Etiketli Kullanıcı Listesi

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 46
Like Tree5Beğeni

Konu: Var Mı Böyle Bir Linux?

Standart Var Mı Böyle Bir Linux?

Arkadaşlar emektar laptopumun hard diski bozuldu. Yenisini alana kadar usb üzerinden pc yi çalıştırarak kullanacağım. İlk başta ubuntu denedim. Fakat ubuntu yu her yeniden başlatmamda doğal olarak yaptığım tüm değişiklikler kayboluyordu.

Bende usb üzerinden aktif olarak çalışan slax ı kullanmaya başladım. Slax ta yaptığım değişikler aynen kalıyordu ama programların kurulumu ve güncel versiyonları bulmam zor oluyordu.

Bana öyle bir linux dağıtımı tavsiye edinki. Ubuntu gibi her işimi görsün program yüklemek kolay olsun ubuntudaki depo gibi bişey olsun hemde slax gibi usb den çalışsın ve değişikliklerim her yeniden başlatmamda kaybolmasın.

Ubuntuyu usb den slax gibi kullanmanın yolu varsa onuda anlatırsanız olur. (livecd şeklinde çalışmasını demiyorum.)

Linux bölümüne açmaz olaydım şu konuyu. Cevap vermeyi bırakın konuya tıklayan bile olmamış

Herkes mi windows çu çıkar arkadaş

__kadıköyRAP__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hit'in 0 gözükmesi yalan hocam ben bakıyorum konuya
    WebNick bunu beğendi.

engerex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir ayar yapmadan Mint ile oluyordu.

O şekilde değilde usb belleğe direk kur.. Böyle olur dersen burada anlatım var..

http://forum.shiftdelete.net/linux/2...ml#post2313805
    Mr.Elm bunu beğendi.

Alıntı __kadıköyRAP__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hit'in 0 gözükmesi yalan hocam ben bakıyorum konuya
    Eyvallah

Alıntı muratflash Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O şekilde değilde usb belleğe direk kur.. Böyle olur dersen burada anlatım var..

http://forum.shiftdelete.net/linux/2...ml#post2313805
    Şimdi hocam verdiğin linkteki şekilde pendrive kullanarak ubuntu kurdum. Ama live cd mantığı ile çalışıyor. Yani kullanırken yaptığım kişiselleştirmelerin hepsi bir sonraki açılışta sıfırlanıyor. Mint de denemedim ama sanırım o da aynısı olcak. live cd gibi çalışacak.

Ben slax gibi usb den çalışsın ama yaptığım tüm kişiselleştirmeler kaybolmasın istiyorum. Mint buna izin veriyormu acaba?

Aslında şu ubuntuyu dediğim gibi kullanmak mümkün olsa tadından yenmeyecek ama. Neyse ben bir taraftan sizin cevapları beklerken diğer yandan bu konuyu araştırayım.

Porteus diye bir dağıtım var ama oda slax sın klonu. Bana deposu olan. yazılım kurarken benim gibi acemiye kırk takla attırmayan bişey lazım

Bence Slax Linux kullan. En iyi geçici çözüm

dadaist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Buradan sayfanın altında 'from windows' yazan kısma gir. (windows'ta kurulumu yapacaksan) ardından gerekli araç gereçleri de siteden indirip istediğin dağıtımı usb'ye kur. slax şeklinde kullanabilirsin.

Alıntı WebNick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah

Şimdi hocam verdiğin linkteki şekilde pendrive kullanarak ubuntu kurdum. Ama live cd mantığı ile çalışıyor. Yani kullanırken yaptığım kişiselleştirmelerin hepsi bir sonraki açılışta sıfırlanıyor. Mint de denemedim ama sanırım o da aynısı olcak. live cd gibi çalışacak.

Ben slax gibi usb den çalışsın ama yaptığım tüm kişiselleştirmeler kaybolmasın istiyorum. Mint buna izin veriyormu acaba?

Aslında şu ubuntuyu dediğim gibi kullanmak mümkün olsa tadından yenmeyecek ama. Neyse ben bir taraftan sizin cevapları beklerken diğer yandan bu konuyu araştırayım.

