Nüfus kaydında din değişikliği

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Buna çok talep olacaktır , %100

Gelmesi gereken bir hizmetti e-devlete..

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Güzel bir uygulama olmuş diyeceğim de arkadaşın dediği gibi fişlemek için yapıldığını düşünüyorum.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
Kesinlikle talep çok olur buna. Herkesin dini inanç özgürlüğü var sonuçta.

Reaksiyon puanı
10,325
Herkeste inanc ozgurlugu var tabi de. Kacta kacinin dini islam olarak kalacak acaba ?
Kaç kişi kalırsa kalsın, ama sağlam olsun. Çürükleri hiç sevmem.

Bu habere sevindim aslında. Tam bir asırdır bu ülkede kimlikler karıştı, demografik yapı hercümerce döndü.

Osmanlı'nın beynelmilel yapısı sebebiyle bu topraklar üzerinde, Ermeni, Yahudi, Süryani, Ezidi ve daha bir çok farklı kimliğe mensup topluluklar mevcut.

Ben farklı kimlikte toplulukların olmasını ülkemiz adına bir zenginlik olarak görürüm. Zaten Rabbimiz bu konuda "Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık..."(Hucurat/13) diye buyurur. Da, benim tek isteğim kimin kim olduğunun belli olması.

Mesela Türkiyede bir grup Yahudiler var, (Sabetayist) dıştan bakınca isimleri, cisimleriyle müslüman gibi görünürler ama içten ve aile arasında Yahudi ritüellerine göre yaşarlar. Mezarlıkları dahi farklıdır, ayrıdır. (İstanbul, Bülbüldere mezarlığı onlarındır)

Sadece onlar mı, bir de aslen Ermeni olup kendini Kürt diye yutturan bir kesim var. En tehlikeli olanlar da bunlardır. Mesela teröristbaşı Apo olarak bildiğimiz bebek katili A. ÖCALAN bunlardan biridir. Ve siyaset içinde de bu kişilerden mebzul miktarda vardır.

Hatta ben bu mevzuyu devletin kişinin kendi rızasına da değil, mecburi bir zorunluluk olarak kimin ne olduğunu kimliğine yazılmasını isterdim. Bu "Sen şu'sun, ben bu'yum" diye kavga etmek için değil, zararından korunmak içindir. Çünkü bu ülkede kendini müslüman gibi gösterip müslümanları arkasından hançerleyen çok olmuştur ve olmaya da devam ediyor, devam edecektir.

Son düzenleyen moderatör:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bence yanlış bir uygulama. ( İnanç özgürlüğü var buna birşey diyen yok herkes istediğini seçebilir inanabilir veya inanmayabilir )
Çoğu kurumun veya şahısın erişim özelliği olan bir yere böyle bilgilerin düşmesi kötü niyetli insanların ekmeğine yağ sürebilir. Zaten yeni kimlik kartlarındada insanların dini inançları yazmıyor. ( Zaten bencede yazmasın herkes içinde yaşasın dinini dışa vurmasın deşifre etmesin İFŞA olmasın. Müslüman olmayana zorla sen Türkiye'de yaşıyorsan Müslümansın algısı yapıştırılmasın.)

Kötü düşünüp şeytanın avukatlığını yaparsak. ( Her sene olur bilirsiniz yok alevilerin kapısına çarpı koyma yok başka inanların kapısına domuz kafası koyma kan ile yazı yazma flan. )

Buradan bu bilgilere ulaşabilen veya ekleyebilen kötü zihniyetteki insanlar benim listem hazır deyip kışkırtma ve proveke amaçlı insanları öldürme tarzı kışkırtmalar yapabilir. Yada listeler ifşa olursa insan ilşkilerinde belki yılllardır komşu olan insanlar bizim üst komşu ateistmiş artık gitmeyelim ona veya başka dindenmi diyebilir.( Yada en kötüsü kendini bilmez bazı ruh hastaları Ateistlere ölüm diyerek bu listelerdeki isimleri öldürmeye tehtit etmeye başlayabilir. )

Bu tarz işleri insan içinde yaşasın neden sürekli bir RESMİYETE dökme sevdası varsa gerçekten anlamıyorum.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
UYDURMA HABER..
Ben o haber sitesini hergün okurum. Böyle bir haber görmedim. Ayrıca e devlette böyle bir başlık yok.
Ve ayrıca AB uyum yasaları nedeniyle kimsenin din bilgisi artık yazılmıyor.
Sadece Lozan'da dini statüleri ayrı tutulan azınlıklara kod giriliyor ve bu edevlette görülemiyor, değiştirilemiyor.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,788
Bu kadar kolay olmamalı

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
İsteyen dini değiştirerek kimliğine yazdırabiliyor zaten. İlk defa çıkan bir şey değil bu. Gidip müracaat etsemesi yeterli. Kimse kimseyi zorlamıyor ki.

Ama sahte Müslümanlık varken hiç kimse kimlikten dinini değiştirmeye cesaret edemez.

Sırf kimlikte başka din yazdığı için ayrımcılığa uğramak istemez kimse. Bu yüzden kimlikte genelde İslam yazar.

Bu yüzden din değiştirenlerde patlama beklemeyin. Zaten değiştirilebiliyordu.

Son düzenleme:

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,925
Gerek yok abi niye değiştireceksin. İnan inanma orada kalsın. Yarın öbürgün takıntılı bir adamla işin olur ne bileyim işverenin filan sıkıntı çıkar yani. Ne gerek var.

akaloyun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
Mantıklı Olmuş Zaten Yeni Kimlikte Gözükmüyor... Bir Sorun Olacağını Düşünmüyorum.

Reaksiyon puanı
10,560
Tuğçe KAZAZ bunu beğendi.

Hiç yazmasa daha iyi zırt pırt din değiştiren ne yapacak ?

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
güzel haber ancak niye mobile imza gibi birşey istiyorlar onu anlamadım

_Cloud_

Asistan
Reaksiyon puanı
12
ilerde sorun olmasın ben elemem açıkçası

Reaksiyon puanı
6,381
Maazallah Türkiye'nin %98'i Müslüman deniyordu, şimdi ne diyecekler acaba? %50'si işine gelince Müslüman mış mı diyecekler acaba?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
ilerde sorun olmasın ben elemem açıkçası

Camiden ÇAV BELLA çalan zihniyette ki insanlar o sistemide çökertip herkesi Ateist yapıyormuş dününsene oluşacak tantanayı :D
Ülkede 84 milyon insan hepsi Ateist görünüyor. ( Ortalık karışsın diye yapan yapar hee. ) Bir müslüman için en büyük hakarettir heralde resmi sistemde Ateist görünmek veya değişik dinlerde görünmek.