Linux Mint Türkiye E-Dergisi Root'un 4. sayısı yayınlandı!

coni85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux Mint Türkiye E-dergisi ROOT’un 4. sayısı.

root-sayi4.jpg

İçindekiler;

* Tasarım (Yalçın ÖZTEK, Erdem ARTAN)
* Editörden (Oytun ÖZDEMİR)
* Linux Mint'in Geleceği (Eren KOVANCI)
* Sabayon Türkiye Röportajı (Eren KOVANCI)
* Dropbox ile Verilerinizi Online Ortama Taşıyın (Oytun ÖZDEMİR)
* Shutter (Murat CEBİR)
* Müzik CD'lerinizi Çöpe Atmayın! (Eren KOVANCI)
* E-Book Converter (Merve ULUSER)
* Dosya Sıkıştırmada Son Nokta: LZMA (Murat CEBİR)
* Daha Az Bilinen 5 Tarayıcı (Merve ULUSER)
* Hedgewars vs. Worms (Oytun ÖZDEMİR)
* Köklere Dönüş: Linux Mint Debian (Aydın BEZ)
* Proc Nedir? (Merve ULUSER)
* Özgür Web Teknolojileri Günleri (Emre TOPRAK)

4. Sayıyı indirmek için bu bağlantıyı ziyaret ediniz.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Takip ettiğim başarılı bir e dergi. Daha derin ve önemli noktalara değinmeleri dileğiyle.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Geçen sayı daha iyidi bu sayıyı ben kendi şahsım olarak beğenmedim. Bide bişey sorucam bu debian ile ubuntu arasında hız olarak ne kadar fark vardır ? Burdaki yazıyı okuyunca kafam karıştıda:bored:

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Geçen sayı daha iyidi bu sayıyı ben kendi şahsım olarak beğenmedim. Bide bişey sorucam bu debian ile ubuntu arasında hız olarak ne kadar fark vardır ? Burdaki yazıyı okuyunca kafam karıştıda:bored:

Kafanın karışmasını gerektircek birşey yok. Sistemini optimize ettikten sonra ubuntu da hızlıdır. Ubuntu forumunda bu anlamda yararlı bilgiler mevcut.Oradan okumanı öneririm. Anlamadığın birşey varsa sıkılmadan sorabilirsin :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Biraz geç olacak ama, Debian ile Ubuntu arasında bayağı bir fark var. Mesela şöyle açıklayayım sana; Ubuntu'da sisteminde bulunmayan donanımların bile sürücü desteği mevcuttur. Bu da ister istemez sistemi yavaşlatır. Gereksiz çok şey vardır, sen fark etmezsin ama öyledir. Çünkü Ubuntu, milyonlara hitap eden bir Linux dağıtımı ve en önemlisi son kullanıcı odaklı bir işletim sistemi. Bu sebeple Debian gibi hafif olamıyor, ister istemez herkesi düşünmek zorunda. Debian'da ise gereksiz şeyler yoktur, gerekirse sen yüklersin. Hız olarak şöyle söyleyeyim, şu an en hızlı açılan dağıtımlardan biri Ubuntu'dur (eğer Gentoo kullanıp da özelleştirmenin dibine vurmadıysan) ve Debian da çok hızlı bir sistemdir. Zaten burada hızdan kasıt gözle görülen bir fark değil aslında. Mint'in Debian'a geçme kararının temelinde kararlılık aşkı yatıyor. Debian uzun aralıklarla yayınlar sürümlerini ve kesinlikle kararlı olmayan bir satır kodu bile koymazlar sisteme. Ubuntu'da ise paketlerin bazen kontrol edilmeden depolara eklendiği bile söylenir, tabi bunları bilemiyoruz. :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Biraz geç olacak ama, Debian ile Ubuntu arasında bayağı bir fark var. Mesela şöyle açıklayayım sana; Ubuntu'da sisteminde bulunmayan donanımların bile sürücü desteği mevcuttur. Bu da ister istemez sistemi yavaşlatır. Gereksiz çok şey vardır, sen fark etmezsin ama öyledir. Çünkü Ubuntu, milyonlara hitap eden bir Linux dağıtımı ve en önemlisi son kullanıcı odaklı bir işletim sistemi. Bu sebeple Debian gibi hafif olamıyor, ister istemez herkesi düşünmek zorunda. Debian'da ise gereksiz şeyler yoktur, gerekirse sen yüklersin. Hız olarak şöyle söyleyeyim, şu an en hızlı açılan dağıtımlardan biri Ubuntu'dur (eğer Gentoo kullanıp da özelleştirmenin dibine vurmadıysan) ve Debian da çok hızlı bir sistemdir. Zaten burada hızdan kasıt gözle görülen bir fark değil aslında. Mint'in Debian'a geçme kararının temelinde kararlılık aşkı yatıyor. Debian uzun aralıklarla yayınlar sürümlerini ve kesinlikle kararlı olmayan bir satır kodu bile koymazlar sisteme. Ubuntu'da ise paketlerin bazen kontrol edilmeden depolara eklendiği bile söylenir, tabi bunları bilemiyoruz. :)
Anladım :thumbup1: Teşekkürler (yani ubuntu daha çok benim gibi yeni kullanıcılara hitap ediyor :D Yeni başlayan nerden bilecek sürücü yüklemeyi filan :D )