Grip nasıl atlatılır?

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
“Bir ay önce grip oldum ama öksürüğüm bir türlü geçmedi” , “Bu kez çok ağır grip oldum, ne yaptıysam geçmiyor”… Siz de hastalığı bir türlü atlatamıyorsanız, konunun uzmanlarının şu önerilerine kulak verin!

231820110126105052169.jpg

“Bir ay önce grip oldum ama öksürüğüm bir türlü geçmedi” , “Bu kez çok ağır grip oldum, ne yaptıysam geçmiyor”… Son dönemlerde en çok rastlanan, şikayetleri uzun süren ve arkasında inatçı öksürükler bırakan grip havaların soğuması ile hızla artış gösteriyor.

Grip öncelikle belirtileri benzerlik gösteren hastalıklardan ayrılmalı ve doğru bir şekilde tedavi edilmelidir.

Memorial Şişli Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri, etkisi uzun süre devam eden gribin tedavisi hakkında bilgi verdi ve iyileşme önerilerinde bulundu.

Soğuk algınlığı ile grip ayırt edilmeli!

Yavaş yavaş gelişen halsizlik, hapşırık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, balgamlı ya da kesik kesik öksürme, soğuk algınlığının belirtileridir. Soğuk algınlığı ayakta ve hafif olarak atlatılır.

Grip belirtileri ise, aniden ortaya çıkar. Hasta sabah işe giderken iyidir, 3-6 saat içinde birden üşüme, aşırı halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi ortaya çıkar.

Yaygın vücut ve baş ağrısı, özellikle göğüste rahatsızlık (baskı, ağrı) hisseder. Yorgunluk tahammül edilmez boyutlara ulaşır, tabloya kuru karakterde bir öksürük eşlik edebilir.

Virüsü alan kişi 3 gün içinde hasta olur!

Hasta öksürdüğünde milyonlarca virüs havaya yayılır. Sağlıklı insanlar hava yoluyla virüsü alır. Eğer virüse karşı bağışıklığı yoksa 1-4 gün içinde hasta olur. Bu yolla, sinema, otobüs, okul, ibadet yerleri gibi insanların toplu bulunduğu yerlerde yüzlerce kişi hastalık kapabilir. Özellikle çocuklar okuldan kaptıkları mikrobu evlerine getirerek diğer aile bireylerine hastalığı bulaştırabilir. Virüs dış ortamda 2-8 saat varlığını sürdürebilir. Bu özellikle hasta bir kişinin dokunduğu yerlere (kapı kolu, telefon masa, merdiven korkulukları vs.) sağlıklı insanlar temas ettiklerinde virüsü alır. Ellerini ağızlarına, gözlerine götürdükleri zaman kendilerine virüsü bulaştırmış olur.

Grip olduktan sonra yapılan aşı hastalığın iyileşmesinde etkili değil!

Grip mevsimi başlamadan, özellikle risk altındaki gruplar başta olmak üzere 6 ay ve üzerindeki herkes aşılanabilir. Ekim ayı aşılanmak için en uygun aydır. Fakat grip mevsiminin Mayıs ayına kadar uzadığı düşünüldüğünde kış sezonu içinde de aşılama yapılabilir. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar, 65 yaş üzerindeki kişiler, bağışıklık sistemini bozan, şeker, akciğer, kalp, böbrek gibi ikincil bir hastalığı olan bireyler risk altındadır. Grip olduktan sonra yapılan aşıların hastalığın tedavisine bir katkısı yoktur. Aşı, aslında, etkisi azaltılmış grip virüsüdür. Bu nedenle, kişinin bağışıklık sistemini zayıflatarak, var olan hastalığı ağırlaştırabilir.

Grip arkasında inatçı öksürük bırakabilir!

Grip, uzun süre tedavisiz kaldıktan sonra geçse bile arkasında inatçı öksürük bırakabilir. Çünkü virüs hava yollarını hassaslaştırır. Hasta ısı değişikliklerinden, hava kuruluğundan, tozlardan daha kolay etkilenir ve öksürür. Bu nedenle gribin etkileri tamamen ortadan kalkana kadar istirahat edilmeli ve bu süreçte de beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Gripte tedavi süreci de gribi önleyici tedbirler kadar önemlidir

Öncelikle hasta olan kişiler evlerinde izole edilmeli ve tedavilerine hemen başlanmalıdır. Hastalar ancak ateşleri düştükten bir gün sonra işlerine dönebilir. Ayrıca tüm hastalara virüsü nasıl bulaştırdıkları anlatılmalı, neler yapmaları gerektiği söylenmelidir.