Porteus diye bir dağıtım var ama oda slax sın klonu. Bana deposu olan. yazılım kurarken benim gibi acemiye kırk takla attırmayan bişey lazım
    Şimdi şuraya dikkat ettin mi??..

Step 1'de indirmiş olduğunuz Linux dağıtımını seçin
    Step 2'de "Browse" butonuna tıklayın ve iso dosyanızın yerini gösterin.
    Step 3: Üzerine yükleme yapacağınız USB sürücüyü seçin. Format kutucuğunu işaretleyin.
    Step 4: Burada 2 seçenek var.
    a- Linux Mint üzerinde yaptığınız değişikliklerin (dil seçenekleri, duvarkağıdı, kurduğunuz programlar, kullanıcılar vs.) bir sonraki oturuma saklanmasını istiyorsanız -ki bir süre USB'den deneyecekseniz bence isteyin- diskinizin büyüklüğüne bağlı olarak 1000MB'tan az olmayacak miktarda bir persistence değeri seçin.
    b- Değişikliklerin kaydedilmesini istemiyorsanız ya da USB belleği sadece kurulum için kullanacaksanız, burada bir değişiklik yapmayın. Dikkat: Çok küçük bir değer girerseniz ileride kullanım sırasında sürekli olarak "Disk dolu" uyarısı alırsınız.

Bu Ubuntudada aynıdır Minttede..

En iyisini bu program yapıyor gerisine kesinlikle bakma. İndir kur istediğin dağıtımı PERSISTENCE olarak kuruyor.

http://www.linuxliveusb.com/

Alıntı tolga3589 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En iyisini bu program yapıyor gerisine kesinlikle bakma. İndir kur istediğin dağıtımı PERSISTENCE olarak kuruyor.

Üstteki benim anlatımdakiyle aynı işi yapıyor.. Ama buda güzelmiş.. Bunu daha önce görmemiştim..
    tolga3589 bunu beğendi.

Step 3: Üzerine yükleme yapacağınız USB sürücüyü seçin. Format kutucuğunu işaretleyin.
    a- Linux Mint üzerinde yaptığınız değişikliklerin (dil seçenekleri, duvarkağıdı, kurduğunuz programlar, kullanıcılar vs.) bir sonraki oturuma saklanmasını istiyorsanız -ki bir süre USB'den deneyecekseniz bence isteyin- diskinizin büyüklüğüne bağlı olarak 1000MB'tan az olmayacak miktarda bir persistence değeri seçin.
    b- Değişikliklerin kaydedilmesini istemiyorsanız ya da USB belleği sadece kurulum için kullanacaksanız, burada bir değişiklik yapmayın. Dikkat: Çok küçük bir değer girerseniz ileride kullanım sırasında sürekli olarak "Disk dolu" uyarısı alırsınız.

Eyvallah hocam çok teşekkür ederim. ilk başta bu önemli detayı kaçırmışım. Sayende bunu öğrenmiş oldum. Aradığım çözüm budur. Şu an deneme imkanım yok ama en kısa zamanda deneyip sonucuda söylerim.

Tekrar sana ve yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Klavyeniz su geçirmesin

Alıntı tolga3589 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Buda fena değilmiş
    muratflash bunu beğendi.

Fedora Liveusb Creator ile Fedora 17 kurabilirsiniz. Ancak Ofis, grafik, internet programları falan derken 6 GB USB Stick bile yetmemeye başladı. 8-10 GB arası bir persistent kurulum düşünün. İlave programlar kurabilir, ayarlarınızı ve dosyalarınızı rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Evet arkadaslar bugun ubuntu ile deneme imkanim oldu. Persistent ayari sayasinde usb uzerinden yaptigim degisiklikleri kaybetmeden kullanabilyorum.

su an ubuntuyu turkcelestirmeye calisiyorum. onuda basardim mi bu is tamam.

