Ryzen 5 3600 ve rx 5700 xt sistem reset atıyor ve geç açılıyor

reloq12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir sistem topladım kendime geçen hafta. PC açılırken bazen sorunsuz yaklaşık 8 saniyede açılıyor. Bazen de anakartın logosu olan kısımda bekliyor ve kendine birkaç defa reset atıyor. Akabinde yaklaşık 2- 3 dakikada açılıyor. Aynı sorunu PC'yi yeniden başlattığımda ve PC açıkken de göstebiliyor. Bu sorunu yaptığı zaman bazen Windows ekranı geliyor ve "Windows düzgün yüklenmemiş gibi görünüyor" diyor. Onarım seçeneklerine gidiyorum ama başlangıç onarma bilgisayarınızı onaramadı yazısını alıyorum ve altında hata kodu yazıyor. windows/system32/logfiles/srt/srttrail.txt.
Windows temiz kurulum yaptım olmadı. PC'yi sıfırlayıp flash bellekten Windows 10'u yeniden kurdum olmadı. RAM testi yapmalısın dediler. RAM testi yaptım ama herhangi bir sorun vermedi. Bu durum canımı çok sıkmaya başladı artık. Yaşayan arkadaşlar varsa yardımcı olsunlar lütfen.

Sistem bilgilerim:
Anakart: ASUS ROG STRIX B450F GAMING.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: 2×8 16 GB 3200 MHz Corsair.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 5700 XT OC.
SSD: Adata XPG SX8200 PRO 512 GB.
PSU: Cooler Master mwe 80+ 750W.
Kasa: Dark guardian Pro

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
windowsta bi sorun yoksa ,coldboot sorunu gibi görünüyor. 3.nesillerde pek olmuyordu ama,yine de belli olmaz tabi ki.
Bi bak bakalım anakartın biosu son sürümmü.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,173
Büyük ihtimalle ya anakart arızalı. Yazılımsal bir sorun gibi görünmüyor çünkü. Windows'u kurduktan sonra sürücüleri nasıl güncelliyorsunuz?

reloq12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
windowsta bi sorun yoksa ,coldboot sorunu gibi görünüyor. 3.nesillerde pek olmuyordu ama,yine de belli olmaz tabi ki.
Bi bak bakalım anakartın biosu son sürümmü.
Evet son sürüm
Mesaj otomatik birleştirildi:

Büyük ihtimalle ya anakart arızalı. Yazılımsal bir sorun gibi görünmüyor çünkü. Windows'u kurduktan sonra sürücüleri nasıl güncelliyorsunuz?
Hocam valla ben pc den çok anlamıyorum. :D Windows u kurdum ve çoğu sürücü günceldi. Erkan kartının driver ini falan indirdim son sürümünü.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,173
Evet son sürüm

Hocam valla ben pc den çok anlamıyorum. :D Windows u kurdum ve çoğu sürücü günceldi. Erkan kartının driver ini falan indirdim son sürümünü.
O zaman son kez temiz bir kurulum deneyelim. Linkini verdiğim adresteki aracı indirip en az 8 GB bir USB belleğe yazdırma işlemini yaptıktan sonra formatı atın. Sonrasında güncellemeri Windows Update yapsın. Siz ek olarak Ryzen Master ve Radeon Software uygulamalarını indirin. Sonrasında yine bu tarz hatalar verecek mi bir bakalım. Eğer bu tarz bir kurulum yaptıysanız, başka alternatiflere bakmamız lazım. BIOS sürümü de güncelmiş zaten.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
bios güncelse,bi de amd B450 çipset driverini de mutlaka indirip ,kurun.

reloq12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zaman son kez temiz bir kurulum deneyelim. Linkini verdiğim adresteki aracı indirip en az 8 GB bir USB belleğe yazdırma işlemini yaptıktan sonra formatı atın. Sonrasında güncellemeri Windows Update yapsın. Siz ek olarak Ryzen Master ve Radeon Software uygulamalarını indirin. Sonrasında yine bu tarz hatalar verecek mi bir bakalım. Eğer bu tarz bir kurulum yaptıysanız, başka alternatiflere bakmamız lazım. BIOS sürümü de güncelmiş zaten.
Dediğiniz gibi flash bellekten windows kurulumu yaptım ve format attım. bios da güncel. Pc daha 2 haftalık. Kafayı yiyeceğim ya elimden bişey gelmiyor.

bios güncelse,bi de amd B450 çipset driverini de mutlaka indirip ,kurun.
Deneyeceğim hocam.