Etiketli Kullanıcı Listesi

Anket: Hangi Linux Dağıtımı ?

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

4. Sayfa - Toplam 10 Sayfa var BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 76 ile 100 ve 241
Like Tree9Beğeni

Linux Kurmak İstiyorum

Linux forumunda Linux Kurmak İstiyorum konusunu incelemektesiniz.

wine'yi indirdim ama kullanamadım --- Mesaj Güncellendi --- arkadaşlar birde ubuntu'yu denemek istiyorum .Bugün ubuntu kuracağım --- Mesaj Güncellendi --- arkadaşlar linux mint'i nasıl sorunsuz bir şekilde kaldırabilirim ? ...

aquess1999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

wine'yi indirdim ama kullanamadım

--- Mesaj Güncellendi ---

arkadaşlar birde ubuntu'yu denemek istiyorum .Bugün ubuntu kuracağım

arkadaşlar linux mint'i nasıl sorunsuz bir şekilde kaldırabilirim ?
    Konu aquess1999 tarafından (06-04-2012 Saat 14:34 ) değiştirilmiştir.

Alıntı HRNKC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1) Linux açık kaynak kodlu olduğu için çeşit çeşit firmanın çıkardığı onca işletim sistemi var... Ben bunlar arasından Ubuntu' yu size tavsiye ederim...

2) http://www.ubuntu.com/

3) Evet kullanabilirsiniz... Windows çalışırken Wubi ile indirmiş olduğunuz Ubuntu kurulum dosyasını istediğiniz konuma kayıt ettirebilir, Ubuntu' nun kullanmasını istediğiniz GB ı seçebilirsiniz... Wubi kurulumu tamamlar ve size her pc açılışında işletim sistemini seçebileceğiniz bir ekran sunar... Ubuntu' yu kaldırmak isterseniz, Windows' ta tıpkı sıradan bir programı kaldırır gibi kaldırırsınız...

4) Her programı kullanamazsınız, örneğin messenger' ı kullanamayacaksınız... Linux' un kendi messengerını kullanacaksınız, a-msn di sanırım... (Çoğaltılabilir, birçok seçenek mevcut)

5) O bilgisayar ile linux uçar... Fakat Wubi işin içinde olduğu için uçtuğunu anlamazsınız, Wubi ile nedir-nasıldır diye göz gezdirirsiniz kaldırırken kafanız rahat olur diye yazdım... Ha kurmak zorunda mısınız ? Değilsiniz... Eğer .iso dosyası olarak indirip cd ye yazdırırsanız kurulum yapmadan cd den çalıştırarak Ubuntu da gezinmeye başlayabiliriz...

Üstelik Ubuntu açıldığında tıpkı Windows 7' de olduğu gibi internetinize anında bağlanır ve gezintiye başlayabilirsiniz
    ben linux kullanmayı çok istiyorum ancak bilgisayar bilgim sıfır nasıl format atılacağını bile bilmiyorum

''Eğer .iso dosyası olarak indirip cd ye yazdırırsanız kurulum yapmadan cd den çalıştırarak Ubuntu da gezinmeye başlayabiliriz...

Üstelik Ubuntu açıldığında tıpkı Windows 7' de olduğu gibi internetinize anında bağlanır ve gezintiye başlayabilirsiniz''

ben kurulum yapmadan diske (cd-dvd) ubuntu yazıp, kurulum yapmadan ubuntu kullanmak istiyorum

1. bu şekilde ubuntu`da internet kullanbilirmiyim? ve herhangibir program kullanabilirmiyim, yoksa bunlar için illa kurulum mu yapmam lazım?

2. şu anki işletim sistemim windows 7 ultimate 32 bit eğer kurulum yapmadan ubuntu kullandım ubuntu çöktü diyelim window`su da çökertme gibi bir tehlike mevcut mu? (dımdızlak kalırım oratadada o yüzden soruyorum)

ve bu şekilde ubuntu donanıma herhangibir zarar verme gibi bir durum olurmu?

3. ubuntu dvd`ye yazsam olurmu? (elimde cd yok dvd var) ubuntu dvd`de ne kadar yer kaplıyor?

