Yardım Overclock yaptıktan sonra PC de garip açılıp kapanma olayı.

Burak_Girgin

Öğrenci
27 Şubat 2022
3
0
1
26
Bilgisayarımın fsb değerini artırarak 333 değerinden yaklaşık %17 oc ile 390 a kadar çektim. Buraya kadar her şey normal. Fakat bilgisayarı ne zaman kapatıp power düğmesinden gücü kesince ve tekrar power gücünü verince bilgisayar açılıyor 2 saniye sonra kapanıp tekrar açılıyor. Ondan sonra sıkıntısız çalışıyor. Anakarttan gücü kestiğim sürece her yeniden açılışta bunu tekrarlıyor. Ama gücü kesmezsem bunu yapmıyor. Bios sıfırladım sorun çözüldü. Fakat ben oc olarak kullanmak istiyorum. Bu sorun bilgisayarım için sorun yaratır mı ? ( işlemcim Q9505 anakartım P5QE )

met 35

Mak. Müh.
30 Ağustos 2018
17,164
11
9,078
293
54
Kapanıp tekrar açıldıktan sonra overclock değerlerini koruyormu. Koruyorsa,mesela yok . Bios değişikliklerini çek ediyor.
Yok,kapanıp açıldıktan sonra default ayarlarına dönüyorsa ,overclock başarısız demektir. Ondan yapar. Biraz voltaj verin.

Burak_Girgin

Öğrenci
27 Şubat 2022
3
0
1
26
Kapanıp tekrar açıldıktan sonra overclock değerlerini koruyormu. Koruyorsa,mesela yok . Bios değişikliklerini çek ediyor.
Yok,kapanıp açıldıktan sonra default ayarlarına dönüyorsa ,overclock başarısız demektir. Ondan yapar. Biraz voltaj verin.
Kapanıp açıldıktan sonra aynı şekilde fsb değeri 390 da kalıyor herhangi bir default ayara geri dönmüyor.

met 35

Mak. Müh.
30 Ağustos 2018
17,164
11
9,078
293
54
Tamam O zaman .Bios değişiklikleri önce çek ediyor. Açılmasına mahzur olabilecek ,overclock stabilmi,değilmi diye. Uygun görüyor ve kapatıp tekrar açıyor .Olay bu.