Toplanın beyler İnternette gezen verilerimize bir bakalım.

warlordX

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
  • Mernis 2009 bu veri artık mağaralarda kaldı fosil yakıt olarak kullanılıyor. hala varmı bilmiyorum.
  • Mernis 2016 (klasik bilinen mernis. 1997 doğumlulara kadar herkes çıkıyor. tc, ana adı, baba adı, adres vs.) bunun içinde bende varım :)
  • Mernis 2022 (2022 yılının başına ait bir data 100m kişinin verileri var. tc, ana adı, baba adı vs.)
  • Telefon numarası datası (Mernis 2022 ile beraber yayıldı herkesin telefon numarası var)

Bu datalar çok kolay bir şekilde internetten indirilebiliyor.
Artı olarak devletin kurumları kevgire döndüğü için kötü niyetli kişiler sistemlere sızıp kendi API'larını yazıp sorgu olarak veri çekebiliyor. Örnek olarak: Kimlik seri numaranız, e-okul resminiz-numaranız, okuduğunuz okul, kimlik resminiz, soyağacınız vs.

Ben parmak izi datasını bekliyorum. Bakalım o çıkacak mı?

Google ve türevlerinin özel hayatımızı kayıt ettiklerini saymıyorum bile, kimse gizliyiz diye gezinmesin her şeyiniz ortada.

Eğer data hakkında link isteyen olursa ağzına tuvalet terliğimi fırlatırım bak

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,898
Bu kadar kolay erişime açık olması da komik. Koca ülkede yazılımcı yetiştiremiyorlar ki verilerimizi koruyabilsinler.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben ne kullanmışımdır ne de biri benim bilgilerimi vermiştir.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
O tür bir sunucuda bulunmuştum ve sahibi arkadaşımdı. Genelde liselilerin eğlencesi oluyordu, millet kendisine bakmayan kızın numarasını adresini falan yayıyordu. :D
Kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçu 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Kapalı kaynaklı yazılımlar kullanıyoruz normal bir durum. Şirketler verileri toplayıp satıyor. Herşeyin de özgür yazılım alternatifi yok. Olsa da yine sızdırma yaparlar.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
adsoyaddan yaşadığım yeri fln bulmuşlardı arkadaşın komple datasını çıkarıp babasının numarasını bulmuş rahatsız ediyolardı genelde discord da var bulaşmayın ve ben 2007 li olduğuma göre mernis 2022 den bakmışlar

warlordX

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
Kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçu 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
işte bu yüzden tıklamadım linke, silivri soğuktur yeğenim ben soğuğu sevmiyorum

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,898
Hiç ceza aldıklarını görmedim, kayıt edilmek için güvenilir olman falan gerekiyordu zaten. Discord'dan da dava açılabileceğini düşünmüyorum.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Hiç ceza aldıklarını görmedim, kayıt edilmek için güvenilir olman falan gerekiyordu zaten. Discord'dan da dava açılabileceğini düşünmüyorum.
Bence edilse bulurlar.

-------------------------------------
Discord yerine TeamSpeak3 tavsiye ederim. Discord güvenli değil.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
18,058
Discordda veri güvenliği yok. Kullanıcılarda sıkıntılı. Tesmspeak3 uçtan uca şifrelemeyle korunuyor.
Discordda 100 kişiden 50si problemli oluyor ya pedofili ya sapık ya kişisel veri satan var. Ben istanbul içi elden silah satan gördüm....

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Baksalarda birşey değişmez?
Mecbur kullanılıyor bu uygulamalar. Whatsapp mesela aynısını yapıyor. Data, metadata ne varsa alıyor. Mecburen kullanıyoruz. Herkesi alternatif programlara geçiremiyoruz. Yapacak bir şey yok.

Özgür Yazılım mevzusuysa çok çetrefilli. Bir ara kapalı kaynak yazılım kullanmıyordum. Akıl sağlığına iyi gelmiyor. Çok takıntı yapmamak gerek data toplama mevzusunu. Çünkü iş derinlere indikçe sıkıntılı yerlere gidiyor olay. Amaaan kullanın işte. ?