Haber Rusya'da veri tabanı kurmayan Apple'a ilk ceza kesildi

muhammetcoban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Rusya'da veri tabanı kurmayan Apple'a ilk ceza kesildi

Moskova'da Taganskiy Sulh Mahkemesi, Rusya topraklarında yaşayan Rusların verilerini yerelleştirmeyi reddeden Apple Inc. şirketine 2 milyon ruble ceza verilmesine hükmetti. Bu, ABD'li şirketin aldığı ilk ceza oldu.​

Rusya vatandaşlarının kişisel verilerini Rusya topraklarında kurulmuş bir veri tabanıyla kaydetme, sistematik hale getirme, biriktirme, saklama konusunda Rus mevzuatında yer alan yükümlülüklerini yerine getirmeyen Apple Inc., Taganskiy Sulh Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Kişisel verilerin depolanması konusunda Rusya'da ilk kez cezaya çarptırılan Apple Inc., 2 milyon ruble tutarında ceza ödemesi yapacak.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu'nun (Roskomnadzor) verilerine göre bugün itibarıyla yaklaşık 600 yabancı şirketin Rusya temsilciliği Rus kullanıcıların verilerini depolamak için yerelde veri tabanı kurdu.

2016 yılında LinkedIn sitesi, bu yükümlülüğünü ihlal ettiği için Rusya'da erişime kapatılmıştı.

TİNDER'A 6 MİLYON RUBLE CEZA GÜNDEMDE

Apple Inc.'e kesilen cezanın aynısı, ABD merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder'a da kesilebilir.

Tinder'ın sahibi olan Match Group LLC'ye Rusya'da veri tabanı kurmadığı için dava 28 Temmuz'da görülecek.

ZOOM'A 1 MİLYON RUBLE CEZA KESİLDİ

Rusya'da kişisel verilerin depolanmasıyla ilgili mevzuatın ihlali nedeniyle bir ceza da görüntülü görüşme hizmetleri sunan Zoom Video Communications şirketine kesildi.

Moskova'daki Taganskiy Sulh Mahkemesi, ABD'li Zoom şirketinin 1 milyon ruble tutarında ceza ödemesine hükmetti.

Zoom da, Apple gibi ilk kez cezaya çarptırıldı.

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
İki milyon Ruble yaklaşık 35 bin Dolar ediyor. Apple'ın Rus kullanıcılarına ait verilerin değerini düşündüğün zaman; verilen ceza, devede kulak kalıyor. Kaldı ki Apple'ın bu cezadan sonra kalkıp da Rusya'ya özel veri merkezi kuracağını sanmıyorum. Bakalım ne olacak? Sosyal Medya Yasası, uygulamaya girerse aynı manzaranın Türkiye'de de yaşanması muhtemeldir.

Fettah ylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
47
İki milyon Ruble yaklaşık 35 bin Dolar ediyor. Apple'ın Rus kullanıcılarına ait verilerin değerini düşündüğün zaman; verilen ceza, devede kulak kalıyor. Kaldı ki Apple'ın bu cezadan sonra kalkıp da Rusya'ya özel veri merkezi kuracağını sanmıyorum. Bakalım ne olacak? Sosyal Medya Yasası, uygulamaya girerse aynı manzaranın Türkiye'de de yaşanması muhtemeldir.
dostum para dediğin gibi çok az ama haberde şu detay var:

"2016 yılında LinkedIn sitesi, bu yükümlülüğünü ihlal ettiği için Rusya'da erişime kapatılmıştı."
yani apple nin de ambargo alma riski vardır
tabi buradan kim karlı, kim zararlı orası bilinmezlik

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
dostum para dediğin gibi çok az ama haberde şu detay var:

"2016 yılında LinkedIn sitesi, bu yükümlülüğünü ihlal ettiği için Rusya'da erişime kapatılmıştı."
yani apple nin de ambargo alma riski vardır
tabi buradan kim karlı, kim zararlı orası bilinmezlik

Dediğin gibi kim karlı, kim zararlı orası tartışılır ama Apple'ın, LinkedIn gibi he deyince kolayca enellenebilecek bir şirket olduğunu düşünmüyorum. Rusya'daki Apple kullanıcı sayısı tolerans edilebilecek boyutta değil. Belki uzun vadede Apple'ı zarara uğratabilir ama ilk aşamada kendi vatandaşları çok zor durumda kalır.

Bakalım ne olacaak? Ben, asıl 28 Temmuz'daki davayı merak ediyorum. Tinder'a o cezayı verebilecekler mi? (-ki verecekler büyük ihtimalle de...) Başka şirketlere uygulanan giderek ağırlaşan yaptırımlar, diğer şirketlerde de caydırıcı olabilir.

Fettah ylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Dediğin gibi kim karlı, kim zararlı orası tartışılır ama Apple'ın, LinkedIn gibi he deyince kolayca enellenebilecek bir şirket olduğunu düşünmüyorum. Rusya'daki Apple kullanıcı sayısı tolerans edilebilecek boyutta değil. Belki uzun vadede Apple'ı zarara uğratabilir ama ilk aşamada kendi vatandaşları çok zor durumda kalır.

Bakalım ne olacaak? Ben, asıl 28 Temmuz'daki davayı merak ediyorum. Tinder'a o cezayı verebilecekler mi? (-ki verecekler büyük ihtimalle de...) Başka şirketlere uygulanan giderek ağırlaşan yaptırımlar, diğer şirketlerde de caydırıcı olabilir.
haklısın, Rusya'daki apple kullanıcıları fazla olabilir. ama kısa vadede olan zararları rusyanın kaldırabileceğini ve umursamayacağını ukrayna savaşından tecrübe ettik.
dediğin gibi bu adımlar diğer şirketlere örnek olur