Ünlü evrimcinin sitesine yasak

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
291673.jpg

İnternetin en büyük video paylaşım sitesi You Tube’a aylardır erişemeyen Türkiye’de şimdi de dünyaca ünlü bir bilim adamının sitesine erişim yasağı geldi. Gen Bencildir, Kör Saatçi ve Tanrının Yanılgısı gibi kitapları Türkiye’de yayımlanan Oxford Üniversitesi profesörlerinden biyolog ve düşünür Richard Dawkins’in internet sitesi mahkeme kararıyla kapatıldı. Dawkins’in sitesinde, kapatılan diğer sitelerde olduğu gibi yasak kararının hangi mahkeme tarafından ve kaç nolu kararla verildiğine dair bir ifade bulunmuyor, yalnızca “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir” yazısı yer alıyor.

Prof. Richard Dawkins’in internet sitesine erişim yasağı konulduğunu Milliyet yazarı Melih Aşık köşesine taşıdı.

Aşık köşesinde “Oxford Üniversitesi zooloji profesörü Richard Dawkins, hem Darwin’in Evrim Teorisi’nin hem de ateizmin militan savunucusudur. Bazı kitapları TÜBİTAK tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Tabii onun iddialarına karşı iddialar ve eleştiriler de kitaplar dolusudur. Dawkins canlı ve heyecanlı tartışmaların odağıdır. Bu bilim adamının bir internet sitesi var: “http://richarddawkins.net/”... Siteye girin... Karşınıza kırmızı yazıyla yazılmış şu ibare çıkıyor: “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir”... Birileri yargıyı kullanarak bu tartışmaların ülkemizde izlenmesini engelliyor” diye yazdı.

EKŞİ SÖZLÜK’TE BAŞLIK AÇILDI
Siteye erişimin yasaklanması Ekşi Sözlük’te kullanıcılar tarafından eleştirildi ve “richarddawkins.net’in erişime kapatılması” ismiyle bir başlık açıldı.

Ekşi Sözlük kullanıcılarının sansürle ilgili girdiği entry’lerden örnekler:

dotBlack.gif
Eserlerinden birisi hakkında bu ülkede soruşturma açıldıktan sonra web sitesinin de engellenmesi beni fazla şaşırtmayan yazar. Normalde siteler kapatıldığı zaman ilgili mahkeme kararı da sayı olarak verilirdi (bunu söylediğime inanamıyorum), burada sayı olmaması sitenin “re’sen kapatıldığı” anlamına geliyor olabilir mi acaba?
dotBlack.gif
Belirsiz bir mahkeme tarafından yapılmış bir yasaklama daha.. Sebep “aşırı bilimsellik” mi bu kez?
dotBlack.gif
Richard Dawkins’in bu ülkenin kaldıramayacağı kadar büyük bir bilim adamı olmasındandır.
dotBlack.gif
Kanıtladığı tek şey ülkemizde sansürün korkunç boyutlara ulaştığı ve tamamen keyfi olduğudur.

KİTABI BERAAT ETMİŞTİ
Richard Dawkins’in yazdığı “Tanrının Yanılgısı” adlı kitabı Türkçe’ye çevirip basarak “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddiasıyla Kuzey Yayıncılık’ın sahibi Erol Karaaslan yargılanmış ve beraat etmişti. Kitabın toplatılmasına gerek olmadığına karar veren mahkeme, “Kitap yasaklamak düşünce özgürlüğünü özünden sınırlar” açıklamasını yapmıştı.

_megavisor_

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bende gayet düzgün açılıyor opendns'den herhalde.:D

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Demek ki bozuk saat bile, gerçekten de arada bir doğruyu buluyormuş :D

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
oha desem yerinde olur sanırım.gelinebilecek son nokta.sdn yi burdan uyarıyorum.dikkatli olur tık diye kapatırlar valla.hatta evimizdeki neti bile keserler.espiri yapmıyorum.ciddiyim yaparlar.inanıyorum yani buna

ivanxxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanlar sitedeki yorumlarda Türkiye'nin bu kararıyla baya dalga geçmiş, Türkiye'nin aydınlanmış batıdan uzak, fikir özgürlüğü olmayan, tutucu ve kolayca mahkeme kararlarıyla sansürlerin arkasına gizlenen bir devlet olduğu söylemişler. (Bu saçma yorumlara katılmadığımı belirtmeme gerek yok heralde.) Bazıları ise internette -bildiğimiz gibi- yasakların işlemiyeceğine değinmiş..

Burada bizim yaptığımız, genel düşüncemüze aykırı bir yayın varsa onu karşı provakasyonla ya da yayınla çürütmek yerine (ki bu çalışma ister) onu kökten kazımak ve (ya da kazıdığımızı sanıp) kafamızı toprağa gömmek, başkalarının alaylarına da göz yummak oluyor. Türkiye bu şekilde gelişemez.

RadioHead

Asistan
Reaksiyon puanı
4
evet kolayca hangi mahkemenin hangi nedene dayanarak kapatıldığı belli olmayan bir sürü site var bu mudur ifade özgürlüğü?yasaklarla bir yere varamayız önce beyinleri doldurmak gerekli!

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
beyinden önce yüreklerin dolması lazım değil mi?
beyinleri dolu yürekleri boş çok sözde prof.umuz var yani...

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
İnsanlar sitedeki yorumlarda Türkiye'nin bu kararıyla baya dalga geçmiş, Türkiye'nin aydınlanmış batıdan uzak, fikir özgürlüğü olmayan, tutucu ve kolayca mahkeme kararlarıyla sansürlerin arkasına gizlenen bir devlet olduğu söylemişler. (Bu saçma yorumlara katılmadığımı belirtmeme gerek yok heralde.) Bazıları ise internette -bildiğimiz gibi- yasakların işlemiyeceğine değinmiş..

Burada bizim yaptığımız, genel düşüncemüze aykırı bir yayın varsa onu karşı provakasyonla ya da yayınla çürütmek yerine (ki bu çalışma ister) onu kökten kazımak ve (ya da kazıdığımızı sanıp) kafamızı toprağa gömmek, başkalarının alaylarına da göz yummak oluyor. Türkiye bu şekilde gelişemez.
hepimiz Türk üz de bi yere kadar savunmamız lazım.eksiği varsa görücez söylicez.ben katılıyorum bu yorumlara.yalansa yalan deyin