Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@rise Hocam Archman XFCE'yi USB belleğe hangi programla yazdırırsam yazdırayım boot sırasında yazılar geliyor ekrana daha sonra siyah ekranda kalıyor. Ne kadar beklersem bekleyeyim tepki vermiyor, siyah ekranda kalıyor.

Sizce ne yapabilirim? Bu arada Kubuntu'yu da sildim. Yani anlayacağınız Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan oldum. :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@rise Hocam Archman XFCE'yi USB belleğe hangi programla yazdırırsam yazdırayım boot sırasında yazılar geliyor ekrana daha sonra siyah ekranda kalıyor. Ne kadar beklersem bekleyeyim tepki vermiyor, siyah ekranda kalıyor.

Sizce ne yapabilirim? Bu arada Kubuntu'yu da sildim. Yani anlayacağınız Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan oldum. :D
Chakra dene evladım. Arch tabanlı bir KDE dağıtımı.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Chakra dene evladım. Arch tabanlı bir KDE dağıtımı.
Usta bir süredir XFCE'yi denemiyordum. Hem bu aralar Arch'ı denemek istiyordum.

Benim hatam Kubuntu'yu silmek oldu. :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Şaka gibi. :D Biraz önce Archman LxQt'nin ISO dosyasını USB belleğe yazdırdım ve denedim. Yine siyah ekranda kalıyor.

Aşağıdaki üç programı kullanarak birkaç kez USB belleğe ISO dosyasını yazdırdım ama siyah ekrandan ötesine gitmiyor. Siyah ekranda kalıyor.
Sanal makinede denediğimde çalışıyordu. Yani ISO dosyasında sorun olduğunu sanmıyorum. ISO dosyasını yazdırırken kullandığım programlar şunlar:
  • Rufus
  • YUMI
  • Universal USB Installer

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Usta ben ddnin üstüne bilmem gerçi. Çekirdek sürümü mu pek eski acaba?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Windows tarafında;
Imagewriter.exe
Rufus

Linux tarafında ise;
mintstick
dd

Arch Linux ve Arch tabanlı diğer dağıtımlar için yukarıdaki seçenekleri tavsiye ederim.

Ayrıca önlem olarak, Manjaro, Archman veya Ubuntu önyüklemesini yapabilecek, doğru çalışan bir USB bellek hazırda olmalı... Kullanım dışında beklemeli..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
Linux Mint mate çalışmıyor mu? niye macera arıyorsun? pc ne?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows tarafında;
Imagewriter.exe
Rufus

Linux tarafında ise;
mintstick
dd

Arch Linux ve Arch tabanlı diğer dağıtımlar için yukarıdaki seçenekleri tavsiye ederim.

Ayrıca önlem olarak, Manjaro, Archman veya Ubuntu önyüklemesini yapabilecek, doğru çalışan bir USB bellek hazırda olmalı... Kullanım dışında beklemeli..
Hocam kullandığım USB bellek ve ISO dosyası sağlam. Hatta bir önceki mesajımda dediğim gibi sanal makinede ISO dosyasını test ettim. Çalışıyordu. BIOS ayarlarından kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Açıkçası ben Yumi'yi denediğimde Ubuntu tabanından başka tabanda muhakkak sorun yaşadım. Manjaro'yu yazamıyordu hatırlıyorum. Ben açıkçası Windows'ta rufus ve Linux'ta dd kullanıyorum. Yapmaları gereken işi iyi yapıyorlar. Multiboot ile uğraşma. İso'lar bilgisayarında değil mi ? Bir kaç dakikaya zaten yazarsın USB'nin içine. Bu şekilde zaman tasarrufu yapacam güya diye zaman kaybedersin.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Açıkçası ben Yumi'yi denediğimde Ubuntu tabanından başka tabanda muhakkak sorun yaşadım. Manjaro'yu yazamıyordu hatırlıyorum. Ben açıkçası Windows'ta rufus ve Linux'ta dd kullanıyorum. Yapmaları gereken işi iyi yapıyorlar. Multiboot ile uğraşma. İso'lar bilgisayarında değil mi ? Bir kaç dakikaya zaten yazarsın USB'nin içine. Bu şekilde zaman tasarrufu yapacam güya diye zaman kaybedersin.
Abi Rufus ve Universal USB Installer ile de denedim ama olmadı.
ArchMerge'i indirdim ve boot etmeye çalıştım. Yine siyah ekranda kalıyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sorunun donanımsal olmadığı sonucuna vardım.
Sorun sadece Archman'da değil denediğim diğer Arch tabanlı birkaç dağıtımda da oluyor.
Ubuntu tabanlı dağıtımları denediğimde boottan sonra siyah ekran sorunuyla karşılaşmıyorum.

Sizce soruna sebep olan nedir?
@Forumun Ağası Finix @eronis @rise

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
EFI donanım mı ? Eğer EFI donanımsa Rufus'ta ona göre seçim yapıyor musun ?
Neden Linux'tan dd komutunu denemiyorsun ? Hatta Windows tarafında bile dd ile yazan programlar olmalı.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Neden Linux'tan dd komutunu denemiyorsun ? Hatta Windows tarafında bile dd ile yazan programlar olmalı.
Şu üç programı denedim. Ama her defasında aynı sorunla karşılaştım.
  • Rufus
  • YUMI
  • Universal USB Installer

Denemek lazım. Bilgi için teşekkürler. :)

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Evet. EFI donanım. Peki EFI donanım için Rufus'ta ISO dosyasını nasıl yazdırmam gerekiyor?