Taşınabilir hard disk varsa içindede önemli bilgi yoksa içini açıp sata olarak takabilirsin

Alıntı Utku92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taşınabilir hard disk varsa içindede önemli bilgi yoksa içini açıp sata olarak takabilirsin
    Taşınabilir harddisk var ama içerisinde çok önemli verilerim var. Bilgisayarı yakarım harddiskime dokundurmam

Şu an mint deniyorum. Fena değilmiş. Alışıyorum linux a yavaştan.

ufon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben,muratflash hocamızın bahsettiği,4.step olayını kullanıyorum.1 gb alan ayırıp hem program kuruyorum hemde istediğim değişikliği yapıyorum sonraki açılışda herşey ayarladığım gibi karşıma çıkıyor.Hatta aynı adımı,12.04 de biraz daha genişleterek 2,5 gb yapmıştım ve kasma gördüm belkide kasma olayı 12.04 den kaynaklanıyor sevemedim onu

konuya baya yabancıyımda ilgimi çekti şimdi bi usb bellek var onun içine işletim sistemi kuruyoruz sonra istedigimiz bilgisayara takıp usbden başlatıp kullanıyoruz işimiz bittigi zaman kapatıp usb bellegi çıkarıyoruz bilgisayar yine eskisi gibi kendi ayarlarıyla çalışıyo dogru anlamışmıyım dogru anlamışsam araştırma için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım

Alıntı ufon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben,muratflash hocamızın bahsettiği,4.step olayını kullanıyorum.1 gb alan ayırıp hem program kuruyorum hemde istediğim değişikliği yapıyorum sonraki açılışda herşey ayarladığım gibi karşıma çıkıyor.Hatta aynı adımı,12.04 de biraz daha genişleterek 2,5 gb yapmıştım ve kasma gördüm belkide kasma olayı 12.04 den kaynaklanıyor sevemedim onu
    Kasma olayı ubuntudan yada herhangi dağıtımdan kaynaklanmıyor. bu persistant ayarladığımız bölgeye değişiklik ayarlarımız kaydediliyor. Şimdi haliyle pc yi kullanırken bir sürü değişiklik oluyor. Bunlar anında usb ye yazılıyor ama aynı anda linux umuzda bu usb den çalışınca usb nin yazma ve okuma hızı bunu kaldırmıyor. Bende 2 gb belleğe önce ubuntu sonra mint kurdum bu yöntemle. Malesef arada bendede takılmalar oluyor. Ve bu takılma zamanlarını her takip ettiğimde anlattığım sebepten gerçekleştiğini keşfettim.

Şu ana kadar en iyi performansı slax ta elde ettim. Bunun sebebide boyutunnun küçük olmasının yanı sıra slax ın usb ye kendinden kurulumu (persistant ayarına gerek kalmadan).

Alıntı cem1304 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuya baya yabancıyımda ilgimi çekti şimdi bi usb bellek var onun içine işletim sistemi kuruyoruz sonra istedigimiz bilgisayara takıp usbden başlatıp kullanıyoruz işimiz bittigi zaman kapatıp usb bellegi çıkarıyoruz bilgisayar yine eskisi gibi kendi ayarlarıyla çalışıyo dogru anlamışmıyım dogru anlamışsam araştırma için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım
    Evet doğru anlamışsın. Hatta usb ye yüklediğin lünux ve o linuxa yaptığın ayarlarda aynen kalıyor. Mesela bir yazılım yükledin. Her pc de o linux u ve yazılımı kullanabiliyorsun. Tabi pc nin usb den başlatma desteği olması şart.

Bu arada bu konuya gelen benim durumumdakiler veya bu konuyla ilgilenenler için araştırmalarım sonucu keşfettiğim yeni bir linux os u da tavsiye edeyim. (aslında bu linux yeni değil ben bu olayda yeni olduğum için anca fakettim )

puppy linux. Bu linux dağıtımı aynı slax gibi usb ye kurulabiliyor. Ama çok daha fazla avantajı var. Öncelikle boyutu çok düşük. Ama bunu farklı yapan bence en önemli farkı benim gibi acemiler için ubuntu depoyu kullanabiliyor olması. Bu şu demek çok daha az hata ile seçtiğimiz programı zahmetsizce linux umuza ekleyebileceğiz. Ayrıca bir artısıda açılış sırasında kendisini ram e kopyaladığı için çok daha hızlı çalışıyor. Persistant alanı oluşturmaya ihtiyacımız olmadığı içinde yukarıda bahsettiğim kasma olayı olmuyor.