şimdiden teşekkür ederim

sadece 3.sorunun cevabını biliyorum
    Ubuntu'yu az önce indirdim 712 mb.DVD'ye yazdırabilirsin.Ben yazdırmak için Power Iso programını kullanıyorum.

linux mint'i nasıl kaldırabilirim ??
    Konu aquess1999 tarafından (06-04-2012 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir.

ck-xe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı aquess1999 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ubuntu'yu az önce indirdim 712 mb.DVD'ye yazdırabilirsin.Ben yazdırmak için Power Iso programını kullanıyorum.

Kurulu olan disk bölümünü biçimlendirmeniz yeterli. Başlangıçta işletim sistemi seçme ekranından Windows 7'de EasyBCD programını kullanarak kaldırıyordum ama Windows 8 kullanmadığım için oradan nasıl kaldırılabileceğinden emin değilim.

Alıntı orçotüsi5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben linux kullanmayı çok istiyorum ancak bilgisayar bilgim sıfır nasıl format atılacağını bile bilmiyorum

''Eğer .iso dosyası olarak indirip cd ye yazdırırsanız kurulum yapmadan cd den çalıştırarak Ubuntu da gezinmeye başlayabiliriz...

Üstelik Ubuntu açıldığında tıpkı Windows 7' de olduğu gibi internetinize anında bağlanır ve gezintiye başlayabilirsiniz''

ben kurulum yapmadan diske (cd-dvd) ubuntu yazıp, kurulum yapmadan ubuntu kullanmak istiyorum

1. bu şekilde ubuntu`da internet kullanbilirmiyim? ve herhangibir program kullanabilirmiyim, yoksa bunlar için illa kurulum mu yapmam lazım?

2. şu anki işletim sistemim windows 7 ultimate 32 bit eğer kurulum yapmadan ubuntu kullandım ubuntu çöktü diyelim window`su da çökertme gibi bir tehlike mevcut mu? (dımdızlak kalırım oratadada o yüzden soruyorum)

3. ubuntu dvd`ye yazsam olurmu? (elimde cd yok dvd var) ubuntu dvd`de ne kadar yer kaplıyor?

şimdiden teşekkür ederim
    1. Evet. Kalıbı yazdırdıktan sonra CD/DVD takılı olarak bilgisayarı baştan başlatmanız yeterli. Karşınıza çıkan menülerden ne yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.
    2. Hayır ama Windowsla alakalı dosyalarla oynarsanız çöker. Uyumsuz olmadığı sürece donanıma bir zararı olmaz.
    3. Evet. Kalıbın yer kaplamasıyla alakalı bir durum söz konusu değil. 1MB'lık kalıp bile yazdırsanız o DVD'nin tamamını kullanır zaten. Yani boş alan 0 gözükür.

HRNKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

şimdiden teşekkür ederim
    Kalan soruları ben cevaplayayım o zaman

1) CD yahut DVD ye yazdırmış olduğunuz Ubuntu' yu pc ye takarsınız, bilgisayarınızı CD-DVD den boot ederek hiçbir kurulum yapmadan Ubuntu' yu kullanırsınız, internette de turlarsınız sorun yok... Tamamen Türkçe' dir sıkıntı yaşatmaz...

2) CD-DVD den boot ettiğiniz zaman Windows' unuz çökmez... CD den boot ederek kurulumsuz şekilde Ubuntu' yu başlattığımda program kurmayı denememiştim onun için program kurulur ya da kurulmaz diye kesin bir şey söyleyemem... Nette turladım, birkaç video indirip izledim vs.

Biraz izlenim edindikten sonra Wubi ile Ubuntu kurdum çünkü CD-DVD den başlattığınızda hız olarak sizi tatmin etmez sadece tur atmalık gibidir... Wubi ile Windows açıkken Ubuntu' yu sıradan bir program kurar gibi ikinci işletim sistemi olarak kurabilirsiniz, kaldırmak istediğinizde de gayet basit şekilde kaldırılır... Wubi ile kursam Windows' u çökertir mi derseniz ona cevabım: "Windows yüzünden çöken Ubuntu gördüm fakat Ubuntu yüzünden çöken Windows' a rastlamadım şuana kadar"
    1 yıl hiçbir sorun yaşamadan kullandım iki işletim sistemli olarak, sonra kendime notebook alınca desktop u sadece Windows kullanan kardeşime formatlayıp bıraktım... Problemden sebep Ubuntu silmişliğim olmadı ama Windows' a çoook format atmışlığım var...

sevgili aquess1999, ~J.c--W_ ve HRNKC cevaplarınız için çok teşekkür ederim

1.

acaba ubuntu`nun hangi versiyonunu önerirsiniz?

ubuntu 7-8-9-10-11?

millet ubuntu 10 ve 11`den çok şikayetçiymiş diye duydum

2.

birde her donanıma linux kurulamıyormuş diye duydum acaba burada donanımımı açıklamama gerek var mı?