Benim anlamadığım bir şey var. Bu zamana kadar birçok Linux dağıtımı ve iso dosyası yazdırma programı denedim.
Neden denediğim diğer dağıtımlarda(Manjaro da dahil) sorun olmuyordu da Arch'ta sorun oluyor? :)

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
https://rufus.akeo.ie/ dedi ki:
UEFI & GPT desteği notları:
1.3.2 sürümünden beri, Rufus yükleme medyaları için hem UEFI hemde GPT desteği sunuyor. Bu Windows 7, Windows 8 ya da Linux yüklemelerinizi EFI modunda yapabilmenize izin verdiği anlamına geliyor.
Fakat tam bir UEFI/GPT desteği için Windows Vista ya da sonrasını gerektiriyor. İşletim sistemi kısıtlamalarından dolayı Windows XP UEFI önyüklenebilir sürücü oluşturulmasını MBR moduna sınırlandırıyor.
Rufus - Create bootable USB drives the easy way

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Rufus'ta yapmam gereken başka bir seçenek var mı?
Örneğin ben aşağıdaki gibi yapıyorum.
1519469706398.png

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ctrl + Alt + F1/F2 falan yapıp arkaplanda ne dönüyor bakamaz mısın?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Windows üzerinde Arch Linux (ve türevleri) ISO kalıbı yazdırmak için imagewriter.exe uygulamasını kullanılmasını öneririm..
SDB:Live USB stick - openSUSE
SUSE Studio ImageWriter

Fakat, USB boyutlarının tam görüntülenmemesi vs. gibi sorunları çözmekle uğraşmak söz konusu, yol yine RUFUS' a çıkıyor.
RUFUS sorunsuz biçimlendirme yapıyor, yazmak istediğiniz ISO kalıbına göre size öneri sunuyor ve otomasyon ile süreç yönetiyor.

rufus1.png
rufus2.png
rufus3.png

Şu dağıtımı RUFUS ile yazıp bilgisayarı USB ile önyükleyebilir misin ?
ArchBox Linux

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@rise resimde gösterdiğiniz gibi yaptığım ve başlat dedim. Daha sonra şu pencere geldi. Belki de sorunun sebebini buradan anlayabiliriz.
1519471512010.png

Aklıma bir şey geldi. Linux Mint'teki USB Image Writer ile yazdırmayı deneyebilirim. Belki de sorun bu şekilde çözülür.

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Deneme yazımı tamam:

rufus4.png

Mint üzerindeki araç ile tam isabet.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yazdırma işlemi tamamlandı. Eğerki yine aynı sorun olursa bu defa Linux Mint'teki araçla yazdırmayı deneyeceğim.
1519472230306.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sorun hala cozulmedi. Simdi ise Linux Mint`teki USB Image Writer ile yazdiriyorum.
Screenshot at 2018-02-24 12:57:20.png

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sorun hala cozulmedi. Simdi ise Linux Mint`teki USB Image Writer ile yazdiriyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 35730
O kadar zorluyorsa neden Manjaro kullanmıyorsun ki ? Aralarında çok fark olmaması lazım. Sadece Archman direk Arch tabanlı, Manjaro Arch forku, onun dışında birbirlerine çok yakınlar.

Bu arada Mate mi o ? LOL! :p Biraz trollük yapalım, ratpoison forever ! Herkes ratpoison kullansın bundan sonra :p Xmonad da olabilir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu arada Mate mi o ? LOL! :p Biraz trollük yapalım, ratpoison forever ! Herkes ratpoison kullansın bundan sonra :p Xmonad da olabilir.
Evet Linux Mint 17.3 Mate. En sevdiğim Linux Mint sürümü. :)

İşlem başarısız. ISO dosyalarının bozuk olmadığından eminim. Çünkü sanal makinede denediğimde sıkıntısız çalışıyorlar.
USB bellekte sorun olmadığından eminim. Sorunun donanımsal olmadığından da eminim.

Sanki Arch'ta benim bilgisayarım için donanımsal uyumsuzluk var gibi. :D

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İşlem başarısız. ISO dosyalarının bozuk olmadığından eminim. Çünkü sanal makinede denediğimde sıkıntısız çalışıyorlar.
USB bellekte sorun olmadığından eminim. Sorunun donanımsal olmadığından da eminim.

Sanki Arch'ta benim bilgisayarım için donanımsal uyumsuzluk var gibi. :D

Başka USB var mı ?
Bios ayarların nasıl ?
Ekran kartı ile ilgili çıktıları Linux Mint üzerinden buraya aktarır mısın ?
Kod:
sudo apt install inxi
Kod:
inxi -G
Kod:
lspci

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Başka USB var mı ?
USB belleğin bozuk olmadığından eminim.
Bios ayarların nasıl ?
Bu sorunu çözebilmek için BIOS ayarlarını sıfırladım. Ama sorun çözülmedi.
Ekran kartı ile ilgili çıktıları Linux Mint üzerinden buraya aktarır mısın ?
Şu an Windows'tayım. Bilgisayarımda harici ekran kartı yok. Intel HD Graphics 3000 var dahili GPU olarak.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Linux Mint açık olduğunda çıktıları aktarırsan daha hızlı ilerleyebiliriz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint açık olduğunda çıktıları aktarırsan daha hızlı ilerleyebiliriz.
Pardus XFCE üzerinden paylaşayım çıktıları.
Kod:
inxi -G
Graphics:  Card: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
           Display Server: X.Org 1.19.2 drivers: modesetting (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: [email protected]
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Mobile
           GLX Version: 3.0 Mesa 13.0.6
Kod:
lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
07:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)
08:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)