Satışını vermediğim araç kaza yapıp kaçmış? Ne yapmalıyım?

Etiketli Kullanıcı Listesi

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 35
Like Tree1Beğeni

Konu: Satışını vermediğim araç kaza yapıp kaçmış? Ne yapmalıyım?

Standart Satışını vermediğim araç kaza yapıp kaçmış? Ne yapmalıyım?

Selamünaleyküm arkadaslar !
    1993 model Doğan marka aracımı 2012 temmuz'da sattım fakat 3 - 4 defa satışını vermek bi türlü nasip olmamıştı. Bu sabah polis aradı aracın kazaya karıştığını 3 araca aynı anda carpıp kactığını söyledi ve ifade vermek için karakola gittim ifademi tanık olarak verdim. arabayı sattığım adamla görüstüm kardesi yapmıs kazayı . arabayıda zaten kardesine almısmıs. yarın sabah satısını üstüne alacaklarını söylediler. sen kafanı yorma hallederiz gibi seyler söylüyorlar. diğer araclarda 20 milyarın üzerinde hasar varmıs polislerin gözlemlerine göre.
    korkuyorum arkadaslar yardım edin. izlemem gereken yol nedir ? Allah rızası icin bilen birileri hemen bişeyler söylesin bana....

slipknot44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

allah yardımcın olsun kardeşim. avukat tanıdığın varsa git bir konuş bence bu konu hakkında.

Alıntı slipknot44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    allah yardımcın olsun kardeşim. avukat tanıdığın varsa git bir konuş bence bu konu hakkında.
    site adminleri su konuyu bi öne çıkarsın millet uyumadan gerçi saat 12 oldu ama belki ayakta hala bi hukuktan anlayan birileri vardır... üyelere toplu mail felan bilmiyom işte... hadi adminleri hadi moderatörlerim... bi destek verin be...

Alıntı djfancy07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    site adminleri su konuyu bi öne çıkarsın millet uyumadan gerçi saat 12 oldu ama belki ayakta hala bi hukuktan anlayan birileri vardır... üyelere toplu mail felan bilmiyom işte... hadi adminleri hadi moderatörlerim... bi destek verin be...
    eyvah hocam işin zor...
    sattığın şahış dürüst güvenilir ise mahkeme karşısında ben yaptım kaçtım suçlusu ruhsat sahibi değil benim derse ancak bu olay çözülür yoksa şuan itibari ile %100 suçlu konumunda olan şahış sizsiniz büyük geçmiş olsun

Alıntı WhiteSilverIp5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eyvah hocam işin zor...
    sattığın şahış dürüst güvenilir ise mahkeme karşısında ben yaptım kaçtım suçlusu ruhsat sahibi değil benim derse ancak bu olay çözülür yoksa şuan itibari ile %100 suçlu konumunda olan şahış sizsiniz büyük geçmiş olsun
    off allahım ben nasıl uyucam bugün... yarın satışı verirsem suçumu teyit etmiş gibi olucam kaza yapıp hemen arabayı sattı diyeceklerdir muhtemelen...

-Hewal- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tek kelime ile ayvayı yedin desek yeridir .

Birazdan konu ile ilgilı bir yazı yazacağım.

off allahım ben nasıl uyucam bugün... yarın satışı verirsem suçumu teyit etmiş gibi olucam kaza yapıp hemen arabayı sattı diyeceklerdir muhtemelen...
    Geçmiş olsun, en kısa zamanda bir hukuk bürosundan profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

bewko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bizim bileceğimiz iş değil bu hemen bir danışmana sigortacıya avukata uç sen herzaman bu tarz olayları duydukça kızarım neden şu satış işini biran önce yapmazsınız anlamam ki parayı aldığın an arabayı karşıya geçirecektin şimdi ne o paranın bir hayrı var sana ne de olanların

allah kurtarsın .s

durum çok mu vahim ? yarın satışı almaya gelecekler. satışı hemen verirsem sıcağı sıcağına kazayı yaptı arabayı sattı imajı uyandırırmıyım ?

durum çok mu vahim ? yarın satışı almaya gelecekler. satışı hemen verirsem sıcağı sıcağına kazayı yaptı arabayı sattı imajı uyandırırmıyım ?
    sizce uyandırabilirmisiniz?
    arabayı ustune verdigin tarih belli kaza yapılan tutunak tutulup ceza gelen kişi yani sen belli..
    usta ısın zor bahsettıgım gibi satısını gerceklestırıp ustune vermedıgın sahsıyet sucu ustlentıkten sonra hersey senin lehine döner...

