Öneri Wifi 6 Router Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

xeriphas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba. Macbook'um AC bant üzerinden en fazla 866mbps hız desteklediği, AX bant üzerinden ise 1200 mbps'ye kadar çıkabildiği için Wifi 6 destekli router almaya karar verdim. Benim için en önemli unsurları, bütçemi ve şu anda değerlendirdiğim modelleri yazayım.

1. 5ghz Sinyal Kalitesi: Açıkçası en önemli şey 5ghz'de araya duvar girdiğinde olabildiğince az kesilmesi. Çünkü router'ı koyacağım oda ile bilgisayarımı ve Nvidia Shield'ımı kullandığım oda arasında duvar var. Şu andaki modemimde Shield'da NAS'tan rahatça film izlemek için gigabit kablo çekmek zorunda kalıyorum. Yani yazılımını vesaire geçtim, eğer ki modemin 5ghz çekim gücü düşük kalıyorsa pek anlamı yok benim için.
  2. USB Girişi ve Stabil Dosya Paylaşımı: Şu anda ethernet kablo ile bağladığım bir WD My Cloud NAS cihazım bulunuyor. Bunun dışında bir de modeme USB ile bağladığım 6TB harici bir diskim var. Şu anki modemim Keenetic Peak DSL kadar stabil bir dosya paylaşımı sağlayabilirse bunu doğrudan router'a bağlamak istiyorum ve hatta birden fazla USB portu olursa yanına bir tane daha almak istiyorum.
  3. (Olsa iyi olur): Stabil torrent istemcisi
  4. (Olsa iyi olur): OpenVPN kullanırken bazı modemler gibi hızın 5-10 mbps ile sınırlandırılmaması

Benim için en önemli şeyler şu anda bunlar. Bütçe olarak maksimum 4.000 TL civarı diyebilirim. Şu ana kadar düşündüğüm modeller de şöyle:

1. Xiaomi AX6000: Ucuz fiyatı sebebiyle ilk önce Çin'den bunu almayı düşündüm açıkçası. Çin romu yüklendiğinde wifi sinyalinin de çok güçlü olduğu söyleniyor. Ama USB portu olmadığı için vazgeçtim. Birisi raspberry pi veya benzer bir cihazla kendi NAS sistemimi kurmamı önerdi, aslında konfigürasyon açısından mantıklı da geldi ama zaten yeterinde bir yer karmaşıklığım varken bir de oraya o cihazı koyamayabilirim.
  2. TP-Link AX6000: 2 tane USB 3.0 ve bir tane Type-C girişiyle ön plana çıkıyor. Fiyat olarak bütçeme yakın, o açıdan da güzel. Şu anda önceliğim bu router ama bunda da sinyal kalitesiyle ilgili çok olumsuz yorumlar gördüm. Bunlar gereksiz beklentileri olan insanların söylenmelerimi anlayamadığım için kafamı karıştırdı. Özellikle bu router ile tecrübesi olan varsa ve bilgi verirse çok sevinirim.
  3. TP-Link AX6600: AX6000'e göre en büyük farkı tri-band özelliği gibi duruyor. Bu özellikle ilgili okuduklarıma göre bu ağı tek başıma kullanacağım için fazla yük olmayacak ve bu özellik çok işime yaramayacak. Bunda yalnızca bir tane USB 3.0 girişi bulunması bir adım geriye atıyor. Ama bunun da sinyal kalitesiyle ilgili güzel yorumlar var.

Bunlar dışında ASUS routerlar için çok iyi yorumlar görüyorum ama ASUS'a bakmaya başlayınca fiyatlar bir anda çok uçuk değerlere çıkabiliyor. Yine de istediğim özelliklere sahip ve fiyatı bütçemin çok üstünde olmayan bunlar dışında herhangi bir marka veya model öneriniz varsa yazabilirsiniz.