Bunlara dikkat!

• Antiviral ilaçlar, gribin hem daha hafif hem de kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Hasta şikâyetleri başladıktan 48 saat içinde doktor tarafından başlanması gerekir. Ayrıca virüsün başkalarına bulaşmasına da engel olur. Ülkemizde hem tablet hem de inhalasyon şeklinde kullanıma sunulmuş formları vardır.

• Yorgunluk, ağrı, burun akıntısı, öksürük gibi şikayetler için antigribal ilaçlar, ağrı kesiciler alınabilir.

• Hastalık hava ve temas yoluyla bulaştığından bunlara yönelik de tedbir ler alınması gerekir. Hastalar hapşırırken, öksürürken, sekresyonlarını temizlerken tek kullanımlık mendil kullanmalı, işlemde sonra hemen çöpe atmalı, ortalıkta bırakmamalıdır. Eğer hasta mendili yoksa kolun iç tarafını ağzını kapatmak için kullanabilir.

• Elleri sık ve kuralına uygun yıkamak virüs bulaşımını önemli ölçüde azaltır. Ellerimizi yıkarken sıvı sabun, kurularken de kağıt havlu kullanmaya özen göstermeliyiz.

• Gripte antibiyotikler, tedavide en son akla gelmesi gereken ancak komplikasyonlar ortaya çıktığında kullanılabilecek ilaçlardır.

• Özellikle doktora danışılmadan her gün alınan C vitamini gribi önlemenin yolu değildir. Zamanla vücutta tehlikeli bir birikime de yol açılabilir. Sadece kış döneminde alınması daha faydalı olur. Doğanın bize sunduğu zengin C vitamini kaynağını da unutmamak gerekir: Günde iki adet portakalın suyunu içmek C vitamini dopingi yapmanın en iyi yoludur.

Haber7

SkuLLeRa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
grip için bol bol meyve derim...=)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Günde 1 kilo mandalina yiyorum geçiyor..:D

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
siyah turp ve yogurt yiyin birşeyiniz kalmaz (yogur turbun acısını azaltmak içindir)

kavrak

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
greyfurt çok faydalı. gerçi yemesi biraz zor ama:)

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
Kivi yiyelim
Kivi hangi sorunlara iyi gelir? Kivideki petkin vücudu toksinlerden temizler, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırıcı özelliktedir.
Kivi vitamin: Bir adet kivi günlük C vitamini gereksinimini kolaylıkla karşılar. Turunçgillerden 4-5 kat daha çok C vitamini içerir. Mineraller bakımından da zengindir.
C vitamini dışında A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içerir.
Grip ve nezlede yararlıdır.
Bağışıklık sistemini destekler.
Kivide yeralan bazı maddeler kanser önleyici özelliktedir.
Nefes açıcı etkisi sebebiyle öksürük ve astım sorunları için yararlıdır.
Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir.
Kan temizleyici özelliği kivi yararları arasındadır.
Bir diğer kivi faydası kan inceltici etkisidir. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler.
Lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır.
Kivi maskesi: Kividen hazırlanan maskeler cilt sağlığı ve güzelliği için yararlıdır. Kivideki vitaminler cilt üzerindeki ölü deriyi temizleyici etki gösterir.
Kivi buzdolabında saklanmalıdır.
100 gram kivinin besin değerleri;
C vitamini: 75,0 mg
A vitamini: 175 IU
Potasyum: 332 mg
Kalsiyum: 26 mg
Magnezyum: 30 mg
Fosfor: 40 mg
Demir: 0,41 mg
Sodyum: 5 mg
Tiamin: 0,020 mg
Riboflavin: 0,050 mg
Niacin: 0.500 mg
Protein: 0,99 g
Toplam lipid (yağ): 0,44 g
Karbonhidrat: 14,88 g
Lif: 3,4 g
Kolesterol: 0 mg
Su: 83,05 g
Enerji: 61 kcal

http://www.beslenmedestegi.com/yararli-besinler/kivi-faydalari

Salt Okunur

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Derler ki, "İlaçla 1 hafta, ilaçsız 7 günde geçer" : )

