Uber mi, Taksi mi?

Bu konuyu okuyanlar

necromancers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Günümüzün en popüler gündem konusu ile karşı karşıyayız. Sizce ikisi arasında fark ve benzerlikler nedir? Bu konu hakkında görüşleriniz nedir?
21.jpg

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Öğlen 3 olur taksi bulamazsın, kısa mesafe beğenmezlerdi indi bindi 10₺ oldu yine beğenmezler ,araçlar leş gibi Vatandaş haklı mı haklı ama Sarı Taksilerin hepsine şeytan muamelesi yapmak da yanlış çok sayıda dürüst duraklar var.

UBER in D2 belgesi ile yoldan müşteri alması yasak madem ki ucuz , vito araçları ile konforlu hizmet veriyor müşterilerim benden mutlu diyor kusura bakmasın 100-150 bin vitolarla taksiciliği onlara yedirmezler.
Çünkü 18 bin e yakın plaka var 1.8 milyon ₺ ye satılıyor ve hepsi odaya kayıtlı. Sen "banane" desen de kural var nizam var iyi veya kötü.

3-5 bin plaka alsın kuralına göre ticari taksicilik yapsın yapsın ki diğer sarılar örnek alsın aksi hale Devletlere meydan okuyor ben senin kuralını nizamını tanımam diyor keza booking.com veya bitcoin gibi. Taksi kullanan insanlar ın istediği şeyler belli.
1-Güleryüz
2- Çevirdiği taksiye sorunsuzca binebilmek
3- Taksinin temiz olması sigara içilmemiş olması
bunlar olmadığı için bence kıyamet kopuyor. Yoksa vatandaş cebine ve aldığına bakıyor sonuçta fazlası değil ha uber ha taksi.
Bu odalar da bir sürü aidat alır bir düzen gelecekse odalar bunu yapmaya muktedir.

Physcal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben geçen gün bir taksinin kırmızı ışık ihlali sonucu neredeyse hayatımı kaybediyordum ve bu ikinci taksici vukuatım. Bana sormayın...

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Bugune kadar bir motor kullanıcısı olarak haftada en az 2 3 defa bir taksiciyi komaya sokma noktasına gelip kendimi zor tutuyorum.
Herifler müşteri alıcam diye ara sokakta 50 60 yapıyor. Ne sinyal ne trafik ışıkları umrunda değil. Geçen gün motorumla gidiyorum. Sarıdan kırmıza geçiçekti ısık arası mesafemde 15 metre yavaşladım durdum kırmızada geçmemek için. Arkadan taksi kornaya basıyor ''Yürüsene lan niye duruyon '' diyor. İndim motordan yavaşça taksiye yöneldim. Hayırdır sorunun ne dedim '' bana bak saatlerdir çalışıyorum kafana levyeyi yersin'' dedi.
Bakın bunu kırmızıda durdum diye dedi adamdaki arsızlığa bak. Açtım kapısını levyeyi alıp aşağı inmesini söyledim. Aniden gaza basıp kaldırımdan kaçtı gitti terörist. Hem korkak, hem suçlu, hemde hiç bir insanın canını umursamaz şekilde kaldırıma çıktı hızla. Şimdi ben nasıl olurda bu taksicilerinden nefret etmeyim ? Hepsinden değil bazen çok kibar insanlar çıkıyor. Daha bugun yanımda 50 60 yaşınca taksici bir amca durup ''delikanlı dikkat et altındaki hızlı motor aman hız yapıp kendinide aileni üzme '' dedi. Böylede insanlar var. Ama böyle iyi insanların sayısı yok denecek kadar az.

Reaksiyon puanı
16,118
Poyraz Karayel de derki hepsi manyak bunların...

