Microsoft'tan 49 yamalık dev yama paketi

octavarium

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Microsoft; Windows, Internet Explorer ve Office ürünlerindeki güvenlik açıklarını kapatan ve hataları gideren dev bir yama paketi yayınladı.

Microsoft'un şimdiye kadar yayınladığı en büyük yama paketi olma özelliği taşıyan paketle 49 güvenlik açığı kapatılıyor. 16 ayrı grupta toplanan yama dosyaları arasında Windows işletim sistemleri ve Internet Explorer'daki çok önemli iki güvenlik açığını kapatan yamalar da bulunuyor. Yine yüksek öneme sahip bir 64-bit'lik .Net Framework güvenlik açığı ve Windows Media Player ağ paylaşım servisi açığı da kapatılmış. Symantec'in uyarısına göre 49 tanesinden 35'i büyük önem taşıyan yama paketini Windows Update ya da Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini kullanarak sisteminize yükleyebilirsiniz.
[Kaynak]

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Ne saçma iş, yamaları toplu halde yayınlıyor. Hazır olduğunda hemen yayınlasalar ya. O arada güme giden kullanıcılara ne olacak? Bu Microsoft'tan adam olmaz.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Dün yükledim..:)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
O arada güme giden kullanıcılara ne olacak? Bu Microsoft'tan adam olmaz.
Window$u kurarken EULA (Son kullanıcı lisans sözleşmesi) metnini okuyarak! kabul eden kullanıcılar zaten böyle şeylerden dolayı güme giderlerse micro$ofttan bir hak iddia etmeyeceklerini kabul ediyorlar. İlgili madde şöyle:

14. ARIZİ, NEDEN OLUNAN VE DİĞER BAZI ZARARLARIN HARİÇ TUTULMASI. MICROSOFT VEYA BAYİLERİ, KUSURLU, KASITLI (İHMAL DAHİL), TAMAMEN SORUMLU OLMALARI, SÖZLEŞMEYİ İHLAL ETMELERİ VEYA MICROSOFT VEYA HERHANGİ BİR BAYİ GARANTİSİNİ İHLAL ETMELERİ DURUMUNDA VE HATTA OLUŞAN ZARARIN OLASILIĞINDAN ÖNCEDEN HABERDAR EDİLMİŞ OLSALAR DAHİ, ÜRÜN’ÜN KULLANIMINDAN YA DA KULLANILAMAMASINDAN, DESTEK VEYA DİĞER HİZMETLER, BİLGİ, YAZILIM UYGULAMALARI SAĞLANMASINDAN VEYA SAĞLANAMAMASINDAN, ÜRÜN ARACILIĞIYLA VEYA ÜRÜNÜN KULLANIMI YOLUYLA ERİŞİLEN İÇERİKTEN VEYA İŞBU EULA’NIN HÜKÜMLERİNDEN DOĞAN VEYA BUNLARLA İLİŞKİLİ HERHANGİ BİR ÖZEL, ARIZİ, CEZA GEREKTİREN, DOLAYLI VEYA NEDEN OLUNAN HİÇBİR ZARARDAN (KAR KAYBI, GİZLİ VEYA BAŞKA BİLGİLERİN KAYBI, İŞİN DURMASI, ŞAHISLARA OLAN ZARAR, GİZLİLİK KAYBI, İYİ NİYET VEYA MAKUL DİKKATİN GÖSTERİLMEMESİ DE DAHİL GÖREVİN YERİNE GETİRİLEMEMESİ, İHMAL VE HER NASIL OLURSA OLSUN TÜM MADDİ VEYA DİĞER ZARAR, ZİYAN VE TAZMİNAT TALEPLERİ DAHİL OLMAK ANCAK BUNLARLA SINIRLI KALMAMAK ÜZERE) İLGİLİ YASALAR ÇERÇEVESİNDE İZİN VERİLEN AZAMİ ÖLÇÜDE SORUMLULUKTAN VARESTEDİR.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
139
ben de şimdi fark ettim gelmiş:D

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Yahu bu Microsoft ürünleri yamalı bohçaya döndü :D Yama yapıyorsun bir yerden dikiş tutmuyor, bu gidişle linux a geçmek farz oldu galiba.

Ben de yamaları yükleyeyim dedim yükledikten sonra bir baktım güvenlik merkezi alarm veriyor antivirüsünüz kapalı diye. Baktım açık ama ne yaptıysam güvenlik uyarısı kapanmadı.

İnternetten araştırdıktan sonra wmiutils.dll dosyasını yeniden kaydını yapınca düzeldi sorun :)

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Sanki linux kendini güncellemiyor... versiyon versiyon kendini yenilemiyor... bırakın şu linux-micro tartışmasını...

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Başlamadan verdim ayarı:D forumun klasiklerindendir bu tartışma...

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Microsoft hala Bios cracklerin önüne geçebilmiş değil, oyuzden kesmez böyle yamalar :D

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Güncelleştirmeleri denetle dediğime bulmadı bu yamaları...

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Bu arada duyduğuma göre microsoft yeni çıkaracağı Windows 7 service pack 1 içine korsan avlamak için yama koyacakmış, doğru mudur bilemiyorum ama yemleme taktiği ile yakalama peşinde galiba :)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Bu arada duyduğuma göre microsoft yeni çıkaracağı Windows 7 service pack 1 içine korsan avlamak için yama koyacakmış, doğru mudur bilemiyorum ama yemleme taktiği ile yakalama peşinde galiba :)

Evet şimdiden gel pisi pisi demeye başladı :D

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Microsoft un korsanı önleyebileceğini hiç sanmiyorum... Kaldıkii Microsoft korsanı zaten önlemek istemiyor...

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
139
Microsoft un korsanı önleyebileceğini hiç sanmiyorum... Kaldıkii Microsoft korsanı zaten önlemek istemiyor...

katılıyorum

korsan zaten önlenemez de, microsoft bi şekilde başarıp da korsanı engellerse dünyada şirketler dışında bir tek kullanıcı kalmaz doğru düzgün. bu da linuxu %80lere taşır:D:D:D