derleyicinin kendi kaynağından yararlanmak zorunda kalıyorsun. Bu da yeterli derecede ingilizce bilgisi gerektiriyor. Python ile devam et. Her önerilene sazan gibi atlarsan yolundan çıkarsın. Python'u önce editör ve komutsatırı kullanarak öğrenmeyi dene. Temel işleyişini bu şekilde daha iyi anlarsın.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aslına bakarsak ben exe dosyaları üzerinde çalışmak istiyorum. Fakat internette araştırınca Python'un daha kolay olduğunu söylüyorlar.
Yoksa benim amacım Windows için ufak programlar yazmak. Bunun için ne önerirsiniz? C# mı C++ mı daha uygundur başlangıç için?

Bir ara AutoIt'e bakmıştım. Kolay bir dil gibi. Python'da hala düzgün bir şey anlayamadım. :D
Bana Python kolay geldiği için Python öğrenmeye başlamıştım. Nedense diğer programlama dilleri, bana kolay gelmemişti. Daha yeni öğrenmeye başladın, eminim ki daha öğreneceğin çok şey var. Bence programları baka baka değil, kendin yaz. Böylece Python'un mantığını daha çabuk kavrarsın.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
evet pitoncu var mı iletişime geçelim? sorularım olacak.

panzr

Profesör
Reaksiyon puanı
1,483
Merhaba arkadaşlar. Python'a başlamak istediğimi söylemiştim. Bilgisayarımda Python 3.7 yüklü.

Duyduğuma göre IDLE'ı başka bir metin editörüne tanıtarak o metin editörü üzerinde çalışabiliyormuşuz. Bunun hakkında birkaç sorun var.

Notepad++ üzerinde çalışmak istiyorum. IDLE'a Notepad++'ı nasıl tanıtabilirim? Ve bir sorum daha var. Siz hangi metin editörü ya da program üzerinde çalışılmasını önerirsiniz?

@Türkçesever @Forumun Ağası Finix
Ben Atom kullanıyorum şu anlık memnunum kurulumu ile ilgili internette videolara bakabilirsiniz.