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Bugune kadar bir motor kullanıcısı olarak haftada en az 2 3 defa bir taksiciyi komaya sokma noktasına gelip kendimi zor tutuyorum.
Herifler müşteri alıcam diye ara sokakta 50 60 yapıyor. Ne sinyal ne trafik ışıkları umrunda değil. Geçen gün motorumla gidiyorum. Sarıdan kırmıza geçiçekti ısık arası mesafemde 15 metre yavaşladım durdum kırmızada geçmemek için. Arkadan taksi kornaya basıyor ''Yürüsene lan niye duruyon '' diyor. İndim motordan yavaşça taksiye yöneldim. Hayırdır sorunun ne dedim '' bana bak saatlerdir çalışıyorum kafana levyeyi yersin'' dedi.
Bakın bunu kırmızıda durdum diye dedi adamdaki arsızlığa bak. Açtım kapısını levyeyi alıp aşağı inmesini söyledim. Aniden gaza basıp kaldırımdan kaçtı gitti terörist. Hem korkak, hem suçlu, hemde hiç bir insanın canını umursamaz şekilde kaldırıma çıktı hızla. Şimdi ben nasıl olurda bu taksicilerinden nefret etmeyim ? Hepsinden değil bazen çok kibar insanlar çıkıyor. Daha bugun yanımda 50 60 yaşınca taksici bir amca durup ''delikanlı dikkat et altındaki hızlı motor aman hız yapıp kendinide aileni üzme '' dedi. Böylede insanlar var. Ama böyle iyi insanların sayısı yok denecek kadar az.
Motosiklet kullananlarda işine gelince şerit çizgisi üstünden ,50 -60 cmlik sağ şerit bariyer arasından ,zigzag yapıyor kör noktalarda kazaya davet çıkarıyor işlerine gelmedi mi "trafikte bize saygı yok" e olmaz tabi. Cezalar caydırıcı değil sorun bu.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Motosiklet kullananlarda işine gelince şerit çizgisi üstünden ,50 -60 cmlik sağ şerit bariyer arasından ,zigzag yapıyor kör noktalarda kazaya davet çıkarıyor işlerine gelmedi mi "trafikte bize saygı yok" e olmaz tabi.
Şimdi bunun benim dediğimle ne alakası var onu anlamadım ?
Bu dediğin tamamiyle dopru bazı motorlular tam bir dengesiz. Böylelerine ceza lazım. Ama bunun benim konumla ne alakası var ?

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Şimdi bunun benim dediğimle ne alakası var onu anlamadım ?
Bu dediğin tamamiyle dopru bazı motorlular tam bir dengesiz. Böylelerine ceza lazım. Ama bunun benim konumla ne alakası var ?
Motor kullananlarda en az onlar kadar şeytan ondan alaka kurdum.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061

Bir motorcu olarak sana katılıyorum, aynı durumdan bende bir çok kere muzdarip oldum ve oluyorum. Çok zor durumda kalmadıkça UBER kullanıyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Motosiklet kullananlarda işine gelince şerit çizgisi üstünden ,50 -60 cmlik sağ şerit bariyer arasından ,zigzag yapıyor kör noktalarda kazaya davet çıkarıyor işlerine gelmedi mi "trafikte bize saygı yok" e olmaz tabi. Cezalar caydırıcı değil sorun bu.

Neden şerittte gitmeyip arabaların arasından geçtiğimizi sanırım bilmiyorsun. İşte bu yüzden, bunların örnekleri çok;

Ekli dosyayı görüntüle 37177

Otomobil ile motosiklet iç içe girdi

Ekli dosyayı görüntüle 37178

Ürgüp'te bir araba motora arkadan çarptı 1 Yaralı

Ekli dosyayı görüntüle 37179

58 yaşındaki motosiklet sürücüsüne otomobil çarptı - Çerkezköy Haber Gazetesi

Son düzenleme:

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Motor kullananlarda en az onlar kadar şeytan ondan alaka kurdum.
Diyelim ki bir insan sana tecavüz etti. Bütün insanlar mı tecavüzcü olur ?
Yani düşünce tarzın o kadar tehlikeli ki suçluyu suçsuzu aynı kefeye koyacak kadar mantığın var.
Neyse sana göre bütün şöförler suçsuz olsun bakalım.

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Diyelim ki bir insan sana tecavüz etti. Bütün insanlar mı tecavüzcü olur ?
Yani düşünce tarzın o kadar tehlikeli ki suçluyu suçsuzu aynı kefeye koyacak kadar mantığın var.
Neyse sana göre bütün şöförler suçsuz olsun bakalım.

Bütün taksiciler günah keçisi oluyorsa neden olmasın. Minibüs, beyaz servis minibüs,taksi,özel halk otobüs soförleri şeytan motosiklet sürücüleri melek bumudur yani.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Arkadaşlar mesaj içeriğimize dikkat edelim, hakaret etmeden tartışmaya devam edebilirsiniz. Aksi takdirde cezalandırma yapılacaktır.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Şunu tartışmasız söyleyebilirim ki taksicilerin %75 i işini hakkıyla yapmıyor. Turist gördüğü gibi dolandırıyor. Uberde o mevzu yok kaç para vericenmiş her şeyi belli dolandıramaz. taksiciler kısa mesafe götürmüyor veya adam seçerek alıyor.
Dipnot %25 lik işini adam gibi yapan o taksicilere hiç bir lafım yok.

Physcal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şunu tartışmasız söyleyebilirim ki taksicilerin %75 i işini hakkıyla yapmıyor. Turist gördüğü gibi dolandırıyor. Uberde o mevzu yok kaç para vericenmiş her şeyi belli dolandıramaz. taksiciler kısa mesafe götürmüyor veya adam seçerek alıyor.
Dipnot %25 lik işini adam gibi yapan o taksicilere hiç bir lafım yok.

kesinlikle sana katılıyorum...