3. sevgili HRNKC bilgisayarıma bende ubuntu kurmak isterim

ancak abim daha önce 2. işletim sistemi olarak; 2. harddiske ubuntu kurmuştu, windows ubuntu kurulu olan harddiski erişmiyordu [bu hardiski windows`ta beyaz bir dosya gibi gösteriyordu (hayalet hardisk gibi yani orada ama erişemiyorsun)]

şu anda tek hardiskle bilgisayar kullanıyorum, yani ubuntuyu bilgisayarakurmak şimdilik mümkün değil gibi.....

4. zamanında ubuntu download ettiğimde (ben download ettim abim kurmuştu) ubuntu`da amd ve intel için ayrı versiyonlar olduğunu görmüştüm, birde ileride via işlemcili 2. bilgisayar almayı düşünüyorum

acaba via işlemcili sisteme linux kurulabilir mi, kurulabilirse nasıl?
    Konu orçotüsi5 tarafından (06-04-2012 Saat 16:46 ) değiştirilmiştir.

@HRNKC Söylediklerine katılmakla birlikte şunlarıda ben ekleyeyim... Çalıştırılabilir canlı Linux cd lerinde program kurarsınız ayarlamalarınızıda yaparsınız ama sistemi yeniden başlatıp cd yi çıkarınca bütün ayarlar varsayılana döner...Birde bu tür şeyler kullanmak için değildir denemek içindir kullanmak istiyorsanız diske kurmak gerekiyor... Zaten cd deki hızıda hiç tatmin edici olmuyor donuyor filan...

Bence windows un yanına kurmak istiyorsanız ve tek sürücünüz varsa windows un yanına Wubi ile kurun...

Wubi burdan indirin..

http://www.softpedia.com/get/System/...isk/Wubi.shtml

Alıntı muratflash Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @
    HRNKC Söylediklerine katılmakla birlikte şunlarıda ben ekleyeyim... Çalıştırılabilir canlı Linux cd lerinde program kurarsınız ayarlamalarınızıda yaparsınız ama sistemi yeniden başlatıp cd yi çıkarınca bütün ayarlar varsayılana döner...Birde bu tür şeyler kullanmak için değildir denemek içindir kullanmak istiyorsanız diske kurmak gerekiyor... Zaten cd deki hızıda hiç tatmin edici olmuyor donuyor filan...

Bence windows un yanına kurmak istiyorsanız ve tek sürücünüz varsa windows un yanına Wubi ile kurun...

Wubi burdan indirin..

http://www.softpedia.com/get/System/...isk/Wubi.shtml
    öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim

hiç bilgisayar bilmeden böyle işlere kalkışmak beni korkutuyor ama wubi kurulumu nasıl yapılıyor, karışık mıdır?

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim

hiç bilgisayar bilmeden böyle işlere kalkışmak beni korkutuyor ama wubi kurulumu nasıl yapılıyor, karışık mıdır?
    Yok hayır indirip Windowsa kur sonra wubiyi açıp ubuntuyu onun yardımıyla indirip kuracaksın çok basit seveceksin...
    Programı açınca seçimlerini yapıp kuracaksın..

Konu muratflash tarafından (06-04-2012 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.

Alıntı muratflash Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok hayır indirip Windowsa kur sonra wubiyi açıp ubuntuyu onun yardımıyla indirip kuracaksın çok basit seveceksin...
    tamam
    Programı açınca seçimlerini yapıp kuracaksın..

