PKK'ya destek veren 11 bin 500 öğretmen açığa alındı

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Milli Eğitim Bakanlığınca, bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 11 bin 500 öğretmen açığa alındı.

thumbs_b_c_06d004dd1edd1a435bd80333cc53ad39.jpg

Milli Eğitim Bakanlığınca, bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 11 bin 500 öğretmen açığa alındı.

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, ekli listede adları ve görevlerine yer verilen 11 bin 285 Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görevli personelin, güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Personelin bu fiilleri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 6, 7, 8, 10 ve 11'inci maddelerine aykırı hareket ettikleri anlaşıldığından, 21 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal kararı, 23 Temmuz tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince eyleme katılan ya da destek veren personelin görev başında kalmasında sakınca görüldüğünden aynı kanunun 137'inci maddesi gereğince ilgililer hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır."

Bakanlığın yazısında, söz konusu personele tebligat işlemlerinin acilen yapılması istendi.

Valiliklerin koordinesinde yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

AA

Bir Yıllık Araştırmayla Tespit Edildi

Başbakan Binali Yıldırım'ın "14 bin öğretmenin terörle ilişkisi var, incelemelerimiz sürüyor. Bu kişiler tedbiren açığa alınacak" sözlerinin arkasında en az 1 yıllık bir araştırmanın bulunduğu ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), terör örgütü PKK'ya sempati duyduğu ve sınıflarda öğrencilere PKK propagandası yaptığı öne sürülen öğretmenler için yürüttüğü çalışmayı tamamladı.

AYAKLANMA ÇAĞRISI YAPAN BİLE VAR

Çalışmada, istihbarat birimlerinden gelen raporlar ve bölgeden ulaşan şikâyetler de etkili oldu. Özellikle sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı günlerde bölgeye gönderilen MEB uzmanlarının okullarda ve öğrenciler üzerinde gerçekleştirdiği gözlemler çalışmayı temellendirdi. Ancak sadece Doğu ve Güneydoğu'da değil, Batı'daki illerde de PKK sempatizanı öğretmenlerin görev yaptığı tespit edildi. Bölgedeki öğretmenlerden bazılarının sosyal medyada PKK'yı öven mesajlar paylaştıkları, ders bırakma eylemi ve sınıfta PKK propagandası yaptıkları belirlendi. Söz konusu öğretmenlerin Cizre, Yüksekova, Nusaybin gibi ilçelerde açılan hendeklere öğrencileri yönlendirdiği de tespitler arasında yer aldı. MEB, bazı öğretmenlerin sınıfta "serhildan" (ayaklanma) çağrısı yaptığını da saptadı.

14 BİNDEN FAZLA

Listede yer alan 14 bin öğretmenin ihraç edilmesi gündemde. MEB yetkilileri, ihraç için kanun hükmünde kararnameye (KHK) gerek olmadığını ifade etti. Yetkililer, çalışmaların daha da derinleştirilmesi durumunda sayının 14 binin üzerine çıkabileceğine işaret etti. MEB, 10 Ekim'de ataması yapılacak olan 15 bin sözleşmeli öğretmen ile başvurularını almaya başlayacağı 5 bin dershane öğretmenini bölgeye gönderecek. (Kaynak: Habertürk)

Son düzenleme:

Matthew Bellamy

Profesör
Reaksiyon puanı
264
Bizim karşı komşumuzun çocukları daha 8-9 yaşlarında çocuklar var "bizim bayrağımız sarı " gibilerinden laflar ediyor.Yahu sen daha çocuksun senin ne işin var bayrakla.Ee şimdi bu anne baba gayet normal hayatını yaşıyor bence bunlarıda içeri alsınlar.HDP vs. destek verenlerin hepsini alsınlar.Amaçlarının ne olduğunu hepimiz biliyoruz, görüyoruz.Eğer karşı komşumun çocuğu yarım öbür gün Türkiye aleyhine konuşursa şaşırmayın.Beyinleri yıkanıyor çocukların.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Teröre destek verenler asılmalıdır ....

Reaksiyon puanı
10,325
Teröre destek verenler asılmalıdır ....

Şükür ki olağanüstü hal var ve bu kadar sayıda haini açığa alabiliyoruz.
Normal zamanlar olsaydı bırak asmayı, tek bir tanesini bile açığa aldığında kıyametler kopardı.
Fetö'nün hakim-savcıları buna müsaade etmez, hepsi temyizden dönerdi.
Diğer taraftan Avrupadaki dayıları cıyaklamaya başlar, her taraftan boğarlardı adeta.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, ekli listede adları ve görevlerine yer verilen 11 bin 285 Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görevli personelin, güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Personelin bu fiilleri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 6, 7, 8, 10 ve 11'inci maddelerine aykırı hareket ettikleri anlaşıldığından, 21 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal kararı, 23 Temmuz tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince eyleme katılan ya da destek veren personelin görev başında kalmasında sakınca görüldüğünden aynı kanunun 137'inci maddesi gereğince ilgililer hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır."

