PKK'ya şikayet edilen vekil

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
44949.jpg

PKK'ya şikayet edilen vekil
30 Temmuz 2008 Çarşamba 07:45
DTP ve Ak Partili vekiller birbirine girdi. DTP "günah" diye bağırırken, Ak Partili "beni PKK'ya şikayet ettiniz" diyordu. İşte ayrıntılar;

TBMM Genel Kurulunda, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarısının görüşmelerinde tartışma yaşandı.

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer'in, ''yakınlarının aldığı ihaleler ve yaptıkları inşatta işçilerin ücretinin ödenmediğini söylemesine'' tepki gösteren AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, ''Bu arkadaş (Üçer), beni dağa, PKK'ya şikayet etti'' dedi.

GÜNAH OLAN YOLSUZLUKTUR

Genel Kurulda ANAP'ın da geçmişte bu yola başvurduğunu ancak daha sonra tarihten silindiğini ifade eden Üçer, ''AKP, yolsuzlukla mücadele edeceğini söyleyerek işbaşına geldi. Ama yolsuzluk AKP'nin damarına girdi. Cemal Kaya'nın yakınlarının sahip olduğu firmalar kaç ihale aldı? Kaç işçiyi çalıştırıp da mağdur ettiler? Hüseyin Çelik'in akrabaları kaç ihale aldı?'' dedi.
AK Parti sıralarından bazı milletvekillerinin tepki göstererek kendisine laf atması üzerine Üçer, ''Yanlış olan, haksız olan, günah olan yolsuzluktur'' diye konuştu.

İSPAT EDERSEM İSTİFA EDER MİSİNİZ?

AK Parti'lilerin ''İspat et. Bu ülkede kanunlar var, hakimler, savcılar var'' demesine Üçer, ''Ben ispat ederim. İspat edersem istifa edecek misiniz? diye karşılık verdi.

Yasa çıktıktan sonra kaç yüklenici firmaya ne kadar para ödeneceğini soran DTP'li Üçer, İstanbul Adliye Sarayı inşaatını yapan Kaya'nın yakınlarının çalıştırdıkları işçilerin parasını ödeyip ödemediğinin açıklanmasını istedi.

Bu sırada AK Parti grubunun ön sıralarında oturan Kaya, Üçer'e tepki gösterdi. Kendisine laf atılması üzerine Üçer, Kaya'ya, ''Terbiyesiz sensin. Bir milletvekiline hakaret etme hakkını nereden alıyorsun? Ben bildiklerimizi açıklıyorum. Aksini ispatlayan varsa getirsin belgeleri'' dedi.

''300 MİLYAR DOLARI SENİN DESTEKLEDİĞİN ÖRGÜT ALDI''

Üçer'in konuşmasını tamamlamasının ardından sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Cemal Kaya, Üçer'in adını anmadan ''Bu arkadaşın yaşı kadar benim ailemin geçmişi var. Bu arkadaş; yalan yanlış, aslı astarı olmayan bir sürü şey söyledi. Evet benim ailem iş yapar, simit satar, enerji ve inşaat işleri yapar'' dedi.

Kardeşinin yaptığı İstanbul Adliye Sarayı inşaatında çalışan işçilerin ücretlerinin ödenmediğinin iddia edildiğini belirten Kaya, ''Böyle bir durum olduğunda bu ülkenin hakimleri savcıları var. Devleti savunan bu arkadaşıma soruyorum; devletin kaynaklarının çarçur edildiğini, sermaye sahiplerinin cebine gittiğini söylüyorsun. Ya arkadaş, sen bırak bu devletin kaynaklarının çarçur edildiğini söylemeyi...Bu devletin kaynakları, 300 milyar doları senin desteklediğin örgüt aldı be, sen ne diyorsun?'' diye konuştu.

BENİ PKK'YA ŞİKAYET ETTİ

Kendisine tepki gösteren DTP'lilere ''konuşma'' diyen Cemal Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu iş alındığında ben milletvekili değildim ki...Bakın bu arkadaş, 20 gün, 1 ay önce beni aradı. İşçilerin ücretlerini alamadığını söyledi. 'Ben bilmiyorum ama bakarız, sorarız' dedim. Adam telefonda bana hakaret etti. Beni şikayet etti, şikayet. Nereye biliyor musunuz? Dağa beni şikayet etti. Savcıları uyarıyorum; beni PKK'ya şikayet etti. Bunun şahitleri de var. Burası böyle gelip insanın ailesine laf atacağı yer değil. Benim adım Cemal Kaya, ben ölüme de varım, her şeye de varım. Ne yapıyorsanız yapın. Köy köy de dolaşırım. Neyin hıncını alıyorsunuz? Ağrı'dan milletvekili çıkaramamanın hıncını mı? Ayıptır ya...''

LİNÇ EDİN BİZİ...

Bu sırada oturduğu yerden ayağa kalkan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ''AK Partili'ler sayısal çoğunluğuna güveniyorlarsa işte hodri meydan...Linç edin o zaman bizi'' demesine, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, ''çık dışarı'' diye bağırdı.

kaynak

PKK'ya şikayet edilen vekil haberi - 30 Temmuz 2008 Çarşamba 07:45