Yangın 14 Lite-On üretim hattını kül etti

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Bu ayın başlarında Lite-On'ın Çin'deki monitör ve LCD TV üretim tesisinde çıkan yangının faturası ortaya çıkmaya başladı. Yangında hasar gören 14 üretim bandında toplam zarar 70 milyon dolar civarında.

Lite-On'ın Çince bir duyuruyla verdiği rakamlara göre tesis hasarı 7.72 milyon, ekipman hasarı 21 milyon, envanter hasarı ise 42.4 milyon dolar gibi rakamlarla ifade ediliyor. Firma bu rakamların sadece referans amaçlı olduğunu ve değerlendirmenin sürdüğünü belirtmiş. Ellerindeki stokların önümüzdeki iki ay boyunca müşterilerinin taleplerini karşılayabileceğini söylüyorlar. Aynı zamanda hasar görmeyen diğer üretim hatlarını, hasarlı hatlardan kaynaklanan üretim azalmasını yedeklemekle görevlendirecekler.

Bir Digitimes Research analisti envanter hasarının Lite-On'ın çeyrek yıllık teslimatlarının %10'una rastladığın söylemiş. Ayrıca müşterilerin siparişlerini diğer OEM üreticilerine yönlendirmelerinin 1-2 ay alabileceği vurgulanıyor. BenQ da yakın zamanda LCD üretimini Lite-On'a aktarmıştı. Bu ay piyasaya çıkması beklenen bir büyük ekran LCD TV'si bu nedenle gecikebilir.

Kaynak