çok güzel

tekrar çok teşekkür ederim

çok güzel

tekrar çok teşekkür ederim
    Yok canım teşekkür edecek bişey yok.. Önemli değil.. Hoşuna gittiyse sorun yok..

seckyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İlk olarak buradaki 1 maddedeki işlemle kolaylıkla grubu sadece windows olarak ayarlayabilirsin daha sonra ise buraya bakarak minti kurduğun alanı windows alanına çevirebilirsin

raxetul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Harddiskinin yedeğini al, biri de arkadaşa Mint versin

arkadaşlar diski biçimlendirerek kaldırdım bu sefer pc açılmadı.Sonra ubuntu kurdum.
    şu an ubuntu kullanıyorum.

arkadaşlar peki ubuntuda nasıl masaüstüne bilgisayarım,ev,çöp,ağ bağlantıları kısayollarını ekleyebilirim.

bilen yok mu

arkadaşlar diski biçimlendirerek kaldırdım bu sefer pc açılmadı.Sonra ubuntu kurdum.
    şu an ubuntu kullanıyorum.

Y

arkadaşlar peki ubuntuda nasıl masaüstüne bilgisayarım,ev,çöp,ağ bağlantıları kısayollarını ekleyebilirim.

bilen yok mu
    Yazılım merkezini aç advanced settings'i kur daha sonra onu aç ve desktop kısmından istediğini masaüstünde göster

sen git herşeyi hazır gelen mint'i kaldır her şeyi dayatmalarla halletmeye çalışan ubuntu kur sonra uğraş dur olağan bir şey sorun yok

Alıntı seckyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılım merkezini aç advanced settings'i kur daha sonra onu aç ve desktop kısmından istediğini masaüstünde göster
    tamam oldu.sağol.

Alıntı karizmaxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen git herşeyi hazır gelen mint'i kaldır her şeyi dayatmalarla halletmeye çalışan ubuntu kur sonra uğraş dur olağan bir şey sorun yok
    Mint'i bir türlü tam olarak türkçe yapamadım.sizde tam bir şey söylemediniz.bende ubuntuyu denemek istedim.

ama en başta dedim ki Mint ubuntu tabanlı ama ubuntu üzerine eklemeler yapıp sorunlu kısımları düzeltiyorlar ben Mint forum daha iyi yardımcı olurlar da dedim
    Konu karizmaxi tarafından (06-04-2012 Saat 22:29 ) değiştirilmiştir.

ama en başta dedim ki Mint ubuntu tabanlı ama ubuntu üzerine eklemeler yapıp sorunlu kısımları düzeltiyorlar ben Mint forum daha iyi yardımcı olurlar da dedim
    bak işte onu unutmuşum o zaman tekrar mint'e dönsem mi

mint'e geri dönmek için nasıl ubuntuyu diski biçimlendirmek haricinde nasıl kaldırabilirim ?

mstfanar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ne yapıcağını bilmiyormuşsun gibi Hevesin geçince windowsa dönersin gibi.

biraz çetrefilli gelebilir http://forum.linuxmint.org.tr/index.....html#msg25648 adreste anlatım var

Alıntı re13el Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne yapıcağını bilmiyormuşsun gibi Hevesin geçince windowsa dönersin gibi.
    Öyle olacak gibi görünüyor

bak işte onu unutmuşum o zaman tekrar mint'e dönsem mi

mint'e geri dönmek için nasıl ubuntuyu diski biçimlendirmek haricinde nasıl kaldırabilirim ?
    Ben hem ubuntuyu hem minti kullandım ve ikisindede çok büyük bir sorun yaşamadım Eğer unityi beğenmediysen mint kur ama farketmez dersen ha ubuntu ha mint bence ikiside aynı kapıya çıkıyor

biraz çetrefilli gelebilir http://forum.linuxmint.org.tr/index.....html#msg25648 adreste anlatım var
    biraz göz gezindirdim ama baya bir çetrefilli
    başka yolu yok mu

Alıntı seckyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben hem ubuntuyu hem minti kullandım ve ikisindede çok büyük bir sorun yaşamadım Eğer unityi beğenmediysen mint kur ama farketmez dersen ha ubuntu ha mint bence ikiside aynı kapıya çıkıyor
    peki şuan hangisini kullanıyorsun

biraz göz gezindirdim ama baya bir çetrefilli
    başka yolu yok mu

peki şuan hangisini kullanıyorsun
    Ben şuan ubuntu kullanıyom

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)