Bakanlığın yazısında, söz konusu personele tebligat işlemlerinin acilen yapılması istendi.

Matthew Bellamy

Profesör
Reaksiyon puanı
264
Bizim edebiyat hocamızıda olmışlar ama adam bize karşı çok iyiydi.Kötü birisine benzemiyordu belkide değildir bilemiyorum ama onuda almışlar.

kometa

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Simdiye kadar bisey yapilmamasi enteresan.

Stilex Jel

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Bu gönderiye katılmıyorum. Bu AKP'nin başlattığı cadı avının dalgalarından biridir. Aralarında belirttiğiniz örgütün üyeleri olabilir ancak çok sayıda Sendikalı ve bunlardan bağımsız insanlar da yanıyor. Ne darbeden ne terörden yanayım. Objektif yaklaşıp ölçüp biçmek gerek.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, terör örgütüyle bağlantıları oldukları gerekçesiyle Tunceli'de görevden alınan 418 öğretmenle ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın, büyük bir bölümünün görevine iade edileceğini söylediğini ifade etti.

Erol, Bakan Yılmaz'ın öğretmenlerin büyük bölümünün göreve iade edileceğini söylediğini anlatırken şöyle konuştu:

"Tunceli'de 418 öğretmen ve 86 milli eğitim personelinin görevden alınmasından sonra konuyu bizzat Milli Eğitim Bakanımızla görüştüm. Tunceli'ye büyük bir haksızlık yapıldığını söyledim. Sayın Milli Eğitim Bakanı Tunceli'de görevden alınan öğretmenler ile ilgili bizzat ilgileneceğini yapılan haksızlık varsa düzeltileceğini ve bakan yardımcısına talimat verdiğini ifade etti. Bakan yardımcısının konu üzerinde titizlikle çalışarak haksızlığa uğrayanları görevine iade edileceğini söyledi. Bu hafta içinde Milli Eğitim Bakan Yardımcısı ile tekrar görüştük. Pazartesi günü görevden alınan 418 öğretmenin büyük bölümünün görevine iade edileceğini ancak hakkında ihbar, şikayet ve çeşitli deliler bulunan bazı öğretmenlerin soruşturmalarının devam edeceğini, özellikle öğretmenlerin görevden alınmasında en büyük gerekçe olan 29 Aralık'ta düzenlenen eyleme katılanların büyük bölümü görevlerine iade edileceği tarafıma söyledi. Milli Eğitim Bakanımız zaten Tunceli üzerinde daha hassas davranacaklarını özellikle belirtti. Bugün bile göreve iade edilecek öğretmenlerin belirlenmesi için çalışma yapılıyor ve bakanlıktan bana verilen bilgi, Tunceli'de görevden alınan öğretmenlerin büyük bölümünün pazartesi göreve iade edilecek."

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞTI

CHP'li Erol, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları yazdı:

"Tunceli'de açığa alınan öğretmenlerimizin ve memurlarımızın mağduriyetlerini gidermek amacıyla,soruşturması bitenlerin ataması yarın yapılacak olup, Pazartesi görevleri başında olacaklardır.Gerçek mağdurların haklarını aramak ve bir kişi kalsa dahi onun mücadelesini vermeye, Tunceli'deki bazı siyasi parti ve sendikaların engellemelerine rağmen takipçisi olacağım." DHA

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sempatizanları da alsınlar.. Bu zihniyetin kökünü kazısınlar..

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, terör örgütüyle ilişkileri oldukları gerekçesiyle açığa alınan 504 öğretmen ve kamu görevlilerinden 419'unun görevlerine iade edildiği açıklandı. 85 personel hakkında soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilimizde görev yapmakta olan ve haklarında görevden uzaklaştırma kararı verilen 504 öğretmen ve kamu görevlisinden 419'u ilimizde eğitim-öğretime verilen öğrenim ve eğitim-öğretmemin aksamaması için görevine iade edilmiştir. Göreve iade edilenlerin listeleri okul müdürlüklerine gönderilmiş olup, 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak olan eğitim ve öğretim yılında görevlerinin başında olacaklardır. Yürütülmekte olan soruşturmanın selameti açısından 85 personel hakkında uzaklaştırma karar halen devam etmektedir."