Meslek Seçimi Hakkında Kararsızım

Bu konuyu okuyanlar

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Bu forumda açtığım bilmem kaçıncı konu.. Fakat her zaman insanların yorumlarını önemsediğim ve tecrübeye saygı duyduğum için affedin :).. Ben üniversiteye hazırlanıyorum ve hedefim istisnasız mühendislik.. Bilgisayar mühendisliğini hedefledim küçüklükten beri hep bilgisayara elektroniğe merakım vardır açıp sökerim bozarım sopa yerim teknoloji sitelerini takip ederim her yeni teknolojiyi dikkatle okurum... Hal böyle olunca ister istemez Bilgisayar/Yazılım mühendisliği hedefi koyuyosunuz fakat hangi mühendisle konuşsam bi garipler (Genel olarak inşaat elektronik mühendisleriyle konuştum).. İş bulamıyoruz,Çok fazla mühendis var,sabah akşam çalışıcaksın,devlete giremezsen sürünürsün... Yahu arkadaş hiçmi iyi yanı yok bu mühendisliklerin.. Kime sorsam bi çaresizlik bi kaybetmişlik psikolojisi...Benim denk geldiğim kişilermi böyle bilmiyorum.. Ben herzaman insanın sevdiği işi yaparsa başarılı olacağını para kazanabileceğine inanırım fakat acaba ülkemizde bu kural geçerli değilmi? Görüşleriniz benim için değerli şimdiden teşekkür ederim.....

NOT: Bilişim sektöründe veya mühendis abilerim varsa konuşmak çok isterim

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Öyle göründüğü gibi değil.Şimdiden bildiğin dil var mı? Veri tabanı SQL, Phyton, C# bu üçünden birini bilirsen rahat geçer üniversite.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Öyle göründüğü gibi değil.Şimdiden bildiğin dil var mı? Veri tabanı SQL, Phyton, C# bu üçünden birini bilirsen rahat geçer üniversite.

Liseden ingilizce altyapım var kelime bilgim yüksek... Liselerarası münazaralarda yarıştığım için sunum ve diksiyonum gayet iyi.. Program olarak yazın C# öğrenmeye başlıycam... Fakat benim asıl sormak istediğim bunlaramı bakılıyor yoksa hangi üniversiteden mezun olduğumamı.. Eğer bunları yapıpta iş konusunda sıkıntı çekiceksem mühendislik yazmayı tekrar tekrar düşünmem gerekicek

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Liseden ingilizce altyapım var kelime bilgim yüksek... Liselerarası münazaralarda yarıştığım için sunum ve diksiyonum gayet iyi.. Program olarak yazın C# öğrenmeye başlıycam... Fakat benim asıl sormak istediğim bunlaramı bakılıyor yoksa hangi üniversiteden mezun olduğumamı.. Eğer bunları yapıpta iş konusunda sıkıntı çekiceksem mühendislik yazmayı tekrar tekrar düşünmem gerekicek
İkisine de bakıyor fakat bilgi birikimi daha üst seviyede.Ortalamanı yüksek tutarak mezun olduğunda iş bulmak kolay.Hiç dil bilmiyorsan başlangıç için C# yerine Phyton öğrenmen daha iyi olur.Kolaylığı ve derleme olmadığından hızlı olduğu için.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
İkisine de bakıyor fakat bilgi birikimi daha üst seviyede.Ortalamanı yüksek tutarak mezun olduğunda iş bulmak kolay.Hiç dil bilmiyorsan başlangıç için C# yerine Phyton öğrenmen daha iyi olur.Kolaylığı ve derleme olmadığından hızlı olduğu için.

Peki öğrenmem ne kadar zamanımı alır

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Program dillerinin yanında en büyük şirketlerde çalışmak istiyorsan seni binlerce kişinin önüne alan tek şey yabancı dillerdir.En az üç dil bil işsiz kalman imkansıza yakın olur.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Program dillerinin yanında en büyük şirketlerde çalışmak istiyorsan seni binlerce kişinin önüne alan tek şey yabancı dillerdir.En az üç dil bil işsiz kalman imkansıza yakın olur.

Dostum 3 dil öğrenirsem onlar bana gelsin :) Türkiyede ingilizceyi bile akıcı bir şekilde konuşan sayısı çok az.. 3 dil çok zor görünüyor bana...

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Programlama dilleri az bile bilirseniz bence çoğu meslekte işe yarar. Herkesin çok az da olsa kod bilmesi lazım. Dil de çok önemli... Almanca bilmiyorsanız yavaş yavaş öğrenin derim.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Dostum 3 dil öğrenirsem onlar bana gelsin :) Türkiyede ingilizceyi bile akıcı bir şekilde konuşan sayısı çok az.. 3 dil çok zor görünüyor bana...
Yo sırayla halledilir yapanı gördüm zaten ileri seviyede öğrenmen gerekmiyor orta yada ortaya yakın yeter cv in dolu görünsün eğer ilerde merak edersen devamını getirirsin yapanları gördüm başta zor diyorlar sonra alışıyormuş tabi hepsini bütün işleri birarada yapmayacaksın yoksa halin @F1kan abim gibi olur :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Programlama dilleri az bile bilirseniz bence çoğu meslekte işe yarar. Herkesin çok az da olsa kod bilmesi lazım. Dil de çok önemli... Almanca bilmiyorsanız yavaş yavaş öğrenin derim.
Ya hiç girme oraya illet şey neyse gene öğrenilebilir

Son düzenleme:

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Peki öğrenmem ne kadar zamanımı alır
Kapasiteden kapasiteye farklılık gösterir.Genelde düzenli takip edilirse Phyton adına konuşayım öğrenme 3 ay, ustalaşma 10 ay.
Ustalaşmana şu aşamada gerek yok.Öğrensen yeter bölümündeki sınavlardan 100 çekersin.Öğrenim görürken de ustalaşırsın.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Yo sırayla halledilir yapanı gördüm zaten ileri seviyede öğrenmen gerekmiyor orta yada ortaya yakın yeter cv in dolu görünsün eğer ilerde merak edersen devamını getirirsin yapanları gördüm başta zor diyorlar sonra alışıyormuş tabi hepsini bütün işleri birarada yapmayacaksın yoksa halin @F1kan abim gibi olur :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ya hiç girme oraya illet şey neyse gene öğrenilebilir

Valla ingilizceye ispanyolcaya çok merakım var ama şuan sınava hazırlanmaktan hiç birşey yapamıyorum... En azından akıcı bir şekilde ingilizce konuşmadan mezun olmiycam

Kapasiteden kapasiteye farklılık gösterir.Genelde düzenli takip edilirse Phyton adına konuşayım öğrenme 3 ay, ustalaşma 10 ay.
Ustalaşmana şu aşamada gerek yok.Öğrensen yeter bölümündeki sınavlardan 100 çekersin.Öğrenim görürken de ustalaşırsın.

Sanırım yazın bunu yapıcam.. Peki nasıl öğrenicem kursu falan mı var internetten öğrenebilirmiyim