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
açıklamaya göre gerçirdiğim hastalık soğuk algınlığı değil gripmiş. hastalık geçeli 10 gün oldu ama hala öksürmekten boğulacak gibi oluyorum. hastalık süresi 7 gün, geçtikten sonrasıyla 17 gündür öksürüyorum. açıklamaya göre daha ağır bir hastalıkla karşı karşıyayım. help me :S

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
açıklamaya göre gerçirdiğim hastalık soğuk algınlığı değil gripmiş. hastalık geçeli 10 gün oldu ama hala öksürmekten boğulacak gibi oluyorum. hastalık süresi 7 gün, geçtikten sonrasıyla 17 gündür öksürüyorum. açıklamaya göre daha ağır bir hastalıkla karşı karşıyayım. help me :S

Bu seneki virüsün türü böyle. Hastalık geçsede öksürük geçmiyor. Bu nedenle adı keçi gribi.

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Geçmiş olsun öncelikle. Annemde kaç gündür rahatsız. Doktora götürdük ama iyileşemedi. Ateş, halsizlik, üşüme, iştahsızlık ve aşırı öksürme... Bu sabah gögüs hastalıkları doktoruna götüreceğiz...

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Geçmiş olsun öncelikle. Annemde kaç gündür rahatsız. Doktora götürdük ama iyileşemedi. Ateş, halsizlik, üşüme, iştahsızlık ve aşırı öksürme... Bu sabah gögüs hastalıkları doktoruna götüreceğiz...

çok geçmiş olsun. ben isim yapmış, ismi lazım olmayan bir özel hastaneye gittim, yapılan tahliller ve ıvır zıvırdandan sonra doktorun bana söylediği şu oldu; istersen sana yazdığım 5 adet ilacı yazmak için yazıyorum olarak algıla, bu hastalığın tek çaresi yatmak ve dinlenmek, ister verdiğim ilaçları iç ister içme:huh:

Akut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Grip aşısı vurulmama rağmen itinayla grip oluyorm =) virüs sürekli kendini yeniliyormş =) baya yenilikçi bi arkadaş

Mehmet356

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Salgın için müthiş bir tavsiyem var. Afrika sardunyası diye bi ilaç var. Eczaneden alın ve salgından etkilenmeyin

Son_Mohikan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben gribi bile hastalıktan saymam yavv.

Grip çeşitlerine göre insanları fazla etkilemeyen türleri de vardır, mazallah insanı öldürebilenleri de vardır..
Yani anlayacağın fazla ihmale gelmeyen bir hastalıktır...
Bizim askerdeki komutanımız da gribe sosyete hastalığı derdi...
Sen yazınca o aklıma geldi...;))

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
konu eski hortluyor ama :D şimdiki gençler bunu pek sevmiyorlar kime dediysem ıyy dedi ama bir günde zıpkın gibi yapar sizi :)

-nane
-limon
-sarımsak
ihtiyacımız olan malzemeler
hazırlanışı
kaynamış suyun içine bi tutam nane atıyoruz yarım limon sıkıyoruz ve duruma bağlı olarak bir ya da iki diş sarımsak atıyoruz (2 tane çok önermem :D ama durumunuz ağırsa 2 atın normal gripse 1 sarımsak yeterli :) ) çünkü çok ağır tadı oluyor temizleyip atıyoruz içine 2-3 dk kaynıyor ocakta sonra süzüp içiyoruz :) içerken burnunuzu kapatın :D

strongnation

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Gripken en sevmediğim şey su içerken boğazda değişik bir hissin oluşması. Onun dışında günlük hayatımda pek problem yaratmıyor

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Limon ve tuz karışımı içecek birebir...

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
En iyisi kış boyunca, Portakal, Mandalina ve Nar suyunu karıştırıp içmek ben sürekli içiyorum diye bu sene hiç grip olmadım.

^Yağız^

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Gripken en sevmediğim şey su içerken boğazda değişik bir hissin oluşması. Onun dışında günlük hayatımda pek problem yaratmıyor
En iyisi kış boyunca, Portakal, Mandalina ve Nar suyunu karıştırıp içmek ben sürekli içiyorum diye bu sene hiç grip olmadım.
Limon ve tuz karışımı içecek birebir...
Neden hortlattınız