thekillingroad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mantık yürütüyorum sadece.
    Kazayı yapan kişi/aracı sattığın kişi kazayı biz yaptık derse, araç satışı sonrası gerekli işlemleri tamamlamadığın için ceza yersin. Polis tutanağı falan olmadığı için (çapıp kaçmış) eğer ben yapmadım alakam yok derse, çok başın ağrıyabilir.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya devam ettiyse, araç başına 22500TL ve kaza başına 45000TL teminat var, karşı tarafın hasalarını söz konusu aracın sigortası karşılayacaktır. Sigorta yoksa ve aracın seninle ilgisi olmadığını kanıtlayamazsan, bu meblağ senden alınacaktır, bu en kötü senaryo.
    Karşı taraf ile konuştuğunda kazayı kendilerinin yaptığını, aracı belirttiğin tarihte senden satın aldıklarını polis/mahkeme önünde de söyleyecekleri bilgisini almanda fayda var.

-Hewal- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bizim arkadas arabasını satmak istiyordu oturduğu semtte bir şahıs satın almak istedi kapora falan verdi ödemeyi iki gun sonra yapacağım falan derken bir hafta oyaladi sonra adam ortadan kayboldu .Arkadas savcılığa başvurdu olayları olduğu gibi anlattı falan sorustûrma sonrasında savcılık takipsizlik kararı verdi sebep karşılık lı anlaşmış siniz gidip Adami bul getir arabayı vermez ise o zaman biz gerekeni yaparız dediler araba hala kayıp savcılık kararı olduğu için çalıntı diye şikayette de bulunamıyor yalan beyanda bulunurum korkusu velhasıl kanunlar hırsızları koruyor.
    Konu -Hewal- tarafından (25-12-2012 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir.

adamlar yanlış yaparlarsa şahitle felan olayı çözemeyizmi sonuç olarak 5 - 6 aydır bu araç onlarda. o kadar mobese var vs vs... hele aklıma birde bandrol tarzı bişey ödedilerse imzalı olay çözülmüştür demektir değil mi ?
    Konu djfancy07 tarafından (25-12-2012 Saat 01:01 ) değiştirilmiştir.

murat_57_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aynı olay dolaylı olarak ailemin başına gelmişti babam arabasını galerici arkadaşına satmıştı ve adamla arası iyi olduğu için adam sallayıp duruyordu satışı vermemek için ve arabayı satmıştı haber geldi ve bir ilin belediye başkanının arabası ile kafa kafaya girip pert olmuştu belediye başkanının durumu falan ağırdı hatta, araba bizim üzerimizdeydi fakat kazayı yapan insan başka oldu kaza tutanağında tespit edilmişti ertesinde arabayı babam üzerinden arabayı o adama devretti ve bir sorun olmamıştı bence o kadar endişe etmene gerek yok adamlar üzerine alsın öyle durum falan olmaz zaten adamın kardeşi gidip ifadesinde kazayı ben yaptım derse sana bir şey olmaz şu şu tarihte arabayı sattığına dair alan adamda kabul ederse sıkıntı çıkmaz ama yasalar değişti galiba yeni kanunla arabayı sattığında devir işlemi yapmazsan cezası var o konu hakkında tam bilgim yok.

adamlar yanlış yaparlarsa şahitle felan olayı çözemeyizmi sonuç olarak 5 - 6 aydır bu araç onlarda. o kadar mobese var vs vs... hele aklıma birde bandrol tarzı bişey ödedilerse imzalı olay çözülmüştür demektir değil mi ?

mobeseden hiç birşey tutturamazsın dua et adam arabayı aldım desin araba benim değil derse ruhsat sahibi olarak herkes seni tanır kardeş ses kayıdıda hiç bir işe yaramaz