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
100 kere Uber, taksicilerin yolculara davranışı çok kaba sanki adamın farklı bir işi varda tenezzül edip bizi bir yerden bir yere götürüyor. Yahu senin işin bu benim modumu düşürüyorsun. Uber de ne ödeyeceğin belli nasıl karşılanacağın belli daha iyi yani

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
İkisine de binmedim. Tercihim dolmuş :)

aylabusracimen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Taksicilerin yaptıklarından sonra taksilere karşı bir nefret oluştu. Doğal olarak ben de Uber diyorum.

Reaksiyon puanı
10,324
1521633784556.png

Gözünü sevdiğim millet nerede mazlum var, anında onun yanında oluyor. Ben bunun için bu milleti seviyorum ve bir ferdi, mensubu olmaktan onur duyuyorum.

Transistor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,085
Taksi fazla binmem. Uber'i de şehrimden dolayı kullanamadım. Ama ikisinden birini seçecek olsam UBER derim.

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Müşteri kimi tercih ederse... bir defa başıma otogarda öyle bir olay geldi, otobüsten indim duran taksiye gittim bindim ve arkasında başka taksi yoktu derken bir taksi arkadan hızla gelip önümüzü kesti ve sonra içinde bulunduğum taksiciye indir l*n yolcuyu *mk çocuğu diye küfür etti... Adam sinyal verip soldan onu geçerek giderken adam bu seferde bana küfür etti :) o taksiye binmeyeceksin *mk diyor. Şimdi ne denir böyle birisine, ben taksiciye arabayı durdur dövelim dedim de adam dediki abi bunlarla uğraşılmaz, birini dövsen ikitanesi daha çıkar... Bir defasında da sigara içen bir taksiciye içmemesini söyledim, bindikten sonra yaktı, baktım adam beni sallamıyor. Çek sağa inecem dedim ve indim. Dinimiz islam, rızkı veren Allah deriz ama gel gör bu memlekette her şeyin ne kadar sözde olduğunu bir yer olduğunu. Yani para benim param ister taksiye ister ubere ister dolmuşa binerim. Ha elbet iyiside var ama geneli berbat, çoğu kendisine saygısı olmayan yolları bilmenin birazda ticaretin verdiği özgüven ile birer maganda sektörüne dönmüş bir sektör, taksicilik...

kdrcelep

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
uberi denemedim ama düşünüyorum. ama oldukça yürüme veya belediye otobüsü :p

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Ekli dosyayı görüntüle 37236

Gözünü sevdiğim millet nerede mazlum var, anında onun yanında oluyor. Ben bunun için bu milleti seviyorum ve bir ferdi, mensubu olmaktan onur duyuyorum.

2014 yılında İstanbul da plaka yaklaşık 700 bin dolar ediyordu. Ukome nin aldığı bazı yeni düzeltmelerden sonra bir kaç yıldır 400 bin $ seviyesinden seyrediyor. Zarar edeceği kadarını UBER ortalık ta emeklerken etti. Bundan sonra düşeceğine ihtimal vermiyorum çünkü büyük bir pazar ve gayrimenkul almayıp plaka alan yatırımcı uzun süredir bir artış bekliyordu. Uber'in yetkisi olmadığı alanda taksicilik yapması ile başlamış olan gerginlikle sarı taksiler de hizmet adına var olan kötü imaj üzerine saldırı haberleri tuz biber olsa da aylık 7-8 bin₺ net getirisi olan plakalar UBER sayesinde yatırımcı gözünde kıymetlendi. Her yıl bir spekülasyon yapılıyor biraz düşüyor sonra fırlıyordu. Şu an düşükken alan ileride karlı 2 milyonun üstüne çıkacağı tahmin ediliyor. Uber'e gelince Uber'e D2 belgesi ile taksicilik yaptırmayacakları bariz net. Buradaki kaymağı da İBB yiyecek. (itaksi).

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Uber şöförleri çok kibar ve saygılılar, ayrıca araçları da tertemiz ve rahat... Ne zaman taksiler düzene girer (taksi şöförleri de kibar ve saygılı olur, araçları temiz ve rahat olur) bu konuyu tartışmaya gerek kalmaz. Bu da nasıl olur? Taksi şöförlerine düzenli eğitim ve sınavlı denetim gelmeli, araçlara ciddi bir kontrol gelmeli, taksi şöförü yeterlilik belgesi gelmeli, araç içinde şöförün resimli kimliği belgesi yer almalı (itaksi kısmen bunları sağladı)...