Ölümüne diyet

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Etiler Günaydın Restoran’ın işletmecisi 35 yaşında, 143 kilo ağırlığındaki Kamil Can Koşar, zayıflama diyetinin 5. günü kalp krizinden öldü.

Deri kralı olarak tanınan merhum Turgut Koşar’ın oğlu olan Kamil Can Koşar, 5 günde 5 kilo verdiği otelin lobisinde rahatsızlandı ve müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Koşar geçen yıl gittiği zayıflama kampını da rahatsızlandığı için bırakmış.

DERİ kralı olarak tanınan merhum Turgut Koşar’ın oğlu ve Etiler’deki Günaydın Restoran’ın işletmecisi 35 yaşındaki Kamil Can Koşar, zayıflamak amacıyla gittiği Antalya’daki Ayka Vital Park Otel’in diyet programının 5’nci gününde hayatını kaybetti. 143 kilo ağırlığındaki Koşar’ın ölümüyle ilgili ailesi, otel hakkında suç duyurusunda bulundu. Günaydın Restoran çalışanları, da Koşar’ın geçtiğimiz yıl da Bodrum’daki bir zayıflama kampına gittiğini ancak rahatsızlandığı için yarım bıraktığını söyledi. Şişli Terakki Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD’de işletme lisansı yapan Kamil Can Koşar, zayıflamak amacıyla 17 Ekim’de Antalya Duacı’daki otele yerleşti.

5 günde 5 kilo

Zayıflama kampında 5 günde 5 kilo veren Kamil Can Koşar, önceki gün otelin lobisinde rahatsızlandı. Kamil Can Koşar otel sahibi Dr. Aynur Doğan’ın ve 112 ambulansındaki ekibin müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Koşar’ın cenazesine kesin ölüm nedeninin araştırılması için Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldı. Koşar’ın kalp krizi sonucu öldüğü tespit edildi. Kamil Can Koşar’ın İstanbul’da yaşayan annesi Seniha Koşar, “Kliniğin suçu yok. İnsanları suçlamayalım. Biz oğlumuzu kaybettik. Yapacak birşey yok artık” dedi.

Tansiyonu yüksekti

Otelin ortağı ve Kamil Can Koşar’a ilk müdahaleyi yapan Kardiyoloji uzmanı Dr. Aynur Doğan ise şunları söyledi: “Bize geldiğinde tansiyonu yüksekti. Tansiyon ilacı kullanıyordu. İlacın iyi gelmediğini söyleyerek değiştirdim. Şekeri de yüksekti. Açlık şekeri 125’ti. Şeker ilacı yazıldı ve 101’e düştü. Perşembe günü yürüyüş esnasında rahatsızlandı. Midesinde yanma şikayeti olduğunu söyledi. Araçla otele getirdik. Kalp grafisi çekilerek efor testi yapıldı. Bir şey çıkmadı. Anjiyo önerildi ama bir yıl önce benzer şikayet olduğunu, bütün testleri yaptırdığını ifade ederek gerekli görmedi. Biz de kilosuna göre bir program belirleyerek 6 öğünden oluşan 1800 kalorilik bir diyet programına başladık. Lobide fenalaşıp düşmüş. Solunumu durmuş, çenesi kilitlenmişti. Çenesini açmayı başardım. Elektro şok çalışması da yaptık, ancak hayata döndüremedik. Hasta fenalaştıktan 1 dakika sonra acil müdahale odasına alarak müdahalesini yaptım. Bizim otelimizde acil müdahale için tüm imkanlar var.”

Dila da ölmüştü

Galatasaray’ın eski Asbaşkanı Ali Dürüst’ün Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi 19 yaşındaki yeğeni Dila Kurt da zayıflamak için gittiği klinikte 7 Eylül 2008’de hayatını kaybetmişti. Dila Kurt Polenezköy’deki Muzaffer Kuşhan’ın kliniğine başvurduğunda 98 kilo 600 gramdı. Klinikte uygulanan programla 45 günde yaklaşık 15 kilo verdi. Dila, annesi, babası ve kardeşi ziyarete geldiği gün, havuzbaşında otururken kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Muzaffer Kuşhan’ın kliniği olaydan sonra mühürlendi. Dila’nın ölümünden 13 ay sonra hazırlanan otopsi raporunda, kronik kalp damar hastalığının, hızlı kilo vermesiyle aktif hale geçtiği vurgulandı. Beykoz Cumhuriyet Savcılığı, Dr. Muzaffer Kuşhan’ı hekimlik mesleğinin öngördüğü ve gerektirdiği asgari tedbirleri almayıp, taksirle ölüme neden olmakla suçlayarak 6 yıl hapsini istedi. Dila’nın annesi Şule Kurt ve babası Levent Kurt, Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Muzaffer Kuşhan hakkında 1 milyon 500 bin TL’lik, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’ne de Sağlık Bakanlığı aleyhinde 400 bin TL’lik, maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Ne otel ne de sağlık merkezi

KAMİL Can Koşar’ın cenazesini teslim almak için Antalya’ya giden ağabeyi Kerim Koşar, “Midesinde yanması olduğunu söylemiş, fakat bununla ilgili hastaneye göndermek yerine merkezlerinde muayene etmişler. Biz odasında ağabeyime kullandırılan 4 çeşit ilaç bulduk” dedi. Olayı öğrenir öğrenmez İstanbul’dan hemen Antalya’ya gelen Kerim Koşar, kardeşinin ölümünde ihmal olduğunu ileri sürdü. Kerim Koşar, “Kardeşim bu oteli internetten kendisi bulup geldi. 2 gün önce de bana midesindeki yanmadan bahsetti. Otel işletmecileri nasıl oluyor da bu durumda diyet programını uygulamaya devam ediyor, anlamıyorum. Ayrıca araştırdık. Buranın yalnız işletme için ruhsatı varmış. Burası ne otel, ne de sağlık merkezi. Kardeşimin öldüğü yerin kusurlu olduğunu düşündüğüm için jandarmaya suç duyurusunda bulundum.” İşlemlerin tamamlanmasının ardından kardeşi Kamil Can Koşar’ın cenazesini İstanbul’a götüren Kerim Koşar, cenazenin bugün Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceğini söyledi.

Karı-koca doktoruz

DR. Aynur Doğan, soru üzerine Ayka Vital Park Otel’in sadece ‘işletmede ruhsatı’ bulunduğunu, diğer ruhsat başvurularını yaptıklarını ancak halen beklemede olduğunu söyledi. Otelin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kazım Doğan ise “Karı koca hekimiz. Yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik insanlara rehabilite yürütüyoruz. İnsanları zorlamıyoruz. Ölen misafirimizi tıbbi açıdan da çok ciddi takibe almıştık. İlaçlı bir diyet programı kesinlikle yapmıyoruz. Program uygulanan misafirlerimiz tansiyon, kalp ya da şeker ilacı kullanıyorlarsa, ilaçlar programla birlikte yeniden düzenleniyor” diye konuştu.

Ailede 2 kayıp

Koşar Ailesi’nin bu mutluluk tablosu mazide kaldı artık. Kamil Can Koşar’ın ani ölümü aileyi perişan etti. Baba Turgut Koşar da kan kanseri nedeniyle 8 Temmuz 2007’de hayatını kaybetmişti. Koşar Deri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Koşar’ın, İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi, Türk Deri Vakfı, Deri İhracatçılar Birliği ve Deri Tanıtım Gurubu’nun kurulmasında önemli katkıları olmuştu.

kaynak