Oysa ki o maskeyi düzgün taksak sorun kalmayacak... Bu kadar mı zor?

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Hiç gitmek stemesem de almak istediğim telefonu görüp incelemek için bugün bir avm'ye gittim. hem maske hem de siperlik takıp yanıma bir kaç çift eldiven aldım. yetkililerin ısrarla üzerinde durup sürekli tekrarladığı sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde durakta minübüs beklerken diğerlerinden uzakta durdum. Ama minübüz gelince bu mesafe uyarısının saçmalığını görünce dakika bir gol bir oldu. On beş kişilik minübüse yaklaşık yirmi kişi binince ben indim. Diğer herkes gayet normalmiş gibi yoluna gitti. İkinci minübüs gelince benzer bir durum olunca diğerini bekledim. Sonunda on kişi falan bindik minübüse. Binenler içinde benim dışımda kimse maske takmıyorlardı. Bir de bana tuhaf tuhaf bakmaya başladılar. Neyse Avm'ye geldim. Diğerleriyle birlikte güvenlik kontrolünden geçmek için sıra olduk. ben önümdekiyle arama mesafe bırakınca arkamdakiler ilerlesene bilader falan dediler. Neyse ki güvenlik benden önce müdahale edip mesafe bırakalım aramıza diye uyardı.

Minübüste maske takmayanlar avm'ye girebilmek için orada ceplerindeki maskeyi takıp kontrolden geçtikten sonra maskeyi çıkarıp ceplerine koydular. Kaçar gibi yanlarından uzaklaştım. Hiç dolaşmadan elektronik markete gittim. İçerisi kalabalık olduğu için kapıda duran bir arkadaş beklememi rica etti. Neyse ki durumun ciddiyetinde olan firmalar ve insalar da varmış diyerek itiraz etmeden içeridekilerin dışarı çıkmasını bekledim. O sırada yanıma yetmişli yaşlarında bir amca ve bir teyze geldi. Maskeleri çenelerinde ağız ve burunları açık. Amcacım maskeni düzelt böyle takarsan işe yaramaz dedim. Allah korusun hastalık kaparsan risk gurubundasın. Oğlum öyle nefes alamıyorum dedi. Nefes alamıyorsan maskeyle burada ne işin var dedim? ters ters baktı. O sırada mağazadan dışarıya bir aile çıktı. Muhtemelen anne baba iki yetişkin ve yanlarında dört tane çocuk en büyüğü 15 yaşlarında. Çocukların hiçbirinde maske takılı değildi ama anne baba maskelerini düzgün takmışlar. Çocuklar bana yaklaşınca iki adım geri çekildim. Adam da ters ters baktı bana noluyor gibisinden. bey efendi dedim. Ne güzel siz maskelerinizi takmışsınız ama bu hastalık çocuklarınıza bulaşırsa o taktığınız maskelerin bir anlamı yok. Size de bulaşacak. Bu virüs çocuk ayırt etmiyor herkese bulaşıyor dediğim de, sana mı sorucaz bilader sen kimsin dedi. haklıydı... Eyvallah dedim yollarından çekildim. Çocukların elleri yüzlerinde ağızlarında burunlarında yanımdan geçip gittiler. Kimbilir o ellerle nerelere dokundular....