Alıntı murat_57_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı olay dolaylı olarak ailemin başına gelmişti babam arabasını galerici arkadaşına satmıştı ve adamla arası iyi olduğu için adam sallayıp duruyordu satışı vermemek için ve arabayı satmıştı haber geldi ve bir ilin belediye başkanının arabası ile kafa kafaya girip pert olmuştu belediye başkanının durumu falan ağırdı hatta, araba bizim üzerimizdeydi fakat kazayı yapan insan başka oldu kaza tutanağında tespit edilmişti ertesinde arabayı babam üzerinden arabayı o adama devretti ve bir sorun olmamıştı bence o kadar endişe etmene gerek yok adamlar üzerine alsın öyle durum falan olmaz zaten adamın kardeşi gidip ifadesinde kazayı ben yaptım derse sana bir şey olmaz şu şu tarihte arabayı sattığına dair alan adamda kabul ederse sıkıntı çıkmaz ama yasalar değişti galiba yeni kanunla arabayı sattığında devir işlemi yapmazsan cezası var o konu hakkında tam bilgim yok.
    murat_57 suan öyle bi durumdayımki 300 - 500 tl aramıyorum... 500 tl ver var git işine deseler veririm hemen düşünmeden. yiyi bir ders oldu bu bana... bu konuyu okuyanlarda aklını basına alsın benim düstügüm duruma düsmesinler...
    simdi içimi biraz olsun rahattlattın allah ne muradın varsa versin... yarın satısı vereceğim ne yapayım vereyim mi vermiyim mi ?

abi herkez icimi kömür gibi yaptı... ya bi kişide murat haric korkma kardes rahat ol yazsın... iyi positif bişeyler eklesin şuraya cepte 5 kurus para yok ... 20 milyardan bahsediyoz...

SDN Okuru

Araç senin üzerine olduğuna göre aracın trafik sigortasının olup olmadığını bilirsin,
    eğer sigorta varsa sorun yok sanırım belli bir rakama kadar karşı taraf hasarını karşılıyor
    sigorta yoksa zor sorumlu olursun ilk etapta...

CiiixXx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bence cokta kafaya takmayin. Kaza sırasında nerede olduğunuzu ispatlayabilirseniz kazayı yapmadiginizi da ispatlamış olursunuz.

Karşı taraflar ile satış yaptığınız kişiler tutanak tutarak sigorta ve kasko üzerinden hasarları karsilanir.

Geriye sattığınız aracın cezalarını ödemek kaliyor, zira ceza ödenmeden satis gerçekleşmez. Cezalar ve araçtaki hasar da sizi ilgilendirmez. Biraz uğraştiracak sizi ama korkulacak birşey yok.

Neutral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kaza yapılan yerde mobese kamerası varsa kaza yapan ve zarar veren adamı görürler diğer yandan kaza yapılan araçların sahibi de kişiyi tespit ettikten sonra senin üzerinde artık bir yaptırımın olur mu bilmem. O deliller ışığında eğer suçu üzerine atmak istiyorlarsa bu şekilde kanıtlamak (kurtulman) kolay olur.

Erdem-FB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öncelikle geçmiş olsun. Ölümlü kaza olsaydı işin çok zor olurdu. Eğer çarpıp kaçan gitmezse karakola işin zor. satışı vermediğin için muhtemelen trafik sigortasıda olmayabilir.

ağzınızdan bal damlıyo üleeeeeee.. sigorta var ewet..

aracın satışını bugün devrettim... artık şu dakkadan itibaren önce allaha sonra adamlara güvenmekten başka yol kalmadı gibiii
    Nemre bunu beğendi.

SDN Okuru

Aynı olay arkadaşımın babasının başına geldi birkaç ay önce.

Adam kazayı yapıp kaçıyor ve polis plakadan arkadaşın babasına ulaşıyor. Devrini vermediği için muhatap o tabi. Satış sözleşmesi yapılmış zamanında fakat karşı taraf devri birkaç güne alırız demiş ve kalmış öyle.

Sonuç olarak arabaya el konuldu fakat hasarı karşılamadı. Aracın sahibinden yani arkadaşın babasından 11 bin lira aldılar da para aldılar üzerine. Kazayı yapan adam inkar etmiş. Benim bilgim yok, zaten o belge eski, biz satıştan vazgeçmiştik demiş.

Herşey senin aracı sattığın kişiye bağlı. Dürüst biriyse üstlenir cezayı yoksa mecbur ödeyeceksin çünkü o tarihte araba sana ait. Kamera görüntüsü olsa bile adam çıkıp "aracı ödünç almıştım o gün" derse yine sana kalır ceza.

İnşallah sorun çıkmaz tabi. Geçmiş olsun

Nemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aracın satışını bugün devrettim... artık şu dakkadan itibaren önce allaha sonra adamlara güvenmekten başka yol kalmadı gibiii
    Geçmiş olsun, burası hukuk devleti sonuçta, yapmadığın şey için seni cezalandıramazlar.Mutlaka bir bilene danış genede

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)