Şu an için puppy linux u denemedim. Linux mint le aram iyi. Ama kısa zamanda deneyeceğim. Yukarıdaki anlattığım özellikleri google araştırmalarımdan öğrendim.
    ufon bunu beğendi.

engerex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu program çok işe yarıyor. Son sürümleriyle Windows 7 / 8 ve Pardus dahil bir çok işletim sistemini destekliyor.

WebNick Hocam;
    Olaya hemen el atıp peşine düşeceğim aslında benim şuan çok ilgilendiğim özellik,Mount yapma özelliği ve ben linux usb sürümleri içinde en iyi donanım bağlaması yapan,ubuntu 8.10 görebildim.Bende flash bellek çook birtane de puppy için ayıracağım

Alıntı WebNick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu arada bu konuya gelen benim durumumdakiler veya bu konuyla ilgilenenler için araştırmalarım sonucu keşfettiğim yeni bir linux os u da tavsiye edeyim. (aslında bu linux yeni değil ben bu olayda yeni olduğum için anca fakettim )

puppy linux. Bu linux dağıtımı aynı slax gibi usb ye kurulabiliyor. Ama çok daha fazla avantajı var. Öncelikle boyutu çok düşük. Ama bunu farklı yapan bence en önemli farkı benim gibi acemiler için ubuntu depoyu kullanabiliyor olması. Bu şu demek çok daha az hata ile seçtiğimiz programı zahmetsizce linux umuza ekleyebileceğiz. Ayrıca bir artısıda açılış sırasında kendisini ram e kopyaladığı için çok daha hızlı çalışıyor. Persistant alanı oluşturmaya ihtiyacımız olmadığı içinde yukarıda bahsettiğim kasma olayı olmuyor.

Şu an için puppy linux u denemedim. Linux mint le aram iyi. Ama kısa zamanda deneyeceğim. Yukarıdaki anlattığım özellikleri google araştırmalarımdan öğrendim.

Alıntı cem1304 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    WebNick hocam cevabı vermiş ama ben biraz daha genişleteyim,Evet usb flash belleğe bir linux işletim sistemi kuruluyor.Bu işletim sistemi live yani canlı olarak faliyet gösteriyor harddisk alanını ve boot grubunu meşgul etmeden flash bellek üzerinden girip,bütün işlemlerimizi yapıyoruz hatta,yukarda bahsi geçen,4. step de bahsedilen,persistent olayı ile işletim sistemindeki değişikliğin kaydedileceği bir alan oluştıruyoruz.Örneğin;flash belleğimizde 8 gb alan varsa bunun,1-2 gb isteğe bağlı olarak ayırıyoruz ve içerdeyken yaptığımız kayıtlar ve değişiklikler orda saklanacak.Mesela bir ofis çalışması yaptık ve çalışmayı masaüstüne kaydettik işte o çalışma bu persistent olayı ile,sistemi kapatıp çıktığımızda kaybolmayacak başka bir bilgisarada takıp kaldığımız yerden devam edebileceğiz.Aksi takdirde sistemi kapatıp belleği çıkardığımızda,sistem sıfır hali ile başlayacak.Bunu dvd playerde film izleme gibi görebiliriz,filmi tak,izle ve çıkar Bazı playerlerde bir özellik var,cihazı kapatıp tekrar açtığımızda film kaldığı yerden devam eder baştan değil buda persistent olayına örnek olsun Son olarak bu live sistemleri kurtarıcı olarakda kullanabiliriz,Örneğin;Windows işletim sistemi bir hatadan dolayı çöktü giremiyoruz karşımıza siyah bir ekranda,''Kernel32.dll bulunamadı'' vs hata çıkıyor hemen bu live sistemle gir içeri önceden aldığın yedek dll dosyasını windows dizinine geçerek gerekli yere at ve çık,pcyi tekrar başlat ve herşey yolunda

@WebNick Bende fırsat bulduğum anda Zorin Os deneyeceğim.. Windows görünümlü Linux merak ettim ama vakit bulamıyorum..

hayranim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocam sen en iyisi bi hdd al kurtul

cevaplar için teşekkürler hemen konuyla ilgili araştırmamı yapıyım daha önce linux kullanmamıştımda hep merak ederdim ama kullanma fırsatım olmamıştı bu yöntemle rahat rahat kullanırım

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)