Mağazanın içindeki yoğunluk azalınca içeri girdim arkamda bekleyen amca ve teyzeyle birlikte. Satış danışmanı arkadaş amcayı uyardı nazikçe maskenizi düzeltin diye. Amza yine söylenmeye başladı. Kızım ben de astım var maskeyle nefes alamıyorum! diye çıkıştı. Amca o maskeyi düzgün takmazsan zaten öleceksin kafan basmıyor mu dedim. Homurdana homurdana muhtemelen küfrederek geçip gitti yanımdan. İncelemek istediğim telefonun nerede olduğunu sorup orada daha fazla vakit geçirmemek için hemen yanına gidip inceledim. satış danışmanı arkadaşa merak ettiğim bir kaç soruyu sordum. O sırada en fazla 17-18 yaşlarında iki kız geldi aynı cihaza bakmak için yine maskelerini çenelerine indirmişlerdi. Satış danışmanı arkadaş uyarıda bulunuca biraz nefes alayım kapatıcam dedi biri. Sen o nefesi aldığında hastalık sende varsa bize de bulaştıracaksın dedim sert bir şekilde. Maskeyle nefes alınmıyor dedi ukala bir tavırla. Sen on dakika maskeyi takamıyorsun burada çalışanlar 12 saat takmak zorunda. Bu kadar rahatsız oluyorsan burada ne işin var! Çıkma sokağa. Bizi düşünmüyorsan anne babanı düşün onları hasta edip öldüreceksin. Hiç mi kafanız basmıyor deyince arkadaşının kolundan tutup dışarı çıktılar. Satış danışmanı arkadaştan özür diledim sesimi yükselttiğim için. Ama çocuk bana teşekkür etti. Bütün gün insanları uyarmaktan bıkmışlar bazıları kavga çıkarıyormuş uyarılar yüzünden zor durumda kalıyorlarmış.

Ekmek parasını kazanmak için o avm'lerde çalışmak zorunda olan ve günün on iki saati make takan insanlara zerre saygısı olmayan insanlar arasında yaşıyoruz. Bu toplum hangi ara bu kadar vurdumduymaz, umursamaz ve gerizekalı oldu? Zor mu arkadaşım o maskeyi sokağa çıktığın zaman düzgün bir şekilde takmak bu salgının yayılmasına engel olmak bu kadar mı zor? Bu kadar zorsa eğer çıkma sokağa! O maskeyi düzgün şekilde takmıyorsan, uyarılara kulak asmıyor kurallara uymuyorsan bir katilden ne farkın kalıyor? Öldürdüğün insanı görmeyince, ölümüne sebep verdiğinden haberin olmuıyorsa bu senin katil olduğun gerçeğini değiştiriyor mu? hangi tanrıya inanıyorsun bilmiyorum ama başka bir canlının ölümüne sebep olduğunda onun hakkına girdiğini bilmiyor musun? Bu günahın bedelini nasıl ödeyeceğini düşün müyor musun? Gerekmedikçe sokağa çıkma, sırf zevk için sokağa çıkıp insanların hayatını tehdit etme, çıkman gerekiyorsa kurallara uy, bu kadar mı zor? Yoksa ölenler ölsün bana bir şey olmaz mı diyorsun? Hangi ara bu kadar cani insanlar olduk? Hangi dine, hangi inanışa, hangi insanlık tanımına sığar bu? Hala insan mısınız?

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Ben de Zorlanıyorum Ama Mecbur Kalıp Dışarı Çıktığımda En Küçük Ayrıntısına Kadar Dikkat Ediyorum Eve Girene Kadar Maskeyi Azcık Bile İndirmiyorum. BİLADER ÖLCEN ÖLCEN TAK ŞU MASKEYİ! Astımım Var Demiş E VİRÜS BULAŞSA SEN BU KAFAYLA NET ÖLCEN! ne kadar akılsız insanlarımız var ya..

Reaksiyon puanı
3,027
"bana bir şey olmaz" demek yerine başkalarını düşünelim. Çok basit gibi görünen konular aslında başkalarının hayatına mal olabiliyor. Yarın maske takmasam, taşıyıcı olarak birine virüs bulaştırsam o kişinin ölme ihtimali var. Duruma hafife almayalım arkadaşlar.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Bu insanlar çok büyük ihtimalle bu hastalığı kapacaklar ve onlara bir şey olmayacak. Ama o hastalığı bulaştırdıkları sevdikleri insanların ölümüne neden olacaklar. İşin kötü yanı buna neden olduklarını bile anlamayacaklar. Ağlayıp sızlayıp kader diyecek hayatlarına devam edecekler. Bu başlığı ve yazımı okuyan bütün arkadaşlardan rica ediyorum hatta yalvarıyorum. O maskeyi düzgün takın, kurllara uyun. Yapamıyorsanız gerçekten o kadar zor geliyorsa ne olur, dışarı çıkmayın. Kendinizi, sevdiklerinizi, yakınlarınızı umursamıyorsanız bile, benim de kronik rahatsızlığım var ve risk gurubundayım. Lütfen beni öldürmeyin!