PHP De veri silme

PHPPHP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba databaseden yani mysql 'a eklediğim bir veriyi örneğin
alan adı konular
id,kullanıcı,konu,onay

böyle bir alanımız var ben buraya eklediğim her verinin
5 dk içinde otomatik silinmesini istiyorum sadece 5 dk ekli kalsın
nasılk yapabilirim

Reaksiyon puanı
188
Bu iş için bir stored procedure ekleyip her kayıtta çalıştırmak ve stored procedure'a bu kaydı 5 dakika sonra silmesini söylemek geldi aklıma ama belki daha pratik bir yol da vardır, araştırmak lazım...

bu arada neden böyle bir şey lazım?

Edit :

Aklıma şöyle bir şey geldi; veriyi silmek yerine tabloya bir alan daha ekleyip son aktivasyon zamanını (ister 5 dakika sonrası ister 1 saat sonrası olur fark etmez) belirleyip kayıtları aktivasyon zamanlarının geçip geçmediğine göre listelersen de istediğine kavuşursun. Her veri eklerken de vakti geçmişleri kontrol edip sildirirsin ve sunucuya da fazla yük binmemiş olur...

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
C++ kullanarak sunucunuz üzerinde bir program yazarsınız program hem işletim sisteminden gelen argümanları kabul ederek hemde argümansız tasarımıyla iki işi üstlenir, bunlar;

- argümanları işleyip, kendini belirli bir saatte mysql'e bağlanmak üzere programlamak.
- argümansız çalıştırmada ise kontrolleri yapmak ve varsa belirli kayıtları silmek...

Bunlar aynı programdan fonksiyonel şekilde programlanırsa (yani öngörülen şekilde) program zaten argüman işledikten sonra birde kayıtları kontrol edicek, sistemdeki veriler denetlenip silinmesi gereken veriler silinicek, böyle bir sistemin gecikme süresi optimizasyonu ve algoritmik yapısının farklılıkları düşüldüğü zaman maksimum 600-900 ms arasında olucaktır, size yeterli gelirse bu performans (ki bundan iyisini vaad edebilrim optimizasyon ve algoritmik yapının kalitesiyle rakamı 200'e bile çekebiliriz) ben programlamayı yapabilirim...

Saniyelerin önemli olduğu bir sistem tasarladığınızı varsayarak bu yorumu yaptım (şayet önceden böyle bir sistem görmüştüm, derdi sizinkiyle örtüşüyordu fakat önemli olan maksimum performans vericek şekilde sonuca gitmekti, hem sistem, hemde zamansal açıdan optimize birşey arıyorlardı.)
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] üstadım bu arada yeri gelmişken söylemek isterim, Jquery/css/php yi as3/php'ye tercih eden insanlarla tanıştım, ne denli sağlıklı bi karardır bu, ihtiyaçlarınında o yönde olmadığı kanâtindeyim...

Reaksiyon puanı
188
AS3 güzel hoş ama mobil platformlarda flash'ın fişi çekildi ve bu saatten sonra üzerindeki hantallığın gitmesi zor. AS3, 3D - 2D oyunların yapımında ve bazı web tabanlı uygulamaların tasarlanmasında güzel ama yine de JS kadar hızlı çalışamayacağını düşünüyorum. Zira JS biraz zorlanırsa harikalar yaratacak kadar iyi aslında. Özellikle HTML5'in bu anlamda getirileri çok fazla...

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
AS3 güzel hoş ama mobil platformlarda flash'ın fişi çekildi ve bu saatten sonra üzerindeki hantallığın gitmesi zor. AS3, 3D - 2D oyunların yapımında ve bazı web tabanlı uygulamaların tasarlanmasında güzel ama yine de JS kadar hızlı çalışamayacağını düşünüyorum. Zira JS biraz zorlanırsa harikalar yaratacak kadar iyi aslında. Özellikle HTML5'in bu anlamda getirileri çok fazla...

Kanaatlerimiz örtüşüyor, fakat gelin bunu karşımdaki "iş adamlarına" anlatın. :D

Neyse en azından durumu farkettiklerinde, "len çocuk bize söylemişti !" havasına giriceklerdir. ;)

Bu arada vol 1; C++ android döküman bulamıyorum üstadım, google'ın bana oyunumudur bu yoksa bendemi var kabiliyetsizlik. :D (türkçe anadilim olduğu için tercihimdir, ama ingilizceyede mecburiyetse hayır demem. :D )

Bu arada vol 2; Objective-C için de bayaa esnek diyorlar üstadım, doğru mu, hani C++ programcısına heyecanla söylenecek kadar mı yani ? :D

Reaksiyon puanı
188
Kanaatlerimiz örtüşüyor, fakat gelin bunu karşımdaki "iş adamlarına" anlatın. :D

Neyse en azından durumu farkettiklerinde, "len çocuk bize söylemişti !" havasına giriceklerdir. ;)

Bu arada vol 1; C++ android döküman bulamıyorum üstadım, google'ın bana oyunumudur bu yoksa bendemi var kabiliyetsizlik. :D (türkçe anadilim olduğu için tercihimdir, ama ingilizceyede mecburiyetse hayır demem. :D )

Bu arada vol 2; Objective-C için de bayaa esnek diyorlar üstadım, doğru mu, hani C++ programcısına heyecanla söylenecek kadar mı yani ? :D

Android NDK Tutorial gibi bir arama yaparak bir şeyler bulabilirsin sanırım.

Objective-C de C'nin bir türevi. İki dil kombine gibi garip bir şey. C++ neyde Objective-C de üç aşağı beş yukarı öyle ama temelinde C yatan bir dil...