LOST 4. Sezon Finali ve Tabuttaki Kişi (SPOILER!)

@DN@N

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Fazla kalmadı; bir hafta 3 gün sonra “LOST“un grev sebebiyle aza indirgenmiş 4. sezonunun final iki bölümünü seyretme imkanı bulacağız. Geçen sene olduğu gibi, yine sette dizinin yapım aşamasından geçtiği kısımları gören kimliği belirsiz kişi(ler) finalle ilgili spoiler’ları nete sızdırmış durumda. Spoiler bütün iki bölümü tamamen anlatmasa bile, yapımcıların “Frozen Donkey Wheel” kod adlı sahnesi ve tabuttakinin kim olduğu ortaya çıktı:

Finali zevkle izlemek istiyorsanız okumayınız ben okumadım.:D

2 saatlik part 2 ve part 3 bölümlerinin ilki bir flashforward’la başlar: Geçen sezonki final bölümünde Jack’i Kate’in arkasından “Geri dönmeliyiz!” diye bağırarak havaalanında bıraktığımız sahneye döneriz. Kate’in kalbi kırılmış ve Jack’e dönmektedir - Jack onun fikrini değiştirdiğini sanar - ancak Kate, Jack’e artık her şeyi kaybettiğini, kendisini ve Aaron’u rahat bırakmasını söyler. Aynı zamanda gizemli bir “kişiye”gönderme yapar - Jack’in Kate’e yırtık gazete parçasındaki haberde gösterdiği isme. Kate, bu “kişinin” kendisini de görmeye gelip Jack’e dediklerinin aynısını dediğini, ancak kendisinin bu işe gelmeyeceğini belirtir.

Sayid Hurley’i akıl hastanesinde ziyaret eder ve gizemli “kişinin” kendisini ziyaret edip etmediğini sorar. Ayrıca bu gizemli “kişi” artık ölmüştür.

Adada ise Alpert, Kate ve Sayid dahil Ötekiler’le birlikte Keamy’e saldırıp Ben’i özgür bırakırlar.

Teknedekiler, bombanın Keamy’nin koluna bağlı cihazla kontrol edildiğini fark ederler; eğer Keamy ölürse bomba da patlar. Ancak Michael, donma özelliği olan bir sıvı kullanır ve bu sayede bombanın piminin çekilme aşaması yavaşlar.

Jack Orkide istasyonuna gider. John Locke ve ikisi burada karşılaşarak klasik “insanlar adadan gitmeli veya gitmemeli” tartışmasına girerler. Locke Jack’i, eğer ada dışına çıkarsa oradaki insanlara yalan söylemesi gerektiğiyle ilgili ikna eder. Bu adayı ve hayatta kalanları korumanın tek yoludur.

Ben Keamy’i, Alex’in intikamı için öldürür (Keamy Ben ve Locke’u Orkide’ye inen asansöre kadar takip eder).

Helikopterde, Jack, Kate, Sawyer ve Hurley Lapidus’un komutasında içine binerler. Ancak helikopter hasar görmüştür ve hepsini taşıyamaz. Sawyer Kate’e o “muhteşem” öpücüğünü verir ve helikopterden (güvenlice) atlar, böylece helikopter tekneye varabilecektir.

Orkide’de, Ben Locke’a adanın sadece mekan olarak değil, zaman olarak da oynayacağını söyler. Her ne kadar uçuk gelse de, buzun içine gömülü kocaman bir çark vardır ve bu çark adayı hareket ettirmektedir.

Helikopter tekneye varır ve Sun’la Aaron’u alır. Bomba patlar, Michael ölür, Jin denize atlar - öldü gibi zannedilir ancak spoilercının bu konuda şüphesi var. Jack helikopterin Jin için geri dönmesine karşı çıkar, çünkü helikopter çok ağırdır. Sun bu yüzden ona karşı öfkelidir.

Orkide’de Ben bilmektedir ki eğer çark çevrilecek olursa, kendisi de başka bir yere teleport olacaktır - (üzerindeki eskimo ceketinden anlarız ki 4×09′daki çöle teleport olacaktır).

Ben çarkın etrafındaki buzu çevirebilmek için kırar ve çarkı, adayı hareket ettirmek için kontrol eder ve… evet, ada hareket eder! (etrafındaki diğer adalarla birlikte)

Son sahne bir flashforward’dır ve Jack, geçen sezon finalindeki cenaze evinde tabut başındadır. Ben ona yaklaşır - Jack’i takip etmiştir - ve Jack ona, gizemli “kişi”nin kendisine adaya geri dönmesi gerektiğini söylediğini belirtir. Ben ona, bu “kişi”yi de adaya götürmeleri gerektiğini söyler. Tabutun içine bakarlar ve…

…

…

John Locke’u görürler! Cesedi yatmaktadır!

Flashforward’lar boyunca bahsi geçen “kişi” John Locke’tur. Bir şekilde adadan çıkmıştır, ancak ölmüştür.

Plân, John’u adaya götürüp bir şekilde diriltmektir - donmuş çark ve adayı hareket ettirmeyle ilgili bir fikirdir bu.

Hemen notlarımı eklemek isterim ki; bu spoiler bütün iki bölümü değil, sadece önemli olabilecek kısımları içermektedir, yani bunları okuyup “Şu karakter de olacaktı ona ne oldu?”, “Bu karakter oyuncu kadrosunda gözüküyor ancak spoiler’da yok” demeyin. Ayrıca tabuttaki kişi sahnesi dört farklı aktörle çekilmiş, bir de bu tabut sahnesi 3. sezon finalinden hatırlarsanız Jack tabuta bakmadan ilaçlarını almak için cenaze evinden çıkıyordu, oysa burada tabutun başında durduğu ve Ben’in yanına geldiği yazıyor, o yüzden ne derece doğru olduğunu bilemeyiz - yine bölümü seyredip göreceğiz. Fakat bu spoiler’ı veren arkadaş, geçen sezon da 21. bölüm ve sezon finallerini vermiş arkadaş ve yazdıkları %99′a kadar doğru çıkmıştır, inanmak ve inanmamak yine sizin elinizde tabii.

Alıntı:dizidizi.net

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
Alıntı adresini yazar mısın?

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Okumayacağım dedim ama yinede okudum
Yine kötü birşey yaptım anne :D

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
az önce bende kamera hatalarına bakıyordum orada gözüme ilişti ben daha 1. sezondan geldiğim için :) sonunu okuyabilirim. Gerçi diziyi köftecide yemek yerken köfteci arkdaş anlattı bana :) olsun sonunu bilsemde yine izlerim :)

Ahmethz

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
398
sezon finalini demin izleyen biri olrak %99 doğru diyorum :O 2009'a kadar zor beklenecek yaaa

@DN@N

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Jojoba dedi ki:
sezon finalini demin izleyen biri olrak %99 doğru diyorum :O 2009'a kadar zor beklenecek yaaa
altyazı çıktımı ??

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Lost demek soru işareti ve ünlem demek.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
abi o değilde adanın öyle bi anda yok olabileceği aklıma hiçç gelmemişti :S :S

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
keyloger dedi ki:
abi o değilde adanın öyle bi anda yok olabileceği aklıma hiçç gelmemişti :S :S

yani yaw cok ilginc bakalim ne olacak :D 2009 da...

Ahmethz

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Talha Sarı Ertunç dedi ki:
Jojoba dedi ki:
@DN@N dedi ki:
Jojoba dedi ki:
altyazı çıktımı ??
çıktı yedincigemiden de ben altyazısız izledim.

link çalışmıyor.
o gün yoğunluktan ötürü siteye erişilemiyordu daha sonra lostun son bölümünün alt yazısını anasayfadan verdiler, bugüne kadar bulan bulmuştur zaten altyazıyı kasmaya gerek yok.

bjk_ayse

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ya "oku"deseydin okumazdım kesin ,bütün heyecanı gitti